Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fenomen husarii, Radosław Sikora
     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 6/07/2010, 23:05 Quote Post

Brak odpowiedzi...

Jest jeszcze jedna książka, na którą poluję.
Upoluję ją - niech skonam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/07/2010, 7:20 Quote Post

QUOTE(artifakt @ 23/04/2008, 20:23)
Zapraszam do komentowania i umieszczania swoich uwag to pozycji książkowej:

R. Sikora - "Fenomen Husarii"

Na forum obecny jest autor owej książki, którego też bym poprosił o udział w dyskusji smile.gif
*



A udzielam się. Od ładnych kilku lat - w dziale o husarii smile.gif
Co do możliwości nabycia samej książki - nie wiem, czy u Wanaxa jej jeszcze nie ma. Albo może na stronie wydawnictwa. Ostatni dodruk był już dość dawno temu i raczej nie będzie kolejnego. Więc trzeba szukać...

W tej chwili polecam kolejną moją pozycję o husarii - "Z dziejów husarii". Do nabycia choćby u Wanaxa. A za jakiś czas również i u mnie (jak dostanę swoje egz. autorskie). U mnie z dedykacją smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 7/07/2010, 7:57 Quote Post

Ja robie zazwyczaj zakupy w Historytonie.Wlasnie ukazalo sie w nowosciach " Z dziejow husari":
http://historyton.pl/catalog/product_info....oducts_id=11554
"Fenomen husari" tez jeszcze jest dostepny:
http://historyton.pl/catalog/product_info....roducts_id=3875
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 8:26 Quote Post

[

Czołem Waszmościom!

Myślę, że problemu tego nie można zobaczyć i zbadać, nie biorąc pod uwagę ogólny stan polskiego gosudartva okresu ... Myślę, że tragedia husaria była tomYu, że polski rząd nie był w stanie zmodernizować ... To.chto zmogla Moskowia za Peter 1
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 8:36 Quote Post

Tutaj możemy przypomnieć króla Jana III Sobieskiego, który nie mógł dostać pieniądze z szlachty i baronów ... Armia jest kontynuacją gospodarki kraju, to jest bardzo ważne, aby skoncentrować środki materialne, pieniądze i wysłać go do wojska .. Szwedzi po 1605 byli w stanie go rozwiązać poprzez centralizację. .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 8:46 Quote Post

Starałem się być kimś, aby nie dać pieniędzy Peter 1! Trudno sobie wyobrazić .. Po drugie, sukces husarii był w dużej mierze świadczonych przez innych rodzajów i gatunków polskich .. armii piechoty Jeśli jest to wojen kozackich i powstania, sukcesem było niemożliwe bez wyższości polskiej artylerii w artylerii kozackiej ... A także dbez działania polskiej piechoty i najemników .. Yadumayu, że zjawisko huzarów w połączeniu tych wszystkich czynników ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 8:58 Quote Post

Znaki ostrzegawcze w przyszłości spadek polskiego wojska potegi widać było nawet w wojnie z Kozakami w 1625 ... W 1610, pod Kłuszynem 7000 Polacy pokonali 35.000 rosyjsko-szwedzkiej armii, a już w 1625 Konetspolsky nie mógł pokonać i zniszczyć kozacy w Kurukovo oraz przełamywanie obrony ... i został zmuszony do rozpoczęcia negocjacji ..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 9:18 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 24/05/2010, 15:55)
Dyskutować może na temat szarż husarii pod Gniewem, bo jak wykazał tenże Radek przebieg bitwy pod Gniewem wyglądał zupełnie inaczej niż u Teodorczyka.
Najcenniejsze w tej książce jest zbicie zakorzeninych głęboko poglądów na temat skuteczności ognia zreformowanej piechoty szwedzkiej. Tymczasem nawet w czasach powstania styczniowego, czyli przed upowszechnieniem broni szybkostrzelnej skuteczność ta była marna.
QUOTE
Z pracą Radka Sikory można oczywiście w wielu punktach dyskutować, ale wnosi niezmiernie istotny powiew inżynierskiego podejścia do inżynierskich spraw w historii - podejście historyków-humanistów do tego zagadnienia bywa dość dyletanckie.

Przykłady takich dyletanckich prac historyków to artykół ww Teodorczyka, Kłuszyn 1610 Szcześniaka, Cecora 1620 Śledzińskiego itd, itd.
*


Uważam, że wojna w Kurukovo pierwszy niepokojący znak ... kontynuowania wojny ze Szwecją tylko potwierdziło to, co silny ogień, stężenie broni palnej może dać sukces w walce z polskim wojskiem ... Możemy przypomnieć klęsce Kumeykami w 1637 i pokonanie obozu, ale w odróżnieniu od Kurukovo pod Kumeykami na 18-23 tysięcy, zostały tylko około 7000 Kozaków z broni palnej ... Cała reszta byli rolnicy, słabo uzbrojone ... A także skłonność do paniki .. Jest to raczej walka z lokajem-kozackie oddziały
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 9:23 Quote Post

Istnieją dobre dzieła współczesnych rosyjskich historyków na ten temat, temat polskiej husarii ... I gdzie można przeczytać tę książkę, czytam w języku polskim ..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/07/2010, 11:31 Quote Post

Parę postów wyżej jest link do księgarni internetowej Historyton - można zamówić i czytać do woli biggrin.gif
 
Post #25

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/07/2010, 13:30 Quote Post

QUOTE(danya @ 7/07/2010, 8:58)
Znaki ostrzegawcze w przyszłości spadek polskiego wojska potegi widać było nawet w wojnie z Kozakami w 1625 ... W 1610, pod Kłuszynem 7000 Polacy pokonali 35.000 rosyjsko-szwedzkiej armii, a już w 1625 Konetspolsky nie mógł pokonać i zniszczyć kozacy w Kurukovo oraz przełamywanie obrony ... i został zmuszony do rozpoczęcia negocjacji ..
*



Danya,
sam temat husarii proponuję kontynuować w dziale poświęconym husarii, czyli tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=66&st=1620
W tym wątku, gdzie teraz jesteśmy, pozostańmy przy książce, ok?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 13:49 Quote Post

Należy przeczytać książki ... Szkoda, że nie jest w języku rosyjskim lub ukraińskim odczytu Polski ... Ale rozumiem to dobrze .. życzę powodzenia i nowych książek. Pozdrowienia z Charkowa (Ukraina
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/07/2010, 17:16 Quote Post

Szanowny Panie Radoslav, w dowolnym okresie 17 wieku, możemy mówić o spadku tego rodzaju wojsk, czyli Huzar huzarów Jakie rolę podczas kampanii Jana Sobieskiego w Mołdawii w latach 17 wieku th? Niektóre Ukrainy. historycy (Свешніков pid-bitwa pod Beresteczkiem) uważa, że husaria nie brały udziału w bitwie w 1651 roku ... Warto wiedzieć, czy husaria brała udział w atakach na obozy kozackie w Beresteczkiem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/07/2010, 17:29 Quote Post

QUOTE(danya @ 7/07/2010, 17:16)
Szanowny Panie Radoslav,


Danya, na tym forum wszyscy do mnie piszą Radek smile.gif.

QUOTE(danya @ 7/07/2010, 17:16)
w dowolnym okresie 17 wieku, możemy mówić o spadku tego rodzaju wojsk, czyli Huzar huzarów


Jako, że jesteś z Ukrainy, to rozumiem pomyłkę językową. Ale gdyby mi jakiś Polak nazwał husarza huzarem, to bym się nieco zdenerwował smile.gif.
Co do spadku - tak nastąpił wyraźny spadek liczebny husarii w połowie XVII w., po czym ponowny jej wzrost liczebny (w okresie panowania Sobieskiego). Nie należy tego łączyć ze spadkiem wartości bojowej tej jazdy, bo spadek liczebny wynikał z czegoś innego. Właśnie w "Fenomenie husarii" bardzo obszernie o tym piszę.

QUOTE(danya @ 7/07/2010, 17:16)
Niektóre Ukrainy. historycy (Свешніков pid-bitwa pod Beresteczkiem) uważa, że husaria nie brały udziału w bitwie w 1651 roku ... Warto wiedzieć, czy husaria brała udział w atakach na obozy kozackie w Beresteczkiem?


Husaria pod Beresteczkiem była i walczyła przeciw Kozakom. W "Fenomenie husarii" cytuję diariusz, w którym jednoznaczie stwierdzono:

"pułk jm. pana Zamojskiego posiełkował, a zwłaszcza chorągiew usarska, która gdy skoczyła z kopiami, tedy tam tak ćma Kozaków uciekała, że aż trudno [opisać]"

Tylko zwracam uwagę, że co innego walka w otwartym polu (do tego była przeznaczona husaria) a co innego atakowanie umocnień nieprzyjaciela (do tego była piechota). Jeśli interesujesz się taktyką husarii w starciu z Kozakami, to napisz do mnie (na e-mail: radoslaw_sikora@op.pl ). Podeślę Ci moją książkę "Na skrzydłach husarii" (plik pdf), gdzie o tym sporo pisałem.

pozdrawiam
Radek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Miuti
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 54.362

Mulier. Ale hic!
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 7/07/2010, 19:08 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 7/07/2010, 7:20)

W tej chwili polecam kolejną moją pozycję o husarii - "Z dziejów husarii". Do nabycia choćby u Wanaxa. A za jakiś czas również i u mnie (jak dostanę swoje egz. autorskie). U mnie z dedykacją smile.gif
*



Ja chcę z dedykacją! Z dedykacją!!!!!!! Z dedykacją!!!!!!!!!!!!!!!!

To poprzednie właśnie nabywam drogą kupna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej