Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feliks Dzierżyński, Co go zmieniło.
     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 25/07/2009, 14:59 Quote Post

Dzierżyński to człowiek odpowiedzialny za zdradę Ojczyzny, współtworzenie rewolucji komunistycznej i organizator czerwonego terroru. Kto kierował Czeką? Oczywiście Feliks Edmundowicz Dzierżyński. Towarzysz.

W pełni zgadzam się z kolegą, ale krwawemu Feliksowi jedno trzeba przyznać. Żaden Polak (nawet Piłsudski, Rozwadowski i Sikorski w wojnie polsko-bolszewickiej) nie zabili tylu Rosjan co on ze swoją Czeką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/07/2009, 18:07 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 25/07/2009, 14:59)
Dzierżyński to człowiek odpowiedzialny za zdradę Ojczyzny, współtworzenie rewolucji komunistycznej i organizator czerwonego terroru. Kto kierował Czeką? Oczywiście Feliks Edmundowicz Dzierżyński. Towarzysz.

W pełni zgadzam się z kolegą, ale krwawemu Feliksowi jedno trzeba przyznać. Żaden Polak (nawet Piłsudski, Rozwadowski i Sikorski w wojnie polsko-bolszewickiej) nie zabili tylu Rosjan co on ze swoją Czeką.
*



Zdecydowanie wolałbym, aby ci Rosjanie żyli i cieszyli się zdrowiem, a bolszewia nigdy nie doszła do władzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
yrus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 375
Nr użytkownika: 20.444

 
 
post 26/07/2009, 8:49 Quote Post


Ad rem, niedawno w 'Polityka' pisała o możliwości wydania przez FSB młodzieńczych listów Feliksa D. Więcej w linku:

http://www.polityka.pl/listy-czekisty/Lead30,1139,245003,18/

QUOTE(Feliks Dzierżyński)
Pięć rad dla rewolucjonisty
(z listów Feliksa Dzierżyńskiego do Margarity Iwanowny)

    * Zdobywaj wystarczającą wiedzę na potrzeby czynu rewolucyjnego, nie bój się, by ktoś cię nie wyzwał od dyletantów. Pamiętaj, że nauka jest ważna o tyle, o ile można ją zastosować w życiu, zaś ogólne teorie warto zgłębiać, by zmuszać łeb do myślenia. Przy czym ma być to wiedza najwartościowsza. Nie warto z przekonaniem przyswajać metafizyki czy filozofii, które mają do zaproponowania tylko zgrabną grę słów, ale które nie mają żadnego narzędzia do opisania świata rzeczywistego.
    * Więcej czytaj i studiuj książki o treściach społecznych: historyczne, z dziedziny ekonomii politycznej, opisujące położenie robotników w Rosji i w Europie Zachodniej, szkice opisujące rozwój sił wytwórczych.
    * Jeśli materiał jest trudno lub w ogóle nieprzyswajalny, to należy się odnieść do niego krytycznie i wybrać inną literaturę.
    * Nie od razu można zrozumieć treść książki, która wymaga dużej wiedzy i oczytania. Aby odnieść się do niej krytycznie, należy znać teorię poznania i umieć znaleźć związek filozoficzny między wolnością a koniecznością. Najważniejsze w zrozumieniu autora jest poznanie materiału i postawienie odpowiednich pytań do polemiki.
    * Książkę trzeba czytać z ołówkiem w ręku, by móc zaznaczać najważniejsze myśli oraz swoje opinie, by potem móc sprawdzić swoją wiedzę.

(pogrubienie moje) biggrin.gif

Ten post był edytowany przez pulemietczik: 26/07/2009, 12:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 26/07/2009, 12:33 Quote Post

Koledzy!
Zlikwidowano off-top o konieczności dalszej walki z bolszewikami w 1920 r. jako nie na temat, o niewielkiej wartości merytorycznej, gdyż nie był poparty opracowaniami wymieniającymi za i przeciw. Na ten temat dużo napisano w wątku Traktat Ryski, gdzie jest miejsce do dalszej dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
jeremiasz93
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 48.980

Jeremiasz Urban
Zawód: uczen /bezrobotny
 
 
post 25/08/2009, 13:04 Quote Post

http://lewica.pl/blog/jakubowski/19844/
QUOTE
„Otóż ksiądz Pupin opowiadał mi, że gdy w latach pięćdziesiątych przyjechał do Polski na pogrzeb swojej matki i odprawiał Mszę św. w katedrze w Białymstoku, podszedł do niego w zakrystii jakiś starszy ksiądz i zapytał go, czy on jest z ZSRR. Gdy potwierdził, tamten powiedział tak: «A ja się codzień modlę za Dzierżyńskiego, bo on mi życie uratował. Gdy siedziałem w Piotrogrodzie w więzieniu razem z grupą 40 księży i czekaliśmy na śmierć, bo wtedy masowo rozstrzeliwano – pewnego wieczoru przyszedł Dzierżyński i powiedział: Wychoditie czornyje kruki. I uwolnił nas»”


http://antykapitalista19171959.salon24.pl/...czerwony-terror

Nie ma chyba tam wielu cytatów jednak wiem że wypuszczanie z więzień nie było rzadkie.
Ogólnie i zsrr i teraz kapitaliści potrzebują czerwonego kata wyznaczającego sprawiedliwość .
Swoją drogą np Stalin nie miał wiele do powiedzenia ws czystek dostawał listę z różnego rodzaju "złodziejami zabójcami "itp
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
NORDWIND
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 57.050

Szymon Gornowicz
 
 
post 25/08/2009, 14:31 Quote Post

Jakiś czas temu czytałem taką anegdotę:

Podczas przesłuchania polskiego więźnia Dzierżyński zostaje z nim sam na sam i pyta: 'No, a teraz gadaj co tam o mnie w Warszawie mówią'.
Więzień odpowiada: 'Że jesteś łotr, morderca rodaków'.
Feliks na to:'Jak to? Przecież ja swoich nie ubijam! Tylko Ruskich!'.

Przytaczam z pamięci więc nie jest słowo w słowo. Wziąłem to z artykułu na temat Dzierżyńskiego z dodatku do POLITYKI o Rewolucji z 2007 r.

Także sam Felek czuł się Polakiem. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 25/08/2009, 14:36 Quote Post

QUOTE(jeremiasz93 @ 25/08/2009, 13:04)
http://lewica.pl/blog/jakubowski/19844/
QUOTE
„Otóż ksiądz Pupin opowiadał mi, że gdy w latach pięćdziesiątych przyjechał do Polski na pogrzeb swojej matki i odprawiał Mszę św. w katedrze w Białymstoku, podszedł do niego w zakrystii jakiś starszy ksiądz i zapytał go, czy on jest z ZSRR. Gdy potwierdził, tamten powiedział tak: «A ja się codzień modlę za Dzierżyńskiego, bo on mi życie uratował. Gdy siedziałem w Piotrogrodzie w więzieniu razem z grupą 40 księży i czekaliśmy na śmierć, bo wtedy masowo rozstrzeliwano – pewnego wieczoru przyszedł Dzierżyński i powiedział: Wychoditie czornyje kruki. I uwolnił nas»”


http://antykapitalista19171959.salon24.pl/...czerwony-terror

Nie ma chyba tam wielu cytatów jednak wiem że wypuszczanie z więzień nie było rzadkie.
Ogólnie i zsrr i teraz kapitaliści potrzebują czerwonego kata wyznaczającego sprawiedliwość .
Swoją drogą np Stalin nie miał wiele do powiedzenia ws czystek dostawał listę z różnego rodzaju "złodziejami zabójcami "itp
*




Zabawne źródła dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/08/2009, 15:32 Quote Post

Też parę razy czytałem, że Feliksowi zdarzało się od czasu do czasu kazać wypuścić z łap Czk jakiegoś Polaka. Może to prawda, może nie. Nawet gdyby tak było nie powinno to wpływać na ocenę tego naszego rodaka-masowego mordercy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Nameless Eye
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 56.838

 
 
post 25/08/2009, 15:52 Quote Post

Masowy morderca jak masowy morderca- nie można zapomnieć o jego zbrodniach w czasie rewolucji. A jednak... Ja też słyszałem o tym, że Dzierżyński ratował Polaków. Trzeba by dalej zagłębić się w tym temacie, by określić, na jaką skalę było to zjawisko.
Bo jak dla mnie (podkreślam, to moja opinia) Dzierżyński był nie tyle mordercą z przyjemności, a mordercą z przekonania-wierzył, że to co robi w przyszłości pomoże w zbudowaniu bolszewickiego raju. A ta ideologia "dojścia do szczęścia po trupach" nie musi wcale kłócić się z ciągotami do oszczędzania własnych rodaków wink.gif Pozostaje rzeczywiście spór, czy gorszy jest morderca z przyjemności, czy z ideałów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/08/2009, 16:02 Quote Post

QUOTE(Nameless Eye @ 25/08/2009, 16:52)

Bo jak dla mnie (podkreślam, to moja opinia) Dzierżyński był nie tyle mordercą z przyjemności, a mordercą z przekonania-wierzył, że to co robi w przyszłości pomoże w zbudowaniu bolszewickiego raju.]

To zupełnie jak Himmler. Zamień tylko "bolszewicki" na " narodowo-socjalistyczny"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/08/2009, 0:58 Quote Post

Jedno trzeba mu przyznać.Z niczego i w rekordowym czasie stworzył potężny i sprawnie działający aparat przymusu i inwigilacji.Ocenianie go w kategorii zdrajcy jest w tym przypadku nieadekwatne.Każdy rewolucjonista czuł się internacjonalistą i partykularne cele ideologiczne stawiał ponad narodowymi.Zresztą jak słusznie zauważył jeden z przedmówców nigdy obywatelem polskim nie był.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
jeremiasz93
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 48.980

Jeremiasz Urban
Zawód: uczen /bezrobotny
 
 
post 31/08/2009, 0:06 Quote Post

Też słyszałem że parę wiezień opustoszało gdy zorientował się że są przepełnione .
Mówicie zabawne źródła to dajcie bardziej obiektywne najlepiej z prawicowych źródeł xD
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 31/08/2009, 19:58 Quote Post

Kiedy bolszewicy doszli do Bugu, w Politbiurze odbylo sie glosowanie, czy kontynuowac ofensywe.
Dzierzynski, tak jak i drugi "Polak" Radek, glosowali przeciwko.
Gwoli sprawiedliwosci; Trocki tez.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Qubus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 56.716

Jakub Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 6/11/2009, 20:25 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 31/08/2009, 20:58)
Kiedy bolszewicy doszli do Bugu, w Politbiurze odbylo sie glosowanie, czy kontynuowac ofensywe.
Dzierzynski, tak jak i drugi "Polak" Radek, glosowali przeciwko.
Gwoli sprawiedliwosci; Trocki tez.
*



To ciekawe jak Armia Czerwona miałaby wywołać rewolucję światową, skoro nie " po trupie białej Polski "?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 7/11/2009, 11:41 Quote Post

QUOTE(Qubus @ 6/11/2009, 21:25)
QUOTE(NELSON @ 31/08/2009, 20:58)
Kiedy bolszewicy doszli do Bugu, w Politbiurze odbylo sie glosowanie, czy kontynuowac ofensywe.
Dzierzynski, tak jak i drugi "Polak" Radek, glosowali przeciwko.
Gwoli sprawiedliwosci; Trocki tez.
*



To ciekawe jak Armia Czerwona miałaby wywołać rewolucję światową, skoro nie " po trupie białej Polski "?
*


Mnie sie pytasz?Ja tylko stwierdzilem fakt faktyczny. wink.gif
Z "Zywotow rownoleglych" Bullocka, wzialem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej