Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepiej rządząca dynastia
 
Która dynastia najlepiej rządziła w Polsce?
Piastowie [ 58 ]  [50.00%]
Andegawenowie [ 0 ]  [0.00%]
Jagiellonowie [ 52 ]  [44.83%]
Wazowie [ 4 ]  [3.45%]
Sasowie [ 2 ]  [1.72%]
Suma głosów: 116
Goście nie mogą głosować 
     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 12/09/2004, 9:20 Quote Post

Nie wiem czy powinien dodawać w tej opcji Andegawneów,bo w Polsce rządziło tylko dwóch władców(Ludwik Węgierski,zwany na Węgrzech Wielkim,i Jadwiga.No,ale cóż...Jak wszystkie,to wszystkie wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 13/09/2004, 14:22 Quote Post

Myślę, że zwyciestwo Piastów powinno być zdecydowane i nie podlegające chyba żadnej dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kulgossip
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.800

 
 
post 19/10/2004, 2:45 Quote Post

Nie wiem, czy to zwycieztwo powinno byc takie jasne. Na pewno jedyna konkurencja sa dla siebie Piastowie i Jagiellonowie. Ja bardziej przychylal bym sie do Jagiellonow. Jagiellonowie zwiekszyli powierzchnie Polski wielokrotnie i bbsadzili trony innych europejskich panstw.Za ich czasow Polska byla slynna w Europie chociazby z tolerancji.Prowadzili oni takze polityke wspolpracy nie tylko z magnateria, ale rowniez ze szlachta nizsza.
Piastowie jednak lokuja sie za nimi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 23/10/2004, 16:27 Quote Post

Zaznaczyłam jagiellonów..Naprawdę nieżle rządzili, w końcu za czasów tejże dynastii Polska przeżyła Złoty wiek, który pózniej się już niestety nie powtórzył..wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 24/10/2004, 12:34 Quote Post

Ja tam nie wiem...niby Jagiellonowie, bo tak jak wspomniała Kleopatra, Polska przeżywała wtedy swój Złoty Wiek...ale to Piastowie zaczęli wszystko smile.gif I tak naprawdę, cała brudna robota, to ich zasługa wink.gif Może niektóre rzeczy nie są takie widoczne, ale początki - bardzo dobre zresztą - państwa Polskiego, zawdzięczamy Piastom !!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 24/10/2004, 15:04 Quote Post

Drodzy forumowicze, może i Polska była mniejsza za Pistów niż za Jagiellonów, ale przecież wtedy mieliśmy dużoooo gorsze warunki, od zachodu sąsiadowaliśmy, nie z jakąś tam Brandenburgią jak za Jagiellonów, tylko z Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego, warunki dużo gorsze. Sytuacja Międzynarodowa, cała koniunktura za Jagiellonów była taka, o której za Piasta jakiegokolwiek nie mogliśmy nawet pomarzyć. Wtedy za każdy kawałek ziemii trzeba było walczyć - Sląsk, Pomorze ... Właśnie to pierwsze dostawaliśmy za darmo i od Husytów i od czeskich katolików za darmo. Nie musze chyba dodawać, czy przyjęliśmy tą ofertę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 24/10/2004, 15:06 Quote Post

confused1.gif

Kto zagłosował na Sasów??? Proszę się przyznac, to chyba obelga dla naszego forum taka odpowiedź. Absurdy trzebna piętnować. Najprawdopodobniej ktoś sobie zrobił żarty z historii, albo po prostu o historii nic nie wie. blink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 24/10/2004, 15:41 Quote Post

Może i prawda co do tego że to Piastowie odwalili całą brudną robotę i chwała im za to! biggrin.gif Ale Jagiellonowie podtrzymali choć trochę tej świetności i rozwinęli..Dopiero potem kiedy zabrakło prawdziwych dynastii zaczęły się problemy..Królowie elekcyjni to jedna wielka pomyłka. A na pewno Henryk Walezy.. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
sarenka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.740

 
 
post 8/03/2005, 12:01 Quote Post

Sądze że Piastowie byli lepszą dynastią. To oni położyli powaliny Państwa którym później rządzili Jagillonowie. Fakt powiększyli terytorium ale nie potrafil poradzićsobie z magnaterią.Po drugie kiedy nie było następcy Zygmunta Augusta ten nie pomyślał o zabezpieczeniu dynasti poprzez wyznaczenie na tron swojego następcy. Piastowie byłi bardziej przewidujący,przykład Kazimieża Wielkiego. PO drugie POlska w okresie panowania Mieszka I i Bolsława Chrobergo była bardzo bogatym krajem. Rycheza po przyjeździe do Polski była bardzo zaskoczona widząc bogactwo stroju i wyposarzenia domów na terenie Polski.Ona pochodzaca z kraju o dużo większej tradycji Państwowości więc i większym statusie finansowym. a jednak nie Polska tamtych czasów była bogatsza.Dopiero najazd Brzetysława położył temu kres.Piastowie z awszelką cene pragneli utrzymać niezawisłość państwa Polskiego jak równierz parli do utrzymania jedności całego państwa. Jagiellonowie przyszli na "gotowe".Oni mieli poprostu utrzymać kraj który dostali czego przez brak wyobraźni ostatniego przedstawiciela równierz nie potrafili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
PwG
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 1.283

 
 
post 8/03/2005, 12:06 Quote Post

Ja mysle ze nie mozna jednoznacznie porownywac dynastii Piastów Jagiellonów. Dzialali oni w innych warunkach geopolitycznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 8/03/2005, 12:33 Quote Post

Postawilem na Piastów bo oni stworzyli to państwo...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Animal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 4.211

 
 
post 8/03/2005, 20:42 Quote Post

Jak dla mnie najlepsza była dynastia Piastów. Pomimo wielu kryzysów za każdym razem potrafili odbudować kraj. Dużo lepiej też wykorzystywali sytuację międzynarodową. Natomiast panowanie Jagiellonów to okres ciągłego słabnięcia władzy królewskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
sarenka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.740

 
 
post 9/03/2005, 7:01 Quote Post

TAk jak powiedziałam wcześniej. Aby utrzymać sie na tronie który nie był dla nich dziedziczny musieli zgazdzć się ciagle na nowe przywileje co prowadziło do osłabienia władzy królewskiej. Piastowie jednak umieli sobie z nimi radzić.A co do wprowadzenia dynasti jagiellonów na inne trony.To jak długo się na nich utrzymali?Piastowie równieżbyli zpokrewnieni z większością domów panujących w europie i nie tylko bo i na wschodzie, z tym że nie "eksportowali" synów a córki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 14/03/2005, 1:48 Quote Post

PIASTOWIE piastowie i jeszcze raz dynastia Piastów

Jagiellonowie przedwszystkim prowadzili polityke dynastyczną!!! - to co dobre dla dynsti nie zawsze dla kraju dobre jest!!!
niech za piastami przemów również fakt stanu kraju w 1370 w zestawieniu z rokiem 1572!!!
Andegaweni - krótki epizod
Wazowie - smile.gifsmile.gifsmile.gif - fantyk religijny, (Zyg III), autor słów "wole patrzeć na psa niz na polaka" - ( Jan II Kaziemierz)
Sasowie - szkoda zużywać klwiatury na nich!!



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 12/05/2005, 21:11 Quote Post

Zaznaczyłem Piastów, bo to od nich się zaczęło i wydaję mi się, że zasługują na największy szacunek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej