Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cernunnos a Germanie
     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 28/01/2015, 17:17 Quote Post

QUOTE
Atrybuty odzwierzęce o ktorych wspominałem, mają raczej europejski rodowód, leśny, lub bydlęcy, nie widzę w nich odwołań do świata wierzeń kannaensko-semickich .

Na siłę to bym Ci znalazł jakieś odwołanie - Kozioł dla Azazela. i Tekst S. Nowicki, Kozioł dla Azazela. Zwierzęta jako nośniki nieczystości na Wschodzie Starożytnym, "Studia Historica-Biblica" t.1 (2008). Opis rytuału w Księdze Kapłańskiej 16, 20-26.

No i oczywisty złoty cielec.

Tylko nie wiem na ile jest to przekonujące i sensowne do podciągania pod demony.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 28/01/2015, 17:21 Quote Post

QUOTE(Furiusz @ 28/01/2015, 17:17)
QUOTE
Atrybuty odzwierzęce o ktorych wspominałem, mają raczej europejski rodowód, leśny, lub bydlęcy, nie widzę w nich odwołań do świata wierzeń kannaensko-semickich .

Na siłę to bym Ci znalazł jakieś odwołanie - Kozioł dla Azazela. i Tekst S. Nowicki, Kozioł dla Azazela. Zwierzęta jako nośniki nieczystości na Wschodzie Starożytnym, "Studia Historica-Biblica" t.1 (2008). Opis rytuału w Księdze Kapłańskiej 16, 20-26.

No i oczywisty złoty cielec.

Tylko nie wiem na ile jest to przekonujące i sensowne do podciągania pod demony.
*


Złoty cielec nie był antropomorficzny sad.gif, a kozioł tu cieplej…
 
Post #17

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 28/01/2015, 17:24 Quote Post

Jak mówię - na siłę coś znajdę. Inna sprawa, ze nigdy Biblii pod takim kątem nie czytałem. Kozioł zaś - no cóż był wyganiany na pustynie, gdzie miał zdechnąć - był tylko nośnikiem zła, nie zaś bóstwem czy jakąkolwiek siłą wyższa. Sam w sobie był tylko kozłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/01/2015, 19:03 Quote Post

Diabły z rogami, kopytami i ogonem to jednak motyw ogólnoeuropejski, wątpię aby to było coś odsłowiańskiego. Nie jest to po prostu drugie życie greckiego satyra? Boruta był tak przedstawiany, ale inne wersje leśnego demona już nie - laskowiec, borowy, leszyj, wilczy pasterz nie mają takich atrybutów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 28/01/2015, 19:09 Quote Post

QUOTE
Nie jest to po prostu drugie życie greckiego satyra?

Satyrowie nie mają rogów. Może być ewentualnie Pan czy u Rzymian Faun -- oni już rogi miewali, tyle, że on miał zostać nieco wyparty przez Silvanusa a ten był mocnej budowy starcem z sierpem i bluszczem.

Oczywiście możesz mieć racje.

Ten post był edytowany przez Furiusz: 28/01/2015, 19:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
BONO
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 18.327

 
 
post 28/01/2015, 20:10 Quote Post

Rzepiór w najstarszym graficznym wyobrażeniu jest z rogami jelenia, ogonem i kopytami. Nie jestem natomiast pewien jak jest to stara legenda, raczej wczesne średniowiecze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej