Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Złoty Wiek Islamu

dammy

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post Wczoraj, 21:43 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 17/11/2017, 21:58)
Wg. Ciebie Europa odpowiada za muzułmański fanatyzm?

Nie. Nie odpowiada. Muzułmanie wycinali mieszkańców Kaszmiru za czasów Sikandara przecież nie z powodu Europejczyków. Namordowali buddystów nie z powodu Europejczyków. Odpowiadają muzułmanie za falę ortodoksji i tylko oni gdyż sami rozpoczęli ekspansję pod sztandarami proroka. Ale patrząc na chłodno rozkład państwa Ajjubidów i przejęcie władzy przez Mameluków dało kopa ortodoksji, a do niej wpływów wyprawy Ludwika na pewno się przyczyniły. Nie mniej rządy późniejszych Mameluków czy Turków po śmierci Selima II pokazały inną przyjaźniejszą twarz islamu. Jak muzułmanie chcieli to mimo wojen z chrześcijańskimi państwami mogli wykazać się tolerancją.

QUOTE(MaG11 @ 17/11/2017, 20:55)
No ilu ? Masz jakieś statystyki ?  smile.gif

Nie mam. Ale myślę, że po coś to wymyślili. I to stosowali. Przecież stosowali to również i na sto lat przed Jennerem chrześcijańscy Rumuni.

Z pewnością upadł po tym jak stali się większością. Różnic cywilizacyjnych między południem a północą półwyspu tak od wieku XII też próżno szukać. Choć chyba lepszym przykładem jest Egipt. Zanim muzułmanie stali się tam większością to był jednym z głównych (albo głównym) centrów cywilizacji nad Morzem Sródziemnym. Nie ważne czy za Starego Państwa, Ramzesydów, Ptolemeuszy, Rzymian czy pierwszych Abbasydów. A potem nim być definitywnie przestał.

Tylko, że przyczyną była fala ortodoksji, a skutkiem, a nie przyczyną migracja. Mamelucy przejęli władzę czy się to chrześcijanom podobało czy nie. Władcy pochodzenia tureckiego mogli prowadzić politykę tolerancji mimo wojen z chrześcijanami. Wybrali taką drogę jaką wybrali. Nie ma to większego związku z ekspansją demograficzną muzułmanów, którzy nieraz udowodnili za Ajjubidów, że bez prześladowań da się żyć.

Nie załatwili tylko się tam osiedlali. Początkowo za zgodą administracji a potem i bez niej. Po czym po prostu stopniowo przejęli jej rządy. Co do Mongołów to pod względem militarnym jak najbardziej dorównywali podbijanym przez siebie krajom. Tylko łacinnikom i mamelukom rady nie dali :-).

Tylko pisałem to w kontekście Twojej wypowiedzi, że przyczyną upadku Kalifatu była ekspansja demograficzna muzułmanów, a efektem podbój przez chrześcijan. O przewadze militarnej nie zawsze decyduje wyższość kulturowa. Co nie oznacza, że uważam Europejczyków za barbarzyńców. W 406 roku całą masa Germanów zwaliła się w granice Imperium i po 70 latach już był koniec. A wcześniej aż do Adrianopola długo z nimi byli w stanie współistnieć oczywiście również dzięki przewadze militarnej jak i osadnictwu. Mongołowie i tak więcej podbić nie byli w stanie. Przynajmniej w takiej formie jaką nadał Czyngis-Chan temu imperium.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

Bazyli

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post Wczoraj, 23:24 Quote Post

dammy:
"Nie wiem co to za książeczka.".

Wydana w Katowicach w 2002 r., a jej autorem jest Yves Thoraval. Bardzo ciekawa.

dammy:
"Wszystko to co mam w u siebie wskazuje...".

Czyli zgadzamy się. Utrata znaczenia i marginalizacja niemuzułmanów zbiegła się w czasie z początkiem upadku cywilizacyjnego świata islamu.

Aquarius:
"Czy aby na pewno islam jest w Europie tak niszową religią jak buddyzm czy dżinizm?".

Nie. Idzie natomiast o to, że wymienione przeze mnie religie "wdarły" się na kontynent europejski w czasie gdy był on już chrześcijański. Żydzi to przypadek ekstraordynaryjny.

User is offline  PMMini Profile Post #77

6 Strony « < 4 5 6 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej