Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Żydowscy jeńcy z Wojska Polskiego
     
Tata Marcina
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 101.151

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 3/02/2017, 14:45 Quote Post

Ilu Zydów służących w WP podczas kampanii wrześniowej dostało się do niewoli i jakie były dalsze losy tych ludzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 3/02/2017, 15:41 Quote Post

Znalazłem informację że mogło ich być 150 tys. na ogół 1,1 mln zmobilizowanych do wojska ludzi. Kilka-kilkanaście tys. chyba było w niewoli. Co niego jest tutaj:
http://zdzislawsztorm.salon24.pl/224530,po...oli-niemieckiej

ZSRR do nie woli wzięło ok. 20 tys. Żydów. Poczytaj też tutaj:
http://www.bryk.pl/wypracowania/historia/x...9Bwiatowej.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 3/02/2017, 22:33 Quote Post

QUOTE(El_Slavco @ 3/02/2017, 15:41)
Znalazłem informację że mogło ich być 150 tys. na ogół 1,1 mln zmobilizowanych do wojska ludzi.

Trochę byłoby to dziwne. Wg danych z 1931 roku Żydzi stanowili było ok. 9.8% społeczeństwa, tymczasem w armii miałoby ich być ponad 13,5%.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 3/02/2017, 22:55 Quote Post

Zetknąłem się z relacjami, że Żydów z niewoli zwolniono, po to żeby z cywila można było ich objąć holocaustem. Opisane jest to np. w komiksie mouse.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 4/02/2017, 6:15 Quote Post

QUOTE
Malinowski
Zetknąłem się z relacjami, że Żydów z niewoli zwolniono, po to żeby z cywila można było ich objąć holocaustem. Opisane jest to np. w komiksie mouse.


Rozmawiałem o tym z Żydem, który przez to przeszedł. Pierw był umieszczony w stalagu i nie pamiętał, gdzie to było. Nie wiem też jak długo tam był. Stamtąd, wraz z dużą grupą samych polskich żydowskich jeńców, był załadowany na pociąg i dowieziony do jakiegoś obozu pracy koło Lublina.
Czy mógł to być obóz w Majdanku w trakcie budowy?
Pracował tam przez jakieś dwa tygodnie i został wypuszczony z dokumentem zwolnienia. Do domu w Gąbinie doszedł na piechotę. Tam, po jakimś czasie, był aresztowany w domu rodzinnym wraz z trzema swoimi braćmi i z nimi wywieziony do obozu w Oświęcimiu.
Jego dwaj bracia służyli też w Wojsku Polskim we wrześniu 1939. Jeden z nich zdezerterował, drugi brał udział w obronie Warszawy i jakoś, po zajęciu Warszawy przez Niemców, udało mu się stamtąd wydostać i dojść do domu. Ci dwaj uniknęli niewoli w stalagu.
Mój znajomy opowiadał, że taki wcześniejszy transport żydowskich jeńców ze stalagu, poprzedzający jego transport, był gdzieś podwieziony i tam ich wszystkich zamordowano. Jemu ktoś to opowiadał i według mnie, jest to możliwe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 4/02/2017, 10:04 Quote Post

QUOTE(Grzegorz_B @ 3/02/2017, 22:33)
QUOTE(El_Slavco @ 3/02/2017, 15:41)
Znalazłem informację że mogło ich być 150 tys. na ogół 1,1 mln zmobilizowanych do wojska ludzi.

Trochę byłoby to dziwne. Wg danych z 1931 roku Żydzi stanowili było ok. 9.8% społeczeństwa, tymczasem w armii miałoby ich być ponad 13,5%.
*



Ortodoksyjni żydzi mają mnóstwo dzieci i to mogło powodować większy udział w rocznikach wcielonych do armii.
Poza tym problemem jest jak liczymy Żydów:
(kategorie od najwęższej do najszerszej)
- język jidysz (część Żydów mówiła po polsku, niemiecku albo rosyjsku)
- samookreślenie (wielu nie uważało się, za Żydów, byli tacy, którzy uważali się za Polaków, zwłaszcza w Galicji)
- religia (w II RP keżdy, nawet ateista, był przypisany do swojej religii, co najmniej w kwestii obrzezania i pochówku)
- pochodzenie (osoby, które mówiły po polsku i były katolikami)

Oficjalna statystyka II RP podawała język i to ograniczasło udział do 10%.
Wg. religii Żydów było więcej około 11%,
natomiast według zasady "jeden z 4 dziadków" jeszcze więcej , bo to obejmowało dużą część polskiej inteligencji (gdzieś 50%).
Typowo przedsiębiorcy byli albo Żydami albo Niemcami tzn. byli takiego pochodzenia, chociaż Niemiec katolik nie był uważany za cudzoziemca jak np. przodkowie Jerzego Stuhra. To samo dotyczy Żydow katolikow.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 14/02/2017, 20:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mort
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 101.514

Stopień akademicki: KLON BANITA
Zawód:
 
 
post 8/05/2017, 12:40 Quote Post

Na temat żydowskich jeńców z WP, znalazłem takie info:

QUOTE
Już od 1939 r. rozstrzeliwani byli także jeńcy wojenni-Żydzi, żołnierze Wojska Polskiego. Na około 55 000 - 60 000 żydowskich jeńców wojennych wziętych do niewoli w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., jeszcze w tym samym roku zabito około 5000 - 10 000, pozostałych osadzono w obozach jenieckich, aby po krótkim czasie potraktować ich jak resztę Żydów. Tylko Żydzi-jeńcy wojenni osadzeni w obozie niemieckim w Lublinie przy ul. Lipowej zostali rozstrzelani dopiero 3 listopada 1943 r.


Następstwa zagłady Żydów. Polska 1944-2010, Lublin 2012

Ten post był edytowany przez Mort: 8/05/2017, 12:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej