Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Galicja, organizacja "Sokół" i rozmaitości
     
Rivaldo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 102.052

 
 
post 17/07/2017, 23:59 Quote Post

Dzień dobry,
mam szereg pytań dotyczących życia i polityki w trakcie i tuż przed I WŚ, zwłaszcza w Galicji. Niestety dotykają one zróżnicowanych sfer, mam nadzieję, że jest to dobry adres, aby spróbować poszukać odpowiedzi. Może znajdzie się tu jakiś pasjonat przedwojnia i Galicji rolleyes.gif Najogólniejsze i najbardziej interesujące mnie pytanie to:
1. Jak wyglądał udział Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a zwłaszcza krakowskiego oddziału konnego w Legionach i wojnie? Interesują mnie również przygotowania do wojny i dni po zamachu w Sarajewie.
Zastanawiam się kiedy właściwie zaczęto przeczuwać wojnę i przygotowywać się do niej? W jaki sposób Sokół przygotowywał się do wojny?
Znalazłem trochę informacji, m.in. o drużynach polowych, ale gdyby ktoś z Państwa miał bardziej szczegółowe materiały będę zobowiązany.

2. O ile można znaleźć wiele na temat historii, głośnych wydarzeń, postaci, to niełatwo dowiedzieć się jak wyglądało zwykłe codzienne życie, dzień, dom poszczególnych grup społecznych, co mieli na talerzu, jak pracowali, w co byli ubrani, co robili wieczorami. Podejrzewam, że najlepszym źródłem byłyby pamiętniki – czy znają Państwo takowe? Interesuje mnie zwłaszcza początek XX wieku w Galicji.

Oprócz powyższego, mam wiele bardziej szczegółowych pytań.
3. Czy istniały... wózki inwalidzkie na początku XX wieku? smile.gif Jak wyglądał los niepełnosprawnych?
4. Jak tak naprawdę było z udziałem Żydów w Sokole, zwłaszcza w Galicji w latach 1911-1914? I ich udziale w II Brygadzie Legionów?
5. Czy w latach tuż przed I wojną istniały dokumenty tożsamości w Galicji? Czy miały zdjęcia? Jeśli nie, jak można było potwierdzić np. pełnoletniość?
6. Jak się... przeklinało? wink.gif
7. Kto strzegł prawa w małym miasteczku w Galicji? Policjanci? Austriacy czy Polacy? Jak byli ubrani? Co nosili, pałki, pistolety? Jak traktowali ludność?
Co groziło za kłusowanie?

Dziękuję serdecznie!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 18/07/2017, 10:16 Quote Post

QUOTE(Rivaldo @ 18/07/2017, 0:59)

3. Czy istniały... wózki inwalidzkie na początku XX wieku? smile.gif Jak wyglądał los niepełnosprawnych?
*



Tak istniały, znane były już w XIX wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rivaldo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 102.052

 
 
post 18/07/2017, 23:46 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 18/07/2017, 11:16)
Tak istniały, znane były już w XIX wieku.
*


Ale pewnie nie wyglądały tak jak dzisiaj? Pewnie były drewniane raczej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 19/07/2017, 9:25 Quote Post

Popatrz sobie chociaż na fotografię Jana Zygmunta Skrzyneckiego w podeszłym wieku, najprawdopodobniej zrobioną w Krakowie albo okolicach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Zygmunt_S...krzynecki_1.PNG
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rivaldo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 102.052

 
 
post 22/07/2017, 8:38 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 19/07/2017, 10:25)
Popatrz sobie chociaż na fotografię Jana Zygmunta Skrzyneckiego w podeszłym wieku, najprawdopodobniej zrobioną w Krakowie albo okolicach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Zygmunt_S...krzynecki_1.PNG
*


Super, dziękuję bardzo! Nigdy wcześniej nie widziałem tego zdjęcia.

A wiesz może jak było z policją pod zaborem austriackim w małych miejscowościach, na początku XX wieku? Czy porządku strzegli i przestępców łapali policjanci czy nazywali się jakoś inaczej (żandarmi?)? Czy zdarzało się, że to byli Austriacy?

Czy msza katolicka w galicyjskiej wsi była w całości po łacinie? Też śpiewy? Czy wierni – często nawet niepiśmienni - byli w stanie odpowiadać?

Zastanawiam się też jak było wtedy z ubikacjami w miastach takich jak Kraków. Mogły być w budynkach, czy raczej na zewnątrz się łaziło? Bo rozumiem że na wsiach to wtedy tylko za chałupę? wink.gif

Znalazłem też informację, że ludzie na wsi często chodzili boso - czy w zimie także? Trudno mi to sobie wyobrazić.
Dzięki wielkie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 23/11/2017, 12:31 Quote Post

CODE
7. Kto strzegł prawa w małym miasteczku w Galicji? Policjanci? Austriacy czy Polacy? Jak byli ubrani? Co nosili, pałki, pistolety? Jak traktowali ludność?


user posted image
z http://www.krosno24.pl/kultura.php3?id=10563

A stosunki układały się różnie, jak to z "policją" smile.gif Za bójkę z żandarmami na jakieś lokalnej imprze dwaj bracia prababci mojej żony do hAmeryki musieli wyjechać - ale upiekło im się... 1913... Za to bilety na pociąg do Hamburga i statek do Ameryki kupili w ajencji w swojej rodzinnej wsi.

CODE
Czy msza katolicka w galicyjskiej wsi była w całości po łacinie? Też śpiewy? Czy wierni – często nawet niepiśmienni - byli w stanie odpowiadać?


Tak. Starsze pokolenie znało naprawdę dużo słów po łacinie. Obowiązkowo uczyli się ministranci, nawet grubo po wojnie.

CODE
Znalazłem też informację, że ludzie na wsi często chodzili boso - czy w zimie także? Trudno mi to sobie wyobrazić.


Większość "literatury" tego okresu opisuje życie ludzi biednych, niezamożnych, gdzie buty były rzeczą tak drogą, że oszczędzano je na wszystkie sposoby. Ale na pewno na mrozie nie chodzono boso smile.gif

Z ciekawostek - namiętnie się sądzono. Adwokaci mieli żniwa. Sporo inwestowano w edukację swych pociech (choć to było trochę uwarunkowane regionalnie) - Steinhaus przykładowo opisuje, że w jego gimnazjum większość stanowiły dzieci chłopskie. Masowo (po 1870) zrzeszano się i tworzono spółdzielnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 4/12/2017, 9:39 Quote Post

A swoją drogą - jesteśmy trochę skażeni przez literaturę pozytywistyczną. XIX wieczny świat widzimy przez pryzmat warstw ubogich,biedaków co nie mieli do garnka nic włożyć, a nie wyobrażamy sobie, że mogło być też inaczej. Że wieś polska to nie byli tylko bezrolni, umierający na polach dziedzica, ale też średnio i bardzo zamożni. Że XIX wiek był okresem rozwoju i poważnych zmian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej