Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Puławy – „polskie Ateny” Czartoryskich, o Puławach słów kilka...
     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 14/01/2011, 22:32 Quote Post

Dawny pałac Czartoryskich jest dziś dostępny dla zwiedzających, można m.in. oglądać „salę kamienną” nazwanej tak od marmurowej posadzki, w której znajdują się detale architektoniczne z różnych epok. Na piętrze znajduje się „sala gotycka”, zaprojektowana w stylu gotyku angielskiego, wyróżniająca się wspaniałymi dekoracjami ścian, okien i drzwi. W świątyni Sybilli będącej repliką rzymskiej świątyni Westy przechowywano kiedyś pamiątki historyczne, m.in. dwa miecze podarowana przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena królowi Władysławowi Jagielle przed bitwą grunwaldzką. W Domu Gotyckim, najstarszym w Polsce muzeum powstałym w 1809 r. mieści się obecnie siedziba muzeum regionalnego PTTK. Budowla ta jest niezwykła z tego względu, że w jej ścianach tkwią pozostałości murów i rzeźb historycznych budowli. I tak na ścianie Żółkiewskiego znajduje się balkon wsparty na głowach kamiennych lwów pochodzących z zamku w Łobzowie, zaś w ścianie Długosza znajduje się fragment renesansowych odrzwi które pierwotnie znajdowały się na zamku w Radomiu. Dziś oba te obiekty są dostępne dla turystów.



Pierwszy dwór obronny (zamek?) powstał w latach 1671-1678 kiedy to majątek należał do marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Rezydencje zaprojektował słynny architekt Tylman z Gameren.
Po śmierci Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w 1706 r. pałac stał się własnością jego córki Elżbiety, która wyszła za mąż za Adama Sieniawskiego. Niestety, jeszcze w tym samym roku wojska szwedzkie spaliły pałac. Po tych zniszczeniach Elżbieta odbudowała siedzibę rodową. Dzieło to kontynuowała jej córka Maria, której drugim mężem był książę August Czartoryski. To właśnie Czartoryscy przystąpili do rozbudowy i upiększania pałacu, wokół którego powstał tarasowy ogród typu francuskiego.

Szczególną rolę w rozbudowie pałacu oraz krzewieniu kultury i gromadzeniu pamiątek narodowych odegrali Adam Kazimierz Czartoryski oraz jego żona Izabella, którzy w 1784 r. na stałe przenieśli się do Puław. Siedziba Czartoryskich stała się salonem dla naukowców, artystów i polityków. Podczas insurekcji kościuszkowskiej Rosjanie mszcząc się na Adamie Kazimierzu Czartoryskim zniszczyli i splądrowali pałac w Puławach. Do odbudowy zniszczonej rezydencji przystąpiła księżna Izabella, która w swej rezydencji zaczęła gromadzić pamiątki związane z historią Polski. smile.gif

W wybudowanej w 1801 r. Świątyni Sybilli umieszczono m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem, tarczę i szablę Sobieskiego z bitwy wiedeńskiej. W 1809 r. w wyniku przebudowy dawnego pawilonu ogrodowego powstał tzw. Dom Gotycki, w którym przechowywano pamiątki historyczne. Sam budynek był również jednym wielkim eksponatem muzealnym ponieważ w jego ścianach znajdowały się m.in. słupki marmurowe z grobu Kazimierza Wielkiego, nagrobek hetmana Stanisława Żółkiewskiego, czy gałka z grobu Władysława Jagiełły. Wewnątrz budynku znajdowały się unikalne rękopisy i dzieła sztuki jak obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem.

Za udział w powstaniu styczniowym Adam Jerzy Czartoryski został skazany przez cara Mikołaja zaocznie na karę śmierci, a cały majątek Czartoryskich znajdujący się na terytorium rosyjskim został skonfiskowany przez władze. Pałac w Puławach został z rozkazu władz przebudowany głównie w celu zatarcia śladów polskości, zniszczono wtedy m.in. większość pamiątek wmurowanych w ściany Domu Gotyckiego. W momencie wybuchu powstania styczniowego ochotnicy z Puław z łożyli przysięgę w Świątyni Sybilli. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. w pałacu mieścił się sztab marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1944 r. hitlerowcy podpalili pałac. dry.gif

Puławy tworzą wraz z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem trójkąt turystyczny, ale zapraszam także do odwiedzenia Janowca w którym znajduje się piękny zamek oraz kościół.

http://palacpulawy.pl/index.html - strona pałacu

http://www.dawnepulawy.pl/index.php - zdjęcia i pocztówki dawnych Puław, ciekawostki

http://www.galeria.pulawy.pl/index.php - galeria Puław

http://pulawybabij.blogspot.com/2008/11/puawy-park.html dużo zdjęć wszystkich zabytków

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awy

Pozdrawiam

kamil098
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/01/2011, 22:44 Quote Post

Byłem tam setki razy. To co jest udostępnione do zwiedzania jeszcze całkiem nieźle wygląda, ale szkoda, że tam tyle miejsca powynajmowane firmom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 15/01/2011, 13:45 Quote Post

Nie tyle firmom, co instytucjom - IUNG, CBR, ARiMR, GUS, USC, biblioteka PSW /chyba jeszcze tam jest?/
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2011, 15:39 Quote Post

A ja tu mieszkam, i dlatego napisałem o tym miejscu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 15/01/2011, 16:57 Quote Post

QUOTE(kamil098 @ 15/01/2011, 16:39)
A ja tu mieszkam, i dlatego napisałem o tym miejscu.  smile.gif
*


Też tu mieszkam:p I bardzo twój opis mi się podobał. O chorągwiach w Puławach jeszcze nie słyszałem, tyko Kępka kiedyś coś o mieczak wspomniał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/01/2011, 20:46 Quote Post

To teraz napisz coś o tym teatrze, co go podobno Rosjanie spalili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2011, 20:55 Quote Post

O jakim teatrze? confused1.gif masz na myśli może amfiteatr??? confused1.gif poczekaj zaraz doczytam w mojej książce o Puławach. Znasz może jakąś datę spalenia tego teatru???

Ten post był edytowany przez kamil098: 15/01/2011, 21:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2011, 21:35 Quote Post

Jako rekompensatę mojej nie wiedzy napiszę o tunelach.
Pałac Czartoryskich wzniesiony był na wzgórzu. Kilka metrów od jego tyłu znajduje się strome zbocze. W tym stoku znajdują się wydrążone tunele(chodziłem po nich z moim nauczycielem historii), które według legendy prowadzą do oddalonego od Puław 12 km. Kazimierza Dolnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/01/2011, 22:54 Quote Post

Tsa te tunele, to teraz niezła lipa. Masz na myśli tzw. groty? Można tam wejść za opłatą, ale gam nic ciekawego nie ma reszta jest zasypana. Ponoć były tam jakieś mity o ukrytych dobrach lub złocie-dokładnie już nie pamiętam. Słyszałem, że te tunele przechodziły przez dawne stare Puławy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2011, 10:13 Quote Post

Potwierdzam, zresztą pisze że to tylko legenda. wink.gif Podałem to jako ciekawostkę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 16/01/2011, 19:36 Quote Post

Mój ojciec pisze teraz ze zlecenia prezydenta miasta ksiąke o żydach Puławskich. Czy wiedzieliście że wisła przed II wojną światową sięgała miejsca nieopodal dziśejszej biedronki. Bardzo ciekawa jest również historia synagogi w Puławach (obecnie na jej miejscu znajduje się dom nauczyciela). Jedną z zamożniejszych rodzin żydowskich w Puławach była rodzina Honigsweldów (chyba tak to się pisze). Jak zajrze do zapisków taty to napiszę wiecej. A, i książka mojego ojca powina zostać wydana do maja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2011, 19:43 Quote Post

ohmy.gif Nie wiedziałem z tą Wisła a można się było domyśleć po zdjęciach.

Ten post był edytowany przez kamil098: 16/01/2011, 19:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 16/01/2011, 19:53 Quote Post

Nie wiedziałem, że koryto rzeki było aż tak szerokie. Jeśli chodzi o Żydów, to w Puławach znajdował się obóz przejściowy (z tego co pamiętam)podobnie zresztą jak w Końskowoli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 16/01/2011, 20:01 Quote Post

Tfu,pomyliłem budynki (o jednym myślę, drugie piszę). Koryto sięgało do kawiarni "Ewy"(tak mniej więcej), teraz jest tam chyba pizzeria. Przepraszam za błąd. Być może uda mi się jutro dodać jakieś zdjęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kamil098
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2011, 20:07 Quote Post

Czyli na jedno wychodzi po pizzeria jest na przeciwko biedronki. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej