Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nowy porządek swiata
     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 27/11/2007, 18:18 Quote Post

Wyobraź sobie Sewerze, że słyszałem o takim wyrazie jak propaganda. Słyszałem też o czymś takim jak gra polityczna. I Gaumata (czy też Bardija, jak pewnie wolisz) chciał umocnić swoją władzę właśnie poprzez poparcie innych niż Persowie ludów imperium. Świadczy o tym m. in. planowane czasowe zniesienie podatków. Nic dziwnego, że Medowie poparli króla, który planował zwiększenie praw jego ludu. I nic dziwnego, że Persowie, widząc swoją zagrożoną pozycję, poparli Dariusza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 28/11/2007, 7:03 Quote Post

QUOTE(Blake @ 27/11/2007, 18:18)
Wyobraź sobie Sewerze, że słyszałem o takim wyrazie jak propaganda. Słyszałem też o czymś takim jak gra polityczna. I Gaumata (czy też Bardija, jak pewnie wolisz) chciał umocnić swoją władzę właśnie poprzez poparcie innych niż Persowie ludów imperium. Świadczy o tym m. in. planowane czasowe zniesienie podatków. Nic dziwnego, że Medowie poparli króla, który planował zwiększenie praw jego ludu. I nic dziwnego, że Persowie, widząc swoją zagrożoną pozycję, poparli Dariusza.
*



Medowie poparli mówisz smile.gif
Akurat to Media była jednym z głównym ośrodków powstań. Dlatego siedem rodów perskich wybrały na tron Dariusza. Który był z bocznej gałęzi Achemenidów.

QUOTE
Analogicznie klęski persów nie była wynikiem przypadku tylko starożytnego"czołgu" czyli falangi.

Ten "czołg" można było rozbić jeszcze za czasów Maratonu. Wystaryła by dobra taktyka.
Ale ten temat o armii Perskiej już istnieje i tam proszę kontynuować http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4996
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 29/11/2007, 21:50 Quote Post

Powstań przeciw komu? Przeciw Bardiji? Przecież spiskowcy byli Persami, nie Medami! No i nie widzę związku: wybrali Dariusza z bocznej linii Achemenidów bo bali się Medów? Chyba nie...
Wyjaśnij mi, jak można było wybrać kogoś z głównej linii Achemenidów, skoro wszyscy jej przedstawiciele zginęli (Kambyzes, Bardija). Jedynym konkurentem Dariusza był spiskowiec Otanes, który przecież nie był Achemenidą. Dariusz został władcą właśnie ze względu na swoje królewskie pochodzenie.
A to, że Medowie i inni buntowali się przeciwko Dariuszowi to oczywiste - w końcu przywrócił on anulowane podatki. Bardija (o ile to był Bardija) był idealistą i chciał równości ludów imperium, a Dariusz uważał, że Persowie mają panować nad innymi i kropka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 30/11/2007, 9:48 Quote Post

QUOTE(Blake @ 29/11/2007, 21:50)
Powstań przeciw komu? Przeciw Bardiji? Przecież spiskowcy byli Persami, nie Medami! No i nie widzę związku: wybrali Dariusza z bocznej linii Achemenidów bo bali się Medów? Chyba nie...
Wyjaśnij mi, jak można było wybrać kogoś z głównej linii Achemenidów, skoro wszyscy jej przedstawiciele zginęli (Kambyzes, Bardija). Jedynym konkurentem Dariusza był spiskowiec Otanes, który przecież nie był Achemenidą. Dariusz został władcą właśnie ze względu na swoje królewskie pochodzenie.
A to, że Medowie i inni buntowali się przeciwko Dariuszowi to oczywiste - w końcu przywrócił on anulowane podatki. Bardija (o ile to był Bardija) był idealistą i chciał równości ludów imperium, a Dariusz uważał, że Persowie mają panować nad innymi i kropka.
*



Może najpierw podasz mi na jakich źródłach się opierasz ?

Napisałem że Dariusz był z bocznej linii ale a nie z głównej. Ale równie dobrze mógłby by nie być Persem. Lecz jedno nie ulega zmianie nawet jak był spiskowcem przeciw legalnej władzy to miał poparcie Persów. A co do buntów przeciw niemu to buntowali się arystokraci którzy zwietrzyli osłabienie Persów. Także Medowie którzy jako jedyni z podbitych krajów mieli duże wpływy w Państwie i dlatego lepiej mieć Persa na tronie niż Meda. Podczas buntów nawet marny arystokrata może stać się królem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 30/11/2007, 21:35 Quote Post

Nie zrozumieliśmy się...
Zgadzam się z tym, że Dariusz był z bocznej gałęzi Achemenidów. Zgadzam się też z tym, że Medowie buntowali się przeciw Dariuszowi. Pisząc Nic dziwnego, że Medowie poparli króla, który planował zwiększenie praw jego ludu miałem na myśli Bardiję - zakładając, że był to w rzeczywistości medyjski mag. No bo to, że Bardija chciał znieść podatki na pewien czas nie ulega wątpliwości.
Masz rację, że Dariusz miał poparcie Persów (powtarzam to już od paru postów). Pisząc o tym, że tylko Otanes był liczącym się konkurentem Dariusza miałem na myśli sytuację zaraz po zamachu - nie bunty arystokracji, które potem wybuchały.
Wracając do głównego wątku, trochę nietrafnie użyłem sformułowania "bunt Gaumaty", bo to w końcu nie on zgładził Kambyzesa. Poprawiam na "przejęcie władzy przez Gaumatę" (Bardiję) i nadal uważam, że Medowie wiązali duże nadzieje z jego panowaniem.
A co do moich źródeł, to swoje opinie opieram na: "Maratonie" Krawczuka i "Perskim Ogniu" Hollanda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 1/12/2007, 0:06 Quote Post

QUOTE
Nie zrozumieliśmy się...

Ale doszliśmy do porozumienia już po napisaniu mniej więcej strony to już i tak na tym forum sukces. wink.gif


QUOTE
Poprawiam na "przejęcie władzy przez Gaumatę" (Bardiję) i nadal uważam, że Medowie wiązali duże nadzieje z jego panowaniem.

Pewnie tak zważając na ilość buntów po jego śmierci. Musiał prowadzić bardziej ugodową politykę. Przeciwieństwie do propagandy Dariusza który przestawia go jako tyrana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej