Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
24 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy polski władca,
     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 30/05/2006, 9:27 Quote Post

Najwybitniejszym władcą Polski był BEZ WĄTPIENIA Kazimierz Odnowiciel! Zdumiewające, ze nikt o nim nie wspomniał, oraz że tak niewiele uwagi poświęcaja mu szkolne podręczniki. Zastał państwo, którego właściwie już nie było, bo dopiero co praktycznie całkowitemu rozkładowi uległa armia, administracja państwowa oraz niemal zlikwidowane zostało wspierające aparat państwowy duchowieństwo. Autorytet monarszy Piastów był w gruzach. Z początku posiadał tylko wyniszczoną powstaniem ludowym i najazdem Brzetysława Wielkopolskę. Jeśli porównać tę jego domenę do sąsiadów, to bez wątpienia był w tej początkowej chwili najsłabszym z graczy. Okazał się fenomenalnym dyplomatą, pozyskał sobie jako sojuszników dwie potęgi: Niemcy i Ruś, które przecież dopiero co obaliły jego ojca. Rękami Niemców odzyskał Małopolskę a potem i Śląsk (a przecież Niemcy z doświadczenia powinni wiedzieć, iz takie państwo Polskie będzie w przyszłości groźnym i krnąbrnym sąsiadem), przy pomocy Rusinów Mazowsze i Pomorze. W krótkim czasie odtworzył państwo z roku 1000. Zreformował system militarny, który był o wiele bardziej wydolny i zdrowy ekonomicznie niż wcześniejsza drużyna, dał krajowi podstawy ekonomiczne, dzieki którym jego następca mógł sobie zdobyć przydomek "Szczodry" (żeby być szczodrym to trzeba mieć z czego). W ogóle to on dał krajowi podstawy, by Bolesław Szczodry mógł prowadzić iście imperialną poitykę. Właściwie to gdyby Kazimierz Odnowiciel żył dłużej, sam mógłby ją prowadzić (ale jednak z większą głową niż Bolesław i na pewno nie skończyłby tak marnie) i sięgnąć po koronę królewską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
stejak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 16.857

Bartek
Stopień akademicki: z
Zawód: LICEUM
 
 
post 31/05/2006, 19:20 Quote Post

Gdyby nie Mieszko nie był by teraz polski , nie był by Bolesława , Kazimierza . Gdyby nie on nie było by zapewne zjazdu Gnieźnieńskiego. Jego dobre kontakty zapewniły dobry start Bolesławowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 2/07/2006, 21:54 Quote Post

Witam
Oddałem głos na Bolesława Chrobrego. Stworzył państwo na tamte czasy potężne.Rzucił wyzwanie cesarstwu i dzielnie oraz z korzyścią potrafił stawić mu czoło,Pozyskał nowe tereny i był istotnym elementem polityki środkowoeuropejskej . Ale miałem dylemat bo dokonania "trwałe" Kazimiera Wielkiego są niezaprzeczalne rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 10/07/2006, 11:48 Quote Post

QUOTE(drab @ 2/07/2006, 22:54)
Witam
Oddałem głos na Bolesława Chrobrego. Stworzył państwo na tamte czasy potężne.Rzucił wyzwanie cesarstwu i dzielnie oraz z korzyścią potrafił stawić mu czoło,Pozyskał nowe tereny i był istotnym elementem polityki środkowoeuropejskej . Ale miałem dylemat bo dokonania "trwałe" Kazimiera Wielkiego są niezaprzeczalne  rolleyes.gif
*


Tak ale Bolesław dokonywał podbojów okresowych gdy umarł Polskę najechali sąsiedzi Ruś,Niemcy i Czesi.A Kazimierz budował Polską potęge gospodarczą i kulturalną która w złotym wieku miała swoje apogeum. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 10/07/2006, 12:16 Quote Post

Nie wiem co w Ankiecie robi Jan Kazimierz albo Jadwiga - ale mnie brakuje jeszcze jednego wybitnego moim zdaniem władcy - GDZIE JEST BATORY? Moim zdaniem obok Władysława IV Wazy jest to najwybitniejszy król elekcyjny.

Z braku Batorego i Kazimierza Jagiellończyka zagłosowałem na Zygmunta Starego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Nympha Sreniavitae
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 19.462

...nimfa...
Stopień akademicki: jawnogrzesznica
 
 
post 13/07/2006, 15:00 Quote Post

Rozważałam trzy opcje. Po namyśle odrzuciłam jednak Chrobrego i Jagiełłę. Oddałam głos na Kazimierza Wielkiego z bardzo prozaicznej przyczyny - mój autentyczny podziw budzi fakt, że przy takim popędzie seksualnym i płodząc tyle dzieci miał jeszcze siłę i chęć zajmować się sprawami wagi państwowej.

W sumie na minus dla Kazia składa się w moim mniemaniu tylko to, że nie pozostawił równego sobie potomka-następcy tronu.

 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 17/07/2006, 19:16 Quote Post

Ad vocem zestawu podanego przez twórce tematu to postawiłem na Kazimierza Wielkiego wachając sie przy tym czy nie postawic na Bolesława Chrobrego

Niemniej jednak za najwybitniejszego monarche polskiego uważam Zygmunta II Augusta

QUOTE
Nie wiem co w Ankiecie robi Jan Kazimierz albo Jadwiga - ale mnie brakuje jeszcze jednego wybitnego moim zdaniem władcy - GDZIE JEST BATORY? Moim zdaniem obok Władysława IV Wazy jest to najwybitniejszy król elekcyjny.


wiesz zdecydowanie wole Jana Kazimierza i Jadwigę od wizjonera Władysława IV
Co do batorego to ostatnio okazuje sie iz nie był to az taki mocny i wybitny monarcha odsyłam do tematów w dziale RP Obojga Narodów
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 18/07/2006, 17:41 Quote Post

QUOTE
Oczywiscie Kazimierz Wielki, zresztą byl jedynym władcą Polski który w oczach potomnych zasłużył na przydomek "Wielki"

Nie był jedyny, nazywano tak również Chrobrego.
QUOTE
Niemniej jednak za najwybitniejszego monarche polskiego uważam Zygmunta II Augusta

U niego trochęmi przeszkadza poczatkowy opór przeciwko słusznym żądaniom ruchu egzekucyjnego, szczególnie odnośnie nadań... Prawdziwie wybitny monarcha wg. mnie powinien sam wykorzystywac takie nadajace się okazje.
QUOTE
wiesz zdecydowanie wole Jana Kazimierza i Jadwigę od wizjonera Władysława IV

Jan Kazimierz też niezły wizjoner - szczególnie, gdy miał byc hiszpańskim admirałem, ale wylądował we francuskim porcie, a potem we francuskim więzieniu. biggrin.gif Swego czasu miał tez wizję bycia jezuitą... Najbardziej szkodliwą wizją, tyle, że już raczej Ludwiki Marii, było to uporczywe pchanie na tron polski francuza, i to jeszcze vivente rege... Może w ogóle to Ludwika Maria odpowiada za wizjonerstwo swoich mężów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 30/07/2006, 11:53 Quote Post

Jagiełło za wojny z Krzyżakami i rozwiązanie konfliktów z Litwą, Kazimierz Jagiellończyk za wojnę 13 letnią i Zygmunt August za doprowadzenie do unii realnej z Litwą w Lublinie
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 21/10/2006, 22:31 Quote Post

Trudne pytanie wszyscy wymienieni w jakims stopniu się zasłużyli się Państwu Polskiemu. Jeden w mniejszym drugi w wiekszym.Ja oddam głos na Kazimierza wielkiego co zostawił polskę murowaną to jest jego najwieksze osiągnięcie.Zawarł równiezx pokój z krzyżakami który aż do 1409 przetrwał.Za jego panowania powstała akademia krakowska oraz wiele miast i zamków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/01/2007, 0:59 Quote Post

Postawiłem na Kazimierza Wielkiego. Wyprowadził Polskę z niezłego bałaganu (od północy Krzyżacy, a od południa król czeski Ja Luksemburski roszczący prawa do korony polskiej w spadku po wymarłych Przemyślidach). Zdobył Ruś Halicko-Włodzimierską, przez którą przepływały szlaki handlowe (m.in. przez Lwów). Zbudował Akademię Krakowską. No i wybudował ok. 50 zamków dla wzmocienia obronności kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
kubao
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 427
Nr użytkownika: 20.082

Jakub S.
Zawód: Magister Inzynier
 
 
post 20/01/2007, 11:56 Quote Post

Ja oddałem swój głos na Zygmunta Starego, za to, że shołdował Krzyżaków (szkoda, że nie anektował Prus Książęcych) oraz za dalsze wzmocnienie Polski zarówno wewnętrznie (podwaliny pod unię z Litwą) jak i zewnętrznie. rolleyes.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 20/01/2007, 13:09 Quote Post

QUOTE(kubao @ 20/01/2007, 11:56)
Ja oddałem swój głos na Zygmunta Starego, za to, że shołdował Krzyżaków (szkoda, że nie anektował Prus Książęcych) oraz za dalsze wzmocnienie Polski zarówno wewnętrznie (podwaliny pod unię z Litwą) jak i zewnętrznie. rolleyes.gif

Pozdrawiam  smile.gif
*



Zhołdował, a mógł zaanektować. Położył podwaliny, a mógł doprowadzić do unii. Uzależnił się bardziej od szlachty, a mógł promować miasta. Już nie wspomnę o utracie Czech i Węgier oraz o tym, że wewnętrzną politykę rozwoju oraz częściowo politykę zagraniczna trzymała w swym ręku Bona.

Na prawdę, bardzo wybitny król.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 20/01/2007, 14:43 Quote Post

Postawiłem na Kazimierza Wielkiego. Umocnił pozycję nowoodrodzonego państwa, które było słabe i się nieostało jeszcze. A zrobił to w sposób nie tracący dużo funduszy i pokojowy. Za to właśnie go podziwiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
general lee
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 26.565

 
 
post 21/01/2007, 21:18 Quote Post

Kazimierz Wielki-ustabilizowal sytuacje Polski na arenie miedzynarodowej,zlagodzil spor z Krzyzakami w pewnej mierze,zbudowal siec zamkow i otoczyl murami wiele miast
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

24 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej