Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

17 Strony « < 15 16 17 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy władca Bizancjum

Który z niżej wymienionych cesarzy Bizancjum był najlepszy? Prosze przyjąć własne kryterium oceny i przy odpowiedzi je podać.
Justynian Wielki [ 137 ]  [45.36%]
Bazyli II Bułgarobójca [ 93 ]  [30.79%]
Aleksy I Komnen [ 34 ]  [11.26%]
Michał VIII Paleolog [ 17 ]  [5.63%]
Inny [ 20 ]  [6.62%]
Suma głosów: 301
Goście nie mogą głosować 

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 16/05/2017, 11:32 Quote Post

CODE

Wracając do tematu- myślę że Bazyli powinien być trochę bardziej doceniany od Justyniana.

Bazyli II jest jak najbardziej doceniany, tyle że Justynian to nie tylko wojny, ale i Cesarstwo cokolwiek większe, to wielka kodyfikacja prawna, która właściwie stanowi fundament europejskiej myśli prawnej (w tym zachodniej/kontynentalnej), czyli Kodeks Justyniana. Poza tym polityka kościelna, obecnie, zresztą niegdyś też różnie oceniana, jakkolwiek cesarz przeprowadził sobór powszechny tzw. konstantynopolitański II. Wreszcie fundacje, z których chyba najbardziej symboliczna i zapierająca dech jest Hagia Sophia. O sens lub bezsens pewnych wojen naprawdę można się spierać i z tym konfliktem z Bułgarami nie jest tak różowo jak Ci się wydaje z wielu względów zresztą.

User is offline  PMMini Profile Post #241

Flavius Generalissimus Magnus

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.709

post 27/06/2019, 16:50 Quote Post

Zdaję sobie sprawę z tego, iż moja wiedza na temat Bizancjum nie jest zbyt duża, aczkolwiek postaram się wybrać najlepszego wodza Cesarstwa.

Według mnie był nim Justynian I Wielki. Wynika to z tego, iż postrzegam go jako hazardzistę. Jest to piękna cecha, która pozwala przejść do historii. Wszystko albo nic - to jest motto takich ludzi jak basileus ahoimetos czy Bismarck.
Nie mam wątpliwości, że on ją miał. W końcu na pewno był swiadom tego, iż jedno, duże niepowodzenie doprowadzi do jego zguby. Powstanie Nika pokazało, iż są pewne osoby, które bez chwili zawahania są w stanie obsadzić swojego człowieka na cesarskim tronie. On mimo to zagrał w tę grę i to jak zagrał. Wygrał wszystko.

Teraz po tym krótkim wstępie przejdę do argumentacji. Geniusz Justyniana polegał na tym, że potrafił zniszczyć barbarzyńską zarazę, gdy była słaba. Wandalowie i Ostrogoci cierpieli na brak silnego przywództwa, więc grzechem byłoby tego nie wykorzystać. W dodatku sami dawali Bizancjum argumenty do podjęcia interwencji. Możemy teraz wróżyć przez chwilkę, co by było gdyby był bierny. Być może pojawiłby się nowy Teodoryk lub Genzeryk i co wtedy? Odbudowaliby swoje imperia przez co Cesarstwo byłoby w fatalnej sytuacji. Zresztą, jak cesarz miał sobie odpuścić Afrykę, były spichlerz Italii? Region bardzo ważny gospodarczo. Czy nawet Italię, która była dobrą bazą wypadową do dalszych podbojów dla wschodnich Gotów? Zajęcie Betyki to też wielki sukces. W końcu zajęli południową Hiszpanię. Wizygoci mieli problemy. 549 rok to zabicie dotychczasowego cesarza, a jego następca Agila I borykał się z wieloma buntami i rewoltami.
Moim skromnym zdaniem wiele państw upadło, ponieważ bało się zniszczyć swoich wrogów. Zobaczmy na I RP. Gdy wojna była potrzebna - nikogo ona nie interesowała. Gdy niepotrzebna - żołnierze ruszali z pieśnią na ustach.
Co do podatków ... czasem lud musi ponieść pewne koszty dla dobra państwa. Takie jest moje zdanie. Być może jednak pewne inwestycje budowlane były nietrafione, co zarzucał mu Prokopiusz, ale to już jest historia.

Historia to taka nauka, że trudno napisać coś nowego, co zaciekawi innych. Mam nadzieję, że nie ośmieszyłem się i mój wpis czytało się całkiem przyjemnie.

User is offline  PMMini Profile Post #242

17 Strony « < 15 16 17 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej