Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koniec Sredniowiecza
 
Koniec Sredniowiecza
1453 [ 23 ]  [27.06%]
1492 [ 50 ]  [58.82%]
1517 [ 12 ]  [14.12%]
Suma głosów: 85
Goście nie mogą głosować 
     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 26/05/2003, 8:58 Quote Post

Która z podanych dat powinna oznaczać koniec ''wieków ciemnych''?
Historycy do dziś sie spierają, a co wy o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 30/05/2003, 21:15 Quote Post

A skąd w ogóle pomysł, żeby nazywać średniowiecze "wiekami ciemnymi" ? W tej chwili nie robi tego większość historyków, tym bardziej nie powinno się to pojawiać na forum historycznym. Obecnie jako ciemny wiek ( saculum obscurum ) jest czasami określany krótki okres końca IX i pocz. X w, kiedy urywają się całkowicie tradycje kulturalne sięgające wędrówki ludów na początku wieków średnich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 7:49 Quote Post

''Wieki ciemne'' to nazwa potoczna średniowiecza. Owszem na forum należałoby uzywać fachowych nazw, ale wiadomo ze wkrótce będą nas odwiedzać mniej zaawansowani uzytkownicy.
W każdym razie fachowcy tej dziedziny będą bardzo mile widziani.
Poza tym sama nazwa "wieki ciemne'' nieraz pojawia się w podręcznikach historii - jako określenie sredniowiecza właśnie. Mimo podanego przez ciebie Madlen przedziału, które rzeczywiscie można było nazwać ''wiekami ciemnymi'' wielu przeciętnych uczących się historii ludzi stsouje tę nazwę.
Ale historia ciągle się zmienia i trzeba iść z duchem czasu ,dlatego każda dobra rada profesjonalisty jest potrzebną wskazówką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 31/05/2003, 9:47 Quote Post

Kiedyś rzeczywiście nazywano średniowiecze "wiekami ciemnymi" ( ale wtedy to ja jeszcze chodziłam do podstawówki laugh.gif ), dlatego tym bardziej powinno się tym walczyć na forum, ponieważ określenie to sugeruje, że średniowiecze było okresem "ciemnoty umysłowej". W rzeczywistości był to jeden z najbardziej barwnych i niezwykłych okresów historii, wspaniałej sztuki, architektury, literatury. Dziedzictwo kultur starożytnych przetrwało do naszych czasów w dużej mierze tylko dzięki średniowieczu, gdzie w skryptoriach całej europy kopiowano rękopisy i przekazywano ideały piękna we wspaniałych ilustracjach i inicjałach początkowych. Nie jestem znawcą historii, bardziej interesuje mnie sztuka, ktora jest jednak nieodłącznie związana z przemianami społecznymi, wydarzeniami politycznymi oraz spososeb myślenia ówcześnie żyjących ludzi i może dlatego dostaję "białej gorączki" jak słyszę o ciemnym średniowieczu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 10:34 Quote Post

To juz nalezy do osobistych przezyć historyka. Wg mnie "wieki ciemne'' przylgnęły do tego okresu, gdyż ludzie zyjący w tym okresie byli zacowani nie tyle umysłowo, ile sztuką pojmowania i odkrywania. Bo przeciez wiadomo że to instytucja Kościoła w dużej mierze sie do tego przyczyniła. Fakt ze tez dzieki niej przetrwaly rękopisy czy inne dzieła i rozwinęła sie sztuka, ale porównujac średniowiecze z innymi epokami, to jest to ''najciemniejszy'' okres w dziejach świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 10:35 Quote Post

A poza tym zapraszam do głosowania. cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 31/05/2003, 17:54 Quote Post

Nazywanie średniowiecza w ogóle "wiekami ciemnymi" świadczy jedynie o nieznajomości tego okresu historii. Nie mam zwyczaju wypowiadać się na tematy, o których nie mam pojęcia, dlatego irytują mnie osoby, których wiedza o średniowieczu ogranicza się do tego, iż wiedzą, że ludzie się mało myli i w większości nie umieli czytać, które nazywają średniowiecze "ciemnym". Okres średniowiecza był barwny, na swój sposób okrutny ( takie były czasy ), ale nie był to czas zacofania umysłowego, jak to się niektórym zdaje. Niestety prawdą jest, że właściwie dla historyków historia ludzkości to historia wojen ( wystarczy zobaczyć pierwszy lepszy podręcznik ). Niewiele osób wie, że kościół w średniowieczu niewiele miał wspólnego z pojmowanym później papiestwem. W okresie X-XII w. Rzym był na wpół zorientalizowany, na 20 papieży 13 stanowili ludzie wschodu ( m.in. Italczycy z południa, Syryjczycy, Dalmatyńczycy... ) - ludzie innych kultur i mentalności. Z oczywistych względów nie było mowy o dyskryminacji rasowej ( a jak jest teraz ? ). Niewiele osób wie, że kobiety średniowiecza miały dużo większą swobodę polityczną i prawną ( mogły np. posiadać i sprzedawać ) niż w wiekach "oświeconych". Niby dlaczego nazywać ciemnymi ludzi, którzy tworzyli wspaniałą architekturę, rzeźbę, poematy, potrafili szanować i doceniać odrębne kultury a nawet posiadali świadomą politykę kulturalną ( m.in. sztuka karolinska ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 18:07 Quote Post

W kazdym razie ja nie wymyśliłem tego określenia, nie zrobił tez tego jakis student czy inny uczniak. Zrobil to przynajmniej magister, który pisząc o średniowieczu użył go.
Nie kwestionuje tu twojego zasobu wiedzy, bo wiem ze jest on naprawdę spory.
Średniowiecze to taki, mozna by powiedzieć, ''zbalansowany'' okres, o którym mozna powiedzieć że ma liczne zalety. Ale ma też wady i dlatego część ludzi woli go określać jako ciemny. To fakt jednak, że było to swego rodzaju zaciemnienie, gdyz część ludzi tkwiła w szponach pogaństwa, mimo wyznawanego prawie w całej Europie kotolicyzmu. Ludzie popadali w zabobony i zniewolenie przez cudze. egoistyczne cele(wszyscy zapewne wiedzą o co chodzi). Ale to właśnie ludzie, którzy kierowali innymi stworzyli to coś co cię ujęło w średniowieczu. Stworzyły to też indywidualne jednostke nonkonformistyczne, którzy nie chcieli sie zniewolić ówczesnemu systemowi(nie mówie tu o feudualnym systemie).

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 31/05/2003, 21:28 Quote Post

Wiem, że nie ty wymyśliłeś to określenie, bo sama zetknęłam się z nim jeszcze w podstawówce, co świadczy o tym, że jest to dość leciwy sposób postrzegania tego okresu historii. Nie ma znaczenia, kto użył tego zwrotu, ani jak szacowny miał tytuł, bo nawet najznakomitszym naukowcom zdarzało się już obalać naukowe hipotezy, czasami swoje własne ( tak było m.in. z indianami Ameryki Śr. ). Mimo wszystko mam nadzieję, że uda mi się zniechęcić Cię do używania określenia "ciemne średniowiecze", bo ma ono zdecydowanie negatywne zabarwienie, które pochodzi jeszcze z czasu, gdy wiedza na temat tego okresu nie była zbyt wielka. Historia należy do szalenie ciekawych dziedzin nauki, bo uznana prawda w świetle nowych odkryć może okazać się strasznym przekłamaniem. Nie wiem, co do tego mają "szpony pogaństwa", tym bardziej,że ludzie wtedy wyznawali różne religie, a zabobony niektórymi rządzą do dziś ( czasami studenci nadal wierzą, że jak obłożą indeks na 1 roku, to wylecą ze studiów biggrin.gif ). Nie chcę Cię martwić, ale renesans też nie jest epoką tysięcy wybitnych jednostek, tylko kilku geniuszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 1/06/2003, 8:46 Quote Post

Jednak było ich zdecydowanie więcej biggrin.gif
A tak poza tym tym dziękuje za zrozumienie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 1/06/2003, 9:46 Quote Post

Tego właśnie nie można udowodnić, ponieważ bardzo wielu wybitnych przedstawicieli średniowiecza nie jest znanych z imienia, a nasza obecna niewiedza nie może przecież umniejszać ich osiągnięć. U mnie na wydziale ( Politechnika Wrocławska ) pracuje przesympatyczna profesor Kozaczewska, która akurat specjalizuje się w okresie średniowiecza. Z tego względu jest ona na bieżąco w najświeższej literaturze z tego tematu i sama zauważyła, że w ostatnich latach ludzie nareszcie zaczęli doceniać osiągnięcia społeczeństw średniowiecznych. Nie wiem, jak się na to zapatrujesz, ale obecnie w literaturze zastępuje się określenie "wieków ciemnych" nazwą "wieki średnie". Sam przyznasz, że byłoby niezręcznie, gdyby na to forum zajrzał ktoś, kto zna się na temacie i ozbaczył tę "ciemnotę" tongue.gif . Może ta nowa nazwa przypadnie Ci do gustu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 1/06/2003, 9:57 Quote Post

Pewną ciekawostką z okresu średniowiecza są budowle użyteczności publicznej. W średniowieczu było ich dużo mniej niz np. w czasach rzymskich, ale oprócz kościołów budowano ratusze, siedziby cechów i korporacji, ŁAŹNIE PUBLICZNE. szpitale. I właśnie w temacie szpitali mam ciekawostkę związaną częściowo z ankietą. W 1443 r. w Burgundii w miejscowości Beaume założono szpital, który nieprzerwanie i niezmiennie pełnił tę funkcję aż do 1948 r. ! I jak tu określić ramy epok w historii ... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 1/06/2003, 15:48 Quote Post

UJ też powstał w średnoiweczu i trwa do dziś.

A co do twojego ostatniego postu, to jest to świetny temat z kategorii, np. ''Pozytywne aspekty średniowiecza'' . Pasowałby do działu Średniowiecze/Ogólne. Zapraszam... happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 1/06/2003, 17:19 Quote Post

Nie chodziło mi o tworzenie listy obiektów średniowiecznych ( poza tym to był żarcik ). Szkoda tylko, że nie widzisz różnicy pomiędzy prowincjonalnym szpitalem ( szpitale średniowieczne właściwie pełniły rolę przytułków dla chorych i starych ludzi ), który był obiektem o specyficznym układzie funkcjonalno-przestrzennym ( o tym może kiedy indziej ) a UJ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 1/06/2003, 17:26 Quote Post

Chodziło mi o samą genezę budynków zbudowanych w średniowieczu.
UJ moze sie poszczycic taka tradycją, podobnie jak tamten szpital.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej