Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edward Munch
     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 13/02/2005, 20:17 Quote Post

EDWARD MUNCH - Przyszedł na świat 12 grudnia 1863 w norweskim Loten jako drugie z pięciorga dzieci lekarza wojskowego, doktora Christiana Muncha i Laury Katarzyny (z domu Bjolstad).

Już w następnym roku rodzina Munchów przenosi się do Christianii, jak wówczas nazywało się Oslo. Edvard Munch bardzo wcześnie zaznał bezduszności losu. W 1868 roku z powodu gruźlicy płuc umiera jego matka. Niespełna dziesięć lat później ta sama choroba odbierze mu 15-letnią siostrę, Sophie. Ta podwójna tragedia naznaczy obsesją życie malarza, powracając w twórczości pod postacią tematów śmierci, miłości i schizofrenicznych lęków. W połowie lat 80-tych XIX w. młody malarz przyłącza się do kontestującej mieszczańskie obyczaje grupy artystów, skupionej wokół Hansa Jägera, autora skandalizującej powieści Christiania-Boheme. Jäger za nieprawomyślność zapłaci więzieniem, Munch zaś zazna kłopotów z zamykaniem wystaw pod presją konserwatywnych elit. Najbardziej spektakularnym i brzemiennym w skutki okazał się skandal w Berlinie, gdzie w 1892 roku zamknięto indywidualną ekspozycję, co doprowadziło do rozłamu w związku plastyków berlińskich. Rok później powstaną kluczowe dla dzisiejszej recepcji jego twórczości obrazy: Krzyk oraz Madonna.

Było to tuż po duchowym i artystycznym przełomie, który miał się dokonać u Muncha pod koniec lat 80-tych. To wówczas zdecydowanie przekroczył swe naturalistyczne korzenie i impresjonistyczne fascynacje, kierując swą poetykę w stronę nieokiełznanego, pełnego pasji ekspresjonizmu. Artysta od najwcześniejszych lat wiele podróżował. Sporo czasu - oprócz Christianii - spędzał w Berlinie, Paryżu, Nicei. W ten sposób, mimo iż nie ukończył żadnej profesjonalnej uczelni, poznawał na bieżąco awangardowe trendy w sztuce europejskiej. Dzięki nieprzeciętnemu talentowi i odwadze stał się nie tylko obserwatorem, ale czynnym uczestnikiem umysłowego fermentu przełomu wieków. Munch zaliczany jest dziś do ścisłej czołówki prekursorów ekspresjonizmu. Malarz ten odegrał też szczególną rolę w kształtowaniu się sztuki Młodej Polski. Do grona najbliższych jego przyjaciół zaliczała się bowiem małżeńska para, wywierająca ogromny wpływ na kulturę polską tamtych czasów: Stanisław Przybyszewski i Dagny Juel-Przybyszewska. Munch żył długo i bardzo dużo malował. Przez znaczną część życia zmagał się z chorobami. W 1908 roku poddaje się wielomiesięcznemu leczeniu w kopenhaskiej klinice dla nerwowo chorych. W roku 1930 zapada na chorobę oczu, która stanowiła naturalną przeszkodę w twórczości. Mimo kontrowersji, jakie początkowo wywoływała jego sztuka, z czasem zdobył uznanie, o czym świadczą liczne świadectwa wystaw oraz odznaczeń, jakie otrzymywał za swą twórczość. Umierał jednak niemalże w zapomnieniu. Przyczyną tego była dezaktualizacja ekspresyjnych trendów w sztuce pod wpływem ofensywy nowych prądów w 20-leciu międzywojennym. Po drugie zaś, niezależny twórca sam skazał się na odosobnienie nie chcąc uczestniczyć w działaniach "Honorowej Rady Sztuki" rządu Quislinga po wkroczeniu wojsk niemieckich do Norwegii w 1940 r.



Trzy lata wcześniej hitlerowcy skonfiskowali liczne niemieckie zbiory malarstwa Muncha, uznając je za sztukę zdegenerowaną. Edvard Munch umiera 23 stycznia 1944 roku w Ekely, po przekazaniu swych licznych dzieł (przeszło 1000 obrazów olejnych, 15 tysięcy rycin, 4400 rysunków i akwarel oraz kilku rzeźcool.gif miastu Oslo, co pozwoliło na otwarcie w 1963 roku w stolicy Norwegii Muzeum Muncha.

Mój ulubiony malarz...
A "Krzyk" wisi u mnie w pokoju smile.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
prawdziwa-ofca
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 12.286

 
 
post 28/12/2005, 12:15 Quote Post

Nom munch to tez jeden z moich ulubionych malarzy smile.gif a malutką reprodukcją "Krzyku" nosze newet przy sobie w portfelu hehe smile.gif
pozdrawiam gorąco smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ainadal
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 2.902

 
 
post 6/01/2006, 11:47 Quote Post

"Szedłem drogą z dwoma przyjaciółmi –
Słońce zaszło
niebo nagle stało się krwią i poczułem
jakby oddech smutku
Zatrzymałem się – oparłem o balustradę
śmiertelnie zmęczony
Nad niebiesko-czarnym fiordem i miastem wisiały chmury kapiącej
parującej krwi
Moi przyjaciele poszli dalej a ja zostałem
Drżąc ze strachu z otwartą raną w mojej piersi
Wielki, nie kończący się krzyk przeszył naturę."

22 stycznia 1892 - jeden z zapisów w dziennikach

a co myślicie na temat jego rzekomego romansu z Dagny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Nympha Sreniavitae
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 19.462

...nimfa...
Stopień akademicki: jawnogrzesznica
 
 
post 29/07/2006, 21:40 Quote Post

Jejku, jak to się dzieje, że najciekawsze tematy w dziale historii sztuki umierają w zarodku, a sam dział niemal "leży odłogiem"? Nie jestem wielbicielką sztuki Edvarda Muncha, ale uważam, że zarówno jego twórczość jak i życiorys to dobry temat na dyskusję.

Lubię kilka spośród jego obrazów, jeden szczególnie mnie wzrusza. To "Chora dziewczynka", obraz malowany przez Muncha w kilku wersjach. Pierwszą wystawiono w Christianii w 1886 roku i obraz spotkał się z nie najlepszym przyjęciem krytyki, nazwany "niezrozumiałym bohomazem". Jeden z recenzentów napisał, że "największa przysługa, jaką może oddać malarzowi, to pominąć TEN obraz milczeniem". Dla Muncha było to dzieło bardzo ważne, nawiązywało w swej tematyce do śmierci siostry malarza, Sopie. Obraz działa na widza głównie ekspresyjnością kolorów - rude włosy dziewczynki podkreślają chorą bladość, dłonie dziewczynki są białe, prawie przezroczyste. Obraz piękny i przejmujący.

Załączony obrazek

A to pozostałe obrazy Muncha, wliczjące się w poczet "moich ulubionych".

Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
koza 1
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 18.621

stefan kozlowski
Zawód: student
 
 
post 5/08/2006, 20:45 Quote Post

no przedmówczyni ma rację , ale jak dołączyć do tematu którego autor przepisał coś o tym artyście z leksykonu.Rozmowa w stylu to jest fajne a to nie musi szybko upaść.Dyskusja o sztuce wymaga problemu, trudno biografię artysty stawiać jako problem sam w sobie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
magaska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 48.918

 
 
post 3/10/2008, 18:21 Quote Post

jestem bardzo zainteresowana tematem, tak sie sklada ze pisze pewna prace o jego tworczosci. bylabym niezwykle wdzieczna za podpowiedz, jakie opracowania powstaly na temat jego dokonan, charakterystyki obrazow, przeslania i idei. mam na mysli pozycje ksiazkowe. bardzo dziekuje za ewentualna pomoc;)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 3/10/2008, 19:05 Quote Post

Jakie języki wchodzą w grę? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
forresty
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 15.317

 
 
post 26/10/2008, 5:27 Quote Post

ta chora dziewczynka to siostra muncha.
gdybym miał jakoś pokusić się o wymienienie malarzy na których dzieła miałbym wydać fortunę której jeszcze nie mam ale pewnie kiedyś będę miał to munch byłby chyba pierwszym obok maneta i naszego pankiewicza malarzem. Wieczór na Karl Johan zdaje się jest dla mnie obrazem największym. mógłbym się wpatrywać w niego godzinami. drugi taki to Argenteuil maneta. obrazy skrajnie różne w formie jak i w emocjach które w sobie zawierają ale oba mają cechę wspólną. zbudowane są kolorem ktory wgniata widza w fotel. u muncha z lęku przed życiem a u maneta z miłości do niego.
bibliografia do muncha? wberw pozorom w naszym języku munch ma obszerną literaturę jako że był to swego czasu najbliższy kumpel od kieliszka Stacha Przybyszewskiego więc każde opracowanie dot Przybyszewskiego czy Dagny Juel zahacza gdzieś o Muncha. Wydano rok temu biografię autorstwa Ness jeśłi dobrze pamiętam.
Warto interesować się Munchiem - bodaj jeden z nielicznych malarzy o których można powiedzieć że to egzystencjalista w najczystszej postaci. jeśłi mierzyć siłę emocjonalnego rozedrgania to munch osiągnął w swej sztuce wyżyny dekadenckiej przypadłości. august strindberg malował też niezłe rzeczy. szkoda tylko że ten prąd nie doczekał się głębszej kontynuacji a osobowość i twórczość cezanne'a rozsadziła w zasadzie malarstwo od środka w efekcie wydając po kolei Picassa - geniusza który tak naprawdę jak sam przyznał otworzył furtkę wszelkiej maści artystycznym szalbierzom bo od picassa malarzowi można wszystkow zasadzie. Sztuka muncha kumuluje w sobie zarówno ekspresjonizm jak i symbolizm... w niektórych przypadkach ociera sie wręcz o surrealizm bo czymże innym są wizje artystyczne muncha takie jak 'taniec życia'?
munch to artysta wybitny. szkoda że odszedł nie pozostawiając po sobie artystycznego potomstwa

Dlaczego tematy w tym dziale umierają młodo? bo o sztuce trudno dyskutować. zdaje się większość tu obecnych to hobbyści lub historycy a historia sztuki z historią powszechną wbrew pozorom to dziedziny bardzo odległe od siebie. podczas studiów HS historia to w zasadzie margines i vice versa. jesłi dodamy do tego fakt że hs wymaga olbrzymiej wiedzy z zakresu filozofii, religii i paru innych dziedzin to da nam to odpowiedź dlaczego przeciętnemu śmiertelnikowi trudno w sposób sensowny mówić o sztuce unikając tworzenia banałów. z tego samego powodu mało jest literatury strawnej na tyle żeby człowiek bez przygotowania mógł coś z niej zrozumieć.wspominany na forum Bochnak od nowożytnej jest dla mnie tak niestrawny że praktycznie był nieprzydatny. najlepiej po prostu dużo oglądać i zapamiętywać obrazy a dopiero potem doczytywać resztę. odwrotnie to ciężko się nauczyć malarstwa
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Krzyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.325

 
 
post 11/07/2009, 14:53 Quote Post

Piszę wiersze do obrazów Muncha. Zdaję sobie sprawę, że być może przerasta to moje możliwości ale nie mogę powstrzymać się od tego. Nympha Sreniavitae wstawiła cztery
obrazy, interesuje mnie ten środkowy. Co o nim wiecie? W internecie nie znalazłam go a na książkę czekam, jeszcze nie dotarła. Wiem o nim tyle na dzień dzisiejszy, co wyłowiłam z internetu, za mało. Może mi ktoś poleci dobrą książkę o nim i o obrazach, oczywiście w języku polskim
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/07/2009, 15:08 Quote Post

QUOTE(Krzyk @ 11/07/2009, 15:53)
Nympha Sreniavitae wstawiła cztery
obrazy, interesuje mnie ten środkowy. Co o nim wiecie? W internecie nie znalazłam go a na książkę czekam, jeszcze nie dotarła.


Googlujesz Munch i wchodzisz w "Wyniki wyszukiwania obrazów o Munch-Zgłoś grafiki. I masz go tam na 27 str. z linkami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Krzyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.325

 
 
post 11/07/2009, 15:10 Quote Post

Ślicznie dziękuję smile.gif
Byłam tu już wcześniej, tego obrazu nie mogę znaleźć, i co najgorsze nie wszystko w języku polskim. Podziękowanie aktualne:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Krzyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.325

 
 
post 12/07/2009, 12:39 Quote Post

No właśnie, doczytałam się, że Munch urodził się 16 grudnia i że 12 grudnia. Którego dnia tego miesiąca urodził się naprawdę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 12/07/2009, 18:41 Quote Post

QUOTE(Krzyk @ 12/07/2009, 13:39)
No właśnie, doczytałam się, że Munch urodził się 16 grudnia i że 12 grudnia. Którego dnia tego miesiąca urodził się naprawdę?
*



Częściej spotykam się z datą 12 grudnia. (na 16 grudnia natknąłem się raz).

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Krzyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.325

 
 
post 23/07/2009, 19:34 Quote Post

Podobnie ja, częściej spotykam się z datą 12. Napisałam już wiersz do "Chore dziecko",
jak tylko będę mogła to Wam wkleję, żebym tylko nie zapomniała
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Krzyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.325

 
 
post 24/07/2009, 9:43 Quote Post

Potrzebne mi przetłumaczenie tytułu do obrazu " Scream to Vicari" - jak to brzmi w naszym języku, jak najdokładniej, proszę o pomoc:))


No niech ktoś pomoże:)))Bo nie będzie wiersza
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej