Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Horusa
     
Bofgar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 95.479

 
 
post 6/11/2014, 0:21 Quote Post

Witam. Proszę o weryfikację historyczną poniższej wypowiedzi, a szczególnie o wypowiedź czy pogrubione fragmenty występują w wierzeniach egipskich

Ozyrys, który był emanacją zarówno Horusa jak i faraona, w wieku 12 lat, dyskutował jak równy z równym z mędrcami w świątyni. Jedna z dusz boga Ra, Sobk dawał ludziom biały chleb i ryby na brzegu jeziora Faiun. I chodził po wodach tego jeziora — o czym informują „Teksty z piramid", z ok. 3000 roku przed Chrystusem. Swoją drogą, na gotyckich malowidłach przedstawiających cudowny połów ryb przez apostołów (Łk 5,1-11) odkryto, że te ryby to specjalny gatunek żyjący tylko w Nilu. W „Tekstach z piramid" Ozyrys dawał także Izydzie do picia z kielicha swoją krew, by pamiętała o nim po jego śmierci.

Horus wskrzesił z martwych swego Ojca Ozyrysa. Na końcu został ukrzyżowany, w czym towarzyszyło mu dwóch złodziei. Został pochowany w grobowcu Anu i zmartwychwstał po trzech dniach. Zmartwychwstanie obwieszczone zostało przez trzy kobiety. Na końcu nadano mu tytuł KRST co oznacza pomazaniec.

Ozyrys, ojciec Horusa, urodził się 25 grudnia.

"Ewangelie zostały napisane przez uczonych żydowsko-egipskich kapłanów ze świątyni Serapisa w Sakkarze, w Egipcie, którzy słowo po słowie przetłumaczyli teksty egipskie" twierdzi La Vanguardia Llogari Pujol (ur. w 1939 r.), biblista, badacz tekstów staroegipskich.

Ten post był edytowany przez Bofgar: 6/11/2014, 0:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/11/2014, 1:09 Quote Post

W skrócie, bzdura bzdurę bzdurą pogania. Zaczynając od tego, że jak miałby być Ozyrys emanacją Horusa i faraona, skoro Horus był synem Ozyrysa i Izydy... Ozyrys był chłopcem, synem jakiejś ludzkiej pary, że w wieku lat 12 jak

CODE

Sobk dawał ludziom biały chleb i ryby na brzegu jeziora Faiun. I chodził po wodach tego jeziora — o czym informują „Teksty z piramid", z ok. 3000 roku przed Chrystusem.

Jaki biały chleb? Jak informują teksty piramid - to przedstaw odpowiedni fragment!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/11/2014, 11:45 Quote Post

No cóż, Kolega albo się już więcej po "wrzucie" nie pojawi, albo powoła się na strony internetowe, które tak twierdzą wink.gif.

Mnie spośród tego zainteresowało
QUOTE
Swoją drogą, na gotyckich malowidłach przedstawiających cudowny połów ryb przez apostołów (Łk 5,1-11) odkryto, że te ryby to specjalny gatunek żyjący tylko w Nilu.

Jakie to malowidła i jakie ryby?

No i czekamy na te cytaty wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Bofgar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 95.479

 
 
post 6/11/2014, 14:04 Quote Post

Ale ja nie mam na celu udowadnianie wklejonego przeze mnie cytatu.
Tego typu teksty są powielane na dziesiątkach stron www, filmach typu zeitgeist, bez podawania źródła, dowodów itp.
Szukałem informacji o tym jednak nic nie znalazłem to pomyślałem że przecież ludzie zawodowo i hobbystycznie się zajmują historią zwłaszcza Egiptu to zajrzałem tutaj na forum o profilu historycznym. Moja skromna wiedza niestety kończy się na tym że w Egipcie był faraon, rzeka Nil i piramidy wink.gif i zdaję sobie z tego sprawę, więc pytam, a jak wiadomo nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi smile.gif

Czyli wracając do tematu, są to bzdury wyssane z palca i nie mają żadnego poparcia we wiedzy historycznej?

Ten post był edytowany przez Bofgar: 6/11/2014, 14:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/11/2014, 14:17 Quote Post

Akurat kiedyś rzeczywiście poszukiwano wzorów dla pewnych motywów w NT w literaturze i wierzeniach egipskich. Tyle że nie oznacza to rzeczywiście tego typu wpływów. Raczej niezależne podobieństwo pewnych motywów. Wszystko tkwi w szczegółach, choćby koncepcja podobieństwa do Ozyrysa - jednak mamy zupełnie inną sytuację tak naprawdę w Ewangeliach - zmartwychwstanie dotyczy zabitego na krzyżu Boga-człowieka, Ozyrys natomiast był bogiem, którego zabił i porąbał jego brat Set, oczywiście upraszczam mit Ozyrysa i przekazy ewangeliczne. Widzisz teraz różnicę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Bofgar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 95.479

 
 
post 6/11/2014, 14:30 Quote Post

No i o to mi chodziło, szkoda tylko że ludzie bez jakiejkolwiek weryfikacji przeklejają podobne bzdury mówiąc że to udowodnione fakty (tylko że nigdy nie można ich znaleźć) i wprowadzają innych w błąd

Ten post był edytowany przez Bofgar: 6/11/2014, 14:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/11/2014, 17:54 Quote Post

Szkoda, ale to są "uroki" internetu.

Trzeba od wrzucających takie bzdury od razu żądać udowodnienia ich na przykładach i cytatach.

QUOTE
Tego typu teksty są powielane na dziesiątkach stron www, filmach typu zeitgeist, bez podawania źródła, dowodów itp.

Akurat źródło informacji znaleźć nie problem, ma nim być ksiązka pana, którego przywołałeś w pierwszym poście.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej