Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe zwycięstwo w XVI w.
     
szymkowar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 8.304

Zawód: uczen
 
 
post 6/10/2005, 11:01 Quote Post

było w XVIIw. ale w XVI nie jakie według was zwycięstwa zasługują confused1.gif na uwagę według mnie obertyn i orsza smile.gif wypowiadajcie się ankiety nie robię bo niewiem co za bardzo można by dać bo np. Batory to tylko twierdze oblegał wallbash.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 6/10/2005, 18:37 Quote Post

W 1576 roku Iwan zwany Groźnym podjął operację militarną na wielką skalę i zajął z wyjątkiem Rygi oraz Rewla całe Inflanty. Stefan Batory po stłumieniu buntu w Gdańsku, zdobył się na spory wysiłek finansowy, po czym zmobilizował bitną armię. Konflikt zakończył się podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim w dniu 15 stycznia 1582 roku.

Sądzę, że to było największym zwycięstwem XVIw. ale mogę się oczywiście mylićsmile.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 6/10/2005, 20:32 Quote Post

QUOTE
W 1576 roku Iwan zwany Groźnym podjął operację militarną na wielką skalę i zajął z wyjątkiem Rygi oraz Rewla całe Inflanty. Stefan Batory po stłumieniu buntu w Gdańsku, zdobył się na spory wysiłek finansowy, po czym zmobilizował bitną armię. Konflikt zakończył się podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim w dniu 15 stycznia 1582 roku.

Sądzę, że to było największym zwycięstwem XVIw. ale mogę się oczywiście mylić
pozdrawiam

pod wzgledem strategicznym cała kampania chyba spełnia te normy.
Ciekawa równiez była kampania Zamoyskiego w 1600 w Mołdawii => 1600 liczy sie jeszcze jako XVI wiek tongue.gif => kazde stulecie zaczyna sie od XX01...
jednak co do bitwy to upierałbym się przy Orszy i Obertynie no i dorzuciłbym jeszcze bitwę pod Byczyną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ROMELL
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 9.707

£ukasz
Zawód: uczen
 
 
post 8/10/2005, 17:24 Quote Post

Wg. mnie Obertyn , po mistrzowsku wykorzystany tabor, może też być Cecora 1595r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Girej
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 10.558

Tomek H.
Zawód: uczeñ
 
 
post 14/11/2005, 16:45 Quote Post

[FONT=Arial][FONT=Arial][FONT=Arial]dla mnie osobiście to stawiałbym na równi bitwe pod obertynem i orszą w obydwóc polacy udowodnili że potrafią walczyć i udowodnili swoje męstwo.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Michek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 10.244

 
 
post 15/11/2005, 15:27 Quote Post

Ja myśle że Obertyn. Ta bitwa szczególnie swiadczyła o potędze polskiej dzięki naszym świetnym dowódcą jak Jan Tarnowski.
Pod Cecorą chociaż przegraliśmy także Żółkiewski walczył pieknie. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Pisarz Polny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 483
Nr użytkownika: 5.706

 
 
post 16/11/2005, 15:23 Quote Post

pod obertynem to mieliśmy szczęście, że poczet się pokazał magnacki, bo wale różowo nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 16/11/2005, 23:38 Quote Post

QUOTE
Pod Cecorą chociaż przegraliśmy także Żółkiewski walczył pieknie. 


ej nie o tą Cecore chodzi => ty mówisz o tej z 1620 roku...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 17/11/2005, 14:09 Quote Post

Tak. W 1620 Żółkiewski walczył pod Cecorą i zginął śmiercią bohatera. Podobno przebił szablą swojego konia, gdy żołnierze kazali mu ratować się ucieczką. Ten jednak postąpił jak prawdziwy bohater. Żołnierze chcąc ratować swojego hetmana, przemocą wsadzili go na innego konia, lecz było już za późno. Żółkiewski został otoczony i zabity.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/11/2005, 22:04 Quote Post

Wiek szesnasty można nazwać w sumie wiekiem pokoju, bo nie było aż tylu bitew. Tylko Orsza, Obertyn, Lubieszów, kampanie Batorego, Byczyna i Cecora. Było oczywiście kilka mniejszych bitw, czy potyczek, ale mało znaczących i nie ma sensu o nich wspominać jak np. wojna kokosza. Moje typy co do największej bitwy to dwie pierwsze czyli Orsza i Obertyn i czwarta czyli Byczyna. Dla mnie te dwie bitwy są pod względem ważności. W pierwszej wojska Rzeczpospolitej pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego w sile 25 tys. pokonało ponad 3 razy większą armię moskiewską liczącą około 78-81 tysięcy żołnierzy dowodzonych przez Iwana Czeladina. Zadaniem tej bitwy było odzyskanie Smoleńszczyzny. Zwycięstwo to pozwoliło uzyskać jedynie kilka grodów, ale Smoleńsk został nie zdobyty przez twardą obronę grodu. Co do Obertyna to bitwa rozegrała się z Mołdawią o Pokucie. Polacy pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego w sile 4313 jazdy, około 1500 piechoty i 12 dział, pokonali siły mołdawskie pod dowództwem Petryły ( czyli Piotra Rareszy), którzy mieli około 17 tysięczną armię i około 50 dział. Polacy i Mołdawianie byli podobnie wyposażeni pod względem militarnym, ale nasze siły wygrały pod wpływem świetnego manewru wykonanego przez naszego hetmana. W trzeciej z wymienionych przeze mnie bitew było starcie pod Byczyną. Spotkały się wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego i wojska austriackie dowodzone przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Dokładne miejsce tej bitwy nie jest znane, ale najprawdopodobniej było to wzgórze 218. Siły obu armii liczyły około 3-6 tysięcy żołnierzy, a straty po obu stronach wyniosły w sumie 5-6 tysięcy. Było to ważne zwycięstwo pod wzgledem strategicznym, ponieważ arcyksiąże dążył do zajęcia tych ziem i dalszego marszu na Kraków, z którego zresztą został wcześniej wyparty, a desperacko uciekając został dogoniony przez Polaków pod Byczyną i tam doszczętnie pokonany. Ja sam nie umiem wybrać tej konkretnej jednej. smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 18/11/2005, 12:35 Quote Post

QUOTE
Tak. W 1620 Żółkiewski walczył pod Cecorą i zginął śmiercią bohatera. Podobno przebił szablą swojego konia, gdy żołnierze kazali mu ratować się ucieczką. Ten jednak postąpił jak prawdziwy bohater. Żołnierze chcąc ratować swojego hetmana, przemocą wsadzili go na innego konia, lecz było już za późno. Żółkiewski został otoczony i zabity.

tylko że juz to nie było pod cecorą tylko niedaleko Dniestru
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 18/11/2005, 17:23 Quote Post

Nooo. Dokładnie pod Mohylowem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 20/11/2005, 13:38 Quote Post

Dla mnie orsza była najświetniejszym polskim zwycięstwem w XVI wieku szkoda że później nie udało sie odzyskać smoleńska
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ryszpak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 10.680

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: lesnik
 
 
post 22/11/2005, 23:31 Quote Post

Orsza, Orsza, dla mnie również...
Tarnowski to był wódz na miarę wieku. Jeden z pierwszych naprawdę WIELKICH hetmanów...
Choć oczywiście kniaź Constantin też był WIELKI...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 23/12/2005, 18:38 Quote Post

dwa słowa Cecora 1595r.moim zdaniem największe w tym wieku
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej