Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
21 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co groziłoby mi w PRL za krytykę wobec ustroju?, bądź mówienie prawdy
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 22/12/2012, 19:32 Quote Post

A ja znam przypadek rodzinny "wstępuje Pani do partii?" -"Nie" -"No to Pani dziękujemy".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Czarny Wilk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 77.294

KLON BANITA
 
 
post 22/12/2012, 19:41 Quote Post

Naprawdę? Można było wylecieć za to, że nie chciało się wstąpić do partii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/12/2012, 19:42 Quote Post

Swego czasu pracowałem w archiwum pewnej niestety w upadłości huty w Katowicach. Akta osobowe pracowników są kapitalnym źródłem, gdy chodzi o tego typu rzeczy w PRL, jakkolwiek akurat w tym zakładzie nie chodziło o ujawnianie Katynia, czy afiszowanie się z poglądami politycznymi niezgodnymi z komunizmem. Zwrócę tylko uwagę, że środowiska wprost odrzucające komunizm w PRL nie były specjalnie liczne, raczej nawet w szerszych społecznie ruchach protestu chodziło o "doskonalenie" ustroju, jak na mój gust. Powiedzmy sobie tak, istniały swego rodzaju punkty zapalne na styku społeczeństwo - partia, i to w przeważającej mierze bez udziału służb specjanych, raczej np. na zakłady pracy wpływały po prostu Kazety, czyli komitety zakładowe PZPR, które wprowadzały różnego typu wytyczne, np. co do nawet etycznego postępowania pracowników. I tak np. jedna z fizycznych pracownic owego przedsiębiorstwa - pracowała jakoś z początkiem lat 1950-tych, miała zwyczaj przeklinać sobie przy pracy. Ów zwyczaj stał się dla otoczenia dość przykry, co poskutkowało tym, że sekretarz POP-u (KZ składały się z mniejszych komórek w zakładzie - tzw. Podstawowych Organizacji Partyjnych, skrót: POP) zwrócił uwagę owej pracownicy, że przeklinając zachowuje się niezgodnie z etosem robotnika pracującego "ku chwale socjalistycznej ojczyzny". Kobieta przyjęła napomnienie, ale do koleżanek stwierdziła, że ma gdzieś partię i jej sekretarza - w oryginale sformułowane było dosadniej smile.gif Koleżanki niestety doniosły, co prawda nie do UB, tylko do KZ, i nasza bohaterka została zwolniona dyscyplinarnie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/12/2012, 20:19 Quote Post

Ja należałem i nic mi nie zrobili. smile.gif Mój szczep był oficjalnie przyspawany do mojej SP i mieliśmy harcówkę z żarówką udającą ognisko. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 22/12/2012, 20:28 Quote Post

QUOTE
Ja należałem i nic mi nie zrobili
W 1948 (albo jakoś obok?)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Czarny Wilk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 77.294

KLON BANITA
 
 
post 22/12/2012, 21:22 Quote Post

A groziłoby mi pobicie czy zamknięcie za głoszenie poglądów, czy zaledwie nieprzyjemności w pracy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 22/12/2012, 22:05 Quote Post

QUOTE(orkan @ 22/12/2012, 21:19)
Ja należałem i nic mi nie zrobili. smile.gif


I wszystko jasne, towarzyszu dry.gif

Ten post był edytowany przez ciekawy: 22/12/2012, 22:06
 
Post #22

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/12/2012, 23:52 Quote Post

Może w twoim "Czerwonym Harcerstwie" tytułowaliście się per towarzyszu jak dawni nasi woje my natomiest nowatorsko per druhu. wink.gif

P.S. Jak tam ci szło chlipanie zupki z termosu towarzysza harcmistrza Jacka? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 23/12/2012, 0:02 Quote Post

Ojciec zostawił flagę na domu po 1 Maja do 3-go i w zimę nie mieliśmy przydziału na węgiel - gdzieś się zawieruszył rolleyes.gif . Matka nie zapisała się do partii i przestała być kierowniczką sklepu. Gdy Moczar został prezesem Zw. Boj. o Wolność i Demokrację rodzice się z tej organizacji wypisali i o awansach przestali marzyć.

QUOTE
A groziłoby mi pobicie czy zamknięcie za głoszenie poglądów, czy zaledwie nieprzyjemności w pracy?

Paru wypadło z któregoś piętra confused1.gif .
Przemyk to miał niską balustradę na klatce schodowej a o Popiełuszce też chyba słyszałeś.
Ponoć posługiwał się mową nienawiści


Ten post był edytowany przez Dziadek Jacek: 23/12/2012, 0:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 23/12/2012, 0:17 Quote Post

CODE

Matka nie zapisała się do partii i przestała być kierowniczką sklepu.


Z tym bym jednak tak do końca nie demonizował, ale jak rozumiem tendencje do martyrologii robią swoje. To trochę zależało od okresu, monopartia miała różne tendencje, i tak okresowo starała się o członków ideowych, stąd np. okresowe "czystki" szeregów członków w okresie stalinowskim i gomułkowskim. Lata Gierka i Jaruzelskiego to nacisk na masowość i rzeczywiście od osób zajmujących powiedzmy sobie bardziej eksponowane stanowiska, powiedzmy tak - zarządzające przedsiębiorstwami, wymagano bycia członkiem PZPR, ale nie przesadzajmy z kierownikami sklepów, no chyba, że Twoja Matka, Dziadku, była kierownikiem DH Centrum w Warszawie, co by trochę zmieniło postać rzeczy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 23/12/2012, 2:35 Quote Post

CODE
, ale nie przesadzajmy z kierownikami sklepów, no chyba, że Twoja Matka, Dziadku, była kierownikiem DH Centrum w Warszawie, co by trochę zmieniło postać rzeczy


Nie będąc w partii jej pozycja w lokalnej społeczeności tj. w lokalnym układziku była słabsza.
Nie znam sprawy, ale wyleciała prawdopdoobnie nie za poglądy i niepoparcie partii - tylko dlatego, że nie będąc w partii nie mogła się bronić... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Czarny Wilk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 77.294

KLON BANITA
 
 
post 23/12/2012, 11:11 Quote Post

Nie mówię o jakiejś działalności opozycyjnej, tylko czy na przykład za stwierdzenie "NSZ dobrze robiło, że tępiło Gwardię Ludową" bądź "ZSRR to nasz śmiertelny wróg" przy wielu osobach (na przykład w pracy, na imprezie, w urzędzie, w kolejce do sklepu).

Ten post był edytowany przez Czarny Wilk: 23/12/2012, 11:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 23/12/2012, 11:18 Quote Post

Po raz kolejny (nie tylko ja) zależy to od okresu, za Stalina może poszedł byś siedzieć, za Jaruzelskiego pewnie otrzymał byś reprymendę od szefa za "robienie kichy".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Czarny Wilk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 77.294

KLON BANITA
 
 
post 23/12/2012, 11:58 Quote Post

A zapomniałem jeszcze o jednej instytucji, która w zasadzie dotyczyła każdego mężczyzny. Co w wojsku groziło za głoszenie haseł "antyrządowych"? Od poborowego do generała?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 23/12/2012, 12:00 Quote Post

QUOTE(Czarny Wilk @ 23/12/2012, 11:11)
Nie mówię o jakiejś działalności opozycyjnej, tylko czy na przykład za stwierdzenie "NSZ dobrze robiło, że tępiło Gwardię Ludową" bądź "ZSRR to nasz śmiertelny wróg" przy wielu osobach (na przykład w pracy, na imprezie, w urzędzie, w kolejce do sklepu).
*


O NSZ to było wówczas głucho i cicho, nawet osoby, które należały do tej formacji zbrojnej, specjalnie się z tym nie obnosiły, akurat wtedy NSZ-owcy byli poddawani różnej presji: tak jak gros członków zbrojnych ugrupowań niekomunistycznych od wsadzania do więzień i eksterminacji do ciągłego zainteresowania ze strony milicji i np. kłopotów ze znalezieniem pracy, poza tym robili w propagandzie za "bêtes noires", o ile akurat już o nich wspominano.

CODE

Co w wojsku groziło za głoszenie haseł "antyrządowych"? Od poborowego do generała?

To samo, co w sanacyjnym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

21 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej