Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandynawię zasiedlili Słowianie, Odkrycia zabytków słowiańskich
     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 2/10/2013, 10:18 Quote Post

W krajach skandynawskich powszechne jest poczucie wyższości na Słowianami. Dlatego tak bardzo szokujące jest dla nich odkrycie wpływów słowiańskich w wiekach VIII-X.

http://www.archeologia.com.pl/index.php/ar...ali-skandynawie

CODE
W VIII i w 1. połowie IX wieku towary eksportowane z Vendlandii do Skandynawii wkładano do baniastych garnków z wygiętym na zewnątrz brzegiem – tzw. naczynia typu Feldberg.


CODE
W pierwszej połowie X stulecia intensywność kontaktów słowiańsko-skandynawskich osłabła. Znalezisk słowiańskich pochodzących z tego okresu jest w Skandynawii znacznie mniej, (...) a ten rodzaj naczyń w nomenklaturze archeologicznej określa się mianem ceramiki typu Menkendorf.Tę ceramikę wytwarzała ludność zamieszkująca nadbałtyckie północno-zachodnie obszary Słowiańszczyzny, leżące pomiędzy Odrą, Warnową a Pianą. Wykopaliska potwierdziły, że lepiono je m. in. w Szczecinie, Wolinie, nad dolną Parsętą oraz w Meklemburgii.


CODE
W 2. połowie tego stulecia powodzeniem cieszyły się wazy o dużych walorach estetycznych – tzw. naczynia typu Fresendorf. Produkowali je Słowianie zamieszkujący wąski pas wybrzeża Bałtyku od Meklemburgii na zachodzie, aż po okolice ujścia rzeki Parsęty na wschodzie, a także na wyspie Rugia.  


CODE
Podejrzewa się też, że niektóre domostwa w Skandynawii, pochodzące już z VIII wieku, mogły być zamieszkane przez Słowian.
Koncepcję o produkcji słowiańskiej ceramiki w Skandynawii postanowiono zbadać za pomocą metod fizykochemicznych. Polegają one na laboratoryjnej analizie składu mas ceramicznych, z których lepiono naczynia. Liczba przeprowadzonych dotychczas analiz jest jednak zbyt mała, aby można było się opowiedzieć za lub przeciw powyższej hipotezie.  


Czyli Feldberg, Mekendorf, Fresendorf. Coś przeczącego tezom wyczytanym w internecie o upadku sztuki garncarskiej w Polsce.
Szeregując od strony najbardziej wyrafinowanej: Fresendorf, Feldberg, Mekendorf.


Czy dobrze rozumiem, że te naczynia nie były produkowane w reszcie Polski?

Czy należy też rozumieć, że nie można wykluczyć wpływów pozostałości germańskich garncarzy na tę wysokorozwiniętą produkcję?

Pomorzanie i Obodrzyce, a także Ranowie byli zdecydowanie lepiej rozwinięci od Polaków?

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski2: 2/10/2013, 10:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/10/2013, 10:30 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 2/10/2013, 10:18)
W krajach skandynawskich powszechne jest poczucie wyższości na Słowianami.
To stwierdzenie, to na podstawie czego?
QUOTE
Nasza rozmowa z duńską panią archeolog toczyła się w bardzo miłej atmosferze na plaży na Jutlandii. Do czasu. W momencie, kiedy temat rozmowy zszedł na obecność Słowian w wikińskiej Skandynawii – Dunka odwróciła się i odeszła oburzona.
Podejrzliwie traktuję takie relacje. Nigdy się z takim nastawieniem nie spotkałem, nie mówiąc o reakcji, jeśli chodzi o zachodnich uczonych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/10/2013, 10:38 Quote Post

Dla mnie temat od dawna znany (sam ten artykuł ma już parę lat). Wątpię też w to by rzeczywiście oburzali się tym Skandynawowie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 2/10/2013, 10:44 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 2/10/2013, 10:38)
Dla mnie temat od dawna znany (sam ten artykuł ma już parę lat). Wątpię też w to by rzeczywiście oburzali się tym Skandynawowie.
*



Może tak, ale nie znalazłem żadnego artykułu na ten temat na forum. Było pełno o Wikingach w Polsce.

Była też kiedyś informacja, że na Islandii odkryto słowiański sposób dzielenia ziemi, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Były dowody też na to, że na łodziach Wikingów pływali też Słowianie.
Skandynawowie są w stanie te informacje zaakceptować wyłącznie z komentarzem, że byli to niewolnicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/10/2013, 10:47 Quote Post

Ja również nie wychwyciłem jakiegoś negatywnego nastawienia Skandynawów na to, iż Słowianie mieliby przebywać i kolonizować pewne obszary ich Półwyspu. Wydaje się, że już od dawna w skandynawskiej (duńskiej, szwedzkiej, norweskiej czy islandzkiej) nauce panuje pogląd, że tzw. wikingowie nie byli jedynymi "panami" tej części Europy. Mieli konkurencję, choćby od strony Słowian czy Bałtów. Wikingami nie byli tylko Skandynawowie, a zawodem tym parała się większa część ówczesnej Europy mającej dostęp do mórz i spławnych rzek. Na tym opierała się tamtejsza ekonomia, która swoimi wpływami sięgała szerokich płaszczyzn począwszy od komunikacji, na wojnie skończywszy.

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 2/10/2013, 11:44)
Była też kiedyś informacja, że na Islandii odkryto słowiański sposób dzielenia ziemi, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Były dowody też na to, że na łodziach Wikingów pływali też Słowianie.
Skandynawowie są w stanie te informacje zaakceptować wyłącznie z komentarzem, że byli to niewolnicy.

A w nowożytności piraci arabscy zaatakowali wybrzeże islandzkie, łupiąc i niszcząc przy tym kilka wiosek nadmorskich. Do dzisiaj celebruje się ten dzień jako traumę z tamtych wydarzeń w bardzo podniosły sposób. Po wodach M. Północnego i Bałtyku oraz północnej części Atlantyki pływało wiele jednostek o różnej, czasem egzotycznej proweniencji.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 2/10/2013, 10:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Lilla Weneda
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 811
Nr użytkownika: 80.562

Marcin Wozniak
 
 
post 2/10/2013, 10:50 Quote Post

Ja dla odmiany słyszałem o tym, że Skandynanowie woleliby aby wśród ich przodków Słowian nie było. Pewnie różnie słychac w zależności od tego gdzie się ucho przyłoży.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/10/2013, 10:55 Quote Post

Idąc ulicami Rejkiawiku widzi się ład i porządek. Z małymi wyjątkami w postaci zapijaczonych meneli mówiących po polsku. Polacy to największa mniejszość narodowa na Islandii, a sami autochtoni nazywają nas "gównianymi". Stereotypy, moi państwo, stereotypy.
Inna inszość, że Skandynawowie zawsze musieli się liczyć ze Słowianami, na różnych płaszczyznach: szczególnie w boju i dyplomacji.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Lilla Weneda
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 811
Nr użytkownika: 80.562

Marcin Wozniak
 
 
post 2/10/2013, 11:02 Quote Post

Przykre jest to co napisałeś i niewątpliwie ma wpływ na postrzeganie Słowian ale ta niechęć jest starsza niż czasy gdzie możemy podróżować swobodnie po Europie.
Zresztą Norwegowie są takimi megalomanami, że każdy naród uważają za gorszy.
Niby nie ma to nic wspólnego z dyskusją ale ja nie do końca wierze w bestronnośc i obiektywizm naukowców więc nie zdziwiłbym sie gdyby tam na północy pewne wnioski z archeologii przemilczano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/10/2013, 11:45 Quote Post

QUOTE(Lilla Weneda @ 2/10/2013, 11:02)
Zresztą Norwegowie są takimi megalomanami, że każdy naród uważają za gorszy.

*


W latach 90-tych byłem w Norwegii i Szwecji ponad 30 razy. I z niczym takim się nie spotkałem.

Ten post był edytowany przez emigrant: 2/10/2013, 11:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/10/2013, 13:53 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 2/10/2013, 11:44)
QUOTE(welesxxi @ 2/10/2013, 10:38)
Dla mnie temat od dawna znany (sam ten artykuł ma już parę lat). Wątpię też w to by rzeczywiście oburzali się tym Skandynawowie.
*



Może tak, ale nie znalazłem żadnego artykułu na ten temat na forum. Było pełno o Wikingach w Polsce.
*


I to też wina Skandynawów, że Polacy lubią się rozpisywać o wikingach a o wyprawach słowiańskich nawet się nie zająkną?
To szersze zjawisko. Na polskim rynku wydano setki książek beletrystycznych i naukowych o wyprawach wikińskich, ale te o wyprawach słowiańskich można na palcach policzyć. Źli Skandynawowie nie pozwalają nam zainteresować się tym tematem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/10/2013, 16:27 Quote Post

Niestety, to w dalszym ciągu stereotypy kierują tymi, którzy wypowiadają się na ten i inne tematy. Wiking okazuje się być zajęciem pejoratywnym, a także fachem ludzi, którzy również z pejoratywnym nastawieniem są traktowani. Innych, w tym przypadku Słowian, się wybiela. Znowu przed oczyma mamy chrobrych wojów z fryzurą "od nocnika" i rudawo-blond wąsami, którzy siedzą w drewnianych grodach i podniecają się obcym żelastwem w postaci fibuli lub miecza. Skończmy z wizerunkiem Lechitów z kart "Starej baśni" Kraszewskiego i bierzmy pod uwagę normalnie rozwijającą się kulturę ludzką mentalnością i umiejętnościami militarnymi nieodbiegającą od, np. skandynawskich piratów.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 2/10/2013, 16:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/10/2013, 17:40 Quote Post

Ma ktoś może mapę ze słowiańskim osadnictwem w Skandynawii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 5/10/2013, 20:00 Quote Post

QUOTE(Lilla Weneda @ 2/10/2013, 11:02)
Zresztą Norwegowie są takimi megalomanami, że każdy naród uważają za gorszy.
*


Obawiam się, że nie jest to przypadłość wyłącznie norweska tongue.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/10/2013, 21:00 Quote Post

Zanim tu, jak w wielu innych tematach rozwinie się ot, o tym jacy to Polacy są tacy/owacy ponawiam prośbę o mapę, albo chociaż o informacje jakich fragmentów Skandynawii dotyczyło osadnictwo słowiańskie i może coś o jego intensywności i datowaniu ktoś ma?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 5/10/2013, 22:28 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 5/10/2013, 21:00)
Zanim tu, jak w wielu innych tematach rozwinie się ot, o tym jacy to Polacy są tacy/owacy ponawiam prośbę o mapę, albo chociaż o informacje jakich fragmentów Skandynawii dotyczyło osadnictwo słowiańskie i może coś o jego intensywności i datowaniu ktoś ma?
*




W artykule na początku są pewne wskazówki:

CODE
Z fenomenem osadnictwa słowiańskiego w Skandynawii wiążą się także dzisiejsze nazwy niektórych miejscowości na duńskich wyspach Lolland, Falster, Langeland i Fyn. Były one obszarami intensywnej kolonizacji słowiańskiej u schyłku X w. Występują tam dwa rodzaje nazw. Pierwsze mają charakterystyczną słowiańską końcówkę  - litse. Są to: Korbelitse, Kuditse, Kunditse, Revitse, Tillitse, Binnitse, Kramnitse, Billitse na Lolandii i Jerlitse na Falster. Druga grupa nazw, z prefiksami vind-  lub vent- , zawdzięcza swoje powstanie ludności duńskiej, która w ten sposób określała Słowian. Są to nazwy np. Vindeby na Fionii, Vindeballe na Ærø, Vindeltorp i Vindeby na Langeland, Vindeby, Vinde Sæby i Vindeholme na Lolandii, Vindbyholt, Vinderup, Vinde Helsinge, Vinderup, Vindebode i Vinderød na Zelandii.
Słowiańskiego pochodzenia jest również nazwa miejscowości Fribrødre (Pribrode) na Falster, gdzie odkryto stocznię ze szczątkami łodzi słowiańskich, okucie pochewki noża oraz słowiańską ceramikę. Nazwą Vindebode określano również jedną z dzielnic Roskilde – ówczesnej stolicy Danii. Najprawdopodobniej i tam, podobnie jak w Lundzie, zamieszkiwała duża społeczność słowiańska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej