Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rosjanie w WP
     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 26/07/2012, 7:53 Quote Post

QUOTE
Bo taki związek jest i chyba nikt jemu nie przeczy. Polemika jest tylko ze stwierdzeniem o tym, że można sobie to policzyć na zasadzie ilość zamordowanych oficerów w ZSRR, podzielone przez etat oficerów w dywizji. Bo jak tutaj przedstawiono fakt, że dużą część tych ludzi stanowili rezerwiści nie pozwala na takie "proste wyliczanki".


Dlatego ja posłużyłem się szacunkiem przeliczeniowym, kalkulacyjnym (tj. ilość oficerów w DP na stopie wojennej). Nigdzie natomiast nie napisałem, że te obsadzenie 15 dywizji to jest pewnik. I na pewno wśród nich byli zarówno i oficerowie służby czynnej, jak i rezerwiści z OZ. Byli też specjaliści.

QUOTE
Gdyby historia potoczyła się inaczej i wspomnianej zbrodni by nie było, to i tak przy tworzeniu armii na bazie ZSRR, ze sprzętem radzieckim, z inną taktyka działań wynikającą ze sporego nasycenia bronią pancerną i artylerią itd. - albo wymagany byłby spory czas na przeszkolenie tych ludzi (co jednak nie rozwiązuje problemu doświadczenia bojowego), często w danej specjalności (np. broń pancerna) w zasadzie od podstaw, albo i tak wymagałoby to przydzielenia pewnej liczby specjalistów i dowódców z doświadczeniem z ACz (bo chyba nie jest najmądrzejszym pomysłem tworzenie formacji gdzie wszyscy, łącznie z dowódcami są w zasadzie "zieloni", bo różnice pomiędzy WP w 1939, a WP organizowanym w ZSRR były zbyt duże). Choć pewnie w takim przypadku może wystarczyło by tych o faktycznie polskim pochodzeniu służących w ACz i pewnie procent radzieckich oficerów byłby mniejszy - ale oni tak czy inaczej byliby obecni.


Przypomnę tylko, że umowa wojskowa polsko - sowiecka z 14 sierpnia 1941 roku jasno precyzowała, że organizacja i wyposażenie jednostek polskich w ZSRS miała odpowiadać wzorcom ustalonym dla PSZ w Wielkiej Brytanii. Wyposażenie i uzbrojenie miało pochodzić zarówno od Sowietów, jak i z WB i USA (P. Żaroń, Armia Polska w ZSRR. Na Bliskim i Środkowym Wschodzie, s.44) początkowo Stalin zgodził się na sformowanie 6 dywizji piechoty, z czego ZSRS miał wyposazyć dwie, a pozostałe cztery - WB i USA. Początkowo więc brakowało oficerów do obsadzania stanowisk w dywizjach piechoty. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o tworzeniu pułków czy brygad pancernych ....

QUOTE
A my naprawdę czytamy ten sam temat?


Tak sądzę. A wypowiedź ta dotyczyła prowokującego stwierdzenia usera orkana.
 
Post #31

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.562
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/07/2012, 1:35 Quote Post

CODE
Dlatego ja posłużyłem się szacunkiem przeliczeniowym, kalkulacyjnym (tj. ilość oficerów w DP na stopie wojennej). Nigdzie natomiast nie napisałem, że te obsadzenie 15 dywizji to jest pewnik. I na pewno wśród nich byli zarówno i oficerowie służby czynnej, jak i rezerwiści z OZ. Byli też specjaliści.


No właśnie. Np ile było w tej grupie oficerów dyplomowanych (mieliśmy ich blisko 1000), ile oficerów po kursach aplikacyjnych w CWPiech na dowódców pułków, batalionów i kompanii ogólnowojskowych. Ilu specjalistów artylerii z uprawnieniami dow pułku czy dyonu i baterii, topografów, dalmierzystów, specjalistów od podsłuchu i błysków. Ilu łącznościowców i obserwatorów artyleryjskich. I tak mogę sobie wymieniać. Niestety nasza armia IIRP była zapóźniona do reszty świata czego przykładem są realne PSZ na zachodzie gdzie poniesiono gigantyczny wysiłek aby od 2 do 4 lat zrobić z tego tłumu piechoty, artylerii i kawalerii nowoczesne siły zbrojne.

CODE
Przypomnę tylko, że umowa wojskowa polsko - sowiecka z 14 sierpnia 1941 roku jasno precyzowała, że organizacja i wyposażenie jednostek polskich w ZSRS miała odpowiadać wzorcom ustalonym dla PSZ w Wielkiej Brytanii.  


Oj nie regulowała. Początkowy stan żywieniowy określono na 25000 co pozwoliło na sformowanie 2 DP (5 i 6 DP) opartych na wzorcach radzieckich oraz ośrodka zapasowego i dowództwa PSZ w ZSRR.

CODE
Wyposażenie i uzbrojenie miało pochodzić zarówno od Sowietów, jak i z WB i USA (P. Żaroń, Armia Polska w ZSRR. Na Bliskim i Środkowym Wschodzie, s.44)


Początkowo otrzymaliśmy od ZSRR komplet wyposażenia na 1 DP co przy prawidłowo zorganizowanym szkoleniu powinno wystarczyć do szkolenia trzech pierwszych DP.

CODE
początkowo Stalin zgodził się na sformowanie 6 dywizji piechoty,


Początkowo zgoda była na 25000 w ZSRR i ok 15000 na uzupełnienia i rozbudowę PSZ na zachodzie (formowano wtedy 1 DPanc, 1 SBS i 3 DSK oraz personel dla PSP i MW). We wrześniu stan żywieniowy podniesiono do 44 tyś i wyrażono na formowanie kolejnej 7 DP oraz oddziałów armijnych. Etat 96 tyś + 25 tys do ewakuacji i 6 DP to dopiero grudzień 1941.

CODE
z czego ZSRS miał wyposażyć dwie, a pozostałe cztery - WB i USA.


w trakcie formowania 7 DP zrezygnowano z krytykowanego etatu radzieckiego i przeformowano ja na etat "brytyjski" - piszę w cudzysłowu gdyż to była polska wariacja panów z SNW w tym temacie. Tym samym dywizja ta była "skazana" na oczekiwaniu na sprzęt od Anglosasów.
CODE

Początkowo więc brakowało oficerów do obsadzania stanowisk w dywizjach piechoty.


Brakowało też specjalistów których należało pozyskać przez przekwalifikowanie nadmiaru oficerów piechoty, kawalerii czy artylerii w alianckich i radzieckich centrach szkoleniowych.
CODE

Nikt jeszcze wtedy nie myślał o tworzeniu pułków czy brygad pancernych .


Oj jesteś w błędzie. Polecam lekturę płk Tyma o pancerniakach Andersa. Szkolenie samochodowe i pancerne zintensyfikowano koncentrując oficerów Broni Pancernych obu batalionach pancernych 5 i 6 DP. Życzenie NW wodza było jasne. Jednostek pancernych i motorowych ma być jak najwięcej. Dlatego oficerów BrPanc jak i kawalerii nie ewakuowano. Stworzono Ośrodek organizacji broni pancernych a w nim CWBPanc. Wg oceny NW Armia Polska w ZSRR w ZSRR to max 4DP, 2 BPanc (typu brytyjskiego), 2 pac, psap,płącz,pplot po 2 dyony/baony co daje możliwość sformowania dwóch korpusów. Oddział III Sztabu Armii widział to inaczej - korpus piechoty z 3-4 DP i Korpus pancerno motorowy z 2 BPanc i 1-2 DPZmot. Jeszcze inaczej na tą sprawę zapatrywał się SNW. Wg niego armia w ZSRR miała si składać z 4 DP, 2 BPanc, 2 pac, pplot, pppanc, papom, prozp, saperów, łączności i służb armii. Ponadto generał Anders postanowił że dyony kaw 5,6,7 DP jak i cała kawaleria armii będzie zmechanizowana i będzie pełniła funkcję rozpoznawcze. Tak więc twoja teza jest nieprawdziwa. W każdej wizji czy planie rozwoju armii na wschodzie są 2 BPanc i zmechanizowane oddziały kawalerii rozpoznawczej.
CODE

Tak sądzę. A wypowiedź ta dotyczyła prowokującego stwierdzenia usera orkana.  


A co ja tam mówiłem o komunizmie że przydzieliłeś mi stosowny epitet?

Gentlemen, zalecam zakonczenie wymiany opinii na temat kto tu jest "piewca" itp. bo to nikogo poza wami nie interesuje.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 27/07/2012, 2:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej