Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pilum: kiedy weszło na uzbrojenie,
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 3/03/2005, 9:18 Quote Post

Sorx, to straszna nie wiedza, ale wypadło mi z głowy a znaleść teraz nie mogę. Kiedy pilum wchodzi do użytku u rzymian (info kiedy w Lacjium chyba znaczy to samo). I jak to jest ze źródłami archeologicznymi. Mam dane ale dopiero od końca IV w. pne, a potrzebne mi z okresu wcześniejszego. Dzieki z góry za pomoc.
Pozdro

www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
^RONIN^
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 5.401

Stopień akademicki: nie mam tytó³u
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/04/2005, 16:05 Quote Post

Pilum (łac. oszczep, l.mn. pila)-oszczep pochodzenia etruskiego, udoskonalony i używany przez Rzymian w całym okresie istnienia państwa Rzymskiego. Pilum było bronią specyficzną, w dużym stopniu decydującą o sukcesach rzymskich legionów. Długość pilum wynosiła ok. 2,1 m, z czego ok. 70 cm przypadało na żeleźce, a reszta na drzewce. Niewielkie ostrze osadzone na długiej szyjce miało kształt stożka lub piramidki. Wyjątkowość pilum tkwiła w sposobie łączenia części metalowej i drewnianej. Żeleźce mocowano za pomocą tulei lub wbijanego sztyftu, który podczas uderzenia pękał, uniemożliwiając powtórne użycie pilum przez wroga. Ponadto po trafieniu w cel (np. w tarczę), długa szyjka oszczepu łatwo się wyginała lub łamała, krępując ruchy lub zmuszając wroga do odrzucenia tarczy.
Oburęczna, obrażenia 3 (kłute)
Tyle moge ci pomóc
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 25/04/2005, 21:12 Quote Post

QUOTE
udoskonalony i używany przez Rzymian w całym okresie istnienia państwa Rzymskiego.

W IV i V ne już nie. I nie od początku. Prędzej jest pomysłem sabelskim, chyba.
QUOTE
Długość pilum wynosiła ok. 2,1 m, z czego ok. 70 cm przypadało na żeleźce, a reszta na drzewce

Długość już od 150-160 cm. Żeleźce od 30 cm.
Pozdro

www.adiutrix.za.pl
www.eisenruoth.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Caeso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 6.217

 
 
post 13/05/2005, 1:32 Quote Post

Pilum najprawdopodoniej przejęto w czasie wojen samnickich od Samnitów właśnie. Etruskowie raczej hołdowali greckiemu stylowi walki. Wydaje się, że w czasie tych wojen Rzymianie zarzucili walkę na sposób grecki i rozpoczęłą się kariera "zestawu pilum i scutum". Można założyć iż do tego przezbrojenia doszło -z grubsza- w IV w.p.n.e.

Pilum traci na popularności w III w.n.e. wraz z barbaryzacją wojska, upadkiem dysypliny i wyszkolenia. Jest to zresztą kolejny przykład dostosowywania się Rzymian do sposobu walki i uzbrojenia przeciwnika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 25/05/2005, 17:00 Quote Post

QUOTE
Wydaje się, że w czasie tych wojen Rzymianie zarzucili walkę na sposób grecki i rozpoczęłą się kariera "zestawu pilum i scutum".

Po bitwie nad Alią!!! Dopiero potem mamy zmianę uzbrojenia.

www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Caeso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 6.217

 
 
post 27/05/2005, 14:58 Quote Post

Chyba tak. Nie wiem czy tu się da wytyczyć jakąś konkretną cezurę. Zdania są raczej podzielone. Często wspomina się, że raczej po bitwie w Wąwozie Kaudyńskim. Dla kontekstu: Alia to bitwa z Galami 386 p.n.e., wąwóz z Samnitami - 321p.n.e.

Jeśli chodzi o inspirację - wskazywałbym na Samnitów, chociaż walka oszczepem i tarczą była mniej-wiecej w tych czasach popularna w wielu barbarzyńskich miejscach Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/06/2005, 21:37 Quote Post

Alia to 390 r pne sad.gif Niestety....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej