Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sw. Wojciech patronem Europy ?
     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 3/10/2006, 20:14 Quote Post

Dopuszczam, że św. Wojciecha można dojrzeć z innej optyki.
Może nie doraźnych owoców. Choć jak się patrzy na herkulesowe dzieło św. Bonifacego. Jeżli się nie mylę to 6 biskupstw i ok 40 klasztorów na "surowym korzeniu".
Ale może to nic - bo nie mineło 1300 lat i Nimecy się laicyzuja... (choć z drugiej strony zyskały Papieża)

ale wracając do Wojciecha.
Nie nawrócił Prusów, ale może natchnął św. Brunona z Kwerfurtu. Zapatrzony w Wojciecha (zresztą autor hagiografii) biegał od Pieczyngów przez Ruś aż prawie po Szwecje. Śmierć męczeńską zresztą poniósł podobną - z rąk Prusów.
Rozmach większy, tylko co mu brakuje? To nie on stworzył wzorzec?

Jaką optyką mamy patrzeć na Wojciecha?
Chyba, że sam kult będzie znakiem działania Ducha Świętego.
Ale w takim razie może Watykan niepotrzebnie negatywnie zweryfikował św. Jerzego... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 3/10/2006, 21:50 Quote Post

Niestety Mordredzie, nie wiem, co masz na myśli.

I w ogóle jestem zdziwiony. Nigdy nie miałem we zwyczaju ukrywać swoich poglądów na temat postaci historycznych. Zwłaszcza wtedy, kiedy uważam je za uzasadnione. A mój pogląd na temat Ottona III to tylko czytanie Thietmara między wierszami. A fakt, że zarówno Otton jak i Wojciech są od dawna w naszej historiografii pokryci brązem tym bardziej mnie nie powstrzyma - uważam bowiem, że nie zasłużyli na takie pomnikowe traktowanie.
Także niezależnie od tego czy dana persona, choćby nie wiem jak uwielbiana i spiżowa, była znanych mi faktów i opinii współczesnych nieudacznikiem, obłąkańcem, zboczeńcem, idiotą czy też zwykłym draniem, nie omieszkam tego w dyskusji napisać. Zwłaszcza, że określenia te są jak najbardziej cenzuralne i tak naprawdę ciężkie do zastąpienia. Wciskanie na siłę eufemizmów tylko zaciemnia sprawę i to, o co autorowi postu naprawdę chodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Mordred VII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 21.470

 
 
post 4/10/2006, 14:09 Quote Post

wiem ,że podręcznikowa poprawność to mało odkrywcza sprawa wink.gif
Jednakże ,co do niektórych postaci zwłaszcza tych których autorytet ,a w tym wypadku także kult kształtował się przez wieki ,potrzebna jest doza obiektywnego uznania.
Chodzi mi tylko o to ,że niektóre fakty poprostu ciężko obalić,zwłaszcza w tak brutalny sposób.



pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 4/10/2006, 15:23 Quote Post

Sęk w tym, że nie starałem się tu obalać żadnych faktów. Bo nie są faktami stwierdzenia, że ktoś był wielki, nowatorski, miał wizję. Nikt tu na razie w żaden sposób nie wykazał, na czym niby polegała owa wyjątkowość postaci Wojciecha. Bo co do Ottona, to owszem, był na swój sposób wyjątkowy - to jedynym przedstawicielem swego rodu, nad którym Thietmar dosłownie załamuje ręce (oczywiście w opowiedni sposób - wszak nie można tak otwartym textem psioczyć na cesarza...)

Przepraszam, jeśli urażę czyjeś uczucia religijne, ale w moim deistycznym mniemaniu jest bardzo wielu świętych, którzy nie zasłużyli na wyniesienie na ołtarze lub na stanie się symbolami bądź obiektami szczególnego kultu. Bardzo często działo się tak przez nieporozumienie, niedomówienie, albo też ktoś realizował w ten sposób swoje cele polityczne. I to się da niestety powiedzieć o obu naszych patronach narodowych; zarówno Wojciechu, jak i Stanisławie.
Co w żaden sposób nie zmienia faktu, że ich kult jakie przyniósł Polsce w przeszłości liczne korzyści (zwłaszcza zrastające się członki smile.gif)
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 5/10/2006, 17:47 Quote Post

Temat coś umarł, moze uda się jednak reanimacja:

Uważam, że patronem Europy powinien był zostać św. Bernard z Clairvoux. Facet reprezentował sobą te wszystkie cechy, jakich dziś Europie brakuje. I właśnie z powodu braku tych przymiotów nasz kontynent upada - gospodarczo, moralnie i politycznie.
Przede wszystkim był pracowity. Klasztory cystersów przezeń zakładane były motorami współczesnej gospodarki.
Nie bez znaczenia jest też głęboka duchowość Bernarda, przywiązanie do tradycji.
No i last but not least: w końcu nie bez kozery nazywano go "duszpasterzem krzyżowców" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/10/2006, 19:38 Quote Post

codzienne wypowiedzi to chyba nie najlepszy symptom zgonu
ale ja nie jestem patologiem czy jakims tam koronerem

No, Bernard to trząsł współczesną Europą, więc to co się za życia napatronował to jego rolleyes.gif

Ciekawostka. Wychwalałem tu św. Bonifacego a okazało się, że on próxz Niemiec już jest patronem... zjednoczenia Europy.

To co pozostanie WQojciechowi? patronowanie poszerzeniu UE na Wschód?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Vaamx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 56.381

Caroline Cos
Zawód: uczen
 
 
post 22/05/2009, 16:45 Quote Post

Niby jest pare patronów europy. Tak jak św.Wojciech jest patronem Polski,ale przecież Polska ma też innych patronów.
Wydaje mi się że sw. Wojciech zasłużył bardziej w państwie Polskim niż w jednoczeniu europy.

AAA tak troszkę odbiegając od tematu, wiecie może gdzie naprawdę są relikwie św. Wojciecha ? W Polsce czy Czechach, czy tu i tu ? confused1.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 22/05/2009, 17:17 Quote Post


AAA tak troszkę odbiegając od tematu, wiecie może gdzie naprawdę są relikwie św. Wojciecha ? W Polsce czy Czechach, czy tu i tu ? confused1.gif confused1.gif
*

[/quote]

Jest w dziale Polska Piastów temat o relikwiach św. Wojciecha. Proponuję go tylko odnaleźć alby się wszystkiego dowiedzieć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Ježek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 18.422

Jan
Stopień akademicki: phd
 
 
post 24/05/2009, 9:44 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 5/10/2006, 16:47)
Uważam, że patronem Europy powinien był zostać św. Bernard z Clairvoux. Facet reprezentował sobą te wszystkie cechy, jakich dziś Europie brakuje.

Nienawiść i działanie militarne wobec tych, ktorzy wierzy w coś innego?

Wydaje sie mi, ze sa lepszy patroni Europy niz św. Wojciech i Bernard.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej