Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zygmunt Waza: nie zostaje Zygmuntem III
     
Mort
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 101.514

Stopień akademicki: KLON BANITA
Zawód:
 
 
post 29/09/2017, 12:49 Quote Post

Zakładam że umiera w dzieciństwie, albo jako nastolatek. Kto w takim razie mógłby zostać wybrany na kolejnego króla Polski po śmierci Batorego? Car Fiodor, arcyksiążę Maksymilian?

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 29/09/2017, 19:57 Quote Post

Maksymilian albo jakiś kandydat wynaleziony przez Zamoyskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
JanKazimierzWaza
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 100.202

 
 
post 1/10/2017, 15:52 Quote Post

Myślę, że Maksymilian jest tu 90% faworytem. Bo jeśli nie ma ZIIIW to już nie ma jagiellońskiej krwi
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
eder2010
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 100.855

Zawód: Uczen
 
 
post 23/11/2017, 19:11 Quote Post

Szlachta wtedy za wszelką cenę chciała jagiellońskiej krwi - wydaje mi się, iż sejm przegłosowałby zrobienie wyjątku (kobieta na tronie) i ustanowienie króLEM Annę Jagiellonkę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.753
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/11/2017, 19:27 Quote Post

Szkoda tylko, że babką Maksymiliana III była inna Anna Jagiellonka. I Maksymilian został na króla wybrany. I byłby najbliższą rodziną dla Anny bez Zygmunta Wazy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Mikołaj Spytek Ligęza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 103.203

MK
Zawód: Magister prawa
 
 
post 28/03/2018, 15:12 Quote Post

Ewentualnie w gre wchodzi ktoś z rodziny Stefana Batorego. I to mógłby być kandydat Zamoyskiego ( chyba, że kanclerz zaryzykowałby siebie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2018, 15:33 Quote Post

QUOTE(Mikołaj Spytek Ligęza @ 28/03/2018, 15:12)
Ewentualnie w gre wchodzi ktoś z rodziny Stefana Batorego. I to mógłby być kandydat Zamoyskiego ( chyba, że kanclerz zaryzykowałby siebie)
*




Stefan został królem (Dożywotnim prezydentem) w bardzo specyficznych okolicznościach i nie miał dzieci z legalnego związku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.753
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 28/03/2018, 15:40 Quote Post

Miał bratanków i braci i obiecał poślubić Annę Jagiellonkę. Po śmierci Zygmunta III jedynym kandydatem mającym krew jagiellońską jest Maksymilian. Chyba, że Zamoyski przeforsuje obiór Anny Wazówny i ją poślubi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2018, 16:48 Quote Post

Jakoś w wybór kobiety na tron ciężko mi uwierzyć. Chyba że Zamoyski przeforsuje swój własny wybór.

Właśnie jak należy pisać Zamojski czy Zamoyski. Nawet z prywatnego punktu widzenia mnie to interesuje bo w moim nazwisku też była zmiana literkowa
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.074
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 28/03/2018, 16:56 Quote Post

QUOTE
Po śmierci Zygmunta III jedynym kandydatem mającym krew jagiellońską jest Maksymilian. Chyba, że Zamoyski przeforsuje obiór Anny Wazówny i ją poślubi.




Najpierw musiałby przeforsować konwersję Anny na katolicyzm. Potem przekonać ją do ślubu ze sobą. Nie jestem pewna, co było bardziej niemożliwe...Natomiast szanse Habsburga w tym układzie rosną. Męski Jagiellon po kądzieli chyba jest bardziej atrakcyjny niż jego kobieca odmiana. Poza tym Maksymilian równiez może obiecać ślub z Wazówną (opcja zawsze lepsza niż Anna Zygmuntówna Jagiellonka). Szlachta chyba nie była wtedy jeszcze gotowa na króla z kręgu magnackiego.

Z tym że sama Anna bedzie nielubianemu kuzynowi kłody pod nogi rzucać zapewne. Ona chyba była jako król koronowana, mimo iż razem z Batorym? A w takim razie to właściwie od niej będzie zależała kolejna elekcja. OTL przecież zrzekła się włądzy na rzecz sisotrzeńca. Czy zrobi to na rzecz wnuka stryjecznej siostry jej ojca (przepraszma, jesli pokręciłąm stopień pokrewieństwa)?

QUOTE
Właśnie jak należy pisać Zamojski czy Zamoyski. Nawet z prywatnego punktu widzenia mnie to interesuje bo w moim nazwisku też była zmiana literkowa


W jednym z komentarzy na stronie ciekawostki historyczne czytałam, że nazwiska staropolskie do XVIII wieku piszemy jak w oryginale (czyli Zamoyski), a po tej dacie "y" zmieniamy już na nowsze "j" - ale nie napiszę teraz, do którego artykułu to był komentarz (sporo tego tam) i czy na pewno dobrze zapamiętałam tę regułę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2018, 17:07 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 28/03/2018, 16:56)

Najpierw musiałby przeforsować konwersję Anny na katolicyzm. Potem przekonać ją do ślubu ze sobą. Nie jestem pewna, co było bardziej niemożliwe...Natomiast szanse Habsburga w tym układzie rosną. Męski Jagiellon po kądzieli chyba jest bardziej atrakcyjny niż jego kobieca odmiana. Poza tym Maksymilian równiez może obiecać ślub z Wazówną (opcja zawsze lepsza niż Anna Zygmuntówna Jagiellonka). Szlachta chyba nie była wtedy jeszcze gotowa na króla z kręgu magnackiego.

Z tym że sama Anna bedzie nielubianemu kuzynowi kłody pod nogi rzucać zapewne. Ona chyba była jako król koronowana, mimo iż razem z Batorym? A w takim razie to właściwie od niej będzie zależała kolejna elekcja. OTL przecież zrzekła się włądzy na rzecz sisotrzeńca. Czy zrobi to na rzecz wnuka stryjecznej siostry jej ojca (przepraszma, jesli pokręciłąm stopień pokrewieństwa)?



Habsburgowie posiadają jeden atut, który pomaga roziwązać takowe problemy $$. Dodatkowo tu chodzi przecież o sprawne działanie państwa. Wydziwianie brzydkiej starej dewotki w tym temacie mogą przysporzyć tejże dewotce znaczą liczę wrogów. I to zarówno w sprawie za którą gardłuje, ajk i osobistych.

QUOTE(Wilczyca24823 @ 28/03/2018, 16:56)


W jednym z komentarzy na stronie  ciekawostki historyczne  czytałam, że nazwiska staropolskie do XVIII wieku piszemy jak w oryginale (czyli Zamoyski), a po tej dacie "y" zmieniamy już na nowsze "j" - ale nie napiszę teraz, do którego artykułu to był komentarz (sporo tego tam) i czy na pewno dobrze zapamiętałam tę regułę.
*



Będę musiał pogadć z chrzestnym aby w drzewie genealogicznym "ks" pozmieniał na "x".
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Mikołaj Spytek Ligęza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 103.203

MK
Zawód: Magister prawa
 
 
post 28/03/2018, 17:19 Quote Post

Tylko, że ta " stara dewotka" była Jagiellonką, więc szlachta liczyła się z tym, co powie. Co do Batorych, to wiem, że Stefan dzieci nie miał, dlatego mówiłem o rodzinie. Co do Habsburga, to szlachta wybitnie im nie ufała, więc kto wie do czego Zamoyski i spółka mogliby się posunąć . Trzeba przyznać, że Zygmunt " trafił się" idealnie w tamtym czasie, ciężko sobie wyobrazić inny bieg wydarzeń.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2018, 17:37 Quote Post

Czyli nie ma nic oprócz nazwiska.

Z dugiej strony:
- Nie ma realnej władzy
- Jest kobietą
- Jest stara
- Dzieci mieć nie będzie
- Powszechnie uchodzi za osobę "ekscentryczną"
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Mikołaj Spytek Ligęza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 103.203

MK
Zawód: Magister prawa
 
 
post 28/03/2018, 17:43 Quote Post

W tamtych czasach to " oprócz nazwiska" to było batrdzo dużo. Co do władzy, nie miała możliwości rządzenia państwem (ochoty i umiejętności raczej też) ale akurat na wybór władcy wpływ mogła mieć ogromny. Co do ekscentryczności... nikt nie powiedział, że ten jej wpływ był mądrze spożytkowany wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/03/2018, 17:51 Quote Post

Tak nazwisko miało znaczenie, tylko że u kobiet do tego nazwiska musiała iść w parze macica zdolna do rodzenia dzieci ( najlepiej męskich ). A tu tego brakuje, Słabej jakości uroda, wiek i dziwaczność również nie pomagały.

I jakoś nie jestem w stanie uwierzyć, że miała by więcej do powiedzenia, a nawet 1/10 z tego co znacz wola Zamoyskiego. Dla szlachty najważniejsza w kwestią Anny było, by nie płacić za wdowią oprawę.

Ten post był edytowany przez alexmich: 28/03/2018, 17:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej