Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
26 Strony « < 24 25 26 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon Bonaparte a Polska
 
Co sądzisz o Napoleonie?
Wielki, wspaniały człowiek [ 208 ]  [66.88%]
Nie mam zdania [ 53 ]  [17.04%]
Wielki zbrodniarz [ 50 ]  [16.08%]
Suma głosów: 311
Goście nie mogą głosować 
     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/06/2013, 9:36 Quote Post

QUOTE(grey @ 7/06/2013, 8:30)
Zmienność sojuszy nie jest niczym niecodziennym w polityce państw. Tylko my zdajemy się być po dzień dzisiejszy, zbyt twardogłowi by do tego dojść
*


Ale zmiana sojuszu w 1813 roku raczej Księstwu Warszawskiemu niewiele dała w perspektywie nadchodzącego kongresu. Byliśmy nowym elementem układanki tego napoleońskiego ładu, a 3 z 5 państw decydujących o przyszłym kształcie kontynentu to były niedawni zaborcy, którzy na jakąkolwiek formę niezależnej pseudoPolski by sobie nie pozwolili.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 7/06/2013, 9:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #376

     
grey
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 27.633

Zawód: niebieski ptak
 
 
post 10/06/2013, 12:02 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 7/06/2013, 9:36)
....to były niedawni zaborcy, którzy na jakąkolwiek formę niezależnej pseudoPolski by sobie nie pozwolili.
*



Jak nie, jak tak. Forma okrojonej ale niezależnej Polski jak najbardziej powstała z inicjatywy jakby nie było jednego z zaborców. A jednym z głównych oponentów jej powstania był nie kto inny jak nasz niedawny sojusznik, wobec którego wykazaliśmy się tak dalece posunięta lojalnością.
 
User is offline  PMMini Profile Post #377

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 10/06/2013, 12:18 Quote Post

A ta niezależna Polska to się nazywało Królestwo Polskie?

I Francuzi byli przeciwni? Można coś o tym więcej, bo przyznam szczerze, iż nie znam stosunku Paryża do kwestii polskiej podczas kongresu wiedeńskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #378

     
UchoOdŚledzia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 92.291

U Sledz
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 9/05/2014, 9:54 Quote Post

Zamiast nie mam zdania powinno być coś w stylu: "Tyle dobrego, co i złego" tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #379

     
asioa1234
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 102.928

 
 
post 7/02/2018, 11:02 Quote Post

Aż mi się włos na głowie jeży jak czytam niektóre z tych postów. Nie jestem ekspertem od spraw Napoleona i nigdy nie będę, ale troszkę historii znam i wiem czym grozi powtarzanie starych błędów. Trzeba się uczyć na przeszłości - historii jeśli wolicie.
Napoleon nigdy nam nie pomógł. Nigdy nawet nie chciał. Wszystko co robił, robił dla siebie - ewentualnie dla francuskiego narodu. Tak, to prawda - utworzył Księstwo Warszawskie, ale nie zrobił tego dla nas. Za wszelką cenę chciał upokorzyć Prusy, których nie mógł ścierpieć (utworzył Księstwo Warszawskie z ziemi zagarniętych przez Prusy podczas I i II rozbioru). Tak, to prawda, pozwolił na utworzenie Polskich Legionów - ale nie zrobił tego dla nas. Był wtedy w czasie wielu bitw i uśmierzał bunt w różnych okolicach Francji, Włoszech i okolicznych wysp. Wykorzystał Polaków: wysyłał ich na wyspy, żeby uśmierzyli bunt, wykorzystał nas pod Somosierrą itp. To były jego bitwy - nie nasze. Tak, to prawda, dał nam Konstytucje, ale ta NAJWAŻNIEJSZA ustawa w kraju była dosłownie dyktowana przez Napoleona i napisana w języku Francuskim. Tak, to prawda, że w tamtym dla nas trudnym czasie to właśnie on był jedyną osobą, która cokolwiek ,,dla nas'' zrobiła, ALE nigdy nie zapominajmy, o tym, że po każdym przecinku jest jakieś ALE.

Może i trochę się spóźniłam z takim postem, ale musiałam coś napisać jak przeczytałam HOŁDY dla Napoleona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #380

26 Strony « < 24 25 26 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej