Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska Piastow, Paweł Jasienica
     
porucznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 85.407

 
 
post 23/11/2013, 22:42 Quote Post

Witam, jestem osobą nową na forum i chciałbym rzucić garścią pytań które poniekąd zahaczają o ten temat. Jestem osobą która nigdy wcześniej nie miała styczności z historią i nie wiem o niej nic w pełnym wymiarze tego słowa. Chcąc dowiedzieć się tego i owego poszukuję lektury która pozwoliła na wprowadzenie mnie w dzieje z czasów średniowiecza, a że gdzieś już podsłyszałem nazwisko Jasienicy pragnę dowiedzieć się, czy jest to książka oby na pewno odpowiednia na początek. Śledząc ten temat widzę, że zapewne tak.

Chciałbym zapytać w jakim stopniu dana pozycja ogranicza się do losów Polski i jak wiele można się z niej dowiedzieć o tym co działo się w tym czasie poza jej granicami. Domyślam się, że nie można napisać książki nie wiążąc jednego z drugim, niemniej jednak pytam bo interesuje mnie całość ;-)

Nie chcąc zakładać osobnego tematu chciałbym zapytać się, jakie inne pozycje (nawiązujące do okresu średniowiecza) są Waszym zdaniem warte przeczytania jako uzupełnienie, czy też opis z innego punktu widzenia (byle tylko bez ekstremalnych stronniczości). Zależy mi na tym żeby przekaz nie wymagał od czytelnika żadnej wiedzy bazowej, tylko sam ją dostarczał.

Pozdrawiam,

porucznik.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 24/11/2013, 20:14 Quote Post

QUOTE(porucznik @ 23/11/2013, 22:42)
Witam, jestem osobą nową na forum i chciałbym rzucić garścią pytań które poniekąd zahaczają o ten temat. Jestem osobą która nigdy wcześniej nie miała styczności z historią i nie wiem o niej nic w pełnym wymiarze tego słowa. Chcąc dowiedzieć się tego i owego poszukuję lektury która pozwoliła na wprowadzenie mnie w dzieje z czasów średniowiecza, a że gdzieś już podsłyszałem nazwisko Jasienicy pragnę dowiedzieć się, czy jest to książka oby na pewno odpowiednia na początek. Śledząc ten temat widzę, że zapewne tak.

Chciałbym zapytać w jakim stopniu dana pozycja ogranicza się do losów Polski i jak wiele można się z niej dowiedzieć o tym co działo się w tym czasie poza jej granicami. Domyślam się, że nie można napisać książki nie wiążąc jednego z drugim, niemniej jednak pytam bo interesuje mnie całość ;-)

Nie chcąc zakładać osobnego tematu chciałbym zapytać się, jakie inne pozycje (nawiązujące do okresu średniowiecza) są Waszym zdaniem warte przeczytania jako uzupełnienie, czy też opis z innego punktu widzenia (byle tylko bez ekstremalnych stronniczości). Zależy mi na tym żeby przekaz nie wymagał od czytelnika żadnej wiedzy bazowej, tylko sam ją dostarczał.

Pozdrawiam,

porucznik.
*


Czytać Jasienicę jest ryzykowne na każdym etapie zainteresowania wiedzą historyczną. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 24/11/2013, 20:25 Quote Post

QUOTE
Czytać Jasienicę jest ryzykowne na każdym etapie zainteresowania wiedzą historyczną.

Dlaczego ??? Czytałem i wracam do książek Jasienicy w tym i do "Polski Piastów ", cóż w tym zdrożnego , lub ryzykownego ? Książki Jasienicy to raczej literatura służąca popularyzacji historii , nie zaś literatura naukowa , i chyba każdy te różnice rozumie .
 
Post #18

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 24/11/2013, 20:46 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 24/11/2013, 20:25)
QUOTE
Czytać Jasienicę jest ryzykowne na każdym etapie zainteresowania wiedzą historyczną.

Dlaczego ??? Czytałem i wracam do książek Jasienicy w tym i do "Polski Piastów ", cóż w tym zdrożnego , lub ryzykownego ? Książki Jasienicy to raczej literatura służąca popularyzacji historii , nie zaś literatura naukowa , i chyba każdy te różnice rozumie .
*


No właśnie nie każdy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
porucznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 85.407

 
 
post 24/11/2013, 21:37 Quote Post

W takim razie jakie ryzyko niesie za sobą czytanie Jasienicy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 24/11/2013, 22:58 Quote Post

QUOTE(porucznik @ 23/11/2013, 22:42)
Witam, jestem osobą nową na forum i chciałbym rzucić garścią pytań które poniekąd zahaczają o ten temat. Jestem osobą która nigdy wcześniej nie miała styczności z historią i nie wiem o niej nic w pełnym wymiarze tego słowa. Chcąc dowiedzieć się tego i owego poszukuję lektury która pozwoliła na wprowadzenie mnie w dzieje z czasów średniowiecza, a że gdzieś już podsłyszałem nazwisko Jasienicy pragnę dowiedzieć się, czy jest to książka oby na pewno odpowiednia na początek. Śledząc ten temat widzę, że zapewne tak.

Chciałbym zapytać w jakim stopniu dana pozycja ogranicza się do losów Polski i jak wiele można się z niej dowiedzieć o tym co działo się w tym czasie poza jej granicami. Domyślam się, że nie można napisać książki nie wiążąc jednego z drugim, niemniej jednak pytam bo interesuje mnie całość ;-)

Nie chcąc zakładać osobnego tematu chciałbym zapytać się, jakie inne pozycje (nawiązujące do okresu średniowiecza) są Waszym zdaniem warte przeczytania jako uzupełnienie, czy też opis z innego punktu widzenia (byle tylko bez ekstremalnych stronniczości). Zależy mi na tym żeby przekaz nie wymagał od czytelnika żadnej wiedzy bazowej, tylko sam ją dostarczał.

Pozdrawiam,

porucznik.
*



Zostaw Jasienicę na później i weź się za podręcznik Stanisława Szczura "Historia Polski.Średniowiecze".
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 30/11/2013, 12:56 Quote Post

QUOTE(porucznik @ 24/11/2013, 21:37)
W takim razie jakie ryzyko niesie za sobą czytanie Jasienicy?
*


Ryzyko, że niektóre naciągnięcia Ci wejdą w krew.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/11/2013, 13:24 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 30/11/2013, 12:56)
QUOTE(porucznik @ 24/11/2013, 21:37)
W takim razie jakie ryzyko niesie za sobą czytanie Jasienicy?
*


Ryzyko, że niektóre naciągnięcia Ci wejdą w krew.
*


A ja sobie też nabiję licznik, co mi tam, mam nadzieję, że nie nadciągnę sobie palców stukając w klawiaturę - a jakie niby "nadciągnięcia" Jasienicy Lehrabia ma na myśli?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
paweł234
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 73.890

 
 
post 30/11/2013, 23:24 Quote Post

Naciągnięcia chyba

Jak zwał też chętnie poczytam o co chodzi smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej