Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gęś
     
Edin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 76.501

Edwin
 
 
post 29/01/2012, 0:16 Quote Post

Witam

Chciałbym na wstępie powitać wszystkich. Jest to mój pierwszy post jednak czytam forum spory czas.


A teraz moje pytanie:

W miejscowości Gęś powiat. Parczew woj. lubelskie Około 1, 5 km na północ od wsi Czeberaki, droga leśna przecina wały i środek grodziska, zwanego " Horodek" , zachowanego w postaci kolistych koncentrycznych wałów. Datowane na wczesne średniowiecze.

W internecie znalazłem to:

QUOTE
Horodek obiekt usytuowany jest na skraju lasu, około 2 km na północny-zachód od wsi Gęś,
przy polnej drodze łączącej Gęś z Czeberakami. Znajduje się na niewielkim, piaszczystym
wzniesieniu, od północy i zachodu otoczony przez podmokłe łąki. Grodzisko zajmuje obszar
ok. 1 ha. Ma kształt owalny i dwa kuliste wały oddzielone głęboką stosunkowo dobrze
zachowaną fosą. Najlepiej zachowała się wschodnia część grodziska porośnięta lasem
zwanym „Horodek”, w części zachodniej znajdują się liczne wykopy będące śladami
eksploatacji piasku. Obiekt przecina polna droga. W 1973 roku PKZ – Lublin przeprowadził
badania wykopaliskowe, podczas prac zostały znalezione fragment ceramiki datowanej na XI-
XII/XIII w. 



Obiekt ten figuruje w wykazie zabytków archeologicznych woj. lubelskiego pod numerem C/24.


Czy ktoś z szanownych użytkowników tego forum ma jakiekolwiek informacje na temat grodziska? Będę wdzięczny za każdą informację.

Dodatkowo chciałbym zapytać o cmentarz unicki w miejscowości Gęś. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat jego usytuowania.


Pozdrawiam
Edwin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej