Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska Piastow, Paweł Jasienica
     
trawes
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 74.702

R.S.
Zawód: gimnazjalista
 
 
post 18/10/2011, 21:11 Quote Post

„Polska Piastów” jest bodaj jednym z najsłynniejszych opracowań tyczących się pierwszej epoki w historii naszego kraju (choć Jasienica użyłby raczej terminu „ojczyzny”). Trudno jednoznacznie i z całą pewnością wskazać przyczyny takiego statusu tej pozycji. Innych prac poświęconych tym czasom wcale nie jest mało, niejednokrotnie są one obszerniejsze i bardziej wnikliwe. Cóż takiego więc się kryje za słowami Pawła Jasienicy, że były one wręcz pochłaniane przez kolejne pokolenia czytelników?

Autor już na samym początku zastrzega się, iż nie jest jego celem napisanie wyczerpującego studium historycznego poświęconego wydarzeniom i osobom kilku wieków. I od razu należy stwierdzić, że twórca wierny pozostaje swej deklaracji, nie należy więc niniejszej pozycji postrzegać jako podręcznika akademickiego, co dla jednych będzie zaletą, dla innych zaś wadą.




Nie oznacza to wszakże, iż książka ta ma niewiele wspólnego z prawdziwą historiografią, nic z tych rzeczy. Autor niewątpliwie dysponował stosowną wiedzą, którą się dzieli, acz w ilościach strawialnych dla przeciętnego zjadacza chleba. A czyni to w sposób naprawdę znakomity.

„Polskę Piastów” czyta się szybko i z dużą przyjemnością, pozwala ona naprawdę przenieść się w czasie i poznać osoby kształtujące dzieje naszego państwa od jego zarania, a to z tego powodu iż Paweł Jasienica wyszedł z założenia, iż to jednostki, poszczególni ludzie tak naprawdę podejmowali kluczowe decyzje, zmieniające obraz tej części Europy, nie było to zaś niejako nieuniknionym efektem rozwoju dziejów. Stanowisko takie zresztą było powodem wielu trudności autora z komunistyczną cenzurą.

„Polskę Piastów” tak naprawdę można przeczytać w jeden dzień, nikomu wszakże tego nie zalecam. Bynajmniej nie z powodu nadmiaru nazwisk i dat, bo tymi Jasienica wcale nie epatuje, lecz może zbyt dużego dystansu czasowego, który jest prezentowany, a który trudno uczciwie objąć jednym spojrzeniem.

Wydanie pierwszej i kolejnych części słynnego cyklu Pawła Jasienicy niewątpliwie będzie sukcesem komercyjnym, jak najbardziej zresztą zasłużenie. Od napisania „Polski Piastów” wszakże powstało niemało i innych wartościowych pozycji, porównywalnych z dziełem zmarłego przedwcześnie twórcy. Jest to dzieło przeznaczone dla osób. Które raczej dopiero zaczynają swe głębsze studia nad początkami naszej historii i to one nade wszystko będą ukontentowane jej lekturą.

Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com[SIZE=1][SIZE=1][FONT=Arial]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
tom6wielki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 62.472

tomek synowiec
Zawód: uczeñ
 
 
post 24/10/2011, 15:45 Quote Post

jak już napisałeś dobrze sie czyta- ksiażka jest ciekawie napisana więc wiele osób ja czyta i dlatego jest najsławniejsza
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 24/10/2011, 18:22 Quote Post

Moja ulubiona książka, dlatego się świetnie czyta, że tchnie esejem, bliższa A. Mickiewiczowi (Beynar - Kresowiak) niźli Wyrozumskiemu chociażby.
Zwiedzałem Wielką Polskę śladami Pawła Jasienicy archeologa, da się, duża frajda.
Nie mogę przebrnąć przez jego ,,Rzeczpospolitą Obojga Narodów" - już nie ten duch, jak dla mnie.
Jasienica potrafi zarażać historią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
pipo341
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 74.834

Zawód: uczeñ
 
 
post 24/10/2011, 18:30 Quote Post

Jak ktoś myśli, że historia jest nudna to niech przeczyta "Polskę Piastów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/12/2011, 11:35 Quote Post

Ja bym powiedział, że Polska Piastów Jasienicy jest takim przetarciem dla tych, którzy interesują się historią średniowiecza polskiego. Dobrze się czyta, ale to jest raczej na poziomie liceum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 15/12/2011, 11:44 Quote Post

Ale na początek doskonałe, u nas jest bardzo mało popularno naukowych pozycji, a te które są wcale niekoniecznie są napisane lekkim stylem, a Jasienica napisał swoją książkę jak powieść prawie.

I do dzisiaj pamiętam anegdotę o powodzie nie uczestnictwa Polaków w krucjatach wink.gif

Temat przenoszę ponieważ nie dotyczy on dziejów, tylko bardziej opinii na temat książki i Pawła Jasienicy - sz. II
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/12/2011, 12:23 Quote Post

Z racji tego, że ogólnie społeczeństwo polskie nie czyta (z wyjątkami rzecz jasna, bo sądzę, iż userzy udzielający się na naszym forum należą do takowych), każda promocja książki historycznej jest pożyteczną sprawą. Jasienica ze swoimi licznymi pozycjami, które w świetnym stylu promują historię, wpisuje się w ten nurt.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 15/12/2011, 13:52 Quote Post

Dokładnie.

IMHO w tym samym nurcie są tez książki profesora Aleksandra Krawczuka - nie obarczone całym aparatem naukowym (acz zwykle z podaną literaturą przedmiotu), za to napisane równie ciekawie - w zależności od przedmiotu bądź romans, bądź polityczny kryminał biggrin.gif
 
Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/12/2011, 14:55 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 15/12/2011, 13:52)
Dokładnie.

IMHO w tym samym nurcie są tez książki profesora Aleksandra Krawczuka - nie obarczone całym aparatem naukowym (acz zwykle z podaną literaturą przedmiotu), za to napisane równie ciekawie - w zależności od przedmiotu bądź romans, bądź polityczny kryminał biggrin.gif
*


Porównanie chybione całkowicie. Raczej bliższe te książki (Krawczuka i Jasienicy) są esejom historycznym...

Ten post był edytowany przez emigrant: 15/12/2011, 15:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/12/2011, 15:30 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 15/12/2011, 15:55)
QUOTE(Darth Stalin @ 15/12/2011, 13:52)
Dokładnie.IMHO w tym samym nurcie są tez książki profesora Aleksandra Krawczuka - nie obarczone całym aparatem naukowym (acz zwykle z podaną literaturą przedmiotu), za to napisane równie ciekawie - w zależności od przedmiotu bądź romans, bądź polityczny kryminał biggrin.gif

Porównanie chybione całkowicie. Raczej bliższe te książki (Krawczuka i Jasienicy) są esejom historycznym...

W zasadzie tak. Tylko prof. Krawczuk był nauczycielem akademickim, któremu wielokrotnie zdarzyło się popełnić prawdziwie naukowe teksty. smile.gif
Ale zestawiając to wszystko do siebie, to jeszcze bym wymienił Karola Bunscha.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/12/2011, 15:42 Quote Post


Co do Jasienicy... Podobno ubek, który go zwalniał z więzienia powiedział: Wychodzi pan na wolność. zobaczymy, czy to się ojczyźnie opłaci
No i się opłaciło,( choć niezupełnie tak, jak ubek miał na mysli)książki Jasienicy to był powiew swieżego powietrza w porównaniu do tego jak często ujmowano historię w oficjalnej wersji.
A takie np. Rozważania o wojnie domowej są warte tyle złota, ile ważą. Czytało się to z wypiekami i zdziwieniem, że toto puścili do druku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 15/12/2011, 18:00 Quote Post

Jasienica to nie tylko eseista historyczny, z jego książek tchnie duch archeologiczny (np. ,,Słowiański rodowód").
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ryniex
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 72.457

M. R.
Zawód: student
 
 
post 15/12/2011, 20:17 Quote Post

Pamiętam, jak przeczytałem kilka książek Jasienicy i myślałem, że to największy polski historyk. Po prostu myślałem, że wszystkie rozumy pozjadałem tongue.gif
Ale do dziś go bardzo cenię. Bo przede wszystkim zaciekawić potrafi. Czyta się go strasznie szybko, bo jest to literatura niezwykle przystępna. I tak jak ktoś mądrze napisał jest dobrym przetarciem na początek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/12/2011, 20:43 Quote Post

Heh! Czytałem kiedyś egzemplarz "Rodowodu słowiańskiego", który był podpisany przez autora.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/12/2011, 20:47 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 15/12/2011, 20:43)
Heh! Czytałem kiedyś egzemplarz "Rodowodu słowiańskiego", który był podpisany przez autora.

vapnatak
*


Tej akurat książki Jasienicy nie czytałem. Tak a propos; był allo czy auto?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej