Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Lugal, Ensi, Rady Wolnych Obywateli, SUMERIA
     
Ereszkigal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.921

Zawód: Uczen
 
 
post 5/08/2012, 17:09 Quote Post

Witam wszystkich na forum, to mój pierwszy post. smile.gif
Mam kilka pytań, na które mam nadzieję otrzymać odpowiedź.
Po pierwsze, chciałabym zapytać, jaka jest różnica pomiędzy lugalem a ensim. Czy była to jedna i ta sama osoba, czy dwoje władców rządzących w jednym mieście, lecz spełniających różne funkcje?
Po drugie, poszukuję informacji na temat rad wolnych obywateli w Sumerze. W internecie nie znalazłam nic na ten temat, a książki w bibliotece wspominają jedynie, że były one tworzone przez starców i mężczyzn zdolnych nieść broń. Głownie interesuje mnie jaką rolę spełniały oraz na jakiej zasadzie wybierano ich członków.
Bardzo proszę o pomoc i dziękuję z góry. smile.gif

Ten post był edytowany przez Ereszkigal: 5/08/2012, 17:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 5/08/2012, 23:28 Quote Post

Z tego co pamiętam, lugal to tytuł wyższy - mógł nim zostać jeden z ensich. "Lugal" zwykle tłumaczy się jako "król", a "ensi" jako "książę".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 17/09/2012, 12:41 Quote Post

1. Lugal to tytuł władcy Kisz i paru innych miast, ensi to tytuł władcy Girsu.
2. Rady wolnych obywateli wymyślił Thorkild Jacobsen.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 30/05/2015, 18:45 Quote Post

QUOTE(Arkadiusz Sołtysiak @ 17/09/2012, 13:41)
1. Lugal to tytuł władcy Kisz i paru innych miast, ensi to tytuł władcy Girsu.
2. Rady wolnych obywateli wymyślił Thorkild Jacobsen.
*


Ale Jacobsen opierał się na eposie "Bilgamesz i krol Agga" gdzie faktycznie Bilgamesz pyta się możnych o zdanie a potem odwołuje się do wojowników, ( kiedy możni byli skłonni do kapitulacji)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lugal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 824
Nr użytkownika: 58.985

Marcin
Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/05/2015, 18:55 Quote Post

QUOTE(Arkadiusz Sołtysiak @ 17/09/2012, 13:41)
1. Lugal to tytuł władcy Kisz i paru innych miast, ensi to tytuł władcy Girsu.
2. Rady wolnych obywateli wymyślił Thorkild Jacobsen.
*



Lugal łączył władzę polityczną i religijną, w stosunku do ensi zajmował raczej miejsce nadrzędne w hierarchii.

Lugal (sum. B266ellst.png wielki człowiek) – król i najwyższy kapłan w kręgach miast-państw Sumeru. Sprawował naczelną władzę nad poddanymi w mieście-państwie. Prawa nadawania tytułu lugala tradycyjnie przysługiwało kapłanom boga Enlila z sanktuarium Ekur w Nippur. Nadawali go temu spośród ensi, który panował nad świętym miastem Nippur. W świadomości Sumerów władca, który uzyskał tytuł lugala sprawował mniej lub bardziej honorowe zwierzchnictwo ponad ensi - władcami pozostałych miast-państw.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lugal
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 3/06/2015, 8:53 Quote Post

QUOTE(Duncan1306)
Ale Jacobsen opierał się na eposie "Bilgamesz i krol Agga" gdzie faktycznie Bilgamesz pyta się możnych o zdanie a potem odwołuje się do wojowników, ( kiedy możni byli skłonni do kapitulacji)


Dina Katz zgrabnie pokazała, że opozycja między starszymi (ab-ba) i wojownikami (gurush) w tekście o Gilgameszu to motyw literacki.

D Katz, Gilgamesh and Akka: was Uruk ruled by two assemblies?, "Revue d'Assyriologie et d'archéologie orientale" 81(2):1987, pp. 105-114.

QUOTE(Lugal)
Lugal łączył władzę polityczną i religijną, w stosunku do ensi zajmował raczej miejsce nadrzędne w hierarchii.


Nire wiem, skąd Wikipedia czerpie swoje rewelacje, ale jest to wiedza nieaktualna już od co najmniej 40 lat.

A. Haldar, Mesopotamia: myth and reality, "Scripta Instituti Donneriani Aboensis" 6:1972, pp. 31-44.
J.J. Glasner, Le roi prêtre en mésopotamie, au milieu du 3ème millénaire: mythe ou réalité?, "Studia Orientalia" 70:1993, pp. 9-19.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 13/06/2015, 6:44 Quote Post

QUOTE(Arkadiusz Sołtysiak @ 3/06/2015, 9:53)
QUOTE(Duncan1306)
Ale Jacobsen opierał się na eposie "Bilgamesz i krol Agga" gdzie faktycznie Bilgamesz pyta się możnych o zdanie a potem odwołuje się do wojowników, ( kiedy możni byli skłonni do kapitulacji)


Dina Katz zgrabnie pokazała, że opozycja między starszymi (ab-ba) i wojownikami (gurush) w tekście o Gilgameszu to motyw literacki.

D Katz, Gilgamesh and Akka: was Uruk ruled by two assemblies?, "Revue d'Assyriologie et d'archéologie orientale" 81(2):1987, pp. 105-114.

QUOTE(Lugal)
Lugal łączył władzę polityczną i religijną, w stosunku do ensi zajmował raczej miejsce nadrzędne w hierarchii.


Nire wiem, skąd Wikipedia czerpie swoje rewelacje, ale jest to wiedza nieaktualna już od co najmniej 40 lat.

A. Haldar, Mesopotamia: myth and reality, "Scripta Instituti Donneriani Aboensis" 6:1972, pp. 31-44.
J.J. Glasner, Le roi prêtre en mésopotamie, au milieu du 3ème millénaire: mythe ou réalité?, "Studia Orientalia" 70:1993, pp. 9-19.
*


Hmm... moze krótki opis co i jak ? Bo mam ostatnio problemy z dotarciem do literatury sad.gif

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 13/06/2015, 6:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej