Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna stuletnia, Christopher Allmand
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.836
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/03/2013, 21:33 Quote Post

Jestem w trakcie lektury tej skądinąd przyjemnej książki(II rozdział), ale jako (nad)gorliwy czytacz przejrzałem najpierw spis treści i ujrzałem taką oto pozycję: "Literatura (wybrane dzieła polskich autorów)". Myślę sobie: cholibka, pewnie ładnie zestawili (Karol Olejnik?) to co u nas wyszło a pośrednio lub bezpośrednio(to drugie rzadziej) dotyczyło Wojny Stuletniej. Jakież było moje zdziwienie, gdy ujrzałem taki o to spisik:
QUOTE
1. Baczko Bronisław, Rousseau: samotność i wspólnota, Warszawa 1964.
2. Brzostek Błażej, Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy za 1955-1970, Warszawa 2002.
3. Bystroń Jan Stanisław, Dzieje obyczajów w dawnej Polsce: wiek XVI-XVIII, Kraków 1934.
4. Geremek Bronisław, Ludzie marginesu w średniowiecznym Paryżu: XIV-XV w., Wrocław 1971.
5. Hass Ludwik, Pokolenia inteligencji polskiej 1918-1997, Łomża 1997.
6. Klich-Kluczewska Barbara, Przez dziurkę od klucza. Życie prywatne w Krakowie (1945-1989), Warszawa 2005.
7. Kołakowski Leszek, Świadomość religijna i więź kościelna. Studia nad chrześcijaństwem bezwyznaniowym siedemnastego wieku, Warszawa 1965.
8. Kuczyński Antoni, Syberia. Czterysta lat polskiej diaspory, Wrocław 1993.
9. Sierakowska Katarzyna, Rodzice – dzieci – dziadkowie... Wielkomiejska rodzina inteligencka w Polsce 1918-1939, Warszawa 2003.
10. Sowiński Paweł, Wakacje w Polsce Ludowej. Polityka władz i ruch turystyczny (1945-1989), Warszawa 2005.
11. Strzelczyk Jerzy, Pióro w wątłych dłoniach. O twórczości kobiet w dawnych wiekach, Warszawa 2007.
12. Szarota Tomasz, Życie codzienne w stolicach okupowanej Europy, Warszawa 1995.
13. Tazbir Janusz, Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce w XVI i XVII w., Warszawa 1967.
14. Tazbir Janusz, Kultura szlachecka w Polsce, Warszawa 1978.
15.  Walicki Andrzej, W kręgu konserwatywnej utopii. Struktury i przemiany rosyjskiego słowianofilstwa, Warszawa 1964.
16. Walicki Andrzej, Filozofia a mesjanizm. Studia z dziejów filozofii i myśli społeczno-religijnej romantyzmu polskiego, Warszawa 1970.


Nie będzie tu moich hipotez (nie ta książka? ale czemu ten zbiór taki rozstrzelony? może to faktycznie wybrane dzieła polskich autorów). Zapytam wprost: czy ktoś wie jaki jest cel tego? W książce swoją drogą nie ma informacji kto to zestawił, a następuje to zaraz po wybranych pozycjach bibliograficznych autorstwa Ch. Allmanda.

PS Będę pisał także recenzję z tej książki powoli, za parę dni pewnie się pojawi w tym temacie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/03/2013, 21:41 Quote Post

Wszystkie pozycje, które podałeś mają do rzeczy tyle co nic. Chyba, ze książka dotyczy życia prywatnego w Polsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.836
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 20/03/2013, 21:57 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 20/03/2013, 21:41)
Wszystkie pozycje, które podałeś mają do rzeczy tyle co nic. Chyba, ze książka dotyczy życia prywatnego w Polsce.
*


Czemu tam się pojawiają? Co znaczą? To akrostych? A może mam skakać po tym konikiem szachowym?
Nie powiem, ten wykaz literatury dał mi niezłą zagwozdkę, a na łatwiznę, tzn. list do wydawnictwa, tak szybko nie pójdę. tongue.gif
Ale nawet w obrębie tego spisu są znaczne rozbieżności tematyczne, mimo tej jednej większej grupy o życiu prywatnym.

PS Może jakiś manifest?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/03/2013, 22:00 Quote Post

Spisek ph34r.gif to musi coś znaczyć....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.839
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 21/03/2013, 18:33 Quote Post

No cóż, pomyłka w składzie, faktycznie zabawna. Jednak napisz, zawsze jest szansa, że nie zauważyli (a jakby był kiedyś dodruk to szkoda powielać błąd).
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.839
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/01/2018, 20:50 Quote Post

Recenzja książki z portalu madreksiazki: http://madreksiazki.org/kategorie/historia...-spoleczenstwo/

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej