Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podbój Hiszpanii, jakie ziemie zagarneła Kartagina ?
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 14/12/2005, 21:39 Quote Post

Ostatnio często przeglądałem różne mapy przedstawiające przebieg wojen punickich.


wszystkie były dobrej jakości ale różiła jej jedna zasadnicza rzecz każda przedstwawiała inne tereny w Hiszpaniii włączone do państwa Kartagińskiego np.
1.przedstwaiała Całą wspułczesną Hiszapnie i Portugalie jako część Kartginy.
2.przedstawiała wąski pas wybrzeża na południowym wschodzie
hiszpanii.
3.przedstawiała tereny srodkowej ,wschjodniej i południowej Hiszapnii (sciślej tereny zajmowane przez Ilberów i Celtbrytów) za wyjątkirm gór na pólnocy i tereów wspóczesnej portugali
4.Cały półwyspe Iberyjski a pondto całą południową francje i część północno-zachodnich Włoch , ale na szczęście wiem o podbojach kartaginy na tyle dużo (ale to wciąż niewiele)aby wiedzieć ze pokazywała ona kompletnie bzudr

pozdrawiam i zapraszma do dyskusjii smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 15/12/2005, 0:00 Quote Post

Ja spotkałem się z Twoją 2 opcją, tyle że wpływ/protektorat rozszerzali na troche rozleglejsze tereny. Głównie z powodów ekonomicznych. Jak to napisał A.Goldworthy Kartagina dawała szansę na wyrwanie się z biednych społeczeństw w roli najemnika oraz dawała miejsce zbytu dla dóbr nabywanych przez autochtonów w różny sposób (głównie rabunek). Był to sposób na częściowe uzależnienie dużych społeczeństw. Podbój Kartagiński miał inny charakter niż rzymski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
faux
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 4.157

 
 
post 15/12/2005, 12:15 Quote Post

Dardedevil,
QUOTE
1.przedstwaiała Całą współczesną Hiszapnie i Portugalie jako część Kartginy.

To się nie zgadza, Kartagina nigdy nie opanowała całego Półwyspu Iberyjskiego.
QUOTE
2.przedstawiała wąski pas wybrzeża na południowym wschodzie
hiszpanii.

To się zgadza, ten kawałek Kartagińczycy opanowali do wybuchu I wojny punickiej.
QUOTE
3.przedstawiała tereny srodkowej ,wschjodniej i południowej Hiszapnii (sciślej tereny zajmowane przez Ilberów i Celtbrytów) za wyjątkirm gór na pólnocy i tereów wspóczesnej portugali

To też się zgadza, te tereny opanowali Kartagińczycy do wybuchu II wojny punickiej.
QUOTE
4.Cały półwyspe Iberyjski a pondto całą południową francje i część północno-zachodnich Włoch , ale na szczęście wiem o podbojach kartaginy na tyle dużo (ale to wciąż niewiele)aby wiedzieć ze pokazywała ona kompletnie bzudr

Cóż opanowanie całej Iberii to jakaś bajka. A reszta to po prostu trasa przemarsu Hannibala, wiadomo, że pozawierał sojusze z plemionami południowej Galii, niektóre pokonał, zostawił też tam swoje garnizony, to samo z tą częścią Italii. W sumie jednak opierało się to na sojuszach z plemionami, nie nazwałbym tego podbojem.

PS. Podbój, przez "ó"!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 15/12/2005, 13:39 Quote Post

Z tego co wiem to posiadłości kartaginy siegały najdalej na północ do rzeki Ebro.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 15/12/2005, 13:52 Quote Post

To ja tez wtrącę swoje trzy grosze.

Kartagińczcy w Hiszpanii przed 237 r posiadali jedynie kilka przystani żeglugowych, na pewnie nie kontrolowali południowego wybrzeża. Kartagińskie wpływy, jak słusznie zauważył Theodorus, miały charakter raczej ekonomiczny - podobnie jak np. u wczesnych Massaliotów. Ponadto Gadir praktycznie nie był pod panowaniem Kartagińczyków (nie politycznym) - był powiązany z Miastem jedynie gospodarczo (chociaż w czasie I wojny z Rzymem mieszkańcy Gadiru dostarczali statki i załogi na potrzeby wojny).

Dopiero po 237 Kartagińczcy rozciągnęli bezpośrednie panowanie na znaczne obszary płw. iberyjskiego - a i tak nie podobili całego, tylko od okolic Gadiru i Sierra Morena, do dorzecza górnego Tagu i wybrzeża dzisiejszej Valencii. Napewno nie doszli do Ebro, aczkolwiek wyprawiali się nawet na Celtyberów w centrum półwyspu.

Odnośnie tych mapek pokazujących posiadłości kartagińskie w Galii - widziałem je. Tak jak juz napisano, to po prostu trasa przemarszu Hannibala i ktoś sobie wysnuł "wniosek", że Kartagińczycy na stałe opanowali te tereny confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 19/12/2005, 13:28 Quote Post

To tak jak Ukraińscy historycy z obecności rzymian w garnizonach na północnych wybrzeżach M.Czarnego wysnuli wniosek, że tamtędy całe armie maszerowały, liczące i po 3 legiony:) Niektóre teorie są ciekawe:]

http://www.mojeforum.net/adiutrix/
Legio I Adiutrix
http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 19/12/2005, 13:38 Quote Post

No wyobrażni niektórym naprawdę nie brakuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Mandeel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 12.263

 
 
post 27/12/2005, 21:47 Quote Post

QUOTE
1.przedstwaiała Całą współczesną Hiszapnie i Portugalie jako część Kartginy.

Być może była to mapa przedstawiająca strefy wpływów Kartaginy... Chociaż nie jestem pewien czy wpływy te były tak duże na plemiona Celtyberów i Luzytanów... Jedno jest pewne Kartagina opanowała część Hiszpanii bo znajdowały się tam bogate złoża srebra, a to pozwoliło wystawić nie małą armię pod wodzą Hannibala w II wojnie punickiej. Z tego co kojarze to wspomniane tereny to środkowa i południowa Hiszpania, więc rzeczywiście druga opcja jest zdecydowania prawdziwsza.
QUOTE
No wyobrażni niektórym naprawdę nie brakuje.

Co prawda to prawda. Mam też pytanie odnośnie Wiednia. Otóż Austriacy szczycą się, że ich miasto założyli Rzymianie. Czy to prawda czy może sprawa wygląda podobnie jak z wspomnianymi garnizonami na północnych wybrzeżach Morza Czarnego ?
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 28/12/2005, 0:46 Quote Post

To prawda. Sam widziałem ruiny. Canabe się rozrosło w obecne miasto. To rzymska Vindabona

http://www.mojeforum.net/adiutrix/
Legio I Adiutrix
http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/02/2011, 15:13 Quote Post

A dysponuje ktoś może jakimiś mapkami, które pokazują zasięg punickich podbojów w Hiszpanii? Byłbym również wdzięczny za podanie jakie plemiona iberyjskie znajdowały się pod kartagińskim panowaniem i jakie tereny zamieszkiwały? Szukałem czegoś w googlu, ale tam jest bida... dry.gif A zależy mi na w miarę wiarygodnych informacjach.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 1/02/2011, 16:19 Quote Post

Mam nadzieję to pomoże smile.gif
http://www.arkeotavira.com/Mapas/Iberia/Populi.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Hanno Sabellus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 61.314

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/02/2011, 16:32 Quote Post

Dzięki! Pomoże i to bardzo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej