Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Świetna wiadomość! Kolejne źródła w internecie, Linki do źródeł i literatury on-line
     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 21/06/2006, 18:35 Quote Post

Hej
Pora nieco odświerzyć ten wątek, bowiem w internecie pojawiło się ostatnio znów kilka, jakże pożądanych przez mediewistów wydawnictw źródłowych, a także sporo interesujących zapowiedzi.

Ostatnio dodane wydawnictwa:

- Monumenta Poloniae Historica - doszły kolejne 4 tomy, w sumie jest ich 5, niedługo ma dojść tom VI :
- Monumenta Historica Dioeceseos Wladislaviensis
- Monumenta Poloniae Paleographica
- Ostdeutche Tafelmalerei in der letzter Hälfte des 14 und den ersten Drittel des 15. Jahrhunderts ,czyli coś o średniowiecznym malarstwie
-Stadtbuch von Posen; die mittelalterliche Magistratsliste; die aeltesten Protokollbuecher und Rechnungen; Bd1 - czyli najstarsze księgi miejskie poznania, jeśli kogoś interesuje przestępczość w średniowieczu, to wewnątrz poznański wykaz proskrybowanych.

Zapowiedzi:
- Lites ac res geste inter Polonos Ordinemque Cruciferorum
- Pommerellisches Urkundenbuch
- Acten der Ständetage Preussens, Königlichen Antheils (Westpreussen). Bd. 1, 1466-1471
- Acten der Ständetage Preussens unter der Herrschaft des Deutschen Ordens
- Bibliotheca Warmiensis oder Literaturgeschichte des Bisthums Ermland
- Codex diplomaticus Prussicus
- Chronik der vier Orden von Jerusalem
- Codex diplomaticus Warmiensis oder Regesten und Urkunden zur Geschichte Ermlands
- Das Ausgabebuch des Marienburger Hauskomturs für die Jahre 1410-1420 : mit Unterstützung des Vereins für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg
- Das Marienburger Ämterbuch
- Das Marienburger Tresslerbuch der Jahre 1399-1409
- Die Aeltere Chronik von Oliva
- Die Urkunden des Deutsch-Ordens-Centralarchives zu Wien : in Regestenform. Bd. 1,
- Namen-Codex der Deutschen Ordens-Beamten, Hochmeister, Landmeister, Großgebietiger, Komthure, Vögte, Pfleger, Hochmeister-Kompane, Kreuzfahrer und Söldner-Hauptleute in Preussen
- Preussische Chronik des Johannes Freiberg
- Preussisch-polnische Studien zur Geschichte des Mittelalters
- Scriptores rerum Warmiensium oder Quellenschriften zur Geschichte Ermlands

Miłej lektury Radagast

P.S. Warto również zgłaszać swoje propozycje, jest duża szansa na umieszczenie zaproponowanych publikacji w bibliotekach cyfrowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 21/06/2006, 19:39 Quote Post

Faktycznie świetna wiadomość. Mnie najbardziej cieszą kolejne tomy MPH. Juz się biorę za ściąganie. Pewnie tak jak w przypadku tomu I będzie to oryginał z XIX w. no i trzeba się uzbroić w cierpliwość smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 21/06/2006, 21:17 Quote Post

QUOTE(Belfer historyk @ 21/06/2006, 20:39)
Faktycznie świetna wiadomość. Mnie najbardziej cieszą kolejne tomy MPH. Juz się biorę za ściąganie. Pewnie tak jak w przypadku tomu I będzie to oryginał z XIX w. no i trzeba się uzbroić w cierpliwość smile.gif.
*


Jest trochę ściągania, ponad 150 MB w 4 tomach MPH. Oczywiście brakuje jeszcze ostatniego 6 tomu starej serii MPH. Z pewnością skorzystam z sugestii Radagasta i zgłoszę mailowo swoje propozycje do jednej z cyfrowych bibliotek. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 19/07/2006, 13:53 Quote Post

Jana Długosza kanonika krakowskiego Dziejów polskich ksiąg dwanaście w Polskiej Bibliotece Internetowej: smile.gif

http://www.pbi.edu.pl/site.php?s=NWI0MWVmN...ugosz&x=58&y=11

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 19/07/2006, 14:33 Quote Post

Witam

Brawo Primo, gratuluję znaleziska!!!
Ta strona napewno będzie często przeze mnie odwiedzana!

Ale nie koniec dobrych wiadomości smile.gif
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego zamieściła na swojej stronie niezwykle cenną pozycję, szczególnie dla interesujących się dziejami Kościoła lub terenami diecezji wrocławskiej. Kodeks do tej pory był niezwykle tródno dostępny. Zawera sporo dyplomatów, które nie zostały wydane w późniejszych kodeksach dotyczących Śląska.

Urkunden zur Geschichte des Bisthums Breslau im Mittelalter, hrsg Gustaw Adolf Stenzel, Breslau 1845

Pozdrawiam Radagast
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 19/07/2006, 14:35 Quote Post

No, no, Primo! - szkoda tylko, że to do przeglądania na stronie - bo istnieje tam opcja zapisu?
Co do Długosza - nie umniejszając jego zasługom dla Jagiellońskiej Polski, nie przepadam za jego dziełami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 19/07/2006, 15:04 Quote Post

No tak, ale tych Roczników nie można sobie ściagnąć(a może można confused1.gif). Już nie pamiętam gdzie i jak, ale znalazłem kiedyś stronę, gdzie kilka ksiąg Długosza można było sobie ściągnąć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 19/07/2006, 19:41 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 19/07/2006, 15:35)
No, no, Primo! - szkoda tylko, że to do przeglądania na stronie - bo istnieje tam opcja zapisu?
*



QUOTE(Belfer historyk @ 19/07/2006, 16:04)
No tak, ale tych Roczników nie można sobie ściagnąć(a może można confused1.gif). Już nie pamiętam gdzie i jak, ale znalazłem kiedyś stronę, gdzie kilka ksiąg Długosza można było sobie ściągnąć.
*


Rozumiem Panowie Wasz niedosyt, ja też chciałbym mieć możliwość ściągnięcia źródła na swojego "twardziela". Niestety w PBI nie ma takiej możliwości.

Masz rację Belfrze historyku, na jednej ze stron ze źródłami historycznymi (niestety adresu już nie pamiętam) były faktycznie wybrane fragmenty kilku ksiąg Długosza. Pamiętam, że kilka miesięcy temu jeden z forumowiczów szukał długoszowego opisu bitwy pod Grunwaldem, chciałem mu pomóc i odesłać go do tego adresu, ale okazało się, że był tam tylko krótki ekscerpt z 11 księgi bez relacji Długosza o bitwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 19/07/2006, 20:39 Quote Post

Ja mówię o pełnych tekstach wybranych ksiąg Rocznikóww pdf, a nie tylko o wybranych fragmentach. Są to ks.III-IV, V-VI oraz VII-VIII.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 19/07/2006, 20:47 Quote Post

QUOTE(Belfer historyk @ 19/07/2006, 21:39)
Ja mówię o pełnych tekstach wybranych ksiąg Rocznikóww pdf, a nie tylko o wybranych fragmentach. Są to ks.III-IV, V-VI oraz VII-VIII.
*


Jesteś pewien Belfrze, że to były pełne teksty? Ja spotkałem się tylko z obszernymi fragmentami, to były PDFy spakowane w archiwa .rar lub .zip. Innych amatorskich "edycji" Długosza w internecie nie znalazłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 19/07/2006, 21:01 Quote Post

Nie mam przed sobą "książkowego" wydania akurat tych ksiąg, ale sprawdziłem ks. III-IV. III zaczyna sie na roku 1039, a kończy na 1081 i zajmuje co najmniej 50 stron. IV zaczyna się na 1082 r., a kończy się na 1139 i również zajmuje co najmniej 50 stron. Pozostałe księgi są tak samo obszerne więc wydaje mi się, że to są pełne wydania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 19/07/2006, 21:06 Quote Post

Moja szybka poprawka. wink.gif Masz rację Belfrze historyku. Adres strony:

http://historia.4pl.pl/001.html

Znajdują się tam 3 tomy "krakowskiej" edycji Roczników Długosza (księgi 3-4, 5-6, 7-8) w całości, choć bez przedmowy i indeksów. Porównałem, bowiem wszystkie te tomy posiadam w książkowym oryginale w domu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 19/07/2006, 21:57 Quote Post

Też mam tę wersję smile.gif
No to teraz potrzeba kogoś o silnej woli i odrobinie czasu, by metodą ctrl-c ctrl-v zrobił nam kompilację brakujących początkowych tomów smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 19/07/2006, 22:02 Quote Post

Boże, anielska cierpliwość to do takiego zadania za mało smile.gif Nie podjąłbym się nawet, gdyby mi w tysiącach funtów płacili wink.gif A tamte tomy tak samo ktoś robił? Bo nie chce mi sie jakoś wierzyć... smile.gif

PS Dopiero z Twojej sygnaturki dowiedziałem się o istnieniu foto.poczet.com Jestem na poczet.com kilka razy dziennie i nie zauważyłem tego linku w menu - powinien być bardziej widoczny wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 20/07/2006, 16:01 Quote Post

Radagast!

Gratuluję Stenzla. Już tam pędzę. Fakt, do Śląska cenne uzupełnienie. A znalazłeś gdzieś polską kontynuację Kodeksów Śląska (po 1342, serię CDS już mam z wbc).
Tak samo czekam kiedy Poznań uruchomi kancelarię ks. Agnieszki, bo moją drukowaną wersję p. red. T. Jurka zostawiłem byłem w Polsce i teraz mi brakuje źródeł... sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej