Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia powszechna. Średniowiecze, Tadeusz Manteuffel
     
lukasiek2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 33.988

Lukasz
Zawód: student
 
 
post 11/12/2007, 23:10 Quote Post

QUOTE
Tadeusz Manteuffel
Historia powszechna. Średniowiecze


ISBN: 978-83-01-14543-9
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2007 (16. wydanie)
Miejsce wydania: Warszawa

user posted image



Witam chciałbym się dowiedzieć jakichś opinii na temat książki T.Manteuffla "Historia Powszechna.Średniowiecze"
Czy uczenie się z niej do matury do dobry pomysł ? Słyszałem że jest nieco zdezaktualizowana ale być może na maturę rozszerzoną wystarczy ?
Proszę o odp jesli takiego tematu nie było smile.gif

Ten post był edytowany przez Rothar: 10/09/2008, 15:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 12/12/2007, 12:57 Quote Post

Witam!!! No niestety ksiązka profesora Manteuffla jest juz reliktem jezeli chodzi o epokę średniowiecza! POLECAŁBYM S. Kwiatkowskiego, Dzieje Średniowiecza. Wydawnictwa TRIO tam jest wszystko aktualne i na podstawie najnowszych badań!! Jeszcze jest starszy podręcznik tego samego wydawnictwa z serii Historia Powszechna średniowiecze, B. Zientara! rolleyes.gif Miłej nauki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ottovonkretschmer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 38.269

Przemek Stachowiak
Zawód: student
 
 
post 12/12/2007, 18:15 Quote Post

QUOTE(Bauero @ 12/12/2007, 12:57)
B. Zientara
*



słyszałem o niej duzo dobrego, choc sam jeszcze nie mialem okazji jej czytac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lukasiek2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 33.988

Lukasz
Zawód: student
 
 
post 12/12/2007, 19:45 Quote Post

Czyli jest aż tyle błędów i nie warto było wydawać prawie 50 zł biggrin.gif ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 17/12/2007, 13:03 Quote Post

Podręcznik T. Manteuffla jest stale wydawany i poprawiany jeśli chodzi o jego zawartość więc czy jest tam aż taka masa błędów to bym polemizował. Oczywiście jest obecnie dostępnych wiele innych syntez średniowiecza, ale myślę, że na potrzeby matury nawet rozszerzonej "stary, dobry" Manteuffel powinnien wystarczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
RoksiSK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 33.832

Agnieszka
Zawód: studentka
 
 
post 20/12/2007, 9:06 Quote Post

Ja również polecam Manteuffela. Jest u nas na liście podst. podręczników, a to już chyba o czymś świadczy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 28/12/2007, 19:56 Quote Post

Ja polecam Manteuffla tylko rencistom lub amatorom! Do egzaminu na dobrej uczelni i dobrym Instytucie Historii to on chyba nie wystarczy! Proszę sie nie sugerować tym że podręcznik jest na liście! Wybierać najnowszy i sprawdzony podręcznik!

Swoją drogą polecam podręczniki z serii WIELKA HISTORIA ŚWIATA t. 4-5 wydawnictwo FOGRA z Krakowa! rolleyes.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Taschon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 10.573

Zawód: student
 
 
post 10/09/2008, 14:33 Quote Post

Co do Zientary i Manteuffla mam takie pytanie. Wiem, ze Zientara jest bardziej obszerny i aktualnie jest to najprawdopodobniej najlepsza synteza powszechnego średniowiecza po polsku, ale czy dzieło T. Manteuffla wystarczy jako główny podręcznik do olimpiady (oczywiście ze średniowieczną specjalizacją)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 10/09/2008, 17:36 Quote Post

Na pewno podręcznik Manteuffla jest zbyt ogólnikowy i przestarzały dla kogoś kto przygotowuje się do Olimpiady ze specjalnością średniowieczną - to nie ulega najmniejszej dyskusji. Ja polecam dobre podręczniki PIW seria: Dzieje Europy
R. Collins, Europa wczesnośredniowieczna 300-1000, Warszawa 1996
Ch. Brooke, Europa średniowieczna 962-1154, Warszawa 2001
J.H. Mundy, Europa średniowieczna 1150-1309, Warszawa 2001
D. Hay, Europa w XIV i XV w. Warszawa 2005
J. Rajman, Encyklopedia Średniowiecza, Kraków 2007
oraz S. Kwiatkowski, Średniowieczne dzieje Europy. Warszawa 2006 lub 2008,
niezwykle ważna dla średniowiecznej historii jest także problematyka kultury i w ogóle życia średniowiecznych ludzi, dlatego poleciłbym jeszcze:
Le Goff, Człowiek średniowiecza. Warszawa 2005 i nast.
J. Le Goff, Kultura średniowiecznej Europy, Warszawa 2004 (i starsze wydania)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Taschon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 10.573

Zawód: student
 
 
post 10/09/2008, 17:57 Quote Post

Le Goff - jak najbardziej, mówiąc kolokwialnie, "naszła mnie faza na niego' ;-). Na razie za mną 'W poszukiwaniu średniowiecza' i 'Długie średniowiecze', a 'Człowiek..' i 'Kultura...' już czekają na półce. Reszta Annales tez jest w planach (głównie Bloch i Duby, bo pozostałych to jednak ciężko coś znaleźć).

Czyli Manteuffel odpada. Trudno. Bo korci mnie, by akurat Manteufflem odwalić V-Xw., dla mnie okres mało strawny (z wyjątkiem Franków). To właściwe średniowiecze, czyli XI-XV to Zientara jak najbardziej. Tak się zastanawiam... Wiem, że V-Xw. to teoretycznie połowa średniowiecza, ale jaki nacisk się na to kładzie na olimpiadzie. Oczywiście, sporo szczęścia, wszystko jest losowe i indywidualne, ale nie wydaje mi sie, by ten okres był popularny.
Głównie chodzi mi o ten okres.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 30/09/2008, 19:23 Quote Post

Swego czasu przygotowywałam się do matury równolegle z podręczników Zientary i Manteuffla, i szczerze, nie widziałam w Manteufflu wiele róznic w opisywaniu zdarzeń (wiadomo, pewne były). Oczywiście pozycja B. Zientary jest bardziej szczegółowa i 'nowsza', jednak dla mnie T. Manteuffel ma tę zaletę, że jest napisany bardzo 'syntetycznie', z wyraźnym i klarownym podziałem epok i zagadnień. Podręcznik Manteuffla dostałam wcześniej i przez to (jako że jestem wzrokowcem) bardziej przyzwyczaiłam się do jego układu problemowego. Jednak z punktu widzenia olimpiady historycznej czy studiów, Zientara jest na pewno bardziej odpowiedni i 'bezpieczny'.
Jeśli chodzi o okres V-X w., myślę, że Manteuffel mógłby wystarczyć, faktycznie zagadnienia z tego okresu nie pojawiają się często, choć mogą się pojawić. O ile pamietam, z reguły były pytania bardziej przekrojowe i z późniejszych czasów.
A tak na marginesie, odnośnie preferencji, osobiście bardzo lubię V-X w. happy.gif
Szkołę Annales jak najbardziej polecam, zarówno Duby, jak i Bloch napisali wiele ineteresujących pozycji. Swoją drogą czytam teraz Rycerz, kobieta i ksiądz Duby'ego. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 13/10/2008, 20:23 Quote Post

QUOTE(Bauero @ 28/12/2007, 20:56)
Ja polecam Manteuffla tylko rencistom lub amatorom!
*


Nie zaliczam się do żadnej z tych grup. rolleyes.gif

QUOTE(Bauero @ 28/12/2007, 20:56)
Do egzaminu na dobrej uczelni i dobrym Instytucie Historii to on chyba nie wystarczy!
*


Dla mnie był wystarczający, choć moim zdaniem jest zbyt "syntetyczny" i napisany dość "ciężkim językiem". Dlatego z dwojga klasycznych podręczników akademickich zdecydowanie polecałbym książkę profesora Benedykta Zientary. O nowszych podręcznikach nie mogę się wypowiadać, bo ich po prostu nie znam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
LuWerewolf
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 25.024

Avada
Zawód: wiedzma
 
 
post 13/10/2008, 20:41 Quote Post

oczywiscie Manteuffel jest dobrym startem i jest dosc przejrzyscie prowadzony, jednak mozna po pewnym czasie zalowac ze w niektorych kwestiach pozostaje ogolnikowy
jest jednak pobowiazkowa lektura do olimpiady mediewistycznej (konkurs malo znany ale szczerze polecam ;]) polecam rowniez Zientare ;] Sa to dobre podstawy, dla specjalizacji sredniowiecznej na OH

jesli chodzi o dobre nowe opracowania to Kwiatkowski naprawde swietnie sie spisal. szczegolnie przy sprawach gospodarczo - spolecznych. daje szerokie opracowanie wielu zagadnien
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mycha88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 37.523

Zawód: student
 
 
post 16/10/2008, 18:57 Quote Post

Witam.
Widze, że jest akurat temat, który i mnie interesuje. Mam teraz historię powszechną średniowiecza i mam dylemat, z którego podręcznika mam się uczyć: z książki T. Manteuffela (rok wydania 2007- czytałam wyżej, że z każdym wydaniem coś tam poprawiają) czy z książki B. Zientara??? Mam dylemat tym bardziej, że nie wiemy czego się spodziewać po profesorze na egzaminie (ma zdanie, że książki i tak kłamią):/ A zarówno wśród moich znajomych jak i tutaj zdania są podzielone co jest lepsze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Lacti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 39.718

 
 
post 17/10/2008, 14:45 Quote Post

Mi lepiej czyta się Zientarę, mam co do niego pytanie, czy wersja z 1968 jest przestarzała?
Nie ma tematu o B.Zientarze więc piszę tutaj.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej