Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Formacja anty-UPA
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 14/06/2008, 12:15 Quote Post

Od pewnego czasu szukam informacji na temat oddziałów formowanych z Polaków przez Sowietów którzy szli na Berlin do walki z bandami UPA. Trzeba zaznaczyć od razu że nie jestem pewny czy były to jakieś regularne odziały bo z opisów wynika że to były bardziej odział Samoobrony ludności Polskiej na kresach. Które to były dozbrojone przez Armie Czerwoną. Według niektórych nazywano ich Istrupczykami ale to chyba jakaś lokalna nazwa. Czy ktoś ma może jakieś informacje na ten temat ?

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ludzik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 45.889

Marek
Zawód: student
 
 
post 15/06/2008, 20:41 Quote Post

Były to tzw. Istriebitelne bataliony. Raczej niechlubnie wryły się w pamięć mieszkańców tamtych terenów a większych sukcesów w walce z UPA nie odniosły. Same ponosiły duże straty, ale kilka wiosek obroniły. Sami Sowieci mieli na ich temat bardzo negatywne zdanie (mało skuteczni i bardzo brutalni). Piszą o nich niektórzy historycy ukraińscy a z Polaków Grzegorz Motyka w "Ukraińskiej partyzantce 1942-1960".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 16/06/2008, 10:59 Quote Post

QUOTE(Ludzik @ 15/06/2008, 21:41)
Były to tzw. Istriebitelne bataliony. Raczej niechlubnie wryły się w pamięć mieszkańców tamtych terenów a większych sukcesów w walce z UPA nie odniosły. Same ponosiły duże straty, ale kilka wiosek obroniły. Sami Sowieci mieli na ich temat bardzo negatywne zdanie (mało skuteczni i bardzo brutalni). Piszą o nich niektórzy historycy ukraińscy a z Polaków Grzegorz Motyka w "Ukraińskiej partyzantce 1942-1960".
*


Po pierwsze dzięki za prawidłową nazwę bo po Rosyjsku bym nie zagadnął co i jak.
Po drugie z tym niechlubnymi wydarzeniami to zależy po której stronie odzywają głosy. Ponieważ jeszcze mam styczność ludźmi z tamtych terenów którzy traktują IB jak bohaterów.
Po trzecie największym sukcesem była obronna ludności Polskiej. Nawet ludzie z AK wstępowali do tych batalionów choć wiedzieli że istriebitielne bataliony są dowodzone przez NKWD.To pokazuje skale problemu.Jaką była walka z UPA.

http://www.irekw.internetdsl.pl/istrbat.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
KriSzu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 40.594

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/10/2008, 14:41 Quote Post

Sewer ma rację. Ci ludzie byli traktowani przez Polaków jako samoobrona. Trzeba dodać, że w ich skład wchodzili ludzie, którzy iniknęli poboru do wojska a więc za młodzi, za starzy albo inwalidzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
klosssss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 48.814

 
 
post 3/10/2008, 14:54 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Istriebitielnyje_Bataljony

To byli ludzie którzy nie mieli dużego wyboru,dziki i brutalny terror UPA,do tego zwyczajny bandytyzm,rabunki polskich wsi a raczej ich pozostałości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 3/10/2008, 23:32 Quote Post

QUOTE
Raczej niechlubnie wryły się w pamięć mieszkańców tamtych terenów a większych sukcesów w walce z UPA nie odniosły


W praktyce, podstawa Istrebitielnych Batalionow byly oddzialy Samoobrony, ktore akurat wyjatkowo chlubnie wryly sie w pamiec polskich mieszkancow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 4/10/2008, 10:26 Quote Post

W zasadzie, to dzisiaj z maniakalnym uporem sledzimy tropy NKWD, ktore przeciez musi "niechlubnie sie wrywac".

Moja rodzina jest wlasnie z Wolynia. W swiadomosci mieszkancow byl fakt, ze samoobrona zostala "upanstwowiona" i jest dowodzona przez radzieckich oficerow.
W swiadomosci wiekszosci nie funkcjonowala nawe sama nazwa "istrebitelnyj batalion", a tym bardziej fakt, ze organizacyjnie byly to jednostki podporzadkowane NKWD.

Zreszta sam fakt podporzadkowania NKWD nie byl w swiadomosci obecny i niewiele znaczyl: wojska ochrony pogranicza tez byly podporzadkowane NKWD.

Istnieje ostatnio tendencja, ze nie mozna mowic o krzywdach wobec Polakow jesli jednoczesnie nie wspomnimy o adekwatnych krzywdach naszych. Rozpatruje krotki post Ludzika jako wlasnie taki przyklad poprawnosci politycznej - ktora nawet w zalozeniu nie ma odzwierciedlac jakiejkolwiek historycznej prawdy.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Giovanni
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 249
Nr użytkownika: 9.443

Stopień akademicki: magister
Zawód: operator maszyn
 
 
post 4/10/2008, 11:52 Quote Post

QUOTE
Istnieje ostatnio tendencja, ze nie mozna mowic o krzywdach wobec Polakow jesli jednoczesnie nie wspomnimy o adekwatnych krzywdach naszych.

Niestety masz całkowitą rację.
Można sparafrazować słowa Ludzika:
UPA też raczej niechlubnie wryła się w pamięć mieszkańców tamtych terenów a większych sukcesów w walce z uzbrojonymi przeciwnikami nie odniosła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 3/01/2009, 16:53 Quote Post

QUOTE(Giovanni @ 4/10/2008, 12:52)
QUOTE
Istnieje ostatnio tendencja, ze nie mozna mowic o krzywdach wobec Polakow jesli jednoczesnie nie wspomnimy o adekwatnych krzywdach naszych.

Niestety masz całkowitą rację.
Można sparafrazować słowa Ludzika:
UPA też raczej niechlubnie wryła się w pamięć mieszkańców tamtych terenów a większych sukcesów w walce z uzbrojonymi przeciwnikami nie odniosła.
*


Czasami nawet z nieuzbrojonym przeciwnikiem sobie nie radzili. Polacy barykadowali się np. w kościołach, a "wojacy" z UPA miękli. Ale to już jako ciekawostka.

Co do chlubnego/niechlubnego przejścia w pamięć tamtych mieszkańców jest jeszcze jedna szkopuł. To była "brudna wojna", oczywiście żadna wojna nie jest czysta. Lecz to działo się wśród ludności cywilnej, która była wymieszana w każdej wiosce było kilka rodzin Polskich i Ukraińskich (jeszcze Żydzi ale oni znikli po wkroczeniu Niemców). Podam przykład z historii mojej rodziny, człowiek który pobił i wsadził mojego pradziadka do więzienia był jego najbliższym sąsiadem z który codziennie odwiedzał moją rodzinę.
Takich historii było pełno, a pomyślicie że było też wiele mieszanych rodzin. Tam sąsiad strzelał do sąsiada a jeden członek rodziny do drugiego na tym polegała ta wojna. Dlatego i po jednej i drugiej stronie były okrutne czyny a jednocześnie każda zapisała się chlubnie jako obrońca "swoich " . Ale jedno nie ulega wątpliwości że Ukraińcy pierwsi zaczęli.

http://www.kresowianiezkuropatnik.republik...fotografii.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 31/12/2009, 15:35 Quote Post

QUOTE(January @ 4/10/2008, 11:26)
W swiadomosci wiekszosci nie funkcjonowala nawe sama nazwa "istrebitelnyj batalion", a tym bardziej fakt, ze organizacyjnie byly to jednostki podporzadkowane NKWD.

Zreszta sam fakt podporzadkowania NKWD nie byl w swiadomosci obecny i niewiele znaczyl: wojska ochrony pogranicza tez byly podporzadkowane NKWD.

Istnieje ostatnio tendencja, ze nie mozna mowic o krzywdach wobec Polakow jesli jednoczesnie nie wspomnimy o adekwatnych krzywdach naszych. Rozpatruje krotki post Ludzika jako wlasnie taki przyklad poprawnosci politycznej - ktora nawet w zalozeniu nie ma odzwierciedlac jakiejkolwiek historycznej prawdy.

Pozdrawiam
*


Ostatnio znalazłem informacje że istrebitelnyje bataliony wcale nie podlegały NKWD ale Wojenkomaty - Wojskowe Komendy Uzupełnień. Ponieważ w dokumentach NKWD na lata 1944-1946, nie wymienia działalności tych batalionów w swoich dokumentach, co znaczy że nie podlegały taktyczne temu organowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Sim
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 37.038

 
 
post 2/02/2015, 13:50 Quote Post

Pozwalam sobie odświeżyć ten temat.

Czy ktoś mógłby polecić jakieś prace, opisujące służbę Polaków w formacjach tworzonych przez Niemców i Sowietów i ich walkę z UPA?

Dwie formacje, które przychodzą mi na myśl to IB i Batalion 202, ew. składające się z Polaków oddziały partyzantki radzieckiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej