Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Spalenie Persepolis, Wielki pożar
 
Dlaczego Aleksander Wielki spalił piękne Persepolis?
1. Zrobił to, gdy był pod wpływem alkoholu. [ 30 ]  [41.10%]
2. Zrobił to z zemsty za spalenie Aten i innych budowli w 480 r. p.n.e. [ 25 ]  [34.25%]
3. Zrobił to dla zwykłej uciechy. [ 18 ]  [24.66%]
Suma głosów: 73
Goście nie mogą głosować 
     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 14/01/2007, 14:03 Quote Post

Aleksander zdobył stolicę perskiego państwa, Persepolis i nakazał je spalić. Jednak dlaczego to zrobił? Podczas pożaru spłonęło wiele budowli i dużo dzieł sztuki. Czekam na wasze głosy, a także odpowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
niemy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 16.052

Zawód: student
 
 
post 15/01/2007, 18:26 Quote Post

ja myślę że to drugie choć nie wiem dokładnie jak mogło być. tak mi jakoś intuicja podpowiada. Więc...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 15/01/2007, 18:51 Quote Post

Po pierwsze, to nie wiadomo na pewno czy miasto spłonęło z jego rozkazu, więc...
JEŚLI Aleksander wydał taki rozkaz to wszystkie odpowiedzi mają sens (ale odpowiedzi mają sens - znaczy się mogą być prawdziwe, nie czyn Aleksandra w przypadku A,C).
Strzępy logiki imho zachowuje pkt B - mógł to zrobić żeby przypodobać się Grekom. Wprawdzie nie wiem czy mógł się im jeszcze w jakikolwiek sosób przypodobać - ci co go nienawidzili to raczej nie zmieniliby nastawienia wskutek spalenia perskiego miasta i propagandy, zaś ci co go uwielbiali tym bardziej (nawet i bez propagandy).
Ale żeby palić miasto z zemsty po 150 latach, cóż - nawet Rzymianie czekali tylko 50 lat na zburzenie Kartaginy smile.gif
Co do odpowiedzi A, C to równie dobrze mogłyby być łączone - wszak przy alkoholu najlepsza zabawa. laugh.gif

Jeśli miasto spłonęło z rozkazu Aleksandra za najbardziej prawdopodobną uznaję odp A.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ramzes89
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 26.909

Zawód: uczeñ
 
 
post 16/01/2007, 11:01 Quote Post

trudno stwierdzić co mogło być motorem zapalczym tej decyzji(jeśli wogóle to była jego decyzja), ale jak tak to ja bym stawiał na A i C, ponieważ B z lekka mi nie pasuje do Aleksandra:P
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 16/01/2007, 16:15 Quote Post

Ja jednak uważam, że to Aleksander kazał spalić Persepolis. Przecież zachowywał się jak zwykły żołnierz. No i lubił pijatyki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Artemida
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 27.166

Aleksandra
Stopień akademicki: -
Zawód: Uczennica
 
 
post 21/01/2007, 10:51 Quote Post

Rzeczywiście można by się zastanowić nad A i C. Jednak po namyśle dałam wariant A.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 15/01/2008, 23:56 Quote Post

Wg Greena spalił Persepolis po tym jak kapłani perscy odmówili uznania Aleksandra za boga. Całkiem możliwe, że zrobił to po pijanemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 16/01/2008, 11:05 Quote Post

Mi się wydaje, że spalenie Persepolis to była z góry zaplanowana akcja, która nieco wymknęła się z pod kontroli. Nawet nie chodziło o to, żeby przypodobać się Grekom, ale pokazać, że krucjata się kończy i że pewien etap się zakończył, że teraz to Macedończycy są panami. Aleksander kiedy mógł, starał się zachowywać pozory szlachetnej, panhelleńskiej wyprawy i taki akcent jak nic mu pasował. Poza tym, jak powiedział kolega bushido Aleksander był akurat w stanie konfliktu z wyższymi sferami w Persji, w tym magami i zademonstrował im w ten sposób, do czego jest zdolny - nie będziecie mnie słuchać, to ze światłego władcy zmienię się w krwawego demona. Taka sama zasada przyświecała mu, kiedy niszczył Teby.
Pijany był na pewno, bo to działo się w końcu po imprezie, ale nie to było wg. mnie głównym powodem. A w tą historyjkę o heterze, która podrzuca pomysł Aleksandrowi na pewno nie uwierzę. Chociaż... kto wie? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 11/02/2008, 23:12 Quote Post

Niedawno czytałem u K. Nawotki, że spalenie Persepolis (w propagandowym odwecie za spalenie świątyń greckich przez Kserksesa) mogło mieć na celu przeciągnięcie na stronę macedońską greckie polis podczas powstania Agisa III. Na uwagę zasługuje fakt, że pożoga Persepolis i antymacedońskie powstanie zgrywają się w czasie. Być może jest to przykład zręcznej, acz dość kontrowersyjnej polityki Aleksandra. Kto wie czy Persepolis nie było ceną za neutralność Aten podczas powstania Agisa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
michu933
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 43.283

Michal Dolacinski
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/03/2008, 21:41 Quote Post

spalił je ponieważ chciał się zemścić na persów którzy w 480r.p.n.e spalili Ateny .
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
szamszir
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 43.428

Stopień akademicki: ...
Zawód: niezbyt lubiany
 
 
post 30/03/2008, 21:52 Quote Post

Stawiam na wino.
Ponoć w Persepolis było również dużo greckich dzieł sztuki zrabowanych wcześniej przez Persów, gdyby Aleksander chciał się zemścić być może kazałby je wynieść.
Po alkoholu Aleksander robił różne głupie rzeczy
np. zabijał przyjaciół (Klejtos)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Brendol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 44.147

Mateusz Brandt
Zawód: Uczen
 
 
post 10/04/2008, 11:53 Quote Post

JA czytałem, że zrobił to tylko i wyłącznie jako zemsta za spalenie przez Persów Aten... Co do tego alkoholu, to nie wydaje mi się, by wykonawcy takiego rozkazu spalili piękne miasto...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 19/04/2009, 18:16 Quote Post

Wariant pierwszy. Aleksander nie bardzo brzydził się tym co perskie. Nawet korzystał z ich "osiągnieć" jak z mody perskiej, raz by się przypodobać samym Persom a czasami z wygody. Aleksander lubił wyzwania, jak już zdobył coś to nie inspirowało go bezcelowe niszczenie zaś greków pomścił po prostu podbijajac Persję i zdobywając jej bogactwa a posłuch utrzymywać potrafił innymi sposobami. Musiał za dużo wypić, tertium non datur.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ronin12
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 58.832

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 29/11/2009, 19:09 Quote Post

Ja przychylam się do innej hipotezy, bardziej politycznej, według której spalenie stolicy i pałacu miało na celu uniemozliwienie potencjalnemu konkurentowi do tronu oparcie sie na nich w swoim dązeniu do tronu, a później zwalił odpowiedzialność na Tais Ateńską i ogólne upojenie biesiadników, że niby biedny nic nie mógł poradzić, jak sie bractwo rozhulało. Co ciekawe, jak masę innych czynów i ten udał mu się doskonale, pałac w Pesopolis już nigdy nie został odbudowany a i Persowie jakby uwierzyli w jego wersję, przynajmniej oficjalnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 5/05/2011, 21:42 Quote Post

Czytałem, że Aleksander owszem zrobił to po pijanemu, jednak pałace w Persepolis przed spaleniem zostały splądrowane. Możliwe, że była to przemyślana akcja, a alkohol był jedynie "przykrywką". Gdyby był to jedynie pijacki wybryk i bezsensowny wandalizm, to nie wyniesionoby z pałacy cennych przedmiotów przed ich spaleniem.
Poza tym w pożarze Persepolis ocalały świątynie, których Aleksander nie chciał niszczyć. Jego jednym z głównych marzeń było zostać bogiem. Starał się zatem dobrze żyć z kapłanami.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej