Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejsi polscy politycy XX wieku
     
varius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 42.024

Zawód: Uczen
 
 
post 10/08/2008, 11:50 Quote Post

QUOTE
Jak już napisałem, to jest tylko moje przypuszczenie, że tak być może nazwę go za ileś tam lat, z dłuższej perspektywy. Na razie przeróżne poszlaki wskazują, że Adam Michnik był przez długie lata swoistą szarą eminencją, osobą o przemożnym wpływie na kształt polskiego życia politycznego i całego polskiego państwa. Jeśli tak było rzeczywiście - a mniemam, że owszem - to świadczyłoby to o wybitnych zdolnościach politycznych redaktora GW.


Według mnie wybitnym może być tylko taki polityk, który działa w interesie swojego kraju, narodu. A Michnik tego warunku nie spełnia i to w moich oczach dyskwalifikuje go jako wielkiego polityka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
giewart
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 4.621

£ukasz Giewartowski
Stopień akademicki: magazynier
Zawód: sprzedawca marzeñ
 
 
post 10/08/2008, 11:57 Quote Post

Uzasadnij dlczego nie spełnia tych warunków? Dla mnie obrazą polskiego interesu narodowego jest ksenofobia Dmowskiego.
Niebezpieczny temat, nie wiem czy jest sens prowadzić dyskusje gdyż ma ona podłoże światopoglądowe, polityczne a nie historyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 12:08 Quote Post

QUOTE(varius)
Według mnie wybitnym może być tylko taki polityk, który działa w interesie swojego kraju, narodu.

No a dla mnie nie wink.gif Polityka to jest działanie polityczne w interesie - w interesie kraju, klasy, stanu, rodziny, własnym. Kto jest w tym działaniu dobry i skuteczny, ten jest dobrym politykiem. Kto jest w tym działaniu wybitny, ten jest wybitnym politykiem.
QUOTE(giewart)
Niebezpieczny temat, nie wiem czy jest sens prowadzić dyskusje gdyż ma ona podłoże światopoglądowe, polityczne a nie historyczne.

Ponownie się nie zgadzam. Obiektywna, historyczna ocena polityka jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy tylko na chwilę zapomnieć o tym, czy jego działania i ich skutki nam się podobają czy nie. Wspomniany już przeze mnie Stalin to najlepszy "materiał ćwiczeniowy". Spójrzmy na niego nie przez pryzmat jego przerażających zbrodni, ale przez pryzmat tego, jakie cele sobie stawiał i do jakiego stopnia udawało mu się je osiągnąć. Potem tak samo spójrzmy na Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Grabskiego, Mościckiego, Rydza, Becka, Bieruta, Minza, Gomułkę, Cyrankiewicza, Gierka...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 10/08/2008, 12:23 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 10/08/2008, 12:16)
Z tym też sie nie zgadzam. Uważam, że jak najbardziej można odrzucić sympatie i antypatie. Ja na przykład za największego polityka XX wieku uważam Józefa Stalina - choć była to przecież kreatura, dla której nikt normalny chyba sympatii żywić nie może. Po prostu potraktujmy ową wielkość jako nic innego jak wielkie zdolności polityczne, umiejętność wyznaczania sobie realnych celów politycznych i osiągania ich.


Jeżeli patrząc na to z tej strony, to najwybitniejszym politykiem był Kim Ir Sen. Osiągnął on to, o czym Stalin mógł tylko pomarzyć - nie tylko bowiem zdobył władzę absolutną, utrzymał się przy niej pomimo wielu zagrożeń i stworzył system prawdziwie totalitarny. On zrobił coś więcej - zapewnił zbudowanemu przez siebie systemowi trwałość. Demontaż stalinizmu zaczął się zaraz po śmierci samego Stalina. Natomiast w Korei powstała pierwsza i jak na razie jedyna komunistyczna rodzina królewska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
giewart
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 4.621

£ukasz Giewartowski
Stopień akademicki: magazynier
Zawód: sprzedawca marzeñ
 
 
post 10/08/2008, 12:31 Quote Post

No ale to temat o politykach polskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 12:57 Quote Post

To tylko spór o metodę wink.gif
Jak już napisałem, drogą tej metody uważam za najwybitniejszych polskich polityków XX wieku Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Władysława Gomułkę i Edwarda Gierka. Każdy z tej czwórki wykazał się wybitnym talentem politycznym, umiał zdobywać i utrzymywać władzę. Witos - metodami właściwymi parlamentarnej demokracji. Piłsudski - drogą zamachu stanu i rządów autorytarnych. Gomułka - poprzez spektakularny ruch społeczny i to w konfrontacji z moskiewskim Wielkim Bratem. I wreszcie Gierek - mistrz wewnątrzpartyjnych intryg, który perfekcyjnie wybudował, a potem wykorzystał pozycję śląskiego barona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 10/08/2008, 13:13 Quote Post

Chyba przesadziłam z wyrażeniem "spodobało mi się, co powiedział".

Spodobało mi się zacytowanie przez Michnika samego Geremka, myślę, że gdzieś znajdę to za chwilę dokładnie. W obecności Wałęsy i oficjeli rzucił kamień w stronę wszystkich świętych panów, którzy lubią innym wywlekać błędy.
Nie wiem, co było dalej, bo oglądałam tylko kawałek. Ale wierzę Ironside, że mógł potem przesadzić. Chociaż uważam, że pogrzeb człowieka tak mocno politycznie zaangażowanego, może być okazją do politycznych refleksji.


Nie uważam, że to typ polityka wybitnego, to mały człowiek, zadufany w sobie, ale był w wielu ważnych momentach historycznych przemian, swoje wie i trafia celnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 20/08/2008, 9:16 Quote Post

PILSUDSKI
DMOWSKI
RZEPECKI
KUKLINSKI
BOR-KOMOROWSKI
FIELDORF-NIL
DASZYNSKI
ANDERS
SOSNKOWSKI
PADAREWSKI
GRABSKI
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 20/08/2008, 9:22 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 10/08/2008, 11:25)
QUOTE
Podobało mi się to, co powiedział na pogrzebie Geremka.

No to jesteś chyba wyjątkiem, tzn. pierwszą osobą jaką spotykam, której podoba sie wykorzystywanie pogrzebu własnego przyjaciela do bieżących gierek politycznych rolleyes.gif Michnik jest akurat dla mnie typem skrajnie antypatycznym, moje poglądy są niemal w 100% sprzeczne z tym co on głosi, uważam też że w ciągu ostatnich 20 lat sporo Polsce zaszkodził. Co nie zmienia faktu, iż moim zdaniem jeśli ktoś zasłuży sobie w III RP z perspektywy dłuższego czasu na miano wielkiego polityka, to właśnie on.
*


MICHNIK I NP. FIELDORF -NIL (SZOK!!!) CHYBA ZE ZA BIESIADY Z URBANEM , KISZCZAKIEM(COS O HONORZE) , nie wiem czy jakis redaktor wybiórczej nie pisal tego postu z szacunkiem
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 20/08/2008, 16:41 Quote Post

1. Józef Piłsudski
2. Roman Dmowski
3. Ignacy Paderewski
4. Władysław Sikorski
5. Władysław Anders
6. Władysław Bartoszewski
7. Lech Wałęsa
8. Tadeusz Bór Komorowski
9. Stefan Starzyński (na skale warszawską ale cóż)
10.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 20/08/2008, 18:15 Quote Post

QUOTE(mariuniu)
nie wiem czy jakis redaktor wybiórczej nie pisal tego postu

Redaktor GW napisałby, że Michnik jest typem skrajnie antypatycznym i szkodnikiem? rolleyes.gif
QUOTE
KUKLINSKI
BOR-KOMOROWSKI
FIELDORF-NIL

A który z tych panów był politykiem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 20/08/2008, 19:32 Quote Post

Lutosławski
Herbert
Gombrowicz
Andrzej Wróblewski
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 26/08/2008, 10:16 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 20/08/2008, 18:15)
QUOTE(mariuniu)
nie wiem czy jakis redaktor wybiórczej nie pisal tego postu

Redaktor GW napisałby, że Michnik jest typem skrajnie antypatycznym i szkodnikiem? rolleyes.gif
QUOTE
KUKLINSKI
BOR-KOMOROWSKI
FIELDORF-NIL

A który z tych panów był politykiem?
*


mozna dyskutowac jaka jest roznica miedzy politykiem a np osoba majaca wplyw na bieg historii chodzilo mi o wybitnych patriotow,mezow stanu etc pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2008, 13:00 Quote Post

[quote=mariuniu,26/08/2008, 11:16]
[quote]KUKLINSKI
BOR-KOMOROWSKI
FIELDORF-NIL[/quote]
A który z tych panów był politykiem?
*

[/quote]
mozna dyskutowac jaka jest roznica miedzy politykiem a np osoba majaca wplyw na bieg historii chodzilo mi o wybitnych patriotow,mezow stanu etc pozdrawiam
*

[/quote]
Witam!
Jakimi zasługami zasłyneli ww?
Bo wg mnie:
gen. Bór-Komorowski - wydał rozkaz wybuchu Powstania Warszawskiego,
gen. Nil-Fieldorf - zginął,
Kukliński - ????????????????
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 28/08/2008, 9:52 Quote Post

[quote=rezerwista,26/08/2008, 13:00]
[quote=mariuniu,26/08/2008, 11:16]
[quote]KUKLINSKI
BOR-KOMOROWSKI
FIELDORF-NIL[/quote]
A który z tych panów był politykiem?
*

[/quote]
mozna dyskutowac jaka jest roznica miedzy politykiem a np osoba majaca wplyw na bieg historii chodzilo mi o wybitnych patriotow,mezow stanu etc pozdrawiam
*

[/quote]
Witam!
Jakimi zasługami zasłyneli ww?
Bo wg mnie:
gen. Bór-Komorowski - wydał rozkaz wybuchu Powstania Warszawskiego,
gen. Nil-Fieldorf - zginął,
Kukliński - ????????????????
pzr.
*

[/quote]
mysle ze Kuklinskiemu ,historia przyznala racje ,ale propaganda komunistyczna zniszczyla jego dobre imie,choc relatywizm historyczny w tych czasach osiagna monstrualne rozmiary. Bor -KOMOROWSKI ,mozna sie spierac ja uwazam ,ze mial racje -zawiedli sojusznicy,NIL za nieprzejednanie walecznosc odwage pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej