Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa o Przełęcz Dukielską.

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 26/03/2015, 14:52 Quote Post

CODE

Kolejna – Klasztor który widzi wszystko ... i brak takiego jednego domującego punku podczas bitwy o Przełęcz

Były takie miejsce np słynne Wzgórze Franków -o które toczyły się ciężkie walki. Nie dorównywało to wysokością, ale "panowało" nad Przełęczą.

Swoją drogą, a propo "teorii spiskowych", niedawno spotkałem pana, który jako młokos był obserwatorem bitwy. Jak wiadomo Niemcy wysiedlili wszystkich z miejscowości na wschodnim brzegu Wisłoki, niektórzy jednak uciekli na drugą stronę frontu. Ten Pan razem z innymi znalazł się w zajętym przez ACz Jedliczu. Plątał się bez celu, aż w końcu zaczął za jedzenie pomagać radzieckim artylerzystom. Opowiadał, że żołnierze radzieccy pokazywali mu linię frontu ze wzgórz, z jednego z nich widać było niemieckie i radzieckie pozycje na wzgórzu Magiel koło obecnego Glinika Nowego. Jak na pierwszej wojnie oddzielało okopy jednych i drugich kilkadziesiąt metrów "ziemi niczyjej". Pewnego dnia wpada jakiś oficer wydaje rozkaz bateriom katiuszy. Nikt nie protestuje, a po jakimś czasie całego wzgórza już nie widać. Nikt nie wycofał czerwonoarmistów, nawet ich nie ostrzegł o ostrzale.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

jaskr

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 102.702

post 5/10/2019, 23:45 Quote Post

Czy macie informację o szczegółach współpracy partyzantki polskiej i słowackiej w tym rejonie? Przypomniałem sobie krótki komentarz przed ponad 40 laty mego Dziadka (ps. Kruk), że Słowacy współpracowali chętnie i dobrze. Więcej nie chciał nic mówić (bardzo przestrzegał tajemnic wojskowych, aż do śmierci), później dopiero dowiedziałem się o Jego działalności w Tyczynie ( i chyba nie tylko).

User is offline  PMMini Profile Post #32

Kudlaty95

I ranga
*
Nr użytkownika: 103.884

post 10/10/2019, 13:49 Quote Post

QUOTE(jaskr @ 5/10/2019, 23:45)
Czy macie informację o szczegółach współpracy partyzantki polskiej i słowackiej w tym rejonie? Przypomniałem sobie krótki komentarz przed ponad 40 laty mego Dziadka (ps. Kruk), że Słowacy współpracowali chętnie i dobrze. Więcej nie chciał nic mówić (bardzo przestrzegał tajemnic wojskowych, aż do śmierci), później dopiero dowiedziałem się o Jego działalności w Tyczynie ( i chyba nie tylko).
*

Przeczytałem chyba wszystkie możliwe książki o partyzantce w powiecie Jasielskim i z niczym takim się nie spotkałem . Również czytałem dwie książkj autorstwa Józefa Modrzejewskiego dowódcy obdowdu AK Jasło . Musiał by o ewentualnej współpracy wiedzieć przynajmniej tak mi się wydaje . Może z placówki z Krosna był nawiązana taka współpraca , ale również w literaturze o ewentualnej współpracy nie ma ani słowa . Postaram się jak znajdę czas coś poszukać , może akurat coś się trafi . Może w muzeum w Dukli warto zapytać ?

User is offline  PMMini Profile Post #33

1234

Wielki Wuj
Nr użytkownika: 4.636

post 10/10/2019, 16:46 Quote Post

U Fitowej był raptem akapit ale w ogóle o udziale w powstaniu słowackim.

"Zawojna", który był dwa razy na Słowacji, nawiązał jakieś kontakty z ludźmi stojącymi blisko tamtejszego sztabu powstańczego i zawarł z nimi jakąś umowę. Np. Ludwik Maj "Juhas" z Sidziny pisze że w końcu czerwca 1944 był z "Zawojną" w Jabłonce u lekarza Jarockiego. U niego właśnie "Zawojna" spotkał się z przedstawicielami Komitetu Powstańczego z Bańskiej Bystrzycy, z którymi uzgadniał udział oddziałów partyzanckich BCh i LSB w powstaniu słowackim. Maj twierdził też, że udział BCh w omawianym powstaniu był znaczny, że uczestniczyły w nim oddziały "Ognia" i F. Szpaka, on sam zaś z grupą Szpaka odbył w tym czasie "dwutygodniowy wypad" na Słowację. Pisze że dotarli do wyzwolonej "stolicy" powstania-Bańskiej Bystrzycy, gdzie na wiecu przemawiał w imieniu chłopów polskich.

User is offline  PMMini Profile Post #34

3 Strony < 1 2 3 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej