Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Doba-jak Ją Kiedyś Liczono?
     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.634
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 20/05/2019, 13:56 Quote Post

Bodaj w książce Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków Juliusza Herlingera spotkałem się z informacją
że doba to okres czasu upływający od północy do północy ale dopiero od 1925 roku. Wcześniej rzekomo liczono ja od południa do południa. Czy ktoś orientuje się co było przyczyną tej zmiany?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 21/05/2019, 9:00 Quote Post

Pewnie kłopotliwość związana ze zmianą daty w samym środku dnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Qjr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 97.678

 
 
post 7/02/2021, 15:40 Quote Post

Prędzej wygoda.
Żeby zidentyfikować środek nocy to trzeba obserwować gwiazdy w zenicie. Komu się chciało siedzieć do późna w nocy jak średnia dniówka trwała 12h i wszyscy byli zmęczeni.
Przed wynalezieniem zegarów bardziej praktyczne było obserwowanie słońca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 860
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 7/02/2021, 18:32 Quote Post

A ja czytałem, że Żydzi przed 2 tysiącami lat dzień kończyli wraz z zachodem słońca. Tak, więc Triduum Paschalne zaczyna się w czwarte od ostatniej wieczerzy, ale już o zmierzchu. Drugi dzień Triduum Paschalnego zaczyna się w piątkowy wieczór, co odpowiada śmierci Syna Bożego, i kończy w sobotę wraz z zachodem słońca. Trzeci dzień Triduum zaczyna się od zmierzchu w sobotę i kończy się wraz zachodem słońca w Wielką Niedzielę. A lany poniedziałek to właściwie jest świętem "przez przypadek". Boże narodzenie zaczyna się 25 grudnia. Ale Wigilię zaczynamy dzień wcześniej, już po zachodzie słońca, czyli według "starego" kalendarza 25 grudnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 7/02/2021, 18:38 Quote Post

Herlinger to taki autor popularnonaukowy, trzeba by to skonfrontować z innymi źródłami. Kto niby podjął taką decyzję w 1925? Międzynarodowa Unia Astronomiczna?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 7/02/2021, 19:37 Quote Post

Jednym z prekursorów podziału doby na 24 godziny i liczenia nowego dnia od północy był bodaj Sandford Fleming, a na ten sposób mierzenia czasu różne państwa przestawiały się stopniowo od II poł. XIX w. Sprawę tę poruszano m. in. przy okazji Międzynarodowej Konferencji Południkowej, która odbyła się w 1884 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.754
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 7/02/2021, 23:16 Quote Post

QUOTE(Gaweł II @ 7/02/2021, 19:32)
A ja czytałem, że Żydzi przed 2 tysiącami lat dzień kończyli wraz z zachodem słońca. Tak, więc Triduum Paschalne zaczyna się w czwarte od ostatniej wieczerzy, ale już o zmierzchu. Drugi dzień Triduum Paschalnego zaczyna się w piątkowy wieczór, co odpowiada śmierci Syna Bożego, i kończy w sobotę wraz z zachodem słońca. Trzeci dzień Triduum zaczyna się od zmierzchu w sobotę i kończy się wraz zachodem słońca w Wielką Niedzielę. A lany poniedziałek to właściwie jest świętem "przez przypadek". Boże narodzenie zaczyna się 25 grudnia. Ale Wigilię zaczynamy dzień wcześniej, już po zachodzie słońca, czyli według "starego" kalendarza 25 grudnia.
*


Żydzi nadal tak mierzą dobę. Chrześcijanie też tak mierzyli, dopiero chyba w XVI wieku upowszechniło się liczenie nie od wschodów i zachodów słońca (jako zmiennych w ciągu roku), tylko od północy i południa.
A zmiana z 1925 dotyczyła początku doby astronomicznej i została wprowadzona przez MUA. Doba cywilna już wcześniej była liczona od północy.
Link do czasopisma "Uranja" nr 4/1925, s. 92 i n. https://books.google.pl/books?id=OT5mCgAAQB...0zmiana&f=false
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej