Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony « < 20 21 22 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy "sławni Polacy" naprawdę byli Polakami ?
     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 28/09/2018, 11:13 Quote Post

(...)

QUOTE
derives from a common forename, in this case Nikolaus (Nicholas), which, abbreviated to Nick and assimilated with the Slavic Nitz (pronounced Nitsch) became Nitsche and then Nietzsche.
R. J. Hollingdale Nietzsche: The Man and his Philosophy, s. 6.
Hollingdale

Deutsche Namenkunde: Mit einer Einführung in die Familiennamenkunde (Max Gottschald),s. 367 - Gottschald

Ok, jasno i przejrzycie dowodzisz, iż nazwisko Nietzsche może mieć słowiański rodowód, i co to ma do niemieckiego filozofa? Lub inaczej by ci było łatwiej, kiedy się ten "słowiański element" pojawił, w rodzinie filozofa? Konkretnie rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, czy pra-pra , ect.
Tylko nie zaczynaj go szukać, w czasach Awdańców .... sorry nie jestem Szanownym Bazylim, i nie znam się na czasach przodków.Podobnie jeśli zechcesz szukać "Słowiańskiego" przodka Friedricha, w imperium Wielkiej Lechii.
QUOTE
Bardzo nieprawdopodobna etymologia.
Dlaczego nikt nie nazywa się pies

No cóż, o to ze, jest to "nieprawdopodobna etymologia ", pretensje do Kaszubów :
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...T0iMhzs_KpsEsGW
tusk (język kaszubski)
rzeczownik, rodzaj męski
(1.1) pies
(...)


Ten post był edytowany przez wysoki: 2/10/2018, 20:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #316

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 28/09/2018, 11:57 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 27/09/2018, 22:25)
QUOTE(force @ 27/09/2018, 16:13)
Nietzschemu, bym polskości nie odmówił
*


Ja też nie, zwłaszcza że miał nazwisko pochodzenia słowiańskiego, czego dowiodłem podając tytuły publikacji dwóch autorów - niemieckiego językoznawcy Maxa Gottschalda i R. J. Holingadale'a - prezesa Towarzystwa Nietzscheańskiego.

*



Przecież miliony Polaków mają nazwiska pochodzące z języka niemieckiego.

A zjawisko pożyczki językowej, sprawia rzecz jasna, że można nie mieć żadnych niemieckich przodków a mieć niemieckie nazwisk....

Tysiące Polaków mają nazwisko Skiba - co nie jest niczym dziwnym, zważywszy, że to powszechna nazwa kilku codziennych zjawisk. A słowo pochodzi z niemieckiego...


Nie będę nawet zaczynał pisać o Hebrajczykach w Polsce noszących nazwisko Adam, bo nie warto...


Więc to że, nazwisko czyjeś zostało utworzone z jakichś formantów zapożyczonych ze słowiańskiego nie dowodzi nitsch, pardon, niczego.
 
User is online!  PMMini Profile Post #317

     
MaG11
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.029
Nr użytkownika: 102.530

Stopień akademicki: lek.stom
Zawód: lekarz stomatolog
 
 
post 28/09/2018, 12:43 Quote Post

QUOTE
Poważnie, jestem ciekaw , czym się ww wyróżniają, posiadają trzecie oko, sumiaste wąsy u obu płci, czy tez małe fikuśne rogi ?


Like :-)

QUOTE
ja podawałem odnośniki do zdigitalizownaych( łatwo, znalezc w necie ) badan, które dowodziły brak nieniemieckich przodków filozofa,


Mam pytanie : do którego stulecia udało się doprowadzić udokumentowaną genealogię Nietzschego ?

 
User is offline  PMMini Profile Post #318

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 28/09/2018, 14:03 Quote Post

QUOTE(MaG11 @ 28/09/2018, 13:43)
QUOTE
Poważnie, jestem ciekaw , czym się ww wyróżniają, posiadają trzecie oko, sumiaste wąsy u obu płci, czy tez małe fikuśne rogi ?


Like :-)

QUOTE
ja podawałem odnośniki do zdigitalizownaych( łatwo, znalezc w necie ) badan, które dowodziły brak nieniemieckich przodków filozofa,


Mam pytanie : do którego stulecia udało się doprowadzić udokumentowaną genealogię Nietzschego ?
*


U Maxa Oehlera, dokumentacja sięgnęła wieku XVI.
Edit :
zacytuje Marie Ziółkowską :
"....Historia rodu Nietzsche, pojawiająca się w księgach metrykalnych od XVI wieku i przekazywana w tradycji ustnej, pokazuje samych rdzennych Niemców. Należeli do plebsu – byli chłopami, rzemieślnikami: uprawiali rolę, trudnili się ciesielstwem, szewstwem, wyrabianiem kiełbas. (…)

W roku 1888, na 12 lat przed śmiercią, a rok przed obłąkaniem w korespondencji do swego przyjaciela, Jerzego Brandesa, duńskiego historyka literatury i myśliciela, rozmiłowanego w polskości, autora dzieła pt. „O poezji polskiej w XIX stuleciu” (był z odczytami w Warszawie w roku 1885) oraz dziennika podróży po Polsce, Fryderyk Nietzsche pisał: „Moi przodkowie byli polskimi szlachcicami (…) Ten typ dobrze się chyba we mnie zachował mimo trzech pokoleń niemieckich matek...
"
za "Wybitni ludzie też ludzie".
Tak wiec, wielki niemiecki filozof fantazjował, nie tylko o swej polskości, ale i szlacheckim rodowodzie.

Ten post był edytowany przez force: 28/09/2018, 14:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #319

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 30/09/2018, 16:18 Quote Post

QUOTE(force @ 28/09/2018, 11:13)
Ok, jasno i przejrzycie dowodzisz, iż nazwisko Nietzsche może mieć słowiański rodowód, i co to ma do niemieckiego filozofa?
*



Dowodzi jego prawa do szukania korzeni swego rodu na terenach słowiańskiego żywiołu językowego.

QUOTE(force @ 28/09/2018, 11:13)
No cóż, o to ze, jest to "nieprawdopodobna etymologia ", pretensje do Kaszubów :
[...]
tusk (język kaszubski)
rzeczownik, rodzaj męski
(1.1) pies
*



Słowo "pies" było wyzwiskiem, i to w dodatku etnicznym, bo mowa niemiecka przypominała Polakom szczekanie psów (o czym przeczytać można np. w: "Niemieckie psy" i "polskie świnie" oraz inne eseje z historii kultury Dariusza Łukasiewicza) - to dowodzi tylko, że "psie" nazwisko na naszych ziemiach uprawdopodobnia pochodzenie jego nosiciela z germańskiego żywiołu językowego.

QUOTE(Spiryt @ 28/09/2018, 11:57)
Przecież miliony Polaków mają nazwiska pochodzące z języka niemieckiego.
[...]
Więc to że, nazwisko czyjeś zostało utworzone z jakichś formantów zapożyczonych ze słowiańskiego nie dowodzi nitsch, pardon, niczego.
*



Generalnie dowodzi to, że nie można wykluczyć pochodzenia czy to niemieckiego, czy to słowiańskiego, w zależności od postaci danego nazwiska. Ale w tym konkretnym przypadku prawdziwość twierdzenia, że dany ród nie posiadał nieniemieckich przodków, można podważać przy pomocy etymologii, podobnie jak słusznie należałoby podważać ewentualne twierdzenie, że Awdańcy nie posiadali niesłowiańskich przodków.

Poza tym formant to nie wszystko - w przypadku słowiańskiej postaci "Nietzsche"'a - czyli "Niecza"(Nyecz) nie można wykluczyć pochodzenia od rdzenia słowiańskiego (Nieciesław -> Niecz), w odróżnieniu od Nikolausa -> Nicza.


QUOTE(force @ 25/09/2018, 19:44)
To zaledwie poszlaka, jak się odniesiesz do badań jego biografów, którzy na podstawie drzewa genealogicznego( tworząc je korzystali, z wszelkich zachowanych archiwaliów), sięgnęli średniowiecza, nie stwierdzili nieniemieckich przodków, ni po mieczu, ni po kądzieli.
*



QUOTE(force @ 28/09/2018, 14:03)
U  Maxa Oehlera, dokumentacja sięgnęła wieku XVI.
*



Widzę, że rozpocząłeś ostrą polemikę z samym sobą smile.gif

(...)

Ten post był edytowany przez wysoki: 2/10/2018, 20:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #320

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 30/09/2018, 19:38 Quote Post

(...)
QUOTE
Dowodzi jego prawa do szukania korzeni swego rodu na terenach słowiańskiego żywiołu językowego.

Gajtkowski, ty nie wiesz co wielki filozof powiedział,o swojej "polskości, i szlacheckości", cytowałem w ostatnim poście słowa Fridricha:
Moi przodkowie byli polskimi szlachcicami (…) Ten typ dobrze się chyba we mnie zachował mimo trzech pokoleń niemieckich matek..."

A ty, miał( rzekomo) słowiańskiego pochodzenia nazwisko, wiec "...Dowodzi jego prawa do szukania korzeni swego rodu na terenach słowiańskiego żywiołu językowego..."

(...)

QUOTE
Bardzo nieprawdopodobna etymologia.
Dlaczego nikt nie nazywa się pies

&
QUOTE
Słowo "pies" było wyzwiskiem, i to w dodatku etnicznym, bo mowa niemiecka przypominała Polakom szczekanie psów (o czym przeczytać można np. w: "Niemieckie psy" i "polskie świnie" oraz inne eseje z historii kultury Dariusza Łukasiewicza) - to dowodzi tylko, że "psie" nazwisko na naszych ziemiach uprawdopodobnia pochodzenie jego nosiciela z germańskiego żywiołu językowego

wobec prostego kaszubskiego słowa TUSK, które oznacza :
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...T0iMhzs_KpsEsGW
QUOTE
tusk (język kaszubski)
rzeczownik, rodzaj męski
(1.1) pies


(...)

QUOTE
Taki Władysław Anders, czy Juliusz Bursche, też się uważali za Polaków, co więcej Polakami byli, mimo tego , że żaden ww nie miał kropli "polskiej "krwi w żyłach, a czysto niemieckich rodziców.
To Nietzschemu, bym polskości nie odmówił, co nie zmienia faktu, iż o polskich korzeniach fantazjował.
Nietzsche był etnicznym Niemcem, a czy się czuł Czukczem, Polakiem, lub Zulusem .... to jego problem.

Ende.
(...)


Ten post był edytowany przez wysoki: 2/10/2018, 20:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #321

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 1/10/2018, 18:06 Quote Post

(...)

QUOTE(force @ 30/09/2018, 19:38)
miał( rzekomo) słowiańskiego pochodzenia nazwisko
*


Zaklinanie rzeczywistości nic nie da, kiedy publikacje niemieckich językoznawców wyraźnie stwierdzają, że nazwisko Nietzsche reprezentuje zdrobnienie z grupy Slawisch (Sl.), czyli niegermańskie,

user posted image
a nazwiska Nitt i Netsch to skrócona forma nazwiska od prasłowiańskiego (altslawische) rdzenia oznaczającego niecenie (Brand):

user posted image

Za Gottschaldem www.namenforschung.net podaje jako możliwy wywód z języków słowiańskich zarówno dla nazwiska Nitsch jak i nazwiska Nietzsche:


Benennung nach Rufname. Es handelt sich um ein Patronym zu einer Kurzform von Rufnamen mit dem Namenglied „a[lt]sl[awisch] netŭ ‘Brand’“ (Gottschald 2006, Seite 365)


W związku z powyższym określanie nazwiska Nietzche jako "rzekomo słowiańskiego" nie posiada żadnych podstaw językoznawczych.



CODE
[COLOR=red](...)[/COLOR]
Bardzo nieprawdopodobna etymologia.
Dlaczego nikt nie nazywa się pies
&
Słowo "pies" było wyzwiskiem, i to w dodatku etnicznym [/QUOTE]
wobec prostego kaszubskiego słowa TUSK, które oznacza :
[...]
(1.1) pies



Co konkretnie sprawia Ci trudność w rozumieniu confused1.gif Przecież to bardzo proste: Polacy nie noszą psich nazwisk. Twierdzenie, że Kaszubi, lud z bardzo podobnego kręgu kulturowego do Polaków, noszą psie nazwiska, jest wyjątkowo niepodobne do prawdy. Germańska etymologia nazwiska Tusk w związku z powyższym wydaje się prawdopodobna, a na pewno bardziej prawdopodobna niż psie nazwisko u Słowian Zachodnich. Czysto hipotetycznie rzecz biorąc, gdyby ktoś takie nazwisko nosił - a nie nosi - to byłoby to nazwisko przezwiskowe; z tego, jak sprawę naświetla Łukasiewicz, wynika, że byłoby to wyzwisko etniczne związane z charakterystyką gardłowej germańskiej mowy przypominającej Słowianom szczekanie psa.

Zresztą wywodzenie nazwiska Tusk z żywiołu niemieckiego to rzecz dość powszechna:


Donald Tusk, jeśli wierzyć „Słownikowi kaszubskiemu z dodatkiem idyotyzmów chełmińskich i kociewskich" (1887) nosi nazwisko pochodzące od fus lub tusk, a tak na Kaszubach nazywano... psa. Ale możliwa też etymologia od formy Tusk(e), a ta od niemieckiego rdzenia Diet-, (naród).
(Henryk Martenka, Skąd się wzięło moje nazwisko? 2006, s. 181)

(...)



Ten post był edytowany przez wysoki: 2/10/2018, 21:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #322

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/10/2018, 21:50 Quote Post

Oj, jeden zaczął dwuznacznie, być może (w co wierzę) nawet nieświadomie, drugi zrozumiał to jak zrozumiał i w rezultacie wybuchła samonapędzająca się kłótnia...
Panowie, edytowałem posty, bo szkoda tracić dyskusję merytoryczną, ostatnie zawierające już tylko zbędną awanturę usunąłem, jak też jeden jednego z Kolegów, który odnosił się do edytowanej treści i wobec tego stracił sens. Proszę o powrót do spokojnej dyskusji i uznanie sporu za niebyły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #323

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 4/06/2020, 1:31 Quote Post

Czy Mikołaj z Ryńska (Nicholas von Renys) był Polakiem czy Niemcem?

Wg. historyka Stephena Turnbulla, był to rycerz pochodzenia polskiego:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_von_Renys

CODE
Historian Stephen Turnbull identified him as a "secular knight of Polish descent ... of the clan Rogala",[2]


Ten post był edytowany przez Domen: 4/06/2020, 12:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #324

22 Strony « < 20 21 22 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej