Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwspanialsza katedra gotycka,
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/01/2011, 14:15 Quote Post

Duże wrażenie zrobiła na mnie w zeszłoroczne wakacje Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze, która uchodzi co prawda za najwspanialszy przykład dalmatyńskiego renesansu, lecz zawiera w sobie również mnóstwo elementów wcześniejszych, romańskich i gotyckich. Do tych ostatnich zalicza się tzw. Radovanov portal, główny portal katedry:

user posted image

user posted image

Sama zaś Katedra św. Wawrzyńca wygląda tak:

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/01/2011, 14:26 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 14/09/2009, 10:37)
Do jednych spośród najpiekniejszych katedr gotyckich naszej - i chyba nie tylko naszej - części Europy zaliczyć należy także Szent Erzsébet - székesegyház, czyli Katedrę św. Elżbiety w Koszycach.

user posted image
*


Muszę się przyłączyć do tej opinii, zresztą Słowacja czyt Górne Węgry obfitują w miarę dobrze zachowane wraz z wyposażeniem gotyckie kościoły, choćby św. Egidiusza w Bardiowie, czy sw. Jakuba w Lewoczy.
Gdyby ktoś był zainteresowany, link do strony o właśnie tym ostatnim kosciele:
http://www.chramsvjakuba.sk/pl.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/01/2011, 14:32 Quote Post

QUOTE
czy sw. Jakuba w Lewoczy.

Z tego, co sobie przypominam, to tamtejszy ołtarz św. Jakuba Apostoła to najwyższy drewniany ołtarz gotycki na świecie, dzieło Mistrza Pawła z Lewoczy zresztą.

Swoją drogą, kto jeszcze pamięta Madonę Majstra Pavla ze 100 Sk? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/01/2011, 14:41 Quote Post

Jeszcze była na monecie, chyba 1 sk smile.gif
w załączeniu zdjęcie głównego ołtarza kościoła św. Jakuba.


Ten post był edytowany przez szapur II: 16/01/2011, 14:46

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 22/07/2011, 19:49 Quote Post

balum


post 21/06/2009, 9:39


Z tych co widziałem: nasza poznańska

katedra poznańska w obecnej formie jest neogotycka. Byał zabrokizowana, potem jeszcze przebudowana przez Schoegera w stylu klasycyzmu. Po wojnie zgotycyzowana.


aaa
nie zgadzam sie, gdybys spojrzal na gnieznieska i poznanska to dosc trudno odroznic (a to obok wawelskiej to KATEDRY najstarsze), mamy i w poznanskiej plaskorzezby Wita Stwosza, mamy podziemie nawet nie romanskie bo wczesniejsze, czasy świetnosci tej Świątyni to czasy Mieszka i Bolesława Chrobrego, potem najazd Brzetysława, to stare dzieje. To że w przeszłości była i barokowa i klasycystyczna to raczej jej ducha czasu zalety. Ja tam żadne neo nie widzę. Na Ostrowie Tumskim nadal krasi słowiańszczyzna.

Nie pamiętam czy tego Brzetysława (przepraszam) słusznie podpiąłem pod poznańską (Giecz bodajże), lecz jak mówię bryła gnieźnieńskiej i poznańskiej łatwa do pomylenia.

Ten post był edytowany przez Micza: 22/07/2011, 19:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/07/2011, 22:34 Quote Post

O, nie brałem udziału w tej dyskusji jeszcze. Stawiam na bazylikę w St. Dennis. rolleyes.gif smile.gif Jej wnętrze jest po prostu piękne...

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 22/07/2011, 22:48 Quote Post

Trzeba przyznać, że styl gotycki zasadniczo różni się w różnych częściach Europy. Ja podzieliłem katedry gotyckie na 3 części:
- na zachód od Renu - wiadomo, kamienne arcydzieła, najwspanialsze z nich to Reims, Chartres, Burgos, Salisbury, Kolonia. Osobiście (mimo iż mniej okazała) bardzo podoba mi się też katedra w Exeter
- na wschód od Renu - to już w większości cegła; najlepsze według mnie to Wiedeń (Stephansdom), Bratysława, Frombork i oczywiście Przemyśl wink.gif
- gotyk włoski - nigdy nie osiągnął strzelistości gotyku francuskiego czy niemieckiego, przoduje Mediolan.

W ogóle to szkoda że zabawa się ogranicza tylko do katedr, chciałem wkręcić jeszcze Kościół Mariacki w Gdańsku i kilka innych...
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 25/07/2011, 8:32 Quote Post

Powyższy podział jest raczej historyczny. tak do poł. XIII w. i na wschód od renu budowano w tym samy stylu gotyckie katedy co na zachód. tak najdalej na wschód zbudowana katedra w stylu klasycznego gotyku jest budowla w Miśni. Potem nastąpiły zmiany i zróżnicowane regionalne.
Np. gotyk perpendykularny w Anglii, styl mudejar w Hiszpanii, czy to co budowano w XV w. w kręgu niemieckim, tzw. deutsche sondergotik. na naszym podwórku choćby kościół mariacki w Gdańsku.
najciekawszym przykładem włoskiej recepcji gotyku jest katedra w Sienie.
QUOTE(Micza @ 22/07/2011, 20:49)
balum
 

post 21/06/2009, 9:39 


Z tych co widziałem: nasza poznańska

katedra poznańska w obecnej formie jest neogotycka. Była zabrokizowana, potem jeszcze przebudowana przez Schoegera w stylu klasycyzmu. Po wojnie zgotycyzowana.


aaa
nie zgadzam sie, gdybys spojrzal na gnieznieska i poznanska to dosc trudno odroznic (a to obok wawelskiej to KATEDRY najstarsze), mamy i w poznanskiej plaskorzezby Wita Stwosza, mamy podziemie nawet nie romanskie bo wczesniejsze, czasy świetnosci tej Świątyni to czasy Mieszka i Bolesława Chrobrego, potem najazd Brzetysława, to stare dzieje. To że w przeszłości była i barokowa i klasycystyczna to raczej jej ducha czasu zalety. Ja tam żadne neo nie widzę. Na Ostrowie Tumskim nadal krasi słowiańszczyzna.


Reliefy Wita Stwosza w katedrze poznańskiej? Nic mi o tym nie wiadomo. Ze nie widzisz tego, ze to obecnie budowla neogotycka to juz nie mój problem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
mastaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.818

Maciej
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 25/07/2011, 23:04 Quote Post

Jest jeszcze katedra w Barcelonie, przy czym myslę bardziej o Santa Maria del Mar (choć formalnie nie ma statutu katedralnego) - niesamowity klimat..
No i katedra w Brukseli - zrobiła na mnie kiedyś naprawdę wielkie wrażenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 26/07/2011, 18:17 Quote Post

Moim zdaniem katedra w Strasbourgu z czerwonego piaskowca, ewentualnie katedry w Rouen i Amiens - katedra aniołów. No i Mediolan z tysiącami ozdób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
grizzly59
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 76.034

henryk griese
Zawód: mechanik
 
 
post 2/01/2012, 14:24 Quote Post

na mnie wielkie wrażenie zrobiła katedra w Gloucester , zwiedzałem ją podczas próby chóru kościelnego co jeszcze bardziej potęgowało nastrój
 
User is offline  PMMini Profile Post #56

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej