Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiadomość o śmierci króla, Skąd ludzie wiedzieli?
     
Kokon90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 37.781

Marcin W
Zawód: studenciak
 
 
post 23/11/2007, 18:43 Quote Post

Witam serdecznie.
Jestem nowy na forum i, jako że jest to mój pierwszy post, pragnę wszystkich gorąco przywitać smile.gif

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad takim szczegółem z życia średniowiecznych ludzi (zwłaszcza miszkańców wiosek i mniejszych miast) : gdy zdażyło się, że władca zmarł, skąd ci ludzie o tym wiedzieli, jak się dowiadywali? Czy krążyli po kraju posłańcy, głoszący wieść o tym zdarzeniu? Czy może chłopstwo mogło liczyć jedynie na wyciągnięcie informacji od podróżnych, kupców? Czy może większość w ogóle nie była uświadomiona w sytuacji na królewskim dworze?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ravenlord
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 17.397

Jakub Lukasinski
Zawód: Student
 
 
post 23/11/2007, 19:37 Quote Post

Korzystali z kupców będących w okolicy, ale też w kościołach ogłaszano. Przecież z ambony ksiądz w chrześcijańskim kraju informował o niektórych sprawach politycznych. Śmierć króla była jedną z najwazniejszych:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 24/11/2007, 8:10 Quote Post

QUOTE(Kokon90 @ 23/11/2007, 18:43)
Witam serdecznie.
Jestem nowy na forum i, jako że jest to mój pierwszy post, pragnę wszystkich gorąco przywitać smile.gif

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad takim szczegółem z życia średniowiecznych ludzi (zwłaszcza miszkańców wiosek i mniejszych miast) : gdy zdażyło się, że władca zmarł, skąd ci ludzie o tym wiedzieli, jak się dowiadywali? Czy krążyli po kraju posłańcy, głoszący wieść o tym zdarzeniu? Czy może chłopstwo mogło liczyć jedynie na wyciągnięcie informacji od podróżnych, kupców? Czy może większość w ogóle nie była uświadomiona w sytuacji na królewskim dworze?
*



Większość była uświadamiana jednak nie przez posłańców, ale przez to co się wokół działo. Każda śmierć króla, każda zmiana dynastii to zwykle okres wyrównywania porachunków głownie pomiędzy arystokracją. Ta zaś zazwyczaj była niezwykle dobrze poinformowana, jeśli chodzi o zdrowie króla. Nie ważne kim wtedy by się nie było - śmierć króla w wielu przypadkach oznaczała anarchie aż do momentu koronacji następcy.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kokon90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 37.781

Marcin W
Zawód: studenciak
 
 
post 24/11/2007, 10:28 Quote Post

Ale mimo wszystko byli wysyłani posłąńcy, podróżujący z miast do miast? Tak, żeby dla prostych ludzi mówić? Czy jednak prości ludzi mogli liczyc tlyko i wylacznie na ksiezy badz wlasne spostrzezenia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
joshpol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 41.276

Jan Polak
Zawód: student
 
 
post 11/02/2008, 0:13 Quote Post

Także jestem tu nowy, zatem witam wszystkich.

Mogę polecić Ci książkę "Jesień średniowiecza". Szczególnie z jej pierwszego rozdziału możesz się dowiedzieć, jak żyli przeciętni ludzie tej epoki. Miesiace mijały zanim wszyscy obywatele dowiedzieli się o śmierci monarchy. Zadziwiające było, że wielu z nich reagowało płaczem na wieść o śmierci króla, którego w gruncie rzeczy nigdy w życiu nie widzieli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 1/11/2008, 0:07 Quote Post

QUOTE(joshpol @ 11/02/2008, 0:13)
Także jestem tu nowy, zatem witam wszystkich.
Miesiace mijały zanim wszyscy obywatele dowiedzieli się o śmierci monarchy.
*


Nie obywatele, tylko poddani.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Virlaen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.956

Jakub
 
 
post 2/08/2016, 14:24 Quote Post

Myślę, że informacja o śmierci monarchy trafiała w ten sam sposób do ludu co wiadomość o zbliżającym się sejmie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej