Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1434: The year a magnificent Chinese fleet sailed, Gavin Menzies
     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 26/07/2008, 22:10 Quote Post

Gdyby Menzies otwarcie pisał, że tworzy alternatywną historię, wszystko byłoby OK. Tymczasem ten pan udaje, że jego książki są poważnymi pracami historycznymi. Są nagłośnione i sporo ludzi je czyta myśląc iż wypisywane w nich tezy są prawdziwe. Dlatego też dzieła takie należy potępiać na równi z książkami piszącymi o UFO, o pradawnych lotach kosmicznych czy z bredniami o alternatywnej "medycynie".
*

[/quote]


Tak, tak ale trzeba obrać poprawkę na to iż człowiek ten pisze te książki w miejscu gdzie wolność słowa i wyrażanie swoich racji są szczególnie szanowane i poważane. A to czy ludzie uwierzą w te brednie czy nie to już zależy od poziomu intelektualnego odbiorców. Szczerze mówiąc też poraża mnie pewność z jaką wyraża on swoje tezy choć w filmie odnoszącym się od książki 1421... miło jest zobaczyć minę Menziesa który sam stwierdza ( po trafnych uwagach historyka) iż jego teoria jest nie do końca spójna, ale on sam jest przekonany o jej słuszności. Przypomina to trochę gadanie upartego staruszka ale myślę, że trzeba oddać mu trochę szacunku za samo posunięcie i dziurawą jak sito teorię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 26/07/2008, 22:16 Quote Post

Vitam

Tak, tak ale trzeba obrać poprawkę na to iż człowiek ten pisze te książki w miejscu gdzie wolność słowa i wyrażanie swoich racji są szczególnie szanowane i poważane. (Ozzy1987)

Ale co ma piernik do wiatraka? Ma pełne prawo wyrażać poglady, bajki, brednie, banialuki - nikt mu tego nie broni.
Nam zaś chodzi o to, ze kozystając z prawa do wyrażania opinii nie powinien kłamać, że jego brednie mają cokolwiek wspólnego z nauką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 26/07/2008, 22:34 Quote Post

Ale co ma piernik do wiatraka? Ma pełne prawo wyrażać poglady, bajki, brednie, banialuki - nikt mu tego nie broni.
Nam zaś chodzi o to, ze kozystając z prawa do wyrażania opinii nie powinien kłamać, że jego brednie mają cokolwiek wspólnego z nauką.
*

[/quote]

Tak, ale to jest tylko i wyłącznie jego zdanie i przeświadczenie mówiące o tym iż jego teorie są poprawne i zgodne z nauką. Jest paru historyków przyznających mu rację ale jest to rażąca mniejszość na opinii których Menzies bazuje uwierzytelniając swoje teorie. A co do twojego piernika i wiatraka to chodzi mi o to że przykładowo jakby w Polsce pojawiła się taki Jan Kowalski z podobną teorią to w Polsce nikt by się nim nie zainteresował uznając go za wariata. Lecz w innych krajach, w szczególności takich jak Wlk. Brytania czy USA tego typu "teorie spiskowe" są pożądane i mile widziane. Trzeba także wspomnieć o tym im żyjemy w czasach Dana Browna itp. gdzie ludzie skorzy są do wiary w różnego rodzaju brednie co sprzyja teoriom Menziesa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/07/2008, 16:25 Quote Post

QUOTE
Oczywiście, że jego teorie nie mają naukowych podstaw to też jego książki zaliczane są go POPULARNO-NAUKOWYCH

Jego książki są PSEUDO-NAUKOWE z naciskiem na PSEUDO.
QUOTE
Tak, tak ale trzeba obrać poprawkę na to iż człowiek ten pisze te książki w miejscu gdzie wolność słowa i wyrażanie swoich racji są szczególnie szanowane i poważane.

Tutaj również panuje wolność słowa i z niej korzystam, obnażając każ∂ą głupotę Menziesa.
QUOTE
Przypomina to trochę gadanie upartego staruszka ale myślę, że trzeba oddać mu trochę szacunku za samo posunięcie i dziurawą jak sito teorię.

Niby dlaczego takie coś ma zasługiwać na szacunek?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 28/07/2008, 12:31 Quote Post


Niby dlaczego takie coś ma zasługiwać na szacunek?
*

[/quote]

Ogólnie myślę że szacunek należy się każdej osobie wygłaszającej swoje poglądy i teorie lecz pomijając szczytne idee, książka ta ma trochę cech dodatnich. Po pierwsze posiada jakieś znamiona dobrej "powieści" przygodowej którą czyta się miło i przyjemnie, po drugie pobudziła ona kolejny raz dyskusje na temat przed kolumbijskich map świata których powstanie nadal jest zagadką, po trzecie obnaża po raz kolejny konserwatyzm zatwardziałych badaczy starej daty którzy po przyjęciu "wikingowej" teorii o dotarciu do Ameryki zdają się nie być chętnymi do dalszej rewizji tej części dziejów świata.

Jeżeli możesz to podaj Ramond jakiejś ciekawsze antytezy zaprzeczające teorią Menziesa lub stronę na której mógłbym to przeczytać bo do kilku doszedłem sam lecz niektóre zdają się mieć silniejszą pozycję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/07/2008, 17:17 Quote Post

QUOTE
Ogólnie myślę że szacunek należy się każdej osobie wygłaszającej swoje poglądy

Czy jeśli np. wyrażę pogląd (bezpodstawny), że ktoś jest półgłówkiem, sodomitą i zoofilem, a jego matka poczęła go z bliżej nieokreśloną osobą zarabiając przy tym ciałem to również zasługuję na szacunek ze względu na wyrażanie własnych poglądów?
QUOTE
i teorie

A jeśli przedstawię teorię, że jesteś, dajmy na to, agentem obcego wywiadu? Trochę rozwagi w wyrażaniu poglądów i przedstawianiu teorii!
QUOTE
Po pierwsze posiada jakieś znamiona dobrej "powieści" przygodowej którą czyta się miło i przyjemnie,

De gustibus non disputantum est. Mnie nie czytało się tego ani miło, ani przyjemnie.
QUOTE
po drugie pobudziła ona kolejny raz dyskusje na temat przed kolumbijskich map świata których powstanie nadal jest zagadką,

Żadna z prekolumbijskich map nie jest zagadką.
QUOTE
po trzecie obnaża po raz kolejny konserwatyzm zatwardziałych badaczy starej daty którzy po przyjęciu "wikingowej" teorii o dotarciu do Ameryki zdają się nie być chętnymi do dalszej rewizji tej części dziejów świata.

A co mają rewidować?
QUOTE
Jeżeli możesz to podaj Ramond jakiejś ciekawsze antytezy zaprzeczające teorią Menziesa lub stronę na której mógłbym to przeczytać bo do kilku doszedłem sam lecz niektóre zdają się mieć silniejszą pozycję.

Już podałem...a może to nie w tym temacie?
http://www.1421exposed.com/
http://www.hallofmaat.com/modules.php?name...=article&sid=91
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 28/07/2008, 21:06 Quote Post

QUOTE
Czy jeśli np. wyrażę pogląd (bezpodstawny), że ktoś jest półgłówkiem, sodomitą i zoofilem, a jego matka poczęła go z bliżej nieokreśloną osobą zarabiając przy tym ciałem to również zasługuję na szacunek ze względu na wyrażanie własnych poglądów?


Wiem o co ci chodzi ale myślę. że dałeś zły przykład bo on swoimi poglądami nikogo nie obraża a twój przykład był raczej poglądem oczerniającym i znieważającym. On nikogo nie atakuje a co do podstaw jego teorii to on uważa że je posiada ( jego prywatne obserwacje wybrzeża itp.)a to czy się mu wierzy czy nie to już prywatna sprawa odbiorcy..

QUOTE
A jeśli przedstawię teorię, że jesteś, dajmy na to, agentem obcego wywiadu? Trochę rozwagi w wyrażaniu poglądów i przedstawianiu teorii!


Kolejny przykład oczerniający smile.gif On raczej w książce tego nie praktykuje a poglądy wyraża bo może ale o tym już pisaliśmy.

QUOTE
De gustibus non disputantum est.


Dokładnie tak samo myślęsmile.gif

QUOTE
Żadna z prekolumbijskich map nie jest zagadką.


Hmmm no ja myślałem że okoliczności powstania czy autorzy takich map jak np. Mapa Piri Reisa z 1513 czy Mappa Mundi z 1428 nie są do końca wiadome i jasne...Nie siedzę w tym do tego stopnia bo jak pisałem, czytałem tę książkę bardziej z ciekawości to też proszę o jakieś sprostowania co do tego.

 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 28/07/2008, 21:17 Quote Post

QUOTE(ozzy1987 @ 28/07/2008, 13:31)
po trzecie obnaża po raz kolejny konserwatyzm  zatwardziałych badaczy starej daty którzy po przyjęciu "wikingowej" teorii o dotarciu do Ameryki zdają się nie być chętnymi do dalszej rewizji tej części dziejów świata.


Po raz kolejny widzę powtarzający się raczej filmowy schemat - historyjka szaraczka, który pokazuje całemu światu, iż jego idąca na bakier ze wszystkim teoria jest prawdziwa. Historyjka może w filmach często się powtarza. Ale czy występuje w życiu? Prawie w ogóle! Po co więc bez przerwy ją przywoływać by bronić dziwadeł? W ten sposób można twierdzić iż każda, najbardziej nawet absurdalna teoria zasługuje na szacunek, bo "a nóż widelec" okaże się prawdziwa. Można więc wypisywać wszystko co ślina na pióro przyniesie i zyskiwać szacunek tym większy, im bardziej kosmiczną bzdurę się wypisze.

Inną sprawą jest, że Menzies nic nie obnaża. Jego historie są na bakier ze wszystkim, co wiemy o historii tego okresu. Bycie przeciw niemu nie jest oznaką zatwardziałości, tylko autentycznej troski o to, by historii nie fałszowano pod jakieś interesy. Jeżeli Menzies ma jakieś teorie - niech przedstawi na nie dowody. I na miłosiernego Świętowita - niech nie przeczy ogólnie znanym faktom. Czy o aż tak wiele prosimy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 28/07/2008, 21:28 Quote Post

Vitam

Wiem o co ci chodzi ale myślę. że dałeś zły przykład bo on swoimi poglądami nikogo nie obraża a twój przykład był raczej poglądem oczerniającym i znieważającym. (Ozzy1987)

Nooo.. Tu bym się, Drogi Ozzy, spierał. Obraża zdrowy rozsądek czytelników, którzy choćby co-nieco wiedzą o historii świata i potrafią myśleć logiczne.

On nikogo nie atakuje a co do podstaw jego teorii to on uważa że je posiada ( jego prywatne obserwacje wybrzeża itp) a to czy się mu wierzy czy nie to już prywatna sprawa odbiorcy. (Ozzy1987)

Powiedziałbym raczej on twierdz, że podstawy posiada, a czy mu wierzyć w tym względzie, czy uznać za kłamcę - to już prywatna sprawa odbiorcy. Ja osobiście twierdzę, iż imć Menzies doskonale wie, iż jego teoria to stek bzdur, ale czego to ludzie nie robią dla kasy.

Hmmm no ja myślałem że okoliczności powstania czy autorzy takich map jak np. Mapa Piri Reisa z 1513 czy Mappa Mundi z 1428 nie są do końca wiadome i jasne...Nie siedzę w tym do tego stopnia bo jak pisałem, czytałem tę książkę bardziej z ciekawości to też proszę o jakieś sprostowania co do tego. (Ozzy1987)

No cóż, bajędy Menziesa były piętnowane nawet tu, na naszym Forum. Co do wspomnianych przez Ciebie map, Drogi Ozzy - o którą mapę świata z 1428 chodzi (mam pewne podejrzenia, o którą, ale chcę się upewnić). Co do Piri Reisa - cóż w niej takiego niezwykłego? Chyba jeno to, że w miejscu, które łowcy sensacji okrzyknęłi nie wiedzieć czemu "Antarktydą pozbawiona pokrywy lodowej" Piri Reis napisał coś w rodzaju "według giaurów jest tu kraj gorący, suchy i pełen węży". Dla mnie faktycznie niezwykłe jest to, że na Antarktydzie było na przełomie XV i XVI w gorąco, sucho i pełno węży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 28/07/2008, 22:00 Quote Post

QUOTE
Nooo.. Tu bym się, Drogi Ozzy, spierał. Obraża zdrowy rozsądek czytelników, którzy choćby co-nieco wiedzą o historii świata i potrafią myśleć logiczne. (Coobeck)


Tak ale chodzi mi o bezpośrednią obrazę która miałaby płynąć z tekstu książki pod czyimś konkretnym adresem.

QUOTE
Ja osobiście twierdzę, iż imć Menzies doskonale wie, iż jego teoria to stek bzdur, ale czego to ludzie nie robią dla kasy.


Hmmm, mi właśnie wydaje się że ten starszy pan jest święcie przekonany o słuszności swojej teorii, dowodem na to może być właśnie ta II książka która najwyraźniej ma po raz kolejny nakłonić ludzi do próby uwierzenia w jego piętrową teorię...A co robienia tego dla kasy to wiesz Coobeck myślę że Menzies na brak pieniędzy nie narzeka, same podróże które miały mu pomóc przy tworzeniu jego teorii prawdopodobnie kosztowały majątek, no i z tego co pamiętam to w podziękowaniach wspominał o pomocy finansowej żony- dobry układ:)

QUOTE
Drogi Ozzy - o którą mapę świata z 1428 chodzi


Chodzi mi o tę mapę którą rzekomo Kolumb miał mieć na pokładzie płynąc do "Nowego Świata"

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 28/07/2008, 22:04 Quote Post

QUOTE(ozzy1987 @ 28/07/2008, 23:00)
Chodzi mi o tę mapę którą rzekomo Kolumb miał mieć na pokładzie płynąc do "Nowego Świata"
*



Rzekomo? No to wołam: sprawdzam! Źródło proszę!
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 28/07/2008, 22:05 Quote Post

Vitam

Chodzi mi o tę mapę którą rzekomo Kolumb miał mieć na pokładzie płynąc do "Nowego Świata" (Ozzy)

Nie jestem do końca pewny, czy mówimy o tej samej, ale to już zostało zdemaskowane jako fałszerstwo. Farba czy też atrament, którą ją malowano, był wyprodukowany w XX w - więc Kolumb nie mógł jej mieć na pokładzie.

A co robienia tego dla kasy to wiesz Coobeck myślę że Menzies na brak pieniędzy nie narzeka (Ozzy)

Nie jestem urzędem skarbowym i do portfela Menziesa nie zaglądałem smile.gif

mi właśnie wydaje się że ten starszy pan jest święcie przekonany o słuszności swojej teorii, dowodem na to może być właśnie ta II książka która najwyraźniej ma po raz kolejny nakłonić ludzi do próby uwierzenia w jego piętrową teorię. (Ozzy)

Sekwel. Jak film / ksiażka/ gra komputerowa odniesie sukces - na bank będzie druga część smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 28/07/2008, 22:08 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 28/07/2008, 23:05)
Nie jestem do końca pewny, czy mówimy o tej samej, ale to już zostało zdemaskowane jako fałszerstwo. Farba czy też atrament, którą ją malowano, był wyprodukowany w XX w - więc Kolumb nie mógł jej mieć na pokładzie.


Chodzi o tą mapę odnalezioną z rok czy dwa lata temu?

laugh.gif

Jej autor był geniuszem. Przed setkami lat wynalazł pismo uproszczone, na które drugi raz wpadną dopiero komuniści Mao w 20 wieku. Ponadto wynalazł papier oraz tusz jakie znane będą dopiero w 21 wieku.

To był naprawdę niezwykły człowiek. Był bowiem ponadto jasnowidzem, bo odgadł iż nowy kontynent nazwany zostanie Ameryka. No i bezbłędnie domyślił się, jak mapy rysować będą jezuici, bo ta jego idealnie kopiuje ich styl.

Miał też charakter, dopuścił się bowiem karanego śmiercią świętokradztwa wobec cesarza, nazywając admirała innym imieniem niż te nadane mu przez Syna Nieba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 28/07/2008, 22:45 Quote Post

Myślę, że chodzi nam o tę samą mapę i dobrze wiedzieć że to fals:) Menzies chyba dba o to żeby wiedziało o tym jak najmniej ludzi bo to jedna z map na której opiera się jego chińska teoria:)

QUOTE
Sekwel. Jak film / ksiażka/ gra komputerowa odniesie sukces - na bank będzie druga część


Hehe no może i coś w tym jest ale jestem ciekawy na czym opierał się Menzies pisząc tę nową książkę bo sam tytuł zapowiada niezłą komedię, możliwe że dowiemy się że Da Vinci był Chińczykiem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 28/07/2008, 23:00 Quote Post

QUOTE(ozzy1987 @ 28/07/2008, 23:45)
Myślę, że chodzi nam o tę samą mapę i dobrze wiedzieć że to fals:) Menzies chyba dba o to żeby wiedziało o tym jak najmniej ludzi bo to jedna z map na której opiera się jego chińska teoria:)


Rozumiesz już dlaczego jesteśmy oburzeni na działania tego człowieka? Widzisz dlaczego on nic nie obala ani nie obnaża żadnego zatwardzialstwa naukowców?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej