Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Akcja T4
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 20/01/2013, 15:31 Quote Post

Pierwsza prośba może ktoś polecić dobrą dostępną literaturę w tym temacie?

Po drugie wyczytałęm przykładowo taką sytuacje:
dokonano morderstwa ojca ułomnego (nie pamiętam ficzycznie czy psychicznie) żołnierza z frontu wschodniego.

Stąd pomyślałem sobie jak naziści traktowali kaleków wojennych? Zwłaszcza tych z pierwszej wojny światowej, czy też ich jakoś dotknął ten program?

Jak w ogóle wyznaczano ofiary z punltu widzenia ideologicznego? (Bo że ważne było np. jaką ofiara posiadała rodzina- przykładowo czy byli aryjczykami i inne aspekty praktycznego doboru ofiar, to wiem)

Niemcy-żydzi którzy byli bohaterami z I wojny światowej nie mieli żadnej taryfy ulgowej.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 20/01/2013, 15:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.883
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/01/2013, 16:00 Quote Post

O szpitalu psychiatrycznym w Kocborowie Krystyna Szwentnerowa "Zbrodnia na Via Mercatorum".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 23/01/2013, 0:30 Quote Post

Niestety ta książka jest w zasadzie nieosiągalna sad.gif . Nawet w internecie (co zawsze stanowi dla mnie ostatni ratunek).
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 23/01/2013, 0:48 Quote Post

Z mojej wiedzy wynika że nie mieli. Znam nawet konkretny przypadek gdy jeszcze przed zaawansowanymi prześladowaniami byli wyśmiewania przez nazistów.

Może z kolei coś rozwinąć swoją wypowiedź?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 23/01/2013, 1:45 Quote Post

No dobrze "coś "nieco rozwija swoją wypowiedz , ale na szybcika , może później więcej smile.gif
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr....41248874,d.d2k
To the Jews

The term was sometimes ascribed to certain Jews out of pragmatic considerations. For instance, Jews who had been decorated in World War I by providing military service for the German Empire were unofficially commemorated as "honorary Aryans" and left unmolested.[2] The same was true for Jews who held government positions before WWI.

The term was also sometimes ascribed to certain Jews for personal reasons. For instance, when Emil Maurice, an early member of the Nazi Party and founder of the SS, was later discovered to have had Jewish ancestors by Heinrich Himmler, he was almost expelled (along with other members of his family) from the SS (in accordance with the new racial purity rules for SS officers that Himmler himself had mandated after becoming Reichsführer-SS),[citation needed] but was pardoned after being informally declared an "honorary Aryan" by Adolf Hitler—a close associate, longtime friend, and fellow prisoner (in Landsberg) of his—who came to Maurice's defense, and compelled Himmler to make an exception for Maurice and his brothers, via a secret letter written on August 31, 1935. Another example is Erhard Milch, who was in charge of aircraft procurement for the Luftwaffe and reported directly to Göring. In 1935, Milch's ethnicity came into question because his father, Anton Milch, was rumoured to be a Jew. This prompted an investigation by the Gestapo that Göring suppressed by producing an affidavit signed by Milch's mother stating that Anton was not really the father of Erhard and his six siblings, and naming their true father as Karl Brauer, her deceased uncle. These events and Milch's subsequently being issued, at Göring's urging, a German Blood Certificate by Adolf Hitler himself, prompted Hermann Göring to say famously "Wer Jude ist, bestimme ich" (I decide who is a Jew.).

Some other mischlings who received a German Blood Certificate were Bernhard Rogge, Arty Johannes Zukertort, Karl Zukertort, Walter H. Hollaender, Helmut Wilberg, and Paul Ascher. Gotthard Heinrici, who was married to a half Jewish woman, received one for his family.[3]

Chodziło o posiadaczy najwyższego odznaczenia bojowego w bylym cesarstwie Pour le Mérite czy tez EK I klasy .

Mr. Lancaster:
1. Tlumaczenie byloby bardzo mile widziane
2. Niechlujstwo uzytkownika Rommel 100 zaowocowalo swego rodzaju passusem slownym.
Postarajmy sie to naprawic:
Możesz z kolei coś rozwinąć swoją wypowiedź?
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/01/2013, 11:21
 
Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 23/01/2013, 20:40 Quote Post

Primo jak sobie to przeczytałem (nie twierdzę że przetłumaczyłem idealnie), to mało coś tam o Żydach z I wojny światowej. W samym tytule, co rzeczywiście ciekawe, wspomniane jest o "honorowych aryjczykach".

Drugie "ale" to:
QUOTE
some other mischlings who received


Z mieszańcami że bywało różnie to wiem.

Wojna i ludobójstwo. Autorstwa Bergen:
Pewnego dnia w lokalu zebrali się miejscowi entuzjaści nazizmu: redaktor lokalnej gazetki, lider okolicznych brunatnych koszul, przewodniczący oddziału partii. Przy innym stole siedział żydowski prawnik w podeszłym wieku który w miasteczku tym mieszkał całe życie.
Grupka podbitych nazistów zachowywała się coraz głośniej. Nagle zawołali do swojego stolika kelnera, wówczas młodego człowieka, i kazali m zanieść prawnikowi kartkę z liścikiem. Kelner bał się odmówić i zrobił to, co mu kazano, a kiedy położył karteczkę na stole, i zobaczył że napisano na niej coś w rodzaju: "wynocha, żydowska świnio". Prawnik przeczytał liścik i zaczął trząść się z wściekłości i wstydu. Wstał i- zwracając się do trzech mężczyzn-wykrzyknął "Jak śmiecie! Jestem weteranem wojny światowej. Dla tego kraju ryzykowałem życie". W restauracji zapadła cisza. Ludzie przy [pozostałych stolikach zamilkli i wydawało się że przestali oddychać. Ciszę przerwali trzej naziści. Rzucili w stronę prawnika jakąś drwinę i wrócili do picia piwa. Mężczyzna wezwał kelnera, wciąż roztrzęsiony za zapłacił za posiłek i wyszedł.


Rzecz miała miejsce w 1933 roku.
Pokazuję to brak szacunku nazistów dla każdego Żyda. Aczkolwiek możliwe że potem jak piszesz inaczej ustalono.

Swoją drogą te dowody aryjskości dostawane na lewo od takich ludzi jak Goring czy nawet Hitler pokazują jak bezsensowna jest ideologia nazistów, i przez to jak bezsensownej dokonali zbrodni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 23/01/2013, 20:57 Quote Post

....30 stycznia 1933 miał miejsce początek masowego usuwania Żydów z posad państwowych. Za osobami zasłużonymi dla Niemiec wstawił się Paul von Hindenburg, który 4 kwietnia 1933 wystosował prośbę do Adolfa Hitlera (ówczesnego Kanclerza Rzeszy) o wyłączenie spod wprowadzanej ustawy mężczyzn pochodzenia żydowskiego, którzy odnieśli rany podczas lub walczyli na frontach I wojny światowej, synów osób które poległy w obronie kraju oraz ojców, których synowie polegli na polu bitwy[3]....
za http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...4,d.d2k&cad=rja
Jest tam podane zrodlo informacji ( Bryan Mark Rigg, Jerzy Adamko: Żydowscy żołnierze Hitlera: nieznana historia nazistowskich ustaw rasowych i mężczyzn pochodzenia żydowskiego w armii niemieckiej. Warszawa: Bellona ; Kraków: Wydawnictwo Arkadiusz Wingert, 2005, s. 97. ISBN 83-111016-9-8 )
(Bellona).
wiec osoby zainteresowane wiedzą gdzie szukać szczegółów .
 
Post #7

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 24/01/2013, 15:36 Quote Post

QUOTE
Stąd pomyślałem sobie jak naziści traktowali kaleków wojennych? Zwłaszcza tych z pierwszej wojny światowej, czy też ich jakoś dotknął ten program?

Za wiki
QUOTE
Aktion T4, E-Aktion (niem.) – nazwa programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944 polegającego na fizycznej eliminacji (zabijaniu) ludzi niedorozwiniętych psychicznie, przewlekle chorych psychicznie i neurologicznie (schizofrenia, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawica Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, ludzie niepoczytalni, chorzy przebywający w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat) oraz z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi (niem. "Vernichtung von lebensunwertem Leben" – "likwidacja życia niewartego życia")

Niema mowy o kalekach.
Jedynie chorzy psychicznie gdzie choroba powstała w wyniku przebywania na froncie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 24/01/2013, 17:05 Quote Post

Lancaster, czy Ty przeczytałeś co ja napisałem, a potem co mi wysłałeś?

Pisałem że nie chodzi mi o mieszańców. Tymczasem Ty nawet zacytowałeś tak jak Ci wygodnie, niepełnie, dokładny cytat:
Niemieccy mischlingowie – szczególnie ci, który wyróżnili się na frontach I wojny światowej lub odnieśli rany, mogli starać się o zwolnienie od ustaw rasowych, zatwierdzanych przez samego Hitlera. Dodatkowym atutem mogło być zaangażowanie w działalność NSDAP i otwarte popieranie działań partii (do czasu zwiększenia roli wojska w polityce Niemiec).

Ale przyznaję ciekawy tekst.
Ponadto potwierdził to co ja mówię, o prześladowaniu także Żydów niemieckich którzy walczyli dla tego kraju w czasie I wojny światowej. Po za moją cytowaną wzmianką z 1933 toku, mamy konkretniejszy przypadek:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Victor_Klemperer
W I wojnie światowej służył jako artylerzysta w armii Cesarstwa Niemieckiego. Po przejęciu władzy w Niemczech przez NSDAP pozbawiony katedry uniwersyteckiej i prawa wykładania. Systematycznie marginalizowany ze społeczeństwa. Po 1939 wysiedlony z własnego domu do tzw. "domu żydowskiego".
Ocalenie zawdzięcza konsekwentnej wierności żony – Niemki (Aryjki w świetle ustaw norymberskich)[1], która dzieliła cały czas jego los, mimo narastania antysemickich prześladowań.


Rzeczywiście, taryfa ulgowa ...

QUOTE
Za wiki

Kolego przeczytałeś mój post ze zrozumieniem


A właśnie jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, z tego samego artykułu na wiki:

W czerwcu 1939 r. odbyło się spotkanie dla opracowywania zasad eutanazji dzieci niepełnosprawnych, w którym oprócz Bouhlera i Brandta brali udział także minister zdrowia Rzeszy dr Leonardo Conti, szef kancelarii Rzeszy Hans Heinrich Lammers oraz Martin Bormann jako szef kancelarii NSDAP. Natomiast w dniu 18 sierpnia 1939 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rzeszy wydało okólnik w którym zarządzano aby: "akuszerka, która pomagała przy narodzinach dziecka – także w przypadku, gdy wezwano na poród lekarza – składała meldunek we właściwym dla miejsca urodzenia dziecka urzędzie zdrowia (...), jeśli zachodzi podejrzenie, że nowo narodzone dziecko jest dotknięte następującymi ciężkimi wrodzonymi wadami:
(1) idiotyzm oraz mongolizm (zwłaszcza przypadki związane ze ślepotą i głuchotą),
(2) małogłowie (nieproporcjonalnie małe wymiary głowy, zwłaszcza części mózgowej czaszki),
(3) wodogłowie wysokiego bądź zaawansowanego stopnia,
(4) ułomności wszelkiego rodzaju, a w szczególności brak całych kończyn, ciężkie rozszczepienia głowy i kręgosłupa itd.,
(5) porażenia włącznie z chorobą Little'a.
(...) Akuszerka otrzymuje za swój nakład pracy rekompensatę w wysokości 2 RM." (dokumenty cytowane według[4]). Prawdopodobnie treść ww. dokumentów była tworzona przy udziale prof. neurologii Maxa de Crinisa (1889–1945), pełniącego funkcję nieoficjalnego doradcy ds. medycznych Hitlera i Himmlera.


Jeszcze sprawdzę w swoim źródle czy jest w nim mowa o prześladowania kalek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 24/01/2013, 18:10 Quote Post

QUOTE
Lancaster, czy Ty przeczytałeś co ja napisałem, a potem co mi wysłałeś?

Pisałem że nie chodzi mi o mieszańców. Tymczasem Ty nawet zacytowałeś tak jak Ci wygodnie, niepełnie, dokładny cytat:

&
QUOTE
30 stycznia 1933 miał miejsce początek masowego usuwania Żydów z posad państwowych. Za osobami zasłużonymi dla Niemiec wstawił się Paul von Hindenburg, który 4 kwietnia 1933 wystosował prośbę do Adolfa Hitlera (ówczesnego Kanclerza Rzeszy) o wyłączenie spod wprowadzanej ustawy mężczyzn pochodzenia żydowskiego, którzy odnieśli rany podczas lub walczyli na frontach I wojny światowej, synów osób które poległy w obronie kraju oraz ojców, których synowie polegli na polu bitwy[3].

Gdzie tu pada słowo mieszaniec ? Ten fragment dotyczy weteranów WWI ,i potomków tych co zginęli na froncie cały czas jest mowa o Żydach lub osobach pochodzenia żydowskiego ( do czasu wprowadzenia UN , żydostwo postrzegane było prawnie jako kategoria religijna nie rasowa )
O ile zagadnienie cie interesuje był przypis do bibliografii i tyle .
 
Post #10

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 24/01/2013, 18:16 Quote Post

QUOTE
A właśnie jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, z tego samego artykułu na wiki:

W czerwcu 1939 r. odbyło się spotkanie dla opracowywania zasad eutanazji dzieci niepełnosprawnych, w którym oprócz Bouhlera i Brandta brali udział także minister zdrowia Rzeszy dr Leonardo Conti, szef kancelarii Rzeszy Hans Heinrich Lammers oraz Martin Bormann jako szef kancelarii NSDAP.

Od kiedy to dzieci niepełnosprawne walczyły podczas IWŚ confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 24/01/2013, 20:02 Quote Post

QUOTE
Gdzie tu pada słowo mieszaniec ? Ten fragment dotyczy weteranów WWI ,i potomków tych co zginęli na froncie cały czas jest mowa o Żydach lub osobach pochodzenia żydowskiego ( do czasu wprowadzenia UN , żydostwo postrzegane było prawnie jako kategoria religijna nie rasowa )
O ile zagadnienie cie interesuje był przypis do bibliografii i tyle .


Ok, przepraszam, masz rację, źle to przeczytałem.

Nie mniej cytat jest nie jasny. Po pierwsze cały czas mowa o wyłączenie spod wprowadzanej ustawy mężczyzn pochodzenia żydowskiego czyli (także mając na uwadze o czym jest tekst) całkiem możliwe chodzi o mieszańców. Ponadto nie jest wyjaśnione co stało się z nimi później, po śmierci Hindenburga, czy po ustawach norymberskich.

Generalnie więc postawiłeś tezę, a nie specjalnie ją udowodniłeś. Książki nie mam, zaś jeśli Ty masz to zacytuj odpowiedni fragment.

Aha i według wikipedii Żydów zaczęto traktować jako rase w 1933 roku.
Dopiero w rozporządzeniu wydanym 1 września 1933 przez Wilhelma Fricka (ministra spraw wewnętrznych Rzeszy) dookreślało definicję "żydostwa". Według tego rozporządzenia o żydostwie nie decydowała wyznawana religia, lecz pochodzenie (rasa).

QUOTE
Niema mowy o kalekach.
Jedynie chorzy psychicznie gdzie choroba powstała w wyniku przebywania na froncie.

Od kiedy to dzieci niepełnosprawne walczyły podczas IWŚ


Pokazuję jedynie że o kaleki też chodziło. I zdaję się że nie chodziło tylko o dzieci, bo zabijano i tych starszych wiekiem (ale czy kaleków też to nie wiem, mogę sprawdzić w swoim źródle, jest ono jednak ogólnikowe).

Także nowe pytanie:

A czy zabijano osoby z chorobami psychicznymi, gdy choroba powstała w wyniku przebywania na froncie I wojny światowej?

ps. już poprawione wink.gif

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 24/01/2013, 20:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 24/01/2013, 20:17 Quote Post

QUOTE
Pokazuję jedynie że o kaleków też chodziło.

Przepraszam że jestem złośliwy.
Ale naucz się odmianów wink.gif

Ten post był edytowany przez gtsw64: 24/01/2013, 20:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
butryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 19.113

 
 
post 24/01/2013, 21:04 Quote Post

Witam.

Na początku tego wątku padło pytanie o literaturę na temat T4.
Na dws-xip.pl zamieszczony jest świetny (w moim przekonaniu) artykuł na ten temat, który w niektórych aspektach mógłby pomóc tej dyskusji. Tak aby nie opierać się jedynie na Wikipedii:

http://www.dws-xip.pl/reich/zaglada/t4.html

Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez butryk: 24/01/2013, 21:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 24/01/2013, 21:20 Quote Post

QUOTE
Już pod koniec XIX wieku, część lekarzy, psychiatrów i naukowców, zainteresowała się problemem biologicznej degeneracji narodów. Siłę poszczególnych narodów osłabiały stale rosnące zastępy alkoholików, osobników antyspołecznych, przestępców czy ludzi dziedzicznie obciążonych chorobami umysłowymi. Postępujący na przestrzeni XIX i XX wieku, gwałtowny rozwój nauk medycznych czy też biologii, umożliwiał hodowlę lepszych roślin i zwierząt.
Zaczęto się zatem, zastanawiać, czym są spowodowane "choroby cywilizacyjne" i jak je leczyć.

Z powyższego artykułu.
Może nie w temacie,ale taka sugestia.
Jak to się ma np do zezwolenia do aborcji jeśli:
QUOTE
badania prenatalne bądź inne przesłanki medyczne wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lub istnienie nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

Zezwala się na (jak to niektórzy mówią) zabicie "uszkodzonego płodu" a nie zezwala na zabicie zdrowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej