Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia wypraw krzyżowych , H. Mayer
     
kissinger
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 20.439

Stopień akademicki: magister politologii
 
 
post 10/01/2010, 18:29 Quote Post

Czy ktoś już zaliczył pozycję jak w tytule? Wydawnictwo WAM z serii "Biblioteka historii kościoła" Nie potrzebuję takiej kompleksowej wiedzy jaka jest w Runcimanie, nie mam tyle kasy żeby tę pozycję kupić i nie mam tyle czasu żeby przewalic trzy tomy smile.gif Dlatego pytam o Mayera jako alternatywę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/08/2014, 23:23 Quote Post

Temat można odświeżyć, tym bardziej że ostatnio można kupić książkę Mayera można teraz nabyć taniej, a naprawdę warto. Autor należy do najlepszych badaczy krucjat w Niemczech i na świecie. Tutaj trudno rozpatrywać tę książkę jako alternatywę dla Runcimana z uwagi na objętość prac, jakkolwiek praca Meyera ma bardziej skondensowany wykład wydarzeń politycznych, to jej mocną stroną są partie poświęcone ustrojowi, prawu, społeczeństwu i gospodarce Outremer i Grecji Frankijskiej. Wreszcie omawiana "Historia wypraw krzyżowych" ma tę przewagę nad dziełem Runcimana, że była uzupełniana o wyniki nowszych badań. Pierwsze wydanie pracy, której poświęcony jest ten temat to 1965, do tej pory w Niemczech miał 10 wydań, ostatnie w 2005 r. wyd. Kohlhammer, na podstawie którego zresztą wyszedł polski przekład. H.E. Mayer poszczególne wydania uzupełniał o wyniki nowszych badań. W ten sposób napewno jest to książka po prostu świeższa niż opublikowane na początku lat 1950-tych monumentalne dzieło Runcimana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 11/09/2014, 22:09 Quote Post

QUOTE(kissinger @ 10/01/2010, 18:29)
Czy ktoś już zaliczył pozycję jak w tytule? Wydawnictwo WAM z serii "Biblioteka historii kościoła" Nie potrzebuję takiej kompleksowej wiedzy jaka jest w Runcimanie, nie mam tyle kasy żeby tę pozycję kupić i nie mam tyle czasu żeby przewalic trzy tomy smile.gif Dlatego pytam o Mayera jako alternatywę.
*


Zdecydowanie warto. Pozycji o krucjatach po polsku mamy kilkanaście, a ta zapewnia (we względnie zwięzłej formie) znakomity wykład dziejów. Co prawda, może nie czyta się tak jak Runcimana, ale za to warto. Jeśli w pracach szczegółowych autorzy powołują się na opracowanie, to najczęściej jest to H.-E. Mayer (obok Settona i Rileya-Smitha).
Z innych dobrych prac przekrojowych - Historia krucjat pod red. J. Rileya-Smitha(przekład The Oxford Illustrated History of the Crusades). Bogaty materiał ilustracyjny i rozdziały napisane przez specjalistów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej