Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grobowiec Alexandra Wielkiego, gdzie, czy obrabowany? źródła....
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/01/2011, 23:58 Quote Post

QUOTE(Kroku @ 8/01/2011, 23:33)
Ciało Aleksandra mogło zostać zabalsamowane poniewarz zmarł w Babilonie w którym nie znano greckich obyczajów.

No ale ono zostało zabalsamowane. Poza tym, Grecy nie stosowali balsamowania ciała po śmierci. Woleli je spalić. Balsamowanie upowszechniło się wśród ludności greckiej w czasach ptolemejskich, kiedy masowo naśladowano egipskie praktyki sepulkralne.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 13/02/2011, 9:14 Quote Post

Mój post przerwie ciąg spójnych i powiązanych ze sobą wypowiedzi poprzedników, ale będzie dotyczył tematu. Historia jest trochę zabawna, no ale... Otóż mój kolega, którego chciałbym z tego miejsca pozdrowić (niczym Włodek Lubański swojego serdecznego przyjaciela, Mortena Olsena), założył się kiedyś ze mną, że on odnajdzie grobowiec Aleksandra (czemu w temacie przez x?). O wódkę się założył. Powiedziałem mu, że już wielu szukało i jakoś... no nie znaleźli. On jednak się nie zrażał (w końcu zawsze ktoś jest pierwszy przy odkryciach) i trwał przy swoim postanowieniu.

Ciągle czekam. Na razie jeszcze do Egiptu nie wyjechał, ale może w wakacje... Może, jeśli ma znaleźć, to lepiej już niech stracę tę flaszkę, wielu naukowców, archeologów i pasjonatów historii by się zrzuciło na ten zakup, gdyby się okazało, że to on miałby być odkrywcą miejsca spoczynku wielkiego króla Macedończyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Orlo303
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 58.631

Adrian
Zawód: Uczen
 
 
post 16/08/2011, 12:43 Quote Post

Ja słyszałem że przez wiele stuleciu za miejsce spoczynku Aleksandra uważano meczet Nebi Daniel.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 24/01/2012, 12:46 Quote Post

QUOTE

Wybaczcie tą notkę, ale nie mogłem się powstrzymać. Nie zaczyna się zdania od "a więc" wink.gif!!!
Moderator

*



A Plutarch zaczynał tak notorycznie rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Norad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 65.526

Seb
Zawód: Uczen
 
 
post 5/02/2012, 9:14 Quote Post

Grobowiec greckiego wodza z pewnością musi być doskonale ukryty jego wodzowie musieli o to zadbać a tradycja kazała spalić ciało bez duszy, pewnie tak się stało, w tym okresie trwały wojny diadochów i złoto czy kosztowności pewnie zagarnęli diadochowie. To każe mi sądzić że grobowiec jest niepozornych rozmiarów bez skarbów ale zawiera urnę z prochami wielkiego zdobywcy a jego zamaskowanie jest doskonałe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 5/02/2012, 12:25 Quote Post

Jeśli idzie o obrządek pogrzebowy, starożytni Grecy stosowali zarówno kremację, jak i inhumację, nie będąc w tym zresztą wyjątkiem.
O grobie Aleksandra krótko, lecz treściwie wypowiedział się ongiś ś.p. prof. Kazimierz Michałowski w dodatku "Tajemnica grobu Aleksandra Wielkiego" do świetnej powieści biograficznej Maurice`a Drouona "Aleksander Wielki", Wyd. Literackie Kraków 1976, s. 340 - 346.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Quunbi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 82.418

Jakub
 
 
post 11/05/2013, 13:24 Quote Post

Ja jestem jednak myśli że grobowiec Aleksandra Macedońskiego jest gdzieś w egipcie. smile.gif
Ptolemeusz I Soter zabrał ciało zabalsamowane do egiptu. Podobno jakaś doktor Liana Souvaltzi odnalazła gdzieś w Oazie Siwa jego grób... confused1.gif

Edycja postu.
Proszę nie używać w całym tekście postu kolorowej czcionki - tylko w sytuacjach gdy chce się coś podkreślić.
Moderator


Ten post był edytowany przez sargon: 11/05/2013, 14:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 11/05/2013, 14:51 Quote Post

QUOTE(Quunbi)
Ja jestem jednak myśli że grobowiec Aleksandra Macedońskiego jest gdzieś w egipcie. 
Ptolemeusz I Soter zabrał ciało zabalsamowane do egiptu. Podobno jakaś doktor Liana Souvaltzi odnalazła gdzieś w Oazie Siwa jego grób...
Podobno?
A jakieś bliższe informacje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Quunbi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 82.418

Jakub
 
 
post 11/05/2013, 15:27 Quote Post

QUOTE(sargon @ 11/05/2013, 14:51)
QUOTE(Quunbi)
Ja jestem jednak myśli że grobowiec Aleksandra Macedońskiego jest gdzieś w egipcie. 
Ptolemeusz I Soter zabrał ciało zabalsamowane do egiptu. Podobno jakaś doktor Liana Souvaltzi odnalazła gdzieś w Oazie Siwa jego grób...
Podobno?
A jakieś bliższe informacje?
*



Proszę to wyczytałem tutaj... dry.gif
http://archiwum.wiz.pl/1996/96011800.asp O tym artykuł jest troszeczkę niżej.
Jak widać:
"Grecka badaczka Liana Souvaltzi podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej ogłosiła światu, że wreszcie odkryła grób Aleksandra Macedońskiego."

"Ciałem Aleksandra zajął się Ptolomeusz, jeden z przyjaciół imperatora i wywiózł je potajemnie do Aleksandrii w Egipcie. Po czym je ukrył, by wrogowie nie sprofanowali szczątków królewskich."
-----------------------------------------------------

Ten post był edytowany przez Quunbi: 11/05/2013, 15:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 11/05/2013, 16:08 Quote Post

Przed laty prof. Michałowski sugerował, że pierwszym miejscem pochówku Aleksandra w Egipcie miało być Serapeum w Sakkara, konkretnie miejsce przy dromosie. Rzekomo jedynie taka funkcja wykopanego zespołu charakterystycznych rzeźb hellenistycznych usytuowanych na exedrze (półkolistym podmurowaniu) mogła tłumaczyć ich obecność. Prof. pisał też, że niektóre źródła starożytne pozwalają domyślać się pierwotnego pochówku w Memfis. Dopiero po wykończeniu okazałego grobowca w Aleksandrii Ptolemeusz II przeniósł zwłoki do nowej stolicy. Obecna Aleksandria została wybudowana w XIX w. przez Mohameda Alego na ruinach starożytnej a jej część jest obecnie pod wodą - stąd widoki na odnalezienie grobowca są mizerne. Zastrzegam, że znam tylko starszą literaturę w tej sprawie (do lat 1970-ych).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
dim
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 473
Nr użytkownika: 58.772

Dimitris K.
Stopień akademicki: cos... studiowal...
Zawód: wolny nie-najmita
 
 
post 24/08/2014, 12:55 Quote Post

Już niedługo otwarty zostanie grobowiec w Amfipolis (circa 100 km na wschód o Salonik). Oczekuje się, że znacznie bardziej okazały, niż groby w Werginie. Otacza go nieznany nigdzie indziej przy grobowcach Macedonii wielki mur, o 498 m długości, podkreślający szczególne znaczenie pochowanych tam osób. Jak to szczególne ? Czyli większe od grobowca Filipa II ? Grób nie wygląda na splądrowany. Niebawem zobaczymy co kryje. Grecka prasa/TV już każdego tygodnia informują o postępie prac. Ostatnio, jak określono to "zapewne w przededniu wielkich wydarzeń" wizytował wykopki premier Grecji, specjalnie zaproszony tam przez kierujących wykopaliskami naukowców. ... (a potrzebny jest dalszy sponsoring badań smile.gif ). Archeolodzy... nie spieszą się. Mamy tu kryzys w Grecji, bezrobocie... pracę należy szanować !

==============
OK, dopiszę conieco...
Otóż Grecy są baaaaaardzo ostrożni w materii "czy jest to grób Alexsandra Wielkiego osobiście ?". Natomiast dość mocno oczekują że może chodzić o jego zamordowanych bliskich - żonę i syna. Wzgórze "podejrzewane jest" o coś fajnego już od kilku dziesięcioleci. Ktoś już tam kopał, w poprzednim pokoleniu, potem brakło przydziału funduszy, finansowała jedynie gmina, a dopiero w 2012 roku odkopano ten niesamowity mur, okalający grób. W 2013 roku znalazły się fundusze na wykup danych działek z rąk osób prywatnych. A teraz zaproszono samego premiera (zresztą dawniejszego Ministra Kultury i "otwórcę" nowego Muzeum Akropolu, podkreślając, że to w przededniu. Premier powtórzył przed kamerami owo przedednie (czy też ów przeddzień ? - jak to jest po polsku ?).

Teraz pasjonują się już wszyscy odsłanianiem kolejnych części ciała lwa lewego, lwa prawego... A że lwy są bez głów, w blogowych sajtach padają złośliwe propozycje by co wybitniejsi z działaczy politycznych Republiki Jedynej Prawdziwej Macedonii, poumieszczali w tych miejscach swoje własne, słowiańsko-macedońskie głowy... Dwa lwy stoją na murku... strzegą go ! ... gdyż ten murek to może być zabudowane wejście do grobowca... - pracę trzeba szanować - greckie kanały tv mają nareszcie newsy sezonu wakacyjnego, fajniejsze niż Gaza, Donieck, sankcje... Archeolodzy usuwają materiał w maksymalnym tempie jeden kamień na dobę... przy czym znajdują zatrudnienie całe tłumy ludzi, z ochroniarzami włącznie. Tyle dniówek do wzięcia ! Ach !

Ale to chyba już niedługo ?
Jest w tym element jasno widocznego niewiadomego. Oto gdyby w grobie NA PEWNO miało znaleźć się coś extra wspaniałego, otwarto by go szybciej, gdyż wtedy i tak spłynęłyby następne fundusze. Ale co jeśli nic ? Albo jeśli obrabowane ? Ale to i tak pozostaną wtedy jakieś freski... W każdym razie, idea to w kryzysie nadrzędna, wartość najwyższa czyli miejsca pracy, dniówki - te są ! Czyli pracę trzeba szanować ! - Czy Mod obetnie za offtopic ?

===============
News: Minister kultury właśnie potwierdził, że do poznania grobowca pozostały już tylko tygodnie.

Ten post był edytowany przez dim: 25/08/2014, 7:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Gaspar123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 82.043

 
 
post 26/09/2014, 22:04 Quote Post

A czy jest możliwość, aby grobowiec Aleksandra znajdował się w Grecji w jego ojczyźnie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/09/2014, 22:45 Quote Post

QUOTE(Gaspar123 @ 26/09/2014, 23:04)
A czy jest możliwość, aby grobowiec Aleksandra znajdował się w Grecji w jego ojczyźnie?
*


Wchodzisz na dosyć grząski grunt rozważań, czy Grecja była jego ojczyzną wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.472
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 27/09/2014, 21:50 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 26/09/2014, 23:45)
QUOTE(Gaspar123 @ 26/09/2014, 23:04)
A czy jest możliwość, aby grobowiec Aleksandra znajdował się w Grecji w jego ojczyźnie?
*


Wchodzisz na dosyć grząski grunt rozważań, czy Grecja była jego ojczyzną wink.gif.
*


On nie tyle grząski co z bezkresnymi bezdrożami semantyki biggrin.gif
Szczególnie, że w ogóle dla świata antycznego Hellada to tyle mniej więcej co Attyka, co najwyżej z przyległościami.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Stanislao
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 101.963

 
 
post 4/07/2017, 20:02 Quote Post

Warto odświeżyć tak zacny temat smile.gif.

Polecam poniższy artykuł: http://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/30922991...kiego.html#ap-3

Autor podaje, że ostatni raz grobowiec Aleksandra został odwiedzony przez angielskiego poetę i podróżnika Georgea Sandy'sa w 1611 r.

Interesuje mnie jedna kwestia, czy francuscy uczeni, którzy przybyli do Egiptu wraz z wyprawą Napoleona szukali grobowca Aleksandra? Czy cokolwiek w tej sprawie ustalili?
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej