Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jarosław Dudek, Chazarowie, Polityka - kultura - religia
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 5/07/2016, 18:06 Quote Post

(Kopiuję część mojej wypowiedzi z wątku o nowościach)


"Pierwsze wrażenie mam... nieciekawe, ale to zapewne dlatego, że musiałem sprawdzić, jak potraktował Księgę Josippona p. Dudek i niestety roi się od błędów w zaledwie jednym, krótkim paragrafie, nie mówiąc o tym, że podaje (konsekwentnie) błędną nazwę. More impressions will follow.

Bibliografia źródeł jakaś taka niekonsekwentna, doceniam podawanie nawet najmniejszych tłumaczeń na język polski, ale wybór niektórych wydań (szczególnie jeśli chodzi o pisma arabskie) jest co najmniej zastanawiający. W źródłach hebrajskich ubogo. Bibliografii jeszcze nie sprawdzałem, ale z tego co zauważyłem, to J. Dudek nie zna artykułu L. Czekina o chazarskim passusie u Chrystana ze Stablo (Stavelot), choć źródło samo cytuje."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 5/07/2016, 21:24 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 5/07/2016, 18:06)
(Kopiuję część mojej wypowiedzi z wątku o nowościach)


"Pierwsze wrażenie mam... nieciekawe, ale to zapewne dlatego, że musiałem sprawdzić, jak potraktował Księgę Josippona p. Dudek i niestety roi się od błędów w zaledwie jednym, krótkim paragrafie, nie mówiąc o tym, że podaje (konsekwentnie) błędną nazwę. More impressions will follow.

Bibliografia źródeł jakaś taka niekonsekwentna, doceniam podawanie nawet najmniejszych tłumaczeń na język polski, ale wybór niektórych wydań (szczególnie jeśli chodzi o pisma arabskie) jest co najmniej zastanawiający. W źródłach hebrajskich ubogo. Bibliografii jeszcze nie sprawdzałem, ale z tego co zauważyłem, to J. Dudek nie zna artykułu L. Czekina o chazarskim passusie u Chrystana ze Stablo (Stavelot), choć źródło samo cytuje."
*




Weź nie krytykuj Jarka biggrin.gif On podchodzi do mnie na korytarzu, żeby się przywitać, od kiedy spytałem go w Twoim imieniu o coś z Chazarów i nazwałem chazarologiem biggrin.gif Także będę go bronił we wszystkim wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Labrador2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 99.863

Daniel Pieraszko
Stopień akademicki: magazynier
Zawód: magazynier
 
 
post 11/07/2016, 14:54 Quote Post

Dzień dobry.
Czy można prosić o jakieś dalsze refleksje na temat "Chazarów". Zastanawiam się nad zakupem, dlatego będę wdzięczny za wszelkie opinie czy warto się rzucić na ten tytuł ?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
usunięty 14/01/18
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2016, 18:00 Quote Post

QUOTE(Labrador2 @ 11/07/2016, 14:54)
Dzień dobry.
Czy można prosić o jakieś dalsze refleksje na temat "Chazarów". Zastanawiam się nad zakupem, dlatego będę wdzięczny za wszelkie opinie czy warto się rzucić na ten tytuł ?
Pozdrawiam
*


Podpisuję się pod tą prośbą. Wysłałem maila do wydawcy z pytaniem o te błędy, ale nie raczono mi odpowiedzieć, więc może ktoś tutaj rzuci recenzją biggrin.gif
 
Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 11/07/2016, 23:58 Quote Post

Nie za bardzo mam czas czytać, ale muszę przyznać, książka wciąga (ocena po przeczytaniu wstępu i I rozdziału). Jest bardzo dobrze napisana.

Największym minusem tej książki jest ogromna (jak na PWN) ilość literówek i innych błędów, które powinna była wyłapać redakcja i korekta. Np. taki Ibn Chordadbeh jest nazywa na jednej stronie Churradazbih, a w przypisie na tej samej stronie Churdazbih (s. 31). Literówka Shechter (zamiast: Schechter) dostała się w taki sposób do złego miejsca w indeksie. To jeszcze nie wszystko. Do oznaczenia transliteracji hebrajskiego cade użyto Ş (S z cedyllą) zamiast Ṣ (S z kropką pod spodem). Nie wiem też dlaczego pod pozycją "Pieczyngowie" w indeksie podają dwie różne formy zapisu nazwy hebrajskiej, może jak doczytam książkę, to będę wiedział. Szukamy Kanaanu? Znajdziemy go wyżej niż powinniśmy, jako Kaanan. Inne kuriozum w indeksie: nie znajdziecie tu odwołań do innych haseł, chyba poza jednym. Szukacie Przesmyku Derbenckiego, inaczej Czor? Indeks mówi: idźcie się paść, bo znajdziecie je tylko pod Bab al-Abuab. Za to jesteście w dobrej sytuacji, jeśli szukacie Białych Hunów. Znajdziecie bowiem i "Abdelitów (Heftalitów)", i "Heftalitów" (osobno) z tymi samymi numerami stron. Jak szukacie Karwuńskiej Ziemi to przekierowania pod Kar- nie znajdziecie, tylko trzeba wiedzieć, że chodzi o Dobrudżę... Szukacie Haruna ar-Raszida? Nie znajdziecie go pod Harun-, tylko pod Abbasydami (dynastia), podobnie z innymi przedstawicielami dynastyj. Co za nonsens.
Odnośnie do bibliografii i przypisów mam zastrzeżenie, że brakuje konsekwencji przy transkrypcji cyrylicy, nieraz B jest transkrybowane jako v, a nieraz jako w.


Blamaż! Po stronie redakcji, korekty i osoby sporządzającej indeks, niestety. Najgorszy chyba indeks z tego wszystkiego.


Pozostałe wady odnoszą się do Chazarów jako książki naukowej i z trudem je formułuję, gdyż widzę, że częściej w tym woluminie zwycięża popularnonaukowy (w pozytywnym sensie) styl nad naukowym i siłą rzeczy przymykam oko na niedostatki heurezy. Pewien czas na Chazarów patrzyłem przez pryzmat Pieczyngów A. Paronia i muszę przyznać, jest to mylące. Są to dwie różne książki, w zamierzeniu przeznaczone dla nieco innych kręgów czytelniczych.

Jeśli już miałbym do czegoś się odnieść.
W bibliografii przeważają publikacje rosyjskojęzyczne, w takim też języku jest więcej podanych wydań źródłowych (co ma swoje uzasadnienie ze względu na zainteresowanie problematyką chazarską w Rosji), ale jednak brakuje mi czasem podania tłumaczenia na j. angielski czy niemiecki, czy chociażby wydania krytycznego.
Wstęp źródłoznawczy jest taki sobie, J. Dudek nie usiłował niestety zrobić jakiegoś mniej lub bardziej kompletnego zestawienia źródeł, uwagi rzucane w kierunku tych wymienionych są bardzo ogólne. Zdecydowanie zabrakło nowszych opracowań jeśli chodzi np. o źródła arabskie i perskie. J. Dudek chyba za często cytuje Oxford Dictionary of Byzantium, Encyclopaedia Judaica i Encyclopaedia of Islam i choć oczywiście hasła w tych kompendiach spełniają swoją rolę informacyjną, to jednak bardziej doświadczonemu czytelnikowi pozostaje niedosyt, w końcu i tak wiedział, że to podstawowe prace referencyjne. Dodatkowo, niektóre hasła zdążyły się zestarzeń przez te kilkadziesiąt lat.

Tragedią tej książki jest, że wydaje się być naprawdę dobrym, rzetelnym popularnonaukowym przedstawieniem dziejów Chazarów, ale kiepska redakcja, nieuważna korekta i wołający o pomstę do nieba indeks mogą skutecznie od niej odstraszyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 12/07/2016, 20:53 Quote Post

Ach, co do przedostatniego akapitu - to wynika z tego, że pan Jarek po prostu zna rosyjski, gorzej z niemieckim i angielskim, dlatego sięga po wydania rosyjskie.

Ma też takie podejście, że na zajęciach z historii Rosji preferował podręczniki autorstwa Rosjan, pogardliwie odnosząc się o np. amerykańskich, że nie będą Anglosasi uczyć Słowian historii innych Słowian.
Może tutaj też to zadziałało - Chazarowie mieszkali na terenie obecnej Rosji? No to patrzę na to, co stworzyli Rosjanie i ignoruję to, co pisali inni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 13/07/2016, 20:41 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 12/07/2016, 20:53)
Ach, co do przedostatniego akapitu - to wynika z tego, że pan Jarek po prostu zna rosyjski, gorzej z niemieckim i angielskim, dlatego sięga po wydania rosyjskie.

Ma też takie podejście, że na zajęciach z historii Rosji preferował podręczniki autorstwa Rosjan, pogardliwie odnosząc się o np. amerykańskich, że nie będą Anglosasi uczyć Słowian historii innych Słowian.
Może tutaj też to zadziałało - Chazarowie mieszkali na terenie obecnej Rosji? No to patrzę na to, co stworzyli Rosjanie i ignoruję to, co pisali inni.
*



Nie mam problemu z publikacjami rosyjskojęzycznymi, bo to chazarologiczna podstawa, ale przydałoby się napisać czasem notę o wydaniu krytycznym, albo tłumaczeniu na inny j. kongresowy (nie zawsze się pojawia to w bibliografii). smile.gif Czytelnikowi to się przyda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 13/07/2016, 22:52 Quote Post

Ale generalnie co doradzacie?
Kupić, żeby było do serii "koczowniczej" obok Pieczyngów i Hunów?

Ten post był edytowany przez Darth Stalin: 13/07/2016, 22:53
 
Post #8

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 25/08/2016, 18:32 Quote Post

Recenzja autorstwa Mateusza Okońskiego - https://histmag.org/jaroslaw-dudek-chazarow...-recenzja-13806
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 29/08/2016, 20:30 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 25/08/2016, 18:32)
Recenzja autorstwa Mateusza Okońskiego - https://histmag.org/jaroslaw-dudek-chazarow...-recenzja-13806
*


Troszeczkę zerżnęła ze mojej wypowiedzi. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 4/09/2016, 15:43 Quote Post

Kolejna recenzja, tym razem z portalu madreksiazki.org, autorstwa Roberta Suskiego: http://madreksiazki.org/kategorie/historia...lltura-religia/
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
usunięty 14/01/18
 

Unregistered

 
 
post 4/09/2016, 21:39 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 4/09/2016, 15:43)
Kolejna recenzja, tym razem z portalu madreksiazki.org, autorstwa Roberta Suskiego: http://madreksiazki.org/kategorie/historia...lltura-religia/
*


Trochę truizmów, trochę wodolejstwa, wszystko co sensowne w tej recce jest z powyższej dyskusji, zwłaszcza postów aljubarotty.
 
Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej