Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
37 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rycerz Vs samuraj - kto lepszy ?,
     
Gerwazy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 8.634

Mateusz Kozlowski
Zawód: Uczeñ
 
 
post 3/09/2005, 19:52 Quote Post

Zawsze zastanawiałem się, kto był lepszy Japońscy samuraje czy Europejscy rycerze. Samuraje byli bardzo honorowi i mieli skłonności samobójcze, skolei rycerze byli bardzo pobożni i jeździli na krucjaty. Może ktoś z Was mógłby mi pomoc w znalezieniu jak najwięcej zalet i wad rycerzy i samujarów confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Wojownik z Jury
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 127
Nr użytkownika: 8.340

Zawód: uczen
 
 
post 3/09/2005, 20:08 Quote Post

jeszcze zależy z jakiej epoki biggrin.gif ale samurajowie mieli fajne miecze jednak kolczugi czy tym bardziej blachy chyba by nie przecieło a tym bardziej w pojedynku konnym gdzie ciężko zbrojna jazda europejska by rozgromiła samurajów to mojde zdanie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ememens
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 8.293

Ememens Krab
Zawód: Pirat
 
 
post 3/09/2005, 20:12 Quote Post

Niech mali forumowicze tego nie czytają...
Samuraj vs. Rycerz
Pierwszy atakuje rycerz, samuraj zablokował wymierzony mu cios mieczem w brzuch. Kontr-atak samuraja: WSIUUUUUU!!BLACHT!!FIUM!!BRZDĘK!! Próba odcięcia rąk rycerzowi nie powiodła się. Europejczyk Zamachnął się i przebił japońca na wylot. Samuraj niczym "japońskie" kamikadze biegnie w stronę rycerza. TRACH!!BING!!BONK!!PLUSK!!Odepchnięty samuraj wpadł do pobliskiego bajorka, lecz od razu wyskoczył, zamachnął się i ******************************* obciął głowę Europejczykowi. Wycięczony japoniec popełnił HARAKIRI ***
FIN
Pokaz ten został wykonany przez zupełnych kretynów,
EMEMENS TV nalega żebyście nie próbowali tego w domu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
AKU
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 8.527

 
 
post 3/09/2005, 20:34 Quote Post

Ememens, to był dobre, hehe smile.gif
Wydaje mi się jednak, że japońskie miecze były dość ostre...czy przebiły by zbroję europejskiego rycerza???Muszę sprawdzić to swoim własnym, ale on nie jest aż taki dobry, jak japoński oryginał, więc może trochę ucierpieć, hehe...
Wszystko zależy od techniki...samuraj jest w swojej zbroi szybki i zwinny, rycerz raczej bardziej ociężały ale ciosy zadawane tymi wielgaśnymi średniowiecznymi mieczami były potworne...
Można to porównać do pojedynku niedzwiedzia z tygrysem...battle of the beasts, hehe wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 3/09/2005, 20:35 Quote Post

no to zalezaloy od indywidualnych umiejetnosci raczej - trudnu tu cos uogolniac ale: jesli wezmiemy pod uwage rycerza i samuraja - oby najwyzszych standardow konca sredniowiecza to: konno samuraj bez wiekszych szans, na ziemi: samuraj srednio moze sie blokowac i przebic przez pancerz i zbroje rycerza wiec teoretycznie (chociaz te miecze japonskie sa tak podziwiane i idealizowane) tez dostalby w rzopu. Ale to baaaaaaaardzo teoretyczna wizja, no i zaraz pewnie odezwa sie fani bushido ktorzy mnie zjada i zaczna wychwalac w nieboglosy cudowne wlasciwosci japonskich mieczy i umiejetnosci japonskich wielkich wojownikow :-) wiec czekam na strike back :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
AKU
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 8.527

 
 
post 3/09/2005, 20:44 Quote Post

No konno to rzeczywiście samuraj mógłby mieć kłopot(chyba, że był by to samuraj Jack, hehe rolleyes.gif )...
Gdyby oberwał z takiej europejskiej kopi, to mógłby wywinąć niezłego kozła(matko, czy ja to mówię naprawdę???)
Przeważnie kibicuję samurajom, no ale długość broni też robi swoje...
No a w walce na ziemi...no cóż...możnaby zrobić taką symulację jak na Discovery w ''starciach bestii''...niezły pomysłsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ryjek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 7.978

Zawód: licealista
 
 
post 3/09/2005, 20:44 Quote Post

widze że poczucie humoru wam dziś dopisuje i słusznie:) Ale jesli mam byc szczery to ciężko tu cokolwiek porównywać...znaczy się porównywac można tyle że po co, zwłaszcza że doszukiwanie się przewagi oręża czy pancerza wojaków trzeba oprzeć na analizie warunków w jakich owe uzbrojenie ewoluowało:) a o to się nie pokusiliśmy. Cóz, może o przewadze samurajów śwadczyć bedzie to że utrzymali się aż do połowy XIXw, o ile rycerze zdecydowanie wczesniej przeszli (że tak powiem) do histori. Co do uzbrojenia i pancerza to dostosowany był on do określonego stylu walki. I tak ciężko zbrojny zakuty w pancerz rycerz szarżujący konno był istnym czołgiem (to chyba słuszne porównanie)tak że samuraj raczej nie zauważył by kiedy znalazł by się pogruchotany gdzieś pod kopytami koni. Natomiast pieszo europejski rycerz nie dotrzymałby pola zwinnemu i szybkiemu lekko opancerzonemu samurajowi. A co się tyczy kodeksów, to z samurajami owszem bushido przestrzegali, natomiast za europejczyków bym taki pewny nie był, czy byli takimi pobożnymi obrońcami wiary, oj niekoniecznie:) ale to już roznice w mentalności. A tak reasumując tę dość chaotyczną wypowiedź samuraj był azjatyckim odpowiednikiem rycerza (znaczy rycerza w sensie rycerza a nie tylko konnego wojownika) bo obydwie instytucje były tworami systemu feudalnego i wedłóg mnie jeśli by japonia nie izolowała się tak od europy to kto wie jak by to wyglądało, roznice zatem wynikają z tego że obydwie kultury rozwijały się odizolowane od siebie:) a na polu walki...eee raczej to abstrakcja:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
AKU
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 8.527

 
 
post 3/09/2005, 20:49 Quote Post

No symulację trzeba zrobić i tyle!!! dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gerwazy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 8.634

Mateusz Kozlowski
Zawód: Uczeñ
 
 
post 3/09/2005, 21:20 Quote Post

Trzeba,trzeba wink.gif Chciałbym takią walke zobaczyć, wogule lubie na walkii tego typu patrzeć biggrin.gif Jak ktoś się postara i to zrobi, a jeszcze na dodatek umieści w internecie to chwała mu worthy.gif worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Michał Templarem zwany
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 8.292

Zawód: odtworca historii
 
 
post 4/09/2005, 15:14 Quote Post

Tego typu symulacje były już robione. Katana miała problemy z przecięciem zwykłej koolczugi ( tylko 1 na 10 uderzeń rozrywało ja, ale nie przecinało kaftana pod nią )
Co do wielgachnych mieczy to chyba znowy ktos się bajek naczytał i filmów naogladał.
A może by tak laskawie zobaczyć ( wszak jest mozliwości w Poslce az za nadto ), samemu ocnic, czy rzeczywiście jest to aż takie powolne.
Sam walcz w zbroi kopijniczej na piechotę ( na konia nie stac, a bezpieczeństwo jest wazne )i nie jest to jakies uciażliwe. Ciężar całości pancerza rozkłada sie na całym ciele, miecz jakis przesadnie cięzki nie jest i tarcza tez jakoś nie przyciężkawa.

A co do tego kto jest lepszy to spytam się w czym??
Porównanie traktatów szermierczych podpowie tylko tyle, że miały podobne założenia.
Nigdy nie doszło do spotkania tych dwóch form kulturowo- społecznych.

Cała ta dyskusja rozwijac sie bedzie na zasadach "bo jak to wiem, bo ja tak uwazam"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
KAM2150 Mistrz Miłośnik historii
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 5.473

Kamil Manuszewski
Stopień akademicki: Doktor reanimowany
Zawód: Uczeñ
 
 
post 4/09/2005, 15:20 Quote Post

Polecam mój post o podobnej tematyce, nazywa się japońscy samuraje, czy europejscy rycerze. Dosyć rozbudowany watek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Nagano
 

Admirał Floty Cesarskiej
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 548
Nr użytkownika: 5.088

Stopień akademicki: Ze co prosze? :D
Zawód: Student archeo
 
 
post 4/09/2005, 15:22 Quote Post

Własnie to chciałem powiedzieć Kamie smile.gif Szukałem tylko linku ,ale sobie odpuściłem tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
AKU
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 8.527

 
 
post 4/09/2005, 19:02 Quote Post

Wielgachne miecze nie z bajek ale rzeczywistości dry.gif , bo takie były i nawet próbowałam podnieść taki i mi to raczej nie wychodziło..nie to co z kataną..z nią nie mam problemów.Chyba i tak będę dalej kibicować samurajom, hahaha...nie wiem jak katana radzi sobie z kolczugą, muszę sama sprawdzić...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
-Svensson-
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 6.988

Zawód: Uczen
 
 
post 4/09/2005, 21:34 Quote Post

Tak tak Gigantyczny i przeciężki miecz sredniowieczny najlepiej taki trzy ręczny jak z władcy morświnów....poczytaj inne dyskusje na temat ciężaru mieczy bo był takowy i to dość obszrny i pomysl zanim cokolwiek napiszesz...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 4/09/2005, 21:47 Quote Post

Sama sprawdzić ? Chcesz oryginalnym ręcznie kutym i hartowanym ostrzem ciąć metal ? Pogratulować wysokich dochodów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

37 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej