Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ulubiony dowódca Rzeczpospolitej
 
Jaki jest twój ulubiony dowódca RP ?
Żółkiewski [ 59 ]  [27.57%]
Czarniecki [ 21 ]  [9.81%]
Sobieski [ 46 ]  [21.50%]
Koniecpolski [ 59 ]  [27.57%]
Dickman [ 6 ]  [2.80%]
inny [ 23 ]  [10.75%]
Suma głosów: 214
Goście nie mogą głosować 
     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/05/2006, 11:11 Quote Post

Rozejm z Buszy (1617) zawarty miedzy Zolkiewskim a Iskanderem Pasza zakladal, ze po polskiej stronie zostanie zburzona twierdza nadgraniczna nalezaca do ksiazat Zbaraskich - jesli sie nie myle jej nazwa to Berszada. Wywolalo to sluszny gniew Zbaraskich, gdyz twierdza byla prywatna, zbudowana za ich pieniadze, a hetman sie nia rozporzadzil.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 1/05/2006, 11:18 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 1/05/2006, 11:05)
Fajnie, chć Inflanty to głównie zasługa Radziwiłłów, Zamoyskiego i Chodkiewicza,a rozprawa z Waldecznym to też zasługa Zamoyskiego.
*



Spróbuję to jednak umotywować. Chciałbym jednak na wstępie uściślic jedną rzecz: chodzi mi o konkretne kampanie czy sukcesy pod buławą Żółkiewskiego, a nie np. stwierdzenie: mimo że Żółkiewski wygrał pod Kłuszynem, to zwycięstwo należało do Króla Zygmunta, bo on dowodził całą Kampanią.
Inflanty.
W ciągu 1600r. wojska szwedzkie wykorzystując zaangażowanie sił Rzeczpospolitej na Wołoszczyźnie opanowały dużą część Inflant, doszły do Rygi, osiągnęły linię Dźwiny. Słaba armia litewska cofała się. Wspomniany K. Radziwiłł unikał zaangażowania się w wojnę Inflancką, ale na wieść o planach króla, żeby Żółkiewski objął dowództwo nad Litwinami, czym prędzej stawił się do obozu, i objął dowództwo nad nimi. Na początku września Armia koronna (nad którą faktyczne dowóztwo objął Żółkiewski - schorowany Zamoyski nie przejawiał dawnej energii) pojawiła się w Inflantach (do komendy nad wojskiem pozostawionym na Ukrainie został oddelegowany Marek Sobieski), i z marszu ruszyła na odsiecz oblężonej przez Szwedów Rydze, powodując 27 września rano panikę i szybki odwrót tych ostatnich. Z braku chęci ze strony Karola Sudermańskiego do walnej bitwy zdecydowano się na systematyczną kampanię - zdobywanie twierdza po twierdzy. 18 października dociera Żółkiewski do twierzdzy Wolmar, i po długiej blokadzie, i przybyciu ciężkich dział z Rygi 19 grudnia Szwedzi kapitulują. Na czas zimy przerwano działania, i wiosną 25 marca Żółkiewski dociera pod Felin, i po dwumiesięcznym oblężeniu zdobywa go. 30 czewca staje Żółkiewski pod Tallinem. 2 km od miasta wyszły przeciw niemu wojska szwedzkie. Po początkowym niepowodzeniu ataku husarii (Szwedzi zastosowali "kozły hiszpańskie")hetman rzuca do walki lekkie chorągwie, które obeszły Szwedów od tyłu, i sprawiły im rzeź. Po zdobyciu mniejszych twierdz wojsko udało się w stronę Dorpatu. W rękach Szwedów pozostał już tylko Tallin, Dorpat, Parnawa, Hapsalu i leżąca już na pograniczu Ingrii Narwa. Dalsze boje nie były już możliwe, ponieważ wojsko było schorowane i wygłodniałe, i w dodatku pozbawione żołdu. Dalsze działania mieli prowadzić tu Litwini pod wodzą Chodkiewicza. Pozostaje tylko ubolewać, że kampania Inflancka nie została doprowadzona do końca. O Michale Walecznym trochę później.
pzdr.
 
Post #32

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 1/05/2006, 15:38 Quote Post

Tak, Tallin to zasługa Żółkiewskiego, ale zdobycie Wolmaru i Fellina jest przypisywane Zamoyskiemu i to raczej dzięki niemu je zdobyliśmy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 1/05/2006, 17:58 Quote Post

JKM Jan Sobieski a pozniej exequo imci Chodkiewicz, Chmielecki, Czarniecki, Zolkiewski, a pozniej panowie: ksiaze Poniatowski, general Bielak et Pulaski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Emilian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 17.565

Emil Petecki
Zawód: TROLL SPAMER
 
 
post 10/05/2006, 15:10 Quote Post

user posted image

Sobieski był najlepszy. Zwycięstwo pod Wiedniem zawniło mu sławę i nieprzemijającą chwałę. Rozgromił Turków. Nikt inny oprócz niego tego nie potrafił. I kto się jeszcze zastanawia dlaszego Rzeczpospolita Obojga Narodów była najpotężniejszym państwem ówczesnego świata?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 10/05/2006, 15:20 Quote Post


QUOTE
I kto się jeszcze zastanawia dlaszego Rzeczpospolita Obojga Narodów była najpotężniejszym państwem ówczesnego świata?


Hmmmmm, wybacz, ale nie była sleep.gif
niestety chcielibyśmy, żeby była najpotężniejsza jednak nawet tak wielki wódz jak Sobieski nie mógł tego dokonać. Jest moim ulubionym i najbardziej szanowanym, aczkolwiek tak wielkiej zasługi nie można mu przypisać.
Nie rozbijając się na szczegółach. Gdyby RON w tym czasie była by tak świetna i potężna to Turcja ośmielałaby się atakować jej równie światłych sojuszników? logika wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
J.S. Lubomisrski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 16.834

 
 
post 10/05/2006, 22:04 Quote Post

Jak dla mnie najlepsi to :
nr.1 - Stanisław Koniecpolski
nr.2 - Jerzy Sebastian Lubomirski
nr.3 - Jan Karol Chodkiewicz
nr.4 - Jan Tarnowski
nr.5 - Konstanty Ostrogski

Ulubiony oczywiscie Jerzy Sebastian Lubomirski razem z Koniecpolskim. Ale bardziej chyba ten pierwszy. smile.gif
Jak dla mnie ankieta troche uboga i zrobiona na "odwal" dry.gif

Ps. IMO Czarniecki i Zółkiewski nawet troche Sobieski przereklamowani wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 10/05/2006, 22:13 Quote Post

QUOTE
Nikt inny oprócz niego tego nie potrafił.


Choćby Koniecpolski pod Kamieńcem w 1633 potrafił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
mad
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 17.157

Zawód: uczen
 
 
post 13/05/2006, 19:42 Quote Post

Zagłowałem na Czarnieckiego bo nie ma to jak: "Jak Czarniecki do Poznania(...)" w naszym hymnie :] a tak naprawde uwazam go za dobrego dowodce, poniewaz potrafil pokonac Szwedow podczas potopu i mial prawdziwe umiejetnosci dowodcze wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Karol Lotaryński
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 12.846

brak
 
 
post 15/05/2006, 2:37 Quote Post

Już gdzieś widziałem podobną ankietę! Nawet argumenty te same! Róźni się tylko Dickmanem, choć nie wiem co on tu robi i jak go porównywać z innymi! W dowodzeniu na morzu był "niezrównany" bo chyba tylko Chodkiewicz miał niewielkie doświadczenie tego typy walkach! Ja popieram Koniecpolskiego i Chodkiewicza za całokształt i za fakt że nigdy w życiu nie przegrali poważnej bitwy! Zwłaszcza za to że potrafili bić Szwedów, których cenie dużo bardziej niż pospolite ruszenie rosyjskie, Kozaków (zwłaszcza po 1660r),Turków, Tatarów czy Rumunów, których bili Zamoyski,Żółkiewski czy Sobieski! Nie jestem także zwolennikiem Czarnieckiego! Partyzantem był doskonałym ale decydujące bitwy wygrywał zwykle mając przewagę liczebną! Miał także problemy ze współpracą z innymi dowódcami (walki na Litwie były wyjątkiem lub zmądrzał na stare lata smile.gif ) i nie potrafił zdobywać miast! Lepszy od innych mógł być więc tylko w partyzantce!
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 17/05/2006, 19:41 Quote Post

QUOTE
Ja popieram Koniecpolskiego i Chodkiewicza za całokształt i za fakt że nigdy w życiu nie przegrali poważnej bitwy!


Chodkiewicz przegrał chocby bitwe pod Moskwą w 1612 roku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 17/05/2006, 21:36 Quote Post

Z tych podanych największy był jak dla mnie Sobieski, ale mam sentyment do Dickmana i głosowalam na niego ( uwielbiam shanty,a ,,Oliwska szanta" jest moja ulubioną wink.gif ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 1/07/2006, 5:31 Quote Post

Zdecydowanie Żółkiewski, dla mnie on był zawsze najlepszy
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 3/07/2006, 22:45 Quote Post

Jerzy Sebastian Lubomirski za Toruń, potrafił dowodzić jazdą i piechotą oraz artylerią. Ilu naszych wodzów to potrafiło ? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 3/07/2006, 23:34 Quote Post

Koniecpolski za całokształt oraz Żółkiewski za Kłuszyn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej