Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Manuskrypt Voynicha

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 696

post 23/05/2010, 17:52 Quote Post

Vitam

Temat o tym dziwnym dokumencie nieprzypadkowo zakładam właśnie w Historii Nauki - chciałbym, aby dyskusja koncentrowała się na hipotezach naukowych, dotyczących pochodzenia i przeznaczenia manuskryptu.
Wprowadzenie dla niezorientowanych:
link 1 - koncentruje się na wątku rewelacyjno-sensacyjnym, przez co wiarygodność tekstu jest znikoma (interia);
link 2 - tekst bardziej wyważony, ale również o niezbyt dużej wiarygodności (wikipedia).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 23/05/2010, 18:20 Quote Post

Coobcku - nie wiem gdzie dokładnie, ale na bank na tym Forum Manuskrypt Voynicha był dyskutowany. Wiem, bo sam w tym brałem udział...

User is offline  PMMini Profile Post #2

mariusz 70

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 26/05/2010, 8:05 Quote Post

Taki ciekawy temat,a nie chwycil sad.gif
W mojej skromnej i ignoranckiej opini jest to falszywka majaca na celu wyludzenie owych 600 dukatow od cesarza Rudolfa.Monarcha uwiebial wszelkie niezwyklosci wiec bylo duze pradopodobienstwo,ze na nabycie dziwacznej ksiegi sie skusi.Swego czasu dosc dokladnie ogladalem kilka stron manuskyptu.Nie trzeba byc jezykoznawca czy specjalista od szyfrow ,aby szybko stwierdzic ze to belkot.Niejednokrotnie cale dlugie fragmenty skladaja sie z zaledwie 3-4 wyrazow.Czesto ten sam wyraz powtarza sie kilkakrotnie.
Szarlatani medyczni i astrologowie produkowali takie ksiegi,aby robic wrazenie na maluczkich.Chyba gdzies w pln.Wloszech sie tym zajmowano,fakt ze nie byly one tej klasy co Manuskrypt,ale tym razem odbiorca mial swoisty kaliber i pewna wiedze w temacie.Byle czym by sie nie dal nabrac.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

swatek

Czekam na Króla
Nr użytkownika: 7.721

post 26/05/2010, 9:07 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 23/05/2010, 19:20)
Coobcku - nie wiem gdzie dokładnie, ale na bank na tym Forum Manuskrypt Voynicha był dyskutowany. Wiem, bo sam w tym brałem udział...
*

Zgadza się http://www.historycy.org/index.php?showtopic=51015&hl= wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #4

Chris_w

miejsce na moją reklamę
Nr użytkownika: 60.361

Chris W

post 26/05/2010, 13:51 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 26/05/2010, 8:05)
Nie trzeba byc jezykoznawca czy specjalista od szyfrow ,aby szybko stwierdzic ze to belkot.

Nie trzeba też, być specjalistą aby stwierdzic że losowości w działaniach ludzi nie ma... nawet w prostym (wydawałoby się losowym) klepaniu po klawiaturze widać system... a do jego odgadnięcia potrzeba tylko odpowiedniej ilości danych... czyli dużej ilości stron, słów, liter.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post 26/05/2010, 15:02 Quote Post

Hej

QUOTE(mariusz 70 @ 26/05/2010, 8:05)
ogladalem kilka stron manuskyptu.Nie trzeba byc jezykoznawca czy specjalista od szyfrow ,aby szybko stwierdzic ze to belkot.Niejednokrotnie cale dlugie fragmenty skladaja sie z zaledwie 3-4 wyrazow.Czesto ten sam wyraz powtarza sie kilkakrotnie.
*

Hmm ja w piśmie nieuczony, ale co powiesz w takim razie o stwierdzeniach tych czarodziejów od komputerowej lingwistyki? Bo oni twierdzą, że tzw. wskaźnik entropii słowa (cokolwiek by to nie było), jest typowy dla języków naturalnych, dla przypadkowo stawianych sekwencji znaczków byłby zupełnie inny. Tekst spełnia też prawo Zipfa, dotyczy ono częstości występowania słów (napopularniejsze słowo występuje około 2x częściej niż kolejne w rankingu), co też jest typowe dla języków naturalnych.
Jak mówiłem nie znam się na tym, jedynie na statystyce trochę, dlatego pytam mądrzejszych od siebie: jak to jest z tą statystyką?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

memex

VI ranga
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy

post 26/05/2010, 15:34 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 26/05/2010, 15:02)
Jak mówiłem nie znam się na tym, jedynie na statystyce trochę, dlatego pytam mądrzejszych od siebie: jak to jest z tą statystyką?

Przypuszczalnie jest tak, jak napisał Chris_w. Człowiek nie jest zdolny do operacji czysto losowych. Wcześniej, czy później zawsze wpadnie w jakiś powtarzalny w dużym stopniu schemat, który można niesłusznie interpretować jako zakodowaną informację.
Nawet komputery nie potrafią wygenerować liczby prawdziwie losowej. Funkcja "random" to tylko proteza losowości. W rzeczywistości jest to ściśle określona deterministyczna funkcja (złożona procedura matematyczna), która poprzez znaczny rozrzut swych wartości jedynie symuluje prawdziwie losowy rozkład liczb. Stad często funkcja "random" nazywana jest generatorem liczb pseudolosowych. Przy odpowiednio dużej liczbie prób, funkcja ujawnia swój schemat działania - wpada w cykl.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 26/05/2010, 17:08 Quote Post

A wiec jakie wnioski Panowie.Srednioweczny cwaniak wymyslil taki szyfr,ktorego obecnie zlamac nie potrafia specjalisci, nawet przy uzyciu najnowszej techniki? Padla Enigma i Kod Purpurowy,a takich dziwolagow nie jestesmy w stanie rozszyfrowac? Wcale nie mowie,ze sie nie myle,zreszta co mozna pewnego w tej sprawie powiedziec,ale moze ktos przedstawi wreszcie jakis wlasny punkt widzenia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

memex

VI ranga

post 26/05/2010, 17:35 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 26/05/2010, 17:08)
A wiec jakie wnioski Panowie.Srednioweczny cwaniak wymyslil taki szyfr,ktorego obecnie zlamac nie potrafia specjalisci, nawet przy uzyciu najnowszej techniki? Padla Enigma i Kod Purpurowy,a takich dziwolagow nie jestesmy w stanie rozszyfrowac? Wcale nie mowie,ze sie nie myle,zreszta co mozna pewnego w tej sprawie powiedziec,ale moze ktos przedstawi wreszcie jakis wlasny punkt widzenia.
*

No przecie mój punkt widzenia zgadza się z Twoim i Chrisa_w. Uważam, że to fałszywka, choć podobnie jak i Ty - "w temacie" za bardzo nie jestem. Gdzieś o tym słyszałem i dopiero inicjujący post Coobeck'a, po latach przypomniał mi o takim "zjawisku". Skoro dzisiejsze metody dekryptażu nie dają sobie rady z rozszyfrowaniem tekstu, znaczy to li tylko tyle, że najprawdopodobniej jest to bełkot mający naśladować rzeczywisty zapis konkretnych informacji. Coś na kształt omawianej w innym wątku glosolalii - ktoś gada niby płynnie i śpiewnie, lecz bez sensu wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 26/05/2010, 18:27 Quote Post

QUOTE(memex @ 26/05/2010, 17:35)

No przecie mój punkt widzenia zgadza się z Twoim i Chrisa_w. Uważam, że to fałszywka,

Co rozumiesz pod fałszywka? Że udaje przekaz, czy że podrobiony na stary dokument?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

memex

VI ranga

post 26/05/2010, 20:18 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 26/05/2010, 18:27)
Co rozumiesz pod fałszywka? Że udaje przekaz, czy że podrobiony na stary dokument?

Udaje przekaz.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

emigrant

Antykomunista

post 26/05/2010, 20:20 Quote Post

No, to chyba się zgadzamy. Za dużo speców się za to brało. Któryś w końcu by to rozkminił, przynajmniej częściowo.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Arbago

Fingrowianin
Nr użytkownika: 38.089

post 26/05/2010, 20:43 Quote Post

Zgadzam się z mariusz70. To fałszywka obliczona na wyłudzenie kasy od bogatych ekscentryków.

Hmm ja w piśmie nieuczony, ale co powiesz w takim razie o stwierdzeniach tych czarodziejów od komputerowej lingwistyki? Bo oni twierdzą, że tzw. wskaźnik entropii słowa (cokolwiek by to nie było), jest typowy dla języków naturalnych, dla przypadkowo stawianych sekwencji znaczków byłby zupełnie inny.
Speedy

Bierze się kilka książek, szyfruje litery i przepisuje. Powstaje bełkot udający język naturalny.

Sam tak robiłem, a potem zapisane kartki zakopywałem w butelce...

Za 500 lat to będą "manuskrypty Arbago". biggrin.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

swatek

Czekam na Króla
Nr użytkownika: 7.721

post 26/05/2010, 21:29 Quote Post

QUOTE(memex @ 26/05/2010, 21:18)

Udaje przekaz.
*

W jakim celu?

User is offline  PMMini Profile Post #14

emigrant

Antykomunista

post 26/05/2010, 22:01 Quote Post

QUOTE(swatek @ 26/05/2010, 21:29)
QUOTE(memex @ 26/05/2010, 21:18)

Udaje przekaz.
*

W jakim celu?
*

Cel jest jasny: wydębienie pieniędzy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej