Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kult pioruna w Polsce.
     
chaemuaset
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 56.665

Zawód: student
 
 
post 30/11/2009, 21:30 Quote Post

QUOTE
Nie chodzi o samą mnogość. Te informacje dostarczane przez różne dziedziny nauki wzajemnie się potwierdzają. Można byłoby mówić o ich wieloznaczności gdyby się wykluczały lub gdyby ich nie było.
Ale jakie informacje? Folklor? A jaką wartość dla wczesnego ma współczesny, czy choćby XIX wieczny folklor? Bo inne dziedziny wcale nie dostarczają tak pewnego i jednoznacznego materiału. Są różne głosy i różne opinie. Materiał nie jest pewny ale wręcz przeciwnie - może służyć jedynie jako materiał pomocniczy.

QUOTE
Niestety znów nie rozumiem co masz na myśli. Co ma znaczyć, czy każdy piorun to Perun? To jakaś sugestia, że Słowianie uważali tylko co drugi piorun za przejaw boskiej aktywności a pozostałe za zwykłe elektryczne wyładowania atmosferyczne?
Chodzi o to, że nie każde odniesienie do pioruna w folklorze musiało mieć swe korzenie w pogańskim bóstwie.

QUOTE
Jeśli przejrzysz dyskusję w tematach o pochodzeniu Słowian, to przekonasz się jak mało godne zaufania są źródła pisane. Źródło pisane to nie jest źródło jedyne obiektywne i zawsze prawdziwe, jak Ty to traktujesz. Kronikarze nie opisują obiektywnego stanu rzeczy tylko własne przekonania o nim, dokonują subiektywnych ocen co lepsze a co gorsze, czemu warto poświęcić wiele miejsca a co przemilczeć. Tak więc źródło pisane to nie jest jedyne wiarygodne źródło informacji.
Ale ja o tym doskonale wiem, tylko staram się Ci uświadomić, że materiał zaproponowany przez Ciebie ma tak niską wartość dla oceny zagadnienia, że nie może być użyty bez wsparcia źródeł pisanych,

QUOTE
Dyskredytując źródła językowe czy etnograficzne dyskredytujesz naukę, która za nimi stoi.
A no i właśnie. Ja ich wcale nie dyskredytuję ale podkreślam, że wyniki ich dociekań nie są wcale tak jednoznaczne jak Ci się wydaje.

QUOTE
Robisz z historii jedyną rzetelną naukę a z językoznawstwa czy antropologii kultury jakąś czarną magię. Historia ma dostarczać informacji prawdziwych a reszta tylko ściemnia. Tylko, że takie przekonanie może być traktowane wyłącznie jako Twoja prywatna opinia a nie stanowisko nauki, gdyż nauką, tak samo jak historia, jest językoznawstwo, religioznawstwo, antropologia...
Patrz wyżej i proszę więcej bez wycieczek osobistych.

QUOTE
Skoro np. w XIX w. obrzędowość wielu regionów prezentuje nam obraz pioruna traktowanego jako bóstwo, to jaka pewność, że bóstwo jest bóstwem? Pewnie taka sama jak to, że piorun jest piorunem.
A to ciekawe. Mogę prosić o literaturę?

QUOTE
To ciekawe. Myślę, że czas ten stereotypowy obraz innych dziedzin nauki zastąpić wiedzą na ich temat.
No comment. Patrz wyżej.

QUOTE
To może znów rozmawiamy o dwóch innych światach. W tym, który ja znam kult bóstw piorunowych rozciągał się od amerykańskiego Xolotla, przez afrykańskiego Obatala, po polinezyjskiego Tawhaki.
A jak te bóstwa mają się do Peruna? A jak mają się wobec siebie nawzajem? Z resztą nie ważne, bo to już nie na temat. Występowanie w różnych częściach świata bóstw piorunowych nie świadczy przecież o ogólnoświatowym kulcie pioruna. Należy podkreślić, że przypisywanie bóstwu atrybutu błyskawicy nie świadczy już o ubóstwieniu pioruna.

QUOTE
Niekoniecznie, ale jeśli nawet to...?
No masz rację, zły argument ale...

To jest najważniejszy argument przeciw Twoim tezom:
QUOTE
Dlaczego o tak potężnym bóstwie, naczelniku panteonu milczą źródła, wymieniając inne bóstwa? Nie jest możliwe aby po ogólnosłowiańskim przywódcy panteonu pozostało tak mało źródeł, do tego o wątpliwej jakości.
Dlaczego po ogólnosłowiańskim bóstwie, do tego na pewno silnym i popularnym, nie pozostała żadna poza Rusią wzmianka w źródłach? Jeśli nie odpowiesz na to pytanie nie może być mowy o tym aby móc przyznać Ci rację. Odpowiedź na nie w ogóle zezwala na dyskusję na temat tego czy Perun był ogólnosłowiańskim bóstwem czy nie. Podkreślam, że folklor nie jest żadnym argumentem, ze względu na nie możliwość określenia czy chodzi w nim o pogańskie bóstwo, o konotacje z Bogiem chrześcijańskim czy po prostu zjawisko atmosferyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/11/2009, 22:25 Quote Post

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
Chodzi o to, że nie każde odniesienie do pioruna w folklorze musiało mieć swe korzenie w pogańskim bóstwie.
*



Ba, powiem więcej - na pewno nie każde, tylko niektóre.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
Ale ja o tym doskonale wiem, tylko staram się Ci uświadomić, że materiał zaproponowany przez Ciebie ma tak niską wartość dla oceny zagadnienia, że nie może być użyty bez wsparcia źródeł pisanych,
*



Możesz mi to uświadomić przedstawiając dowody a nie pisząc tylko, że według Ciebie tak jest. To, że według Ciebie argumenty antropologów mają "niską wartość" nie przekonuje mnie w ogóle. Tym bardziej, że wygląda na to, że nie znasz wcale tej literatury, skoro według Ciebie znajdujemy tam tylko "chyba, może, zapewne...".
Dla przykładu, Władimir Propp już dawno temu zwrócił uwagę, że źródła pisane są kiepskim sposobem poznawania mitologii (np. "Iliada" dla poznania greckiej mitologii). Prezentują nie faktyczne wierzenie, ale jego literacką przeróbkę, pewne jego wybiórcze elementy związane z wizją autora i przedstawione w sposób podporządkowany tej wizji. Paradoksalnie zapis zamiast oddawać rzeczywistość fałszuje ją. Badając dużo późniejsze fabuły ludowe poznajemy rzeczywiste wierzenie wraz z jego kontekstem społecznym, funkcją, strukturą. Dlatego Propp najpierw nakreślił dokładnie związek pomiędzy bajką (w której badaniu się specjalizował) i mitem i na tej podstawie wyciągał wnioski co do mitu.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
QUOTE
Dyskredytując źródła językowe czy etnograficzne dyskredytujesz naukę, która za nimi stoi.

A no i właśnie. Ja ich wcale nie dyskredytuję ale podkreślam, że wyniki ich dociekań nie są wcale tak jednoznaczne jak Ci się wydaje.
*



Wiele z nich jest bardzo jednoznacznych. Jeśli ogólnie nie są to proszę konkretne dowody.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
QUOTE
Skoro np. w XIX w. obrzędowość wielu regionów prezentuje nam obraz pioruna traktowanego jako bóstwo, to jaka pewność, że bóstwo jest bóstwem? Pewnie taka sama jak to, że piorun jest piorunem.

A to ciekawe. Mogę prosić o literaturę?
*



Tzn. jaką literaturę? Wykorzystującą folklor XIX i XX-wieczny dla rekonstrukcji mitologii na temat Peruna? Proszę bardzo, znikoma próbka, bardzo podstawowa:
В.В.Иванов, В.Н.Топоров - Исследования в области славянских древностей
Л.С.Клейн - Воскрешение Перуна
Й. Иванов - Культ Перуна у южных славян
A. Szyjewski - Religia Słowian
P. Zając - O zaświatach niedalekich i cudach nienadzwyczajnych
Generalnie świetne są wszystkie prace Iwanowa i Toporowa. Zając bardzo przejrzyście tłumaczy jak współczesny materiał odnosi się do przeszłości. Co tutaj istotne przekazuje wiele uwag jak odczytywać dawne kultury etniczne, których obraz historycy zafałszowali dawno temu i niestety przeważnie fałszują do dziś (np. dychotomia sacrum - profanum, racjonalizacja świata, traktowanie obcości...). Natomiast nie od czapy byłoby zapoznanie się w ogóle ze sposobem w jaki bada się kulturę (poznaje się ją inaczej niż daty wydarzeń historycznych, problem polega właśnie na tym, że to zupełnie inny warsztat niż historyka) - funkcjonalizmem, strukturalizmem, ekologią kulturową.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
QUOTE
To może znów rozmawiamy o dwóch innych światach. W tym, który ja znam kult bóstw piorunowych rozciągał się od amerykańskiego Xolotla, przez afrykańskiego Obatala, po polinezyjskiego Tawhaki.

A jak te bóstwa mają się do Peruna? A jak mają się wobec siebie nawzajem? Z resztą nie ważne, bo to już nie na temat. Występowanie w różnych częściach świata bóstw piorunowych nie świadczy przecież o ogólnoświatowym kulcie pioruna. Należy podkreślić, że przypisywanie bóstwu atrybutu błyskawicy nie świadczy już o ubóstwieniu pioruna.
*



Nie pytałeś o stosunek innych bóstw do Peruna. Nie pytałeś o ich stosunek wobec siebie. Pytałeś wyraźnie o ogólnoświatowy kult pioruna. Jeśli przykłady z całego świata kultu związanego z piorunem nie świadczą o ogólnoświatowym kulcie pioruna to nie wiem co może o nim świadczyć.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
To jest najważniejszy argument przeciw Twoim tezom:
Dlaczego po ogólnosłowiańskim bóstwie, do tego na pewno silnym i popularnym, nie pozostała żadna poza Rusią wzmianka w źródłach? Jeśli nie odpowiesz na to pytanie nie może być mowy o tym aby móc przyznać Ci rację. Odpowiedź na nie w ogóle zezwala na dyskusję na temat tego czy Perun był ogólnosłowiańskim bóstwem czy nie.
*



Może nie zauważyłeś, bo nie czytasz, co odpisuję, ale odpowiedziałem już na to pytanie. Wytłumacz mi, jak nie mając źródeł można mówić, że czegoś w nich nie ma? I powtórzę, jeśli znasz te źródła opisujące wyczerpująco religię Słowian na całym ich terytorium to je tutaj przytocz, bo będzie to naukowa sensacja.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
Podkreślam, że folklor nie jest żadnym argumentem, ze względu na nie możliwość określenia czy chodzi w nim o pogańskie bóstwo, o konotacje z Bogiem chrześcijańskim czy po prostu zjawisko atmosferyczne.
*



Nic nie stoi na przeszkodzie możliwości określenia o co chodzi w folklorze oprócz chęci i wysiłku. Na szczęście niektórzy podjęli się tej pracy już dawno temu. Poza tym, jak również już pisałem, wyniki badań etnograficznych (a to bardzo szeroki materiał - obrzędowość doroczna, obrzędowość domowa, rytuał, motywy zdobnicze, magia, tabu, sztuka użytkowa, bajki, legendy, mity, podania...) możemy zestawić z danymi językowymi, toponomastyką i sprawdzić, czy się wzajemnie uzupełniają i potwierdzają. Bo kultura to nie przypadkowy zbiór elementów, tylko ściśle określona struktura, mająca działać i wypełniać określone funkcje (tak jak język, co jest doskonałą analogią wprowadzoną przez Levi-Straussa).
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
chaemuaset
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 56.665

Zawód: student
 
 
post 1/12/2009, 1:55 Quote Post

QUOTE
Możesz mi to uświadomić przedstawiając dowody a nie pisząc tylko, że według Ciebie tak jest. To, że według Ciebie argumenty antropologów mają "niską wartość" nie przekonuje mnie w ogóle. Tym bardziej, że wygląda na to, że nie znasz wcale tej literatury, skoro według Ciebie znajdujemy tam tylko "chyba, może, zapewne...".
Z tym "chyba", "może" itd to nie przesadzaj bo nie jest to wcale tak istotne. Tym bardziej, że trzeba nie wiem gdzie mieć oczy aby nie dostrzec dużego uogólnienia. Tym bardziej, że nigdzie nie powiedziałem, że są tam "tylko" takie stwierdzenia, więc proszę takich słów w moje usta nie wkładać.
Argumenty antropologów mają swoją wartość ale co z tego, skoro nie rozchodzi się tutaj o poznanie mitologii czy systemu wierzeń ale jednoznaczne stwierdzenie ogólnej czci oddawanej Perunowi. To, że w niego wierzono jest rzeczą pewną, bo na tym przecież się opiera politeizm, ale nie możemy n tej podstawie stwierdzić, że Perun był bóstwem ogólnosłowiańskim, czczonym na całej Słowiańszczyźnie.

QUOTE
 
QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
Chodzi o to, że nie każde odniesienie do pioruna w folklorze musiało mieć swe korzenie w pogańskim bóstwie.
*



Ba, powiem więcej - na pewno nie każde, tylko niektóre.

QUOTE(chaemuaset @ 30/11/2009, 21:30)
Ale ja o tym doskonale wiem, tylko staram się Ci uświadomić, że materiał zaproponowany przez Ciebie ma tak niską wartość dla oceny zagadnienia, że nie może być użyty bez wsparcia źródeł pisanych,
*



Możesz mi to uświadomić przedstawiając dowody a nie pisząc tylko, że według Ciebie tak jest. To, że według Ciebie argumenty antropologów mają "niską wartość" nie przekonuje mnie w ogóle. Tym bardziej, że wygląda na to, że nie znasz wcale tej literatury, skoro według Ciebie znajdujemy tam tylko "chyba, może, zapewne...".
Dla przykładu, Władimir Propp już dawno temu zwrócił uwagę, że źródła pisane są kiepskim sposobem poznawania mitologii (np. "Iliada" dla poznania greckiej mitologii). Prezentują nie faktyczne wierzenie, ale jego literacką przeróbkę, pewne jego wybiórcze elementy związane z wizją autora i przedstawione w sposób podporządkowany tej wizji. Paradoksalnie zapis zamiast oddawać rzeczywistość fałszuje ją. Badając dużo późniejsze fabuły ludowe poznajemy rzeczywiste wierzenie wraz z jego kontekstem społecznym, funkcją, strukturą. Dlatego Propp najpierw nakreślił dokładnie związek pomiędzy bajką (w której badaniu się specjalizował) i mitem i na tej podstawie wyciągał wnioski co do mitu.
Kiepski przykład. Nie opieramy w końcu w naszym przypadku się na źródłach literackich ale na obcych relacjach przekazujących nam nazwy bóstw czczonych przez Słowian.

QUOTE
Wiele z nich jest bardzo jednoznacznych. Jeśli ogólnie nie są to proszę konkretne dowody.
Dowody? Dla przykładu językoznawstwa: Szubelak w Perunie nie widzi bóstwa ogólnosłowiańskiego (ba co więcej nawet nie uważa go za bóstwo Słowiańskie). Przykładów można by mnożyć dla każdej nauki.

QUOTE
Tzn. jaką literaturę? Wykorzystującą folklor XIX i XX-wieczny dla rekonstrukcji mitologii na temat Peruna? Proszę bardzo, znikoma próbka, bardzo podstawowa:
В.В.Иванов, В.Н.Топоров - Исследования в области славянских древностей
Л.С.Клейн - Воскрешение Перуна
Й. Иванов - Культ Перуна у южных славян
A. Szyjewski - Religia Słowian
P. Zając - O zaświatach niedalekich i cudach nienadzwyczajnych
Generalnie świetne są wszystkie prace Iwanowa i Toporowa. Zając bardzo przejrzyście tłumaczy jak współczesny materiał odnosi się do przeszłości. Co tutaj istotne przekazuje wiele uwag jak odczytywać dawne kultury etniczne, których obraz historycy zafałszowali dawno temu i niestety przeważnie fałszują do dziś (np. dychotomia sacrum - profanum, racjonalizacja świata, traktowanie obcości...). Natomiast nie od czapy byłoby zapoznanie się w ogóle ze sposobem w jaki bada się kulturę (poznaje się ją inaczej niż daty wydarzeń historycznych, problem polega właśnie na tym, że to zupełnie inny warsztat niż historyka) - funkcjonalizmem, strukturalizmem, ekologią kulturową.
Jako, że nie pocieszę się częściowym komentarzem to skomentuję jak uzupełnię braki w literaturze =]

QUOTE
Nie pytałeś o stosunek innych bóstw do Peruna. Nie pytałeś o ich stosunek wobec siebie. Pytałeś wyraźnie o ogólnoświatowy kult pioruna. Jeśli przykłady z całego świata kultu związanego z piorunem nie świadczą o ogólnoświatowym kulcie pioruna to nie wiem co może o nim świadczyć.
Błędne podejście. Nie należy tu zaliczać wszystkich bóstw związanych z błyskawicą w najdelikatniejszy sposób, czy używających piorunów za swe atrybuty ale będących boskim uosobieniem błyskawicy. Nie chodzi o bóstwa związane z piorunem ale bóstwa będące deifikowanym piorunem.

QUOTE
Może nie zauważyłeś, bo nie czytasz, co odpisuję, ale odpowiedziałem już na to pytanie. Wytłumacz mi, jak nie mając źródeł można mówić, że czegoś w nich nie ma? I powtórzę, jeśli znasz te źródła opisujące wyczerpująco religię Słowian na całym ich terytorium to je tutaj przytocz, bo będzie to naukowa sensacja.
Ależ o czym my mówimy. Jeśli chodzi o religię Słowian to dysponujemy świetnym materiałem, o wiele lepszym niż dla religii germańskiej. Nie ma oczywiście źródeł wyczerpującą traktujących o religii Słowian na całym ich terytorium ale nie są one wcale ważne ani potrzebne. Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie: pośród wszystkich źródeł zachodnich, bizantyjskich i rodzimych słowiańskich opisujących religię i bóstwa słowiańskie spotykamy się z wieloma bogami, ale Peruna spotykamy tylko na Rusi. Jeśli Perun jest bóstwem ogólnosłowiańskim, więc musi być popularny. Jeśli jest popularny to jest znany. Jeśli jest znany to dlaczego wszystkie źródła traktujące o religii i bóstwach słowiańskich o nim milczą? Na to pytanie nadal nie odpowiedziałeś.

QUOTE
Nic nie stoi na przeszkodzie możliwości określenia o co chodzi w folklorze oprócz chęci i wysiłku. Na szczęście niektórzy podjęli się tej pracy już dawno temu.
A wyniki tych badań do dziś nie znajdują powszechnego uznania, czego ja jestem przykładem. Dlaczego nie? Dlatego, że forma i skala zachowania materiału w folklorze budzi bardzo duże wątpliwości.

QUOTE
Poza tym, jak również już pisałem, wyniki badań etnograficznych (a to bardzo szeroki materiał - obrzędowość doroczna, obrzędowość domowa, rytuał, motywy zdobnicze, magia, tabu, sztuka użytkowa, bajki, legendy, mity, podania...) możemy zestawić z danymi językowymi, toponomastyką i sprawdzić, czy się wzajemnie uzupełniają i potwierdzają. Bo kultura to nie przypadkowy zbiór elementów, tylko ściśle określona struktura, mająca działać i wypełniać określone funkcje (tak jak język, co jest doskonałą analogią wprowadzoną przez Levi-Straussa).
Ale jaka w tym wszystkim jest metoda, która pozwala ocenić, które pozostałości w folklorze odnoszą się do pozostałości po religii pogańskiej, które są odniesieniem do boga chrześcijańskiego (również gromowładnego), a które są opisem zjawiska atmosferycznego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/12/2009, 17:00 Quote Post

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Z tym "chyba", "może" itd to nie przesadzaj bo nie jest to wcale tak istotne. ... Tym bardziej, że nigdzie nie powiedziałem, że są tam "tylko" takie stwierdzenia, więc proszę takich słów w moje usta nie wkładać.
*

[/quote]

Napisałeś, cytuję: ...zarówno etnografowie, jak i antropolodzy, językoznawcy itd. stwierdzają: "być może"; "możliwe"; "najprawdopodbniej" zamiast: "pewne jest, że", "na pewno" itd. rolleyes.gif

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
[quote]Dla przykładu, Władimir Propp już dawno temu zwrócił uwagę, że źródła pisane są kiepskim sposobem poznawania mitologii (np. "Iliada" dla poznania greckiej mitologii). Prezentują nie faktyczne wierzenie, ale jego literacką przeróbkę, pewne jego wybiórcze elementy związane z wizją autora i przedstawione w sposób podporządkowany tej wizji. Paradoksalnie zapis zamiast oddawać rzeczywistość fałszuje ją. Badając dużo późniejsze fabuły ludowe poznajemy rzeczywiste wierzenie wraz z jego kontekstem społecznym, funkcją, strukturą. Dlatego Propp najpierw nakreślił dokładnie związek pomiędzy bajką (w której badaniu się specjalizował) i mitem i na tej podstawie wyciągał wnioski co do mitu.[/quote]
Kiepski przykład. Nie opieramy w końcu w naszym przypadku się na źródłach literackich ale na obcych relacjach przekazujących nam nazwy bóstw czczonych przez Słowian.
*

[/quote]


Od kiedy obce kroniki nie są źródłem literackim?

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Dowody? Dla przykładu językoznawstwa: Szubelak w Perunie nie widzi bóstwa ogólnosłowiańskiego (ba co więcej nawet nie uważa go za bóstwo Słowiańskie). Przykładów można by mnożyć dla każdej nauki.
*

[/quote]


No i gdzie te dowody bo nie widzę?
Jeśli chodzi Ci o Bronisława Szubelaka, to nie ma on podstaw do krytykowania ustaleń antropologii, gdyż jest historykiem. Poza tym zajmuje się uzbrojeniem rzymskich legionów a nie kulturą Słowian, więc nie widzę ani dowodów, ani autorytetu do wypowiadania się w tej kwestii.

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
[quote]Może nie zauważyłeś, bo nie czytasz, co odpisuję, ale odpowiedziałem już na to pytanie. Wytłumacz mi, jak nie mając źródeł można mówić, że czegoś w nich nie ma? I powtórzę, jeśli znasz te źródła opisujące wyczerpująco religię Słowian na całym ich terytorium to je tutaj przytocz, bo będzie to naukowa sensacja.[/quote]
Ależ o czym my mówimy. Jeśli chodzi o religię Słowian to dysponujemy świetnym materiałem, o wiele lepszym niż dla religii germańskiej.
*

[/quote]

No właśnie, o czym my mówimy? Religia germańska ma bogatszą literaturę.
"Świetny materiał" o religii Słowian to dla Ciebie kilka przypadkowych, lakonicznych wzmianek z późnej Rusi i Połabia?

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Nie ma oczywiście źródeł wyczerpującą traktujących o religii Słowian na całym ich terytorium ale nie są one wcale ważne ani potrzebne.
*

[/quote]


Skoro nie ma wyczerpujących źródeł to jak na ich podstawie można wyciągnąć wyczerpujące wnioski?

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie: pośród wszystkich źródeł zachodnich, bizantyjskich i rodzimych słowiańskich opisujących religię i bóstwa słowiańskie spotykamy się z wieloma bogami, ale Peruna spotykamy tylko na Rusi.
*

[/quote]


Odpowiedziałem - jeszcze u Prokopa piszącego o wszystkich Antach i Sklawinach, prawdopodobnie u Helmolda piszącego o okolicach Stargardu i u Saxa - na Rugii.

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Jeśli Perun jest bóstwem ogólnosłowiańskim, więc musi być popularny.
*

[/quote]


Musi to na Rusi smile.gif
Na Połabiu np. rozwinęło się wiele kultów lokalnych. Do władzy doszły bóstwa związane z danym miejscem lub plemieniem. Popularność Peruna została zepchnięta na boczny tor.

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Jeśli jest znany to dlaczego wszystkie źródła traktujące o religii i bóstwach słowiańskich o nim milczą? Na to pytanie nadal nie odpowiedziałeś.
*

[/quote]


Jak na razie to Ty nie odpowiedziałeś mi na pytanie o jakich źródłach piszesz. Jakie źródła opisują religię Słowian na terytorium Polan i Wiślan w VI-X w.? Jakie źródła opisują tę religię na terytorium wielkomorawskim? itd. itd. Jeśli żadne to skąd Twoja wiedza, że Peruna tam nie było? Wywróżyłeś to w andrzejki? Nawet najlepiej opisane późne Połabie to garstka przypadkowych wzmianek, często wzajemnie sprzecznych, nie dostarczających odpowiedzi nawet na najbardziej podstawowe pytania.

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
[quote]Nic nie stoi na przeszkodzie możliwości określenia o co chodzi w folklorze oprócz chęci i wysiłku. Na szczęście niektórzy podjęli się tej pracy już dawno temu.[/quote]
A wyniki tych badań do dziś nie znajdują powszechnego uznania, czego ja jestem przykładem.
*

[/quote]

Teoria ewolucji też nie znajduje powszechnego uznania. Tylko to nie jest problem teorii ewolucji...
Liczysz na to, że instytuty etnologii zmienią naukowe podstawy swych badań bo jakiś facet na forum ich „nie uznał”?

[quote=chaemuaset,1/12/2009, 1:55]
Ale jaka w tym wszystkim jest metoda, która pozwala ocenić, które pozostałości w folklorze odnoszą się do pozostałości po religii pogańskiej, które są odniesieniem do boga chrześcijańskiego (również gromowładnego), a które są opisem zjawiska atmosferycznego?
*

[/quote]


Skoro tutaj przyznajesz się, że nie wiesz na jakim materiale opierają się antropolodzy, skoro przyznajesz, że nie wiesz jaką metodą się posługują, to na jakiej podstawie możesz twierdzić, że się mylą? Intuicji? Wiedziałeś, że to złe badania zanim zacząłeś je czytać?
Przeczytaj podstawową literaturę antropologiczną to będziesz wiedział i na jakim materiale i w jaki sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 13/12/2009, 20:38 Quote Post

Jezeli chodzi o pierwsza wzmianke pisemna Peruna, to siega ona 7 wieku. W zywocie swietego Dymitra Solunskego mozna przeczytac, ze slowianski ksiaze Jason(prawdopodobniej Jakun) zwraca sie przed wyprawa do "Pyrina"
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
ahura
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 61.290

 
 
post 14/12/2009, 11:56 Quote Post

Co sądzicie o utożsamieniu Peruna z wedyjskim Pardźanja? Spotkałem się z interpretacją która utożsamia tych bogów.

Pardźanja (ang. Parjanya Chmura, Deszcz) - wedyjski bóg deszczu, chmur i burzy. Przedstawiany jako krowie wymię, beczka lub ceber. Był towarzyszem Indry i Waju niszczącym drzewa i zastępy asurów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 17/12/2009, 18:24 Quote Post

QUOTE
W zywocie swietego Dymitra Solunskego mozna przeczytac, ze slowianski ksiaze Jason(prawdopodobniej Jakun) zwraca sie przed wyprawa do "Pyrina"


może coś więcej o tym źródle - bowiem jak dotąd żaden ze znanych mi badaczy jakoś go nie dostrzegł


My Webpage
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/12/2009, 22:41 Quote Post

Też nigdy nie spotkałem się z takim źródłem jak "Żywot św. Dymitra Sołuńskiego". Gdzie można o tym poczytać?

Swoją drogą któreś z dzieł Teofilakta Ochrydzkiego ("Żywot św. Klemensa Ochrydzkiego" lub "Męczeństwo 15 świętych męczenników z Tyberiupolis") ma zawierać fragment wzmiankujący Swaroga nie wymieniany nigdzie w polskiej literaturze. Niestety nie mogę trafić na żadne tłumaczenie na znany mi język.
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 18/12/2009, 21:33 Quote Post

Tez nigdy nie spotykalem w polskich pracach tego zrodla:). Tlumaczenie(zywot sw D.Solunskiego) jest moje bo ja nie wiem jak to zrodlo nazywane jest wsrod polskich badaczy, i nie znam polskich terminow religijnych. Jezeli doslownie tlumaczyc nazwe z jezyka rosyjskiego to po polsku musi brzmiec jako "Cudy..." a nie "zywot...", ale wyraz "cud" w jezyku rosyjskim oprocz swego zwyklego znaczenia jest terminem religijnym, ktory po polsku moze nazywac sie inaczej. Po rosyjsku to brzmi w taki sposob: Чудеса святого Димитрия (Иоанн, архиепископ Фессалоникийский, середина VII века)(CZudiesa swiatogo Dimitrija(Ioann,archijepiskop Fessalonijskij, sieriedina 7 wieka). Zaczerpnalem te informacje z prac Dudko "Mater Lada. Bozestwiennoje кrodoslowije slawian" i L.Prozorow "Bogi i kasty jazyczeskoj Rusi"( w tych ksiazkach informacja ta umieszczona jest w odpowiednich artykulach o Perunie,Dudko podaje nawet grecka forme slowa "Pyrin") i chyba cos takiego widzialem tez u Klejna w "Woskrieszenije Peruna". Jeszcze czytalem o tym w innych ksiazkach, ale zapomnialem ich nazwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/12/2009, 18:39 Quote Post

Przejrzałem Klejna. Akurat na cuda Dymitra nie trafiłem, ale wypatrzyłem inny ciekawy fragment. Na str. 222 podaje, że "Galicyjska gramota" wymienia w 1302 r. Perunowy Dąb mający stać na granicy dwóch włości koło Przemyśla.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 21/12/2009, 22:08 Quote Post

Byc moze u Klejna nie ma, nie pamietam dokladnie. Co dotyczy "Perunowego debu", to moge powiedziec, ze niektorze rosyjscy badcze nie uznaja tego zrodla w ogole, twierdzac iz jest one sfalszowane
 
User is offline  PMMini Profile Post #56

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/12/2009, 11:47 Quote Post

Równie ciekawe jak odkrycie nie wykorzystanych źródeł jest dla mnie to dlaczego nie zostały wykorzystane. Jeśli "Galicyjska gramota" jest fałszerstwem to powinna być w polskiej literaturze wspomniana wraz z zastrzeżeniami, tak samo jak dzieje się z wątpliwym "Słowem o pułku Igora".
Być może zastrzeżenia są również do "Cudów św. Dymitra", ale - jak wyżej.
Natomiast dzieła Teofilakta Ochrydzkiego wątpliwości nie budzą. Nie wiem dlaczego południowi badacze odkryli tam wzmiankę o Swarogu a polscy nic o tym nie wiedzą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 22/12/2009, 13:38 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 22/12/2009, 19:47)
Jeśli "Galicyjska gramota" jest fałszerstwem to powinna być w polskiej literaturze wspomniana wraz z zastrzeżeniami, tak samo jak dzieje się z wątpliwym "Słowem o pułku Igora".
*


To, ze jest ona falszerstwem twierdza tylko niektorzy badacze, nie majcy "imienia" czy autorytetu w nauce rosyjskiej, oficjalna nauka (i rowniez wiekszosc badaczy)jest inego zdania. Po prostu jest taka kategoria naukowcow, ktorzy watpia prawie w kazde znane zrodlo, zaczynajac od Powiesci dorocznej i konczac tym "Slowem...". Jezeli pojsc za ich przykladem, to okaze sie ze w ogole nie mamy zadnych zrodel do badania, bo wszystko jest sfalszowane i t.d. Chyba w Polsce tez sa tacy.
Czy moglbym prosic o zrodlo, gdzie przeczytales o wzmiance o Swarogu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
Eugeniusz P.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 45.007

Eugeniusz P.
Stopień akademicki: -
Zawód: -
 
 
post 22/12/2009, 14:16 Quote Post

QUOTE(ahura @ 14/12/2009, 19:56)
Co sądzicie o utożsamieniu Peruna z wedyjskim Pardźanja? Spotkałem się z interpretacją która utożsamia tych bogów.

Pardźanja (ang. Parjanya Chmura, Deszcz) - wedyjski bóg deszczu, chmur i burzy. Przedstawiany jako krowie wymię, beczka lub ceber. Był towarzyszem Indry i Waju niszczącym drzewa i zastępy asurów.
*


O ile wiem to utozsamienie jest powszechnie uznane przez wszystkich badaczy. Jezeli wymawiac Parjanya po-polsku(jest dwie odmiany wymowy), to podobienstwo po prostu rzuca sie w oczy. Parjanya to epitet Indry i jezeli wziac pod uwage te wszystkie ostatnie DNA odkrycia, R1a, ariow i t.d. to moze sie okazac, ze Perun jest najstarszym slowianskim bogiem znanym z zrodel pisemnych. Slowianie zachowali starozytna forme tego imienia bez "k" odziedziczona po swoich aryjskich przodkach, lecz baltowie maja z "k". Nie wiem dlaczego forma z "k" jest uwazana za bardziej dawna, przeciez w Wedach jest poswiadczona nazwa bez "k", a Wedy to chyba najstarsze ze znanych zrodel pisemnych, gdzie spotykany jest ten teonim. Forma z "k" pochodzi z celtyckiej toponimii i trackich wzmianek pisemnych, ktore sa mlodsze niz Wedy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/12/2009, 9:25 Quote Post

QUOTE(Eugeniusz P. @ 22/12/2009, 13:38)
Czy moglbym prosic o zrodlo, gdzie przeczytales o wzmiance o Swarogu?
*



Nikos Čausidis, The Slavic Pantheons in a Visual Medium - Svarog, w: Studia Mythologica Slavica, 1, 1998, s. 82
Филарет ГУМИЛЕВСКИЙ, Святые южных славян, СПб, 1894, s. 70
 
User is offline  PMMini Profile Post #60

6 Strony « < 2 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej