Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie Mniszchów
     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 6/04/2011, 13:26 Quote Post

Witam.
Mam takie pytanie... kiedyś przeglądając tekst źródłowy znalazłem fragment, w którym było napisane: "Maryna Mniszchówna wywodząca się z Wielkich Kończyc...", a jako że pochodzę właśnie ze wsi Kończyce Wielkie, (które leżą koło Cieszyna) zaintrygowała mnie ta sprawa. Szukałem w Herbarzu Paprockiego i faktycznie jest tam informacja o rodzie Mniszchów z Kończyc Wielkich, leżących niedaleko Frydka na Morawach. Dodam jeszcze, że szukałem również w kronikach parafialnych i natknąłem się na wzmiankę, że " w 1413 roku ród Mniszchów sprzedał wieś Kończyce Wielkie rodowi Wilczków". I tu właśnie nasuwa się moje pytanie: czy wspomniana w źródłach wieś to faktycznie moja rodzinna miejscowość i czy wspomnieni Mniszchowie to rzeczywiście CI Mniszchowie od Dymitriad? Bo jeśli tak, to wychodziłoby na to że jedyna caryca z Polski na moskiewskim tronie była Kończanką z pochodzenia rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/04/2011, 15:00 Quote Post

Tak, to był ród pochodzenia czeskiego, trochę na ten temat można przeczytać np. w książce śp. prof. Danuty Czerskiej, Dymitr Samozwaniec, Wrocław 1995; w zapowiedziach serii marmurkowej PIW znajduje się biografia Maryny, zob. tutaj.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 16/04/2011, 17:12 Quote Post

Patrzyłem w internecie i okazuje się że istnieje jeszcze jedna wieś Kończyce Wielkie, a leży ona koło Ostrawy. Wydaje mi się że bardziej prawdopodobne jest to że Mniszchowie wywodzą się raczej z tych Kończyc koło Ostrawy, a nie tych moich...a może ktoś z Was ma jakieś konkretniejsze informacje na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 24/01/2017, 0:16 Quote Post

W biogramie z PSB (XXI, str. 484-486) autorstwa Haliny Kowalskiej, którego bohaterem jest: Mikołaj Mniszech (Mniszek) z Wielkich Kończyc h. własnego (ok. 1484–1553) [protoplasta polskiej gałęzi rodu], jest podane, że pochodził z rodziny, która miała wywodzić się z Wielkich Kończyc na Śląsku Cieszyńskim, a od XV w. osiadłej także na Morawach. Miał się on wywodzić od "któregoś Mniszcha z Moraw: w r. 1501 występował tam Jędrzej z Wielkich Kończyc piszący się właścicielem Vratimova, czyli Racimowa. Dziedzicem Racimowa tytułował się jeszcze w r. 1532 także M. Wg Paprockiego M. sprzedał dobra rodzinne i schronił się do Polski «dla niechęci cesarza Ferdynanda przeciwko sobie»" [cytat ze str. 484].

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 24/01/2017, 0:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej