Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza książka o starożytnym Rzymie
     
Krzysiek1025
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 101.667

Zawód: Uczeñ
 
 
post 27/04/2017, 20:06 Quote Post

Polecam książkę Thomasa r. Martina p.t."Starożytny Rzym od Romulusa do Justyniana"
Autor w tej książce pisze o życiu osobistym rzymian,podbojach Rzymu,o ważnych postaciach,religii
Każdy znajdzie coś dobrego
 
User is offline  PMMini Profile Post #106

     
blasznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.633

Stopień akademicki: magister
Zawód: Pisarz
 
 
post 10/08/2017, 7:39 Quote Post

Dla mnie najlepsza jest nieodżałowanej książka Marii Jaczynowskiej i Marcina Pawlaka "Starożytny Rzym"- książka idealna, na sam początek, dla laików, którzy chcą się rzeczowo zapoznać ze wszystkimi aspektami i kontekstami związanymi z dziejami cesarstwa. Dodatkowo książka jest świetnie wydana, gdyż sygnowało ją wydawnictwo TRIO. TRIO słynęło z naprawdę dobrych i możliwie bezstronnych podręczników akademickich (ze szczególnym uwzględnieniem starożytności i archeologii) mimo, że jego właścicielka wyraźnie sympatyzowała z twardogłową prawicą. Nie przeszkodziło im to jednak w wydawaniu naprawdę postępowych książek z nieocenioną, prekursorską "Gorszą płcią. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI" Marii Boguckiej.

Poza tym godne polecenia są "Cesarstwo Rzymskie" Colina M. Wellsa, "Późne cesarstwo rzymskie" Averil Camerona" oraz "Rzym w okresie republiki Michaela Hewsona Crawforda. Nie zapominam też o "Historii Rzymu" Adama Ziółkowskiego, ale przestrzegam, że ze względu na język i używaną tam terminologię nie jest to praca przeznaczona dla laików.
Za względu na wartość edytorską (zdjęcia, ryciny) warto młodzieży podsunąć też książkę z serii WIELKIE KULTURY ŚWIATA RZYM Cornella i Matthewsa.
Na koniec przestrzegam przed popularną pracą "Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justynina" Thomasa R. Martina, gdyż jest to dość powierzchowna i najeżona nieprecyzyjną terminologią synteza historyczna dziejów cesarstwa.

Ten post był edytowany przez blasznik: 10/08/2017, 7:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #107

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 11/08/2017, 0:56 Quote Post

CODE

Późne cesarstwo rzymskie" Averil Camerona

Ta książka jest Averil Cameron, gdyby chodziło o jej byłego zdaje się męża, Alana na marginesie, to książka mogłaby być Camerona. Ten napisał choćby "Circus factions".
 
User is offline  PMMini Profile Post #108

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 11/08/2017, 8:17 Quote Post

Bardzo dobrą pozycją jest książka
Karla Christa, Historia Cesarstwa Rzymskiego. Od Augusta do Konstantyna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #109

     
blasznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.633

Stopień akademicki: magister
Zawód: Pisarz
 
 
post 12/08/2017, 0:33 Quote Post

szapurII - istotna uwaga i mój błąd. Rzeczywiście chodzi o rzeczoną przez Ciebie Panią.
Co do książki Christa to nie miałem styczności z syntezą tego niemieckojęzycznego autora. Jednak jeśli książka kończy się na panowaniu Konstantyna to śmiem przypuszczać (może błędnie), że autor pomija (lub też uprawia naciąganą apologetykę) bezsprzeczny wpływ chrześcijaństwa jako jednego z kilku czynników istotnie wpływających na erozję Imperium Romanum.

Swoją drogą mam podobny problem z opracowaniem Jaczynowskiej i Pawlaka w którym mierzi mnie aż nazbyt przychylny stosunek autorów podręcznika do chrześcijaństwa, który nie pozostaje bez wpływu na ich ostateczne analizy i wnioski. Chociaż o cesarstwie sporo czytałem (a na forum - z całą pewnością- mamy wybitnych specjalistów z tego zakresu) zastanawiam się czy istnieje jedna (może dwie publikacje), gdzie stosunek do chrześcijaństwa (nie tylko do znamiennych czynów Konstantyna) jest trzeźwy, wyważony, a gdy trzeba krytyczny.
Ktoś, oczywiście, zaraz stwierdzi, że przecież na tym aspekcie skupił się choćby Hans-Peter Hasenfratz w „Religie świata starożytnego a chrześcijaństwo”(o, dziwo to opracowanie wyszło nakładem katolickiej oficyny WAM); sporo uwagi poświęciła temu Danuta Musiał w swoich "Antycznych korzeniach chrześcijaństwa" (unikając, niestety, głębszych historiozoficznych ocen czy też wyraźnego porównania kultu Mitry z obrządkiem chrześcijańskim). Oczywiście, mamy jeszcze "Zarys historii Religii" pod redakcją Kellera, nazbyt jednostronne (chociaż wartościowe) publikacje Karlheinza Deschnera lub specjalistyczne "Religie Rzymu" Bearda, North i Price'a.

Nie mniej jednak, z osobistej ciekawości, ponowie pytanie czy ktoś z forumowiczów zna dobrze napisaną syntezę historii Imperium Romanum do 476 roku n.e. ( taką, która zadowoli szersze grono odbiorców) gdzie wyraźnie podkreślone jest znaczenie chrześcijaństwa dla jego erozji przy zachowaniu krytycznego (acz zdroworozsądkowego) stosunku do tej religii (jak i rzekomego objawienia Konstantyna)?

Ten post był edytowany przez blasznik: 12/08/2017, 1:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #110

     
Princeps
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 102.135

Daniel
Zawód: uczen
 
 
post 21/08/2017, 8:51 Quote Post

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem książki historycznej na temat starożytności. W szczególności interesuje mnie Rzym i Grecja. Myślałem nad kilkoma pozycjami:
,,SPQR. Historia starożytnego Rzymu'' Mary Beard. Niestety kończy się na 212r.
,,Historia starożytnych Greków. Tom 2'' Chętnie bym kupił tą książkę, ale nie wiem dlaczego nie ma tomu I i III, jak ktoś wie gdzie mogę kupić proszę o link.
,,Historia powszechna. Starożytność'' Adam Ziółkowski.
,,Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych'' Thomas R. Martin
,,Starożytny Rzym Od Romulusa do Justyniana'' Thomas R. Martin
Wypowiedzcie się na temat powyższych pozycji ( jeśli je czytaliście ) i wskażcie, która byłaby najlepsza.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #111

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 21/08/2017, 9:18 Quote Post

QUOTE(Princeps @ 21/08/2017, 8:51)
Witam.
Zastanawiam się nad kupnem książki historycznej na temat starożytności. W szczególności interesuje mnie Rzym i Grecja. Myślałem nad kilkoma pozycjami:
,,SPQR. Historia starożytnego Rzymu'' Mary Beard. Niestety kończy się na 212r.
[...]
,,Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych'' Thomas R. Martin
*



"SPQR" mam, zacząłem czytać, ale to nie jest klasyczna historia Rzymu. To taki bardziej esej w stylu Jasienicy z różnymi anegdotami, wątkami pobocznymi, a nie chronologicznie napisana historia. Może to kiedyś doczytam. Ogółem książka taka sobie.
Co do Grecji to jeszcze można dodać (choć to offtop, bo temat o Rzymie) pracę "Starożytna Grecja. Historia polityczna, społeczna i kulturalna" czwórki autorów: Pomeroy, Burstein, Donlan i Roberts, wydaną przez Książkę i Wiedzę (Warszawa 2010).
 
User is offline  PMMini Profile Post #112

8 Strony « < 6 7 8 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej