Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flaga na Bramie Brandenburskiej, Jak było naprawdę
     
Lucasi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 46.816

Lukasz Michalak
Zawód: inzynier
 
 
post 15/02/2011, 8:24 Quote Post

Przez cały okres PRL karmiono nas propagandą o braterstwie broni między Armią Czerwoną a Ludowym Wojskiem Polskim, o dwóch flagach za szczycie Bramy Brandenurskiej. A jak to było naprawdę? Podobno polska flaga faktycznie wisiała tam krótki czas, ale Rosjanie szybką ją zdjęli nie chcąc dzielić się zwycięstwem. CZy prawdą jest że polski żołnierz który wieszał tę flagę został zastrzelony przez sowieckiego snajpera?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/02/2011, 12:53 Quote Post

Witam!
QUOTE(Lucasi @ 15/02/2011, 9:24)
Przez cały okres PRL karmiono nas propagandą o braterstwie broni między Armią Czerwoną a Ludowym Wojskiem Polskim, o dwóch flagach za szczycie Bramy Brandenurskiej. A jak to było naprawdę? Podobno polska flaga faktycznie wisiała tam krótki czas, ale Rosjanie szybką ją zdjęli nie chcąc dzielić się zwycięstwem. CZy prawdą jest że polski żołnierz który wieszał tę flagę został zastrzelony przez sowieckiego snajpera?
*


Tak całkiem dokładnie nie wiadomo, jak to było. Wersji jest kilka, od bratniego zawieszenia obu flag (co ciekawe, wg jednej z wersji nasza miała zawisnąć pierwsza!) po regularną strzelaninę z udziałem kilkuset żołnierzy obu "bratnich" armii. Więcej znajdziesz w którymś z numerów "Militariów XX wieku", ale nie powiem ci teraz w którym, bo nie mam dostępu do biblioteczki domowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 12/11/2011, 14:58 Quote Post

W tej sprawie mylone są zazwyczaj 3 wydarzenia.

1)zatknięcie polskich flag na kolumnie zwycięstwa;
2)zatknięcie falgi na bramie brandenburskiej;
3)zatknięcie flagi na Reichstagu.

Pierwsze wydarzenie nie jest kwestionowane. Jedyne rozbieżności jakie się pojawiaj, to czy Rosjanie wywiesili tam wcześniej swoje flagi. Różnie to we wspomnienniach żołnierzy było opisywane, ale przeważa wersja, iż to Polacy jako pierwsi zatknęli swoje sztandary.

Jeżli chodzi o oflagowanie bramy. Część osób kwestinuje w ogóle to wydarzenie, część wskazuje iż flaga wisiała, ale krótko, a wieszający ją złonierze mieli zostać zepchnięci przez Rosjan lub nawet zabici. Podobno miało nawet dojć do bitwy pomiędzy żołnierzami polskimi i radzieckimi. Z drugiej strony spotkałem się z wypowiedziami, iż polska flaga wywieszona była tam jako pierwsza.
To ostatnie nie znajduje potwierdzenia w żadnych relacjach, z którymi się spotkałem i jest chyba sprzeczne także z rejonami działania poszczególnych jednostek. Najpewniej jest to efekt mieszania tego wydarzenia z wieszaniem flag na kolumnie zwyciesta, a nad bramą załopotał pierwszy czerwony sztandar. A czy była tam polska flaga? Najpewniej tak - mieli tego dokonać żołnierze z 8 baterii, 3 pp (Jagiełło / Grochowski) - 2 maja 1945 roku wieszając flagę obok radzieckiej.
Nie spotkałem się z żadnymi relacjami o bitwie pomiędzy Polakami i żołnierzami radzieckimi w tym rejonie.

Strzelanina za to miała być w Reichstagu. Polacy na pewno przymierzali sie do wywieszenia tam flagi i prawdopodobnie zatknęli ją na balkonie oraz na słupach przed budynkiem. Na dachu się nie udało. Jedne relacje mówiąo tym, że nie pozwolili Rosjanie inne że Polacy zostali przez Rosjan ostrzelani, jeszcze inne, że po wywieszeni flagi radzieckiej dach był przez Niemców ostrzeliwany i nie chciano ryzykować ograniczając się do balkonu lub rezygnując w ogóle.


Rozbieżności sporo, ale trudno się dziwić skoro Amerykanie działając w sprzyjających warunkach mieli tyle trudności z ustaleniem kto i jaką flagę wywiesił nad Iwo Jimą.

Ten post był edytowany przez mapano: 12/11/2011, 15:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 12/11/2011, 18:14 Quote Post

QUOTE
Pierwsze wydarzenie nie jest kwestionowane. Jedyne rozbieżności jakie się pojawiaj, to czy Rosjanie wywiesili tam wcześniej swoje flagi. Różnie to we wspomnienniach żołnierzy było opisywane, ale przeważa wersja, iż to Polacy jako pierwsi zatknęli swoje sztandary.


Według niezależnych relacji, Polacy pierwsi zawiesili swoją flagę na Siegessäule, konkretniej dokonał tego plut. Kazimierz Otap. Do dziś żyje ostatni ze zdobywców kolumny - kapitan Antoni Jabłoński.
Główne rozbieżności dotyczą flagi.

Oto fragmenty wypowiedzi kapitana:

Przy radiostacji mieliśmy płachtę, którą rozkładaliśmy obok, żeby nasze samoloty nas nie bombardowały. Czerwono białą, trzy na trzy. Drzewce wycięliśmy z parku, obok kolumny. Płachtę przyszyliśmy do niego tym niemieckim kablem, który leciał po schodach kolumny. Weszliśmy w piątkę na wieżę, do tego anioła. Do jego ręki uczepiliśmy flagę na drzewcu. (...) Tak, w laskach przy Kolumnie Zwycięstwa wisiało na spadochronach pełno broni i żywności dla obrońców.(...) Początkowo tę naszą flagę chcieliśmy zrobić z właśnie tych spadochronów.

Natomiast E. Walczuk w 'tygrysku' Na gruzach Berlina na str. 122 pisze:

Nowy dowódca baterii zrobił zbiórkę i oznajmił, że koniecznie trzeba wystarać się o biało-czerwoną flagę. Zaraz się rozbiegli, by poszukać odpowiedniego materiału. Jeden znalazł pierzynę i wyrwał z niej kawał czerwonej wsypy, drugi przyniósł białe prześcieradło. Wycięto z tego nożami dwa równe pasy, które następnie zszyto cienkim drutem telefonicznym, tak zwaną krosówką. Dwa niezdarnie połączone kawałki tkaniny stały się w tym momencie czymś innym - najświętszym symbolem Ojczyzny(...).

Żadnych wzmianek, by radiotelegrafiści mieli jakąkolwiek flagę, nigdy nie było i właściwie od 1945r. obowiązywała wersja o zszywaniu poszwy i prześcieradła drutem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rusek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 81.784

Wieslaw Kukulinski
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: elektronik
 
 
post 26/03/2013, 18:34 Quote Post

Widzialem zdjecie jak na kolumnie zwyciestwa Prus nad Francja zolnierz polski wieszal flage bialoczerwona. Czytalem ze Sowieci zdjeli nasza flage i powiesili flage francuska. Na zdjeciu z Reichstagu widac zolnierza i oficera sowieckiego z flaga czerwona a oficer ma na obu rekach po 10 zegarkow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 26/03/2013, 18:39 Quote Post

QUOTE
Czytałem że Sowieci zdjęli naszą flagę i powiesili flagę francuską.
Dlaczego akurat taką?
Nie rozumiem.

Edit;
QUOTE
Na zdjęciu z Reichstagu widać żołnierza i oficera sowieckiego z flagą czerwoną a oficer ma na obu rękach po 10 zegarkow.

Wychodzi na to (biorąc pod uwagę ilość kończyn górnych u człowieka), że miał ich dwadzieścia.
"Dziany" gość (jak na tamte czasy).

Oglądając to zdjęcie - nie dopatrzyłem się aż takiej ilości wyrobów sztuki zegarmistrzowskiej na przedramieniach sowieckiego sołdata.

Ten post był edytowany przez poldas372: 27/03/2013, 14:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rusek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 81.784

Wieslaw Kukulinski
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: elektronik
 
 
post 28/03/2013, 20:27 Quote Post

Dlatego francuska flage kazal powiesic Stalin bo uznal Francje de Gaulla za zwycieskie mocarstwo. Akt kapitulacji Niemiec podpisli Niemcy i 4 zwycieskie mocarstwa USA UK Francja i CCCP. Polski tam nie bylo bo zostala zdradzona przez te mocarstwa w Jalcie. Nasza walka na wszystkich frontach nic nie dala
Zegarki na reku czerwonoarmisty to byly czasy zrabowane przy okazji ,,wyzwalania" Europy wschodniej i Centralnej


Ten post był edytowany przez rusek: 28/03/2013, 20:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 29/03/2013, 14:31 Quote Post

Flagę na Siegessäule zawiesili chłopaki z 1 palu - u, jest to opisane, znamy ich nazwiska. Natomiast twierdzenie, że zrzucono naszą, aby powiesić francuską na rozkaz Stalina jest bez sensu. Po co w takim razie Sowieci ściągnęli do Berlina polską dywizję ? Na kolumnie obok polskiej były również radzieckie, ktoś potem mógł powiesić sobie nawet australijską. W momencie zdobycia miasta wisiały czerwona i biało-czerwona.
Polski wkład w pokonanie Niemiec był symboliczny, a nie zasadniczy. Myślałem, że mit o czwartej armii był już na tylu forach znokautowany iż nikt nie będzie go powtarzał, no cóż myliłem się.
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=75&t...+armia+koalicji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/03/2013, 18:14 Quote Post

QUOTE(rusek @ 28/03/2013, 21:27)
Dlatego francuska flage kazal powiesic Stalin bo uznal Francje de Gaulla za zwycieskie mocarstwo. Akt kapitulacji Niemiec podpisli Niemcy i 4 zwycieskie mocarstwa USA UK Francja i CCCP. Polski tam nie bylo bo zostala zdradzona przez te mocarstwa w Jalcie. Nasza walka na wszystkich frontach nic nie dala
Zegarki na reku czerwonoarmisty to byly czasy zrabowane przy okazji ,,wyzwalania" Europy wschodniej i Centralnej
*



Ów czerwonoramista miał faktycznie kilka zegarków na rękach (widocznie tylko tyle zdążył ukraść) - dlatego oficjalne zdjęcie, które obiegło świat było wyretuszowane - na nim u bajca na nadgarstu widnieje tylko jeden zegarek. Jednak i to lipa, ponieważ zdjęcie to zrobiono następnego dnia po zawieszeniu flagi. Najprawdopodobniej Reichstag zdobyli zwiadowcy 756 pułku piechoty, ale nikt nigdy nie poznał nazwiska żołnierza, który pierwszy powiesił flagę.
 
Post #9

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 30/03/2013, 19:14 Quote Post

Za http://dws.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=1190...899dbb&start=25

ppłk L. Dubicki d-ca artylerii 1 DP :
Punkt obserwacyjny dowódcy 150 DP 3 AUd mieścil się w gmachu Reichstagu. Dowództwo dywizji znajdowało się na dziedzińcu przygotowując się do ceremonii zatknięcia sztandaru pułkowego 756 pułku na dachu Reichstagu. Postanowiłem wziąć udział w tej uroczystości. Zabrałem ze sobą trzech żołnierzy i radiostację. Przed gmachem grupy ludzi, kinooperatorzy, a na dachu kilku żołnierzy niosących czerwony sztandar. Hitlerowcy otwierają do nich ogień z budynku położonego w głębi parku, grupa szybko wycofuje się do bocznego kasztelu, żołnierze stojący przed gmachem rozbiegają się. Po pewnym czasie ogień nieprzyjaciela słabnie, a następnie ustaje. Nad Reichstagiem dumnie powiewa czerwony sztandar. Szkoda, że nasz nie znalazł się obok - głośno wypowiada nasze pragnienie jeden z żołnierzy. A skąd wziąć flagę ? Wpadamy na pomysł. W kufrze samochodu znajdują się bialo-czerwone chorągiewki sygnalizacyjne. Polecam więc jednemu z żołnierzy zrobić z nich pośpiesznie biało-czerwoną flagę. Zbliżamy się do Reichstagu - na razie spokój. Szerokimi kamiennymi schodami wchodzimy na górę. ( ... ) Zatrzymujemy się. Niemcy znów ostrzeliwują dach seriami z karabinów maszynowych. Umieszczenie flagi na dachu obok flagi radzieckiej jest zbyt ryzykowne. Żołnierze przymocowują ją więc do balustrady kasztelu. Pierwsza polska flaga dumnie powiewa w Berlinie.
I z 2 maja
Krótką chwilę postoju żołnierze 8 baterii i czołgiści radzieccy wykorzystali do zatknięcia swych sztandarów na szczycie kolumny ( kolumny zwycięstwa ). Rozegrano swego rodzaju wyścig. Zwyciężyła grupa żołnierzy 8 baterii 3 dywizjonu, która ( na polecenie dowódcy baterii por. Potapskiego ) pod kierownictwem z-cy d/s pol-wych ppor Felchnerowskiego zatknęła sztandar polski na szczycie kolumny. Wyjeżdżam za oddziałem wydzielonym w kierunku Bramy Brandenburskiej. Po drodze zatrzymuje się przed kolumną, na której zawieszono dwie flagi polskie, jedną na balustradzie drugiej kondygnacji i jedną pośrodku trzeciej kondygnacji kolumny. ( ... ) Jest godz. 7. 00. Przy Bramie Brandenburskiej duze skupisko czołgów i samochodów oraz żołnierzy polskich i radzieckich. ( ... ) W pewnej chwili kilku żołnierzy 8 baterii i 3 pp wdrapuje się na Bramę Brandenburską i umieszcza biało - czerwoną flagę. ( ... ) Kilku żołnierzy z 3 dywizjonu niesie zwinięty polski sztandar, aby go zawiesić na dachu Reichstagu.
por. P. Koniewiega - 3 pp :
Podchodzimy pod samą bramę ( Brandenburską ), wokół której gromadzi się coraz więcej radzieckich i polskich żołnierzy. Nie minęło 5 minut, jak załopotał, zatknięty przez naszych żołnierzy ( kpr. Jagiełło i ppor Grochowski ? ) obok czerwonego, biało-czerwony sztandar.

ppor. S. Szymanik - 1 pal :
Po drodze zatrzymujemy się przed pomnikiem Zwycięstwa, który góruje nad miastem. Ppor. Mikołaj Trocki rzuca myśl zawieszenia polskiej flagi na tym pomniku. Żołnierze w pośpiechu robią ją sami. Mocno przeżywamy tę chwilę : Zwyciężyliśmy. W pobliżu jest słynny bunkier Hitlera. - Szukajmy Adolfa - proponuje ktoś.
plut. K. Otap - 1 pal :
Wspinając się ze sztandarem, baliśmy się. Jak to się mówi, mieliśmy duszę na ramieniu. W kilku punktach miasta bila jeszcze artyleria niemiecka. W okolicy kolumny Zwycięstwa Niemcy właśnie składali broń, ale wspinając się na szczyt kolumny i tam na górze, spodziewaliśmy się ciągle strzalu. Wywieszenie polskiego sztandaru było przecież prowokacją. Jakiś snajper, albo nawet artylerzysta niemiecki, mimo oficjalnej kapitulacji, mógł nas zdmuchnąć stamtąd z łatwoscią. I to w chwili, kiedy wojna była dla nas skończona. Podobne zapewne uczucie towarzyszyło podczas wspinaczki dwóm radzieckim kolegom, którzy zawiesili flagę na Reichstagu.
plut. S. Pawelczyk - 1 pal :
Szedł z nami kan. Antoni Jabłoński, a po drodze dołączyli do nas kpr. Karpowicz i kan. Eugeniusz Mierzejewski, który był ładowniczym mojego działa. Przy wieży stały już trzy radzieckie czołgi i były zawieszone na szczycie trzy radzieckie flagi. Wchodziliśmy razem po krętych schodach na szczyt wieży. Na schodach leżało pełno poniemieckiej amunicji. Kiedy staliśmy na samym szczycie wieży, padła komenda ppor. Troickiego - Baczność, przypadło nam w udziale w gnieżdzie hitlerowskim umieścić polską flagę.
kan. M. Hużniak - 9 pah :
Pamiętam moją radość, kiedy po kapitulacji Berlina dotarliśmy do Reichstagu. Na wielkim placu przed gmachem stały slupy do zawieszania sztandarów. Byłem w tym czasie przy zwiadowcach. Żołnierze radzieccy, którzy byłi razem z nami, doskoczyli do słupów , jeden z nich zaczął włazić na słup z czerwonym sztandarem ; po wejściu do połowy osłabł i zsunął się w dół. W tym czasie przybywało naszych, a wśród nich starszy wiekiem bombardier, niosący termos z kawą. Zwrócił się do nas z pytaniem, kto z nas umie włazić na drzewa. Zgłosiłem się. Bombardier powiedział : - Idż, spróbuj ! - nalał kawy do menażki, nasypał cukru i tym wysmarował mi ręce i nogi. Ktoś wręczył mi biało - czerwoną flagę, z którą zacząłem wspinać się na słup.
ppor. Troicki - 1 pal :
Byliśmy jakieś 200 metrów od Kolumny Zwycięstwa. Porozumiałem się wtedy z Szymanikiem i Kanieckim, że trzeba wykonać i zawiesić na kolumnie jakiś symbol, nasz sztandar. Zebrałem znajdujących się w pobliżu żołnierzy. Mieliśmy wtedy ze sobą jakieś flagi, ale maleńkie. Sama zaś kolumna miała chyba ponad 30 metrów. - Chłopcy, wykonać flagi - mówię. Znależli więc czerwone płótno z poszwy na pierzynę i białe prześcieradło. Nie mieliśmy wtedy maszyny do szycia i flagi robiliśmy przy pomocy agrafek i drutu. Miała pięć metrów długości. Zebrałem tych, co byli najbliżej , przeważnie ludzi ze zwiadu i już około piątej byliśmy przy kolumnie. Kolumna miała w środku spiralne schodki. Na górze stały jeszcze aparaty telefoniczne, kilka sztuk. To był niemiecki punkt obserwacyjny. Doszliśmy na samą górę i wyszliśmy na otaczającą pomnik balustradę. Kazałem wywiesić sztandar.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 30/03/2013, 21:53 Quote Post

QUOTE
Ów czerwonoramista miał faktycznie kilka zegarków na rękach (widocznie tylko tyle zdążył ukraść) - dlatego oficjalne zdjęcie, które obiegło świat było wyretuszowane - na nim u bajca na nadgarstu widnieje tylko jeden zegarek. Jednak i to lipa, ponieważ zdjęcie to zrobiono następnego dnia po zawieszeniu flagi. Najprawdopodobniej Reichstag zdobyli zwiadowcy 756 pułku piechoty, ale nikt nigdy nie poznał nazwiska żołnierza, który pierwszy powiesił flagę.


Ba, lejtnant Berest miał dwa zegarki. To widać. wink.gif Aczkolwiek zawsze mogła to być busola, bardzo popularna zresztą w RKKA. Choć ja skłaniam się ku wersji z zegarkami.
Wcześniej tego samego dnia wieszali flagę lejt. Raqymżan Qoszqarbajew i szer. Grigorij Bułatow.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 30/03/2013, 21:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
IreneuszM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 85.147

Ireneusz Mochnacz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: in¿. elektryk
 
 
post 16/11/2013, 15:19 Quote Post

Mój ojciec był żołnierzem 2 Brygady Artylerii Haubic (dowodzonej przez Wikientiew'a). On i jego koledzy z tej jednostki opowiadali mi, że 2 maja rano brygada opuszczała Berlin. Jadąc od strony Siegessäule ulicą Unter den Linden dotarli do Bramy Branderburskiej. Na Bramie polską, naprędce zrobioną flagę zatknęli trzej żolnierze 2BAH (wszyscy przed tem z AK: Franciszek Mochnacz (Powstaniec Czortkowski, w AK ps. "Żbik")lat 17, Stanisław Schubert (w AK ps. "Jarema") i Jan Sternik. Na Bramie Branderburskiej wisiała wówczas jadynie nasza flaga. Zrobiono jej zdjęcia, które - jak mi opowiedziano - szybko zarekwirował przydzielony do jednostki oficer NKWD lejtnant Głuszko. Obecnie jedyną znaną mi żyjacą osobą doskonaje znającą to wydarzenie jest Pan Andrzej Nusbek z Warszawy - wtedy żołnierz 2BAH - Syn Pułku -(jego ojciec zginął w Katyniu, a w mieszkaniu jego mamy na Pradze podczas okupacji mieszkała czołowa postać dowództwa AK...).
I to by było na tyle.
Pozdrawiam pasionatów historii. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
moniqq
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 97.483

Monika S
Zawód: nauczyciel
 
 
post 7/07/2015, 12:30 Quote Post

QUOTE(IreneuszM @ 16/11/2013, 15:19)
Mój ojciec był żołnierzem 2 Brygady Artylerii Haubic (dowodzonej przez Wikientiew'a). On i jego  koledzy z tej jednostki opowiadali mi, że 2 maja rano brygada opuszczała Berlin. Jadąc od strony Siegessäule ulicą Unter den Linden dotarli do Bramy Branderburskiej. Na Bramie polską, naprędce zrobioną flagę zatknęli trzej żolnierze 2BAH (wszyscy przed tem z AK: Franciszek Mochnacz (Powstaniec Czortkowski, w AK ps. "Żbik")lat 17, Stanisław Schubert (w AK ps. "Jarema") i Jan Sternik. Na Bramie Branderburskiej wisiała wówczas jadynie nasza flaga. Zrobiono jej zdjęcia, które - jak mi opowiedziano - szybko zarekwirował przydzielony do jednostki oficer NKWD lejtnant Głuszko. Obecnie jedyną znaną mi żyjacą osobą doskonaje znającą to wydarzenie jest Pan Andrzej Nusbek z Warszawy - wtedy żołnierz 2BAH - Syn Pułku -(jego ojciec zginął w Katyniu, a w mieszkaniu jego mamy na Pradze podczas okupacji mieszkała czołowa postać dowództwa AK...).
I to by było na tyle.
Pozdrawiam pasionatów historii. smile.gif
*



Flagę na Bramie Branderburskiej zatknął (m.in?) Alfred Grochowski - w książce 'Trzeci Berliński' jest nawet stosowne zdjęcie
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
BlackJack
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 90.874

Jacek
Zawód: technik hotelarstwa
 
 
post 7/07/2015, 19:29 Quote Post

Witam! Niestety jest smutna wiadomość, zmarł były żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki kpt. Antoni Jabłoński. Był jednym z ostatnich pięciu żołnierzy, którzy zatknęli biało-czerwony sztandar na pruskiej(niemieckiej) kolumnie zwycięstwa.

https://historiamniejznanaizapomniana.wordp...obywca-berlina/

Przez obecne państwo i politykę historyczną państwa zapomnianych tak jak wielu byłych żołnierzy Wojska Polskiego na froncie wschodnim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
marcincn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 96.854

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 8/07/2015, 12:24 Quote Post

Niestety taka jest smutna prawda, Cześć Jego pamięci !
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej